Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Call of Duty 2 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
48
İnceleme

Call of Duty 2 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Minimum ve tavsiye edilen Call of Duty 2 sistem gereksinimleri bilgileri için tablolardan yararlanabilirsiniz. 25 Ekim 2005 tarihinde Infinity Ward tarafından yapılan ve Activision tarafından yayımlanan Call of Duty 2 oyunu, kısa adıyla CoD2 yılların oyunu olmasına rağmen singleplayer oynandığı gibi hala multiplayer olarak oyun sunucularında binlerce oyuncu tarafından oynanmaktadır.

GameTracker gibi oyun sunucu monitor uygulamalarından bakıldığında halihazırda 600’ün üzerinde multiplayer oyun sunucusunun aktif olduğunu görebiliriz.

Call of Duty 2 Sistem GereksinimleriCall of Duty 2, World War II yani 2. Dünya savaşını konu alan senaryosu ile tüm oyuncuların gönlünde taht kuran ve asla unutulmayacak nostaljik bir oyun. CoD 2‘yi her oyuncunun oynamasını ve her daim bilgisayarında kurulu olmasını tavsiye ediyoruz.

Graeme Revell tarafından bestelenen Call of Duty 2 müzikleri çok yüksek kalitede olup oyun içi atmosfere ayrı bir heyecan katar ve oyun anında tüyleriniz diken diken olur. Bize göre bu oyunu oynamayan oyuncu olamaz, Call of Duty’ci ise ASLA olamaz. Call of Duty 2’yi kurup multiplayer oynamak istediğinizde punkbuster resmi güncelleme desteği kesildiğinden maalesef sorunla karşılacaksınız.

Call of Duty 2 punkbuster yükleme sorununun anlatıldığı videomuzu, detaylı kurulum anlatımı ile punkbuster setup dosyalarını bağlantıda bulabilirsiniz. Ayrıca YouTube kanalımıza abone olmanızdan memnuniyet duyarız, teşekkürler.

Call of Duty 2 tam sürüm kurmadan demosunu oynayarak oyun hakkında fikir edinmek ya da bilgisayarınızın Call of Duty 2 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını test etmek için bağlantıdaki Call of Duty 2 demo sayfasından CoD 2 demoyu indirebilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınızın Call of Duty 2 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına dair sorularınızı yorum kısmından yazmanızdan memnuniyet duyarız. En kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız.

Call of Duty 2 Demo DOWNLOAD

Call of Duty 2 Sistem Gereksinimleri

Call of Duty 2 Sistem Gereksinimleri Minimum System Requirements

Call of Duty 2 Sistem Gereksinimleri Minimum

İşletim Sistemi Windows 2000, Windows XP veya üzeri O/S
İşlemci Intel Pentium IV 1.4 GHz. ya da AMD 1.4 GHz. işlemci
Ram 64 MB. RAM
Hard Disk 4.7 GB.
Ekran Kartı DirectX 9 uyumlu en az 64 MB. ekran kartı
DirectX DirectX 9

CoD2’yi Türkçe olarak oynamak isterseniz Call of Duty 2 Türkçe yamayı bağlantıdaki sayfadan indirebilirsiniz. Diğer Türkçe yamalar ile tüm resmi patch/yamaları CoDPatch kategorisinde bulabilirsiniz.

Call of Duty 2 Türkçe Yama DOWNLOAD

Call of Duty 2 Sistem Gereksinimleri Önerilen System Requirements

Call of Duty 2 Sistem Gereksinimleri Önerilen

İşletim Sistemi Windows 2000, Windows XP veya üzeri O/S
İşlemci Intel Pentium IV 3.0 GHz. ya da AMD 1.4 GHz. işlemci
Ram 1 GB. RAM
Hard Disk 4.7 GB.
Ekran Kartı DirectX 9 uyumlu en az 512 MB. ekran kartı
DirectX DirectX 9

Call of Duty 2 ile diğer Call of Duty Serileri‘ne ait wallpaper, icon arşivleri için CoDGallery kategorilerini ziyaret ediniz.

Call of Duty 2 sistem gereksinimleri ve özet bilgilerine yer verdiğimiz sayfamızda yararlı bilgilere ulaştığınızı düşünüyorsanız lütfen bu konu linkini Facebook sayfanızda ve diğer sosyal platformlarda paylaşınız, rating sistemiyle beğeninizi ifade ediniz, teşekkürler.

Özet Bilgiler

Yapımcı/Developer Infinity Ward Inc.
Yayımcı/Publisher Activision Inc., Aspyr Media
Dağıtımcı/Distributor Konami
Oyun Tasarım/Designer Keith Arem, Jason West, Vince Zampella
Senaryo Türü ve Yazarı/Writer 2. Dünya Savaşı, WWII, Jesse Stern
Müzikler/Composer Graeme Revell
Oyun Kısa Adları CoD2, kaloftati 2 🙂
Oyun Motoru/Game Engine IW 2
Son Patch Versiyonu 1.3
Oynanabildiği Platformlar Microsoft Windows PC, Xbox 360, Mac OS X, Mobile Phone, Smartphone, Pocket PC
Çıkış Tarihleri/Release Date PC için: 25 Ekim 2005, Xbox 360 için: 17 Kasım 2005, Mac için: 1 Haziran 2006
Tür/Genre FPS (First Person Shooter)
Oyun Modları/Game Modes Singleplayer, Multiplayer, LAN, Hamatchi
CoD2 Silahlar/Weapons Tek Atışlı Tüfekler, Bolt-Action Rifles: Kar98k, Mosin-Nagant, Springfield, Lee-Enfield

Yarı Otamatik Tüfekler, Semi-Automatic Rifles: 7.62 mm. M1 Garand, M1 Carbine, Gewehr 43, SVT-40

Makinalı Tabancalar, Submachine Guns: MP40, 11.43 mm. Thompson, M3 Grease Gun, 9 mm.Sten, PPSh-41, PPS-43

Pompalı Tüfekler, Shotguns: M1897 Trench GunMakinalı Tüfekler, Support: BAR, MP44, Bren

Tabancalar, Sidearms: M1911, Luger, Webley, TT-30

Bazukalar, Anti-Tank Weapons: Panzerschreck

El/Sis Bombaları, Grenades: Mk2, RGD-33, Mills Bomb, Stielhandgranate, Smoke Grenade, Sticky Bomb

Levazımat/Miscellaneous: MG42, M1919, FlaK 88, Flakvierling, Thermite, Default Weapon, Binoculars

CoD2 Haritalar/Maps Beltot, Breakout, Brecourt, Burgundy, Caen, Carentan, Decoy El Alamein, Harbor, Leningrad, Matmata, Moscow, Dawnville St. Mere Eglise, Stalingrad, Toujane, Villers-Bocage, Wallendar
CoD2 Map Commands map mp_breakout, map mp_brecourt, map mp_burgundy, map mp_carentan, map mp_dawnville, map mp_decoy, map mp_downtown, map mp_farmhouse, map mp_leningrad, map mp_matmata, map mp_railyard, map mp_toujane, map mp_trainstation, map mp_rhine, map mp_harbor
Multiplayer Oyun Tipleri/Game Types Deathmatch (DM), Team Deathmatch (TDM), Capture the Flag (CTF), Search and Destroy (SD), Headquarters (HQ)
Multiplayer Server Oyun Tip Komutları/Game Types Server Commands set g_gametype “dm”, set g_gametype “tdm”, set g_gametype “ctf”, set g_gametype “sd”, set g_gametype “hq”
CoD2 Renkli Nick/Game Color Codes ^1 = Red^2 = Green^3 = Yellow^4 = Blue^5 = Cyan^6 = pink/Magenta^7 = White^8 = Allied Team Color (American=Light Green, British=Light Blue, Russian=Light Red)^9 = Gray^0 = Black
Third Party Oyun Modları Admiral MOD, CoDTurkiye Rifle MOD, eXtreme X2 MOD, BraX’s Zombie MOD, Back2Fronts MOD, Paintball MOD, Merciless MOD vb.

İnceleme:

Dünya var olduğundan beri birçok kırılma noktası yaşadı. Bu kırılma noktalarının yaşanmasının nedeni bazen bir doğal afet, bazen bir hastalık, bazen de bir savaştı. 1939 yılında başlayan, Dünya’nın gördüğü en büyük savaş, insan eliyle oluşan en büyük yıkımdı.

Böylesine büyük bir olayın popüler kültürde yarattığı etkide çok büyük oldu. İkinci Dünya Savaşı hakkında binlerce kitap, film ve oyun yapıldı. Bu yazının konusu ise bir oyun: Call of Duty 2.

2005 yılında piyasaya sürülen serinin ikinci oyunu yıllar geçtikçe bir efsaneye dönüştü. İkinci Dünya Savaşı temasını zamanına göre etkili grafiklerle ve epik sayılabilecek bir hikayeyle işlediler. Çoğu yapımda olduğu gibi bu oyunda da Almanya’nın nasıl yenildiği kahramanca bir şekilde anlatılıyor.

Oyunda 1941-45 yılları arasında savaşan üç farklı milletten dört karakteri canlandırıyoruz. Bunlar Amerikan Onbaşı Bill Taylor, Rus eri Vasili Koslov ile İngiliz Çavuş John Davis ve tank komutanı David Welsh. Sırasıyla önce Vasili ile Stalingard sokaklarında çatışıyor, ardından Davis ve Call of Duty dünyasının efsanesi Yüzbaşı Price ile Kuzey Afrika’da operasyonlar yapıyoruz.

Kuzey Afrika’ya gitmişken Libya’ya bir tank birliğiyle hareket ediyoruz. Son olarak da savaşa yeni katılan Amerika’nın bir onbaşısı olarak Naziler’in üzerine gidiyoruz. Şimdi hepsinden daha detaylı olarak bahsedeceğim.

Hikayesi:

Oyun Moskova’da başlıyor. Sovyet ordusuna mensup bir asker olan Vasili Koslov’u canlandırıyoruz. Kamyonla görev yapacağımız birliğe geliyoruz. Burada askeri eğitim sıfatı altında oyun mekaniklerini öğreniyoruz. Eğitim devam ederken Alman saldırısı olacağına dair bir haber geliyor ve savaşa dahil oluyoruz.

Gerek sokak çatışmaları gerekse ev baskınları devam eden hikaye gerçekten çok güzeldi. Sonrasında borulardan geçip Stalingard’daki bir birlikle buluşuyoruz. Burada da hedef Alman üsleri. Sırasıyla ele geçirdikten sonra Almanları Stalingard’dan atmak için çatışmaları sürdürüyoruz.

Sokaklara, pencerelere konuşlanmış MG-42’ler ( ağır makineli silah), bir Alman üssünü ele geçirdikten sonra gelen karşı saldırıları savuşturmak, sokaklarda gezen panzerler bizi savaşın atmosferine sokuyor.

Karakterler:

Vasili Koslov’dan sonra, Call of duty 2’deki ikinci karakterimiz ise İngiliz ordusundan Çavuş John Davis. Çavuş Davis ve timi Kuzey Afrika’da Nazilere karşı mücadele veriyor. Sokak savaşından çıkıp uçsuz bucaksız çöllerde sığınakları ve üsleri basmak oyuncuya farklı bir deneyim yaşatıyor.

Stalingard’dayken siper almak sorun olmuyordu. Şehir içi çatışmalar olduğu için neredeyse her yerde siper alınabilecek irili ufaklı yapılar mevcut. Çölde ise işler farklı. Alman siperlerinden gelen yoğun ateşten tankların çevresinde hareket ederek korunuyoruz.

1942 yılında Mısır’ı Alman işgalinden kurtarırken, bir sene sonrasında aynı başarıyı Tunus’da yakalıyoruz. Bu timin başarılı olmasında bir başka etken daha var: Yüzbaşı Price.

Cpt. Price:

Oyun oynayan insanların neredeyse hepsinin bildiği efsanevi karakter Cpt. Price liderliğinde Nazi güçlerini Kuzey Afrika’dan attıktan sonra Normandiya’ya gidip görevimize devam ediyoruz. Çöl operasyonları güzel olsa da Davis’i canlandırırken Normandiya’da yer alan bir görev atmosferi sıradanlaştırıyor.

Oyunun ilerleyen safhalarında da aynı durumun daha gelişmiş versiyonu var. Peki nedir bu? Almanlara ait bir üssü ele geçirdikten sonra gelen karşı saldırıyı savunmak. Böyle söyleyince kulağa normal bir savaş durumu olarak geliyor ama esasında karşıdan gelen, bitmek bilmeyen düşman ordusu ve sürekli şarjör değiştiren biz. Sabit bir yerde durup sürekli ateş etmek oyunu bir süreliğine sıradanlaştırıyor.

David Wels:

Kuzey Afrika’dayken bir İngiliz karakteri daha canlandırıyoruz: Tank Komutanı David Welsh. Tank savaşı oyuncuya bambaşka bir deneyim katıyor. Hele de Alman panzerlerinin ününü biliyorken. Çöllerde karşılaştığımız panzerler başımıza gerçekten sorun açabiliyor. Onların ağır zırhlarına rağmen İngiliz tanklarının hızları sayesinde seri manevralarla onlarla başa çıkabiliyoruz.

Burada değinmek istediğim olay ise tankların ilk oyuna göre daha pasif bir rolde olduğu. Serinin ilk oyunundaki tank görevleri daha heyecanlıydı. Onda açık alanın yanında şehirde de tanklarla görev yapıyorduk ama ikinci oyunda çölde top ata ata ilerliyoruz sadece.

Büyük savaşta yıllar geçtikçe güç de taraf değiştirdi. Alman ilerleyişi önce Stalingard’da durduruldu. Sovyet ordusu durdurmakla kalmadı Almanya’ya doğru ilerlemeye başladı. Kuzey Afrika’da ise Nazi varlığı İngilizler tarafından bertaraf edildi ama Almanya’ya girmek kolay olmayacaktı ve Fransa hala ellerindeydi.

Bill Taylor:

1944’de Amerika Birleşik Devletleri’nin savaşa katılmasıyla savaşın sonunun yakın olacağı belli oldu. Biz de oyunun son bölümünde Amerikan ordusundaki bir onbaşı olan Bill Taylor’ı canlandırıyoruz. Birliklerimizle beraber Fransa’nın Normandiya sahillerine çıkarma yapıyoruz. Adım adım Almanya’ya ilerlerken Stalingard’dakine benzer sokak savaşı yürütüyoruz.

Önceki bölümde bir görevin atmosferi sıradanlaştırdığını yazmıştım. Benzer bir görev de Taylor’ı yönetirken karşımıza çıkıyor. Yine bir Nazi üssünü ele geçirdikten sonra dört bir yandan gelen düşman dalgalarını püskürtmeye çalışıyoruz. Nihayetinde savaşı kazanıyoruz.

Atmosfer:

Call of Duty 2, zamanının önünde bir oyundu. Efsaneler arasında olmasının bir nedeni de budur zaten. Gerek grafiksel anlamda gerek oynanış anlamında oynayanı savaş atmosferine sokmayı başarmıştı.

Ayrıca oyunun seslendirmesi de ayrı bir parantezi hak ediyor. Oyun boyunca beni savaş atmosferine sokan en büyük etken seslendirmeydi. Özellikle ‘’It’s an MG-42’’ bağırışları, Yüzbaşı Price’ın konuşmaları çok iyiydi. Oyundaki silahlar da kullanım olarak zevk veriyor. Fakat ben oyunun büyük bölümünde Alman silahlarını kullandım. Benim oyun tarzıma daha uygunlardı.

“These are potatoes Comrade Comissar – why are we using potatoes instead of real granades?”

Son Sözler:

Oyunla ilgili negatif düşüncem ise yok denecek kadar az. Bazı görevler oyunu atış talimi simülasyonuna çevirmiş. Bir süre boyunca aynı yerde durup ateş ediyoruz sadece ve bu durum beni üzdü.

Bir diğer nokta ise sağlık. Kurşun yediğimizde canımızın dolması için biraz beklememiz yeterli. Bu mekanik hem oyunu biraz kolaylaştırıyor hem de gerçekçilikten uzaklaştırıyor.

Birinci oyundaki sağlık mekaniği biraz daha iyiydi. Pek sanmıyorum ama eğer bugüne kadar bu oyunu oynamamış biriyseniz, bir parçanız eksik kalmış demektir. En kısa zamanda bu deneyimi yaşamanız gerek.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Infinity Ward

Çıkış Tarihi

25 Ekim 2005

Platformlar

PC, XBox 360, Mac, Mobile Phone, Smartphone ve Pocket PC

Oyun Türü

FPS Action Video Oyunu

Oyun Motoru

IW2

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.5
9.1
Senaryo
10
9.0
Grafikler
9.0
8.7
Ses ve Müzikler
10
9.0
Aldığı Puanlar

Bize göre bu oyunu oynamayan oyuncu olamaz, Call of Duty'ci ise ASLA olamaz.

9.6
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
37 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
48 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Adam haklı beyler dağılın

lll 1 uMuT lll
lll 1 uMuT lll

Hayırlı Geceler Merhaba bilgisayarıma format attım ve cod 2 yi yüklerken bir hata ile karsılastım yardımcı olursanız sevinirim ( eror 1925.youdo not have sufficient privileges to complete this installation for all users of the machine. log on as an administrator and then retry this installation ) pesinden biir uyarı daha ( eror 1693 fatal eror during installation consult windows installer help msi chm or msdn for more information ) daha önceki kurulumlarda bu şekilde hiç sorun yaşamamıştım. şimdiden teşekkür ederim Saygılar …

lll 1 uMuT lll
lll 1 uMuT lll
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Tekrar Merhaba Öncelikle Öğrenmek istediklerimize ve Yaşadığımız Sorunlara Çok Hızlı Yanıt Verdiğiniz için Teşekkür Ediyorum . Kullanıcı Yetkimi Kontrol Ettim ve Admin Görünüyorum Bilgisayar üzerinde bilgim yettiğince her yolu denedim sadece cod 2 yi yüklerken bu sekil bir sorun ile karşılasıyorum.

Cod 1 den ghost’a kadar hepsinin kurulumunu yaptım hiç birinde hata vermedi. Cod 2 de belirttiğim uyarılar çıkıyor. Setup baslıyorum key kodu girdikten sonra ilk yükleme panelinde removing applications yüklenirken tamamlanmıyor ve publishing product informations’yüklemesine atlıyor. İlk mesajımda belirttiğim uyarılar geliyor ve tamam dediğim zaman yükleme kapanıyor.

lll 1 uMuT lll
lll 1 uMuT lll
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Merhaba Veteran. Cod 2 de yaşadığım sorun ile ilgili hiç bir çare bulamadım ama araştırmalarımda işletim sistemimin sürümüyle alakalı ( win 10 enterprise ) kullanan kişilerin aynı sorunu yaşadıklarını gördüm. Bu sürümde sıkça görülen bir sorunmuş. Aynı sıkıntıyı bende yaşadığım için haklı olarak kabullenmiş oldum.

Format attım ve Win10 pro yükledim. Cod 2 kurulumunda ve oynanışında hiç bir sıkıntı yok . Bu konu ile alakalı ögrendiğim bu durumu paylaşmak istedim. Yardımcı olmak adına verdiğiniz cevaplar için tekrar teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun…

TC Lokman Tuğrul Emek
TC Lokman Tuğrul Emek

admin bende call of duty 2 ekran kartımı desteklemiyor intel 82945G express chipset family ati nvidia ve amd benimki intel celron 1.60 ghz 40 gb harddisk 1.50 gb ram

TC Lokman Tuğrul Emek
TC Lokman Tuğrul Emek
Yanıtlandı  Veteran Soldier

kaldırmıyor ancak swift shader 3.0 microsoft 3d oyun oynatıcı ile açtım kasıyor yani directx error ekran kartım directx 9.9c ama yinede açmıyor dediğim gibi swift shader 3.0 da oynadım

Berna Gülcan
Berna Gülcan

DırectX = 11
İşletim sistemi Windows 7 (32 bit)
Ram 2048 mb (2 Gb)
Ekran kartı modeli = amd 760g (microsoft corporation wddm 1.1)
ekran kartı yaklaşık toplam bellek 892 mb
İşlemci =amd athlon ™ ii x2 250 processor (2CPUs) 3.00 ghz

bunlar bilgisyarımın sistem özellikleri cod 2 yi torrent olarak indiriyorum acaba bilgisayaraım oyunu rahat ve kasmadan kaldırabilir mi ?

Berna Gülcan
Berna Gülcan
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Şimdilik deneme imkanım olmadı. Call of duty 2 oyunu daha önceden bitirmiştim ama bayağı bir zaman geçti üzerinden nostalji amaçlı oynamak istedim oyunu bitirdikten sonra en kısa sürede Call of duty 5 serisini indireceğim teşekkürler iyi günler kolay gelsin.

aytek salih
aytek salih

veteran merhaba …call of duty 2 steam summer sale de kaç tl ye düşebilir tahminen 10 tl altına düşer mi

aytek salih
aytek salih
Yanıtlandı  Veteran Soldier

peki veteran bfbc2 steam de kaç tl ye düşer steam summer sale de

murat
murat

İntel Core i2 duo t7500 2.20ghz, 1GB Ddrr2 ram, Mobile intel 965 exprees chipset familiy 256mb onboard ekran kartı, oyunu açar mı?

Hasan Sarıbaş
Hasan Sarıbaş

Directx im 11 olurmu

Hasan Sarıbaş
Hasan Sarıbaş

Beyaz ekran

gazican
gazican

arkadaşlar bilgisayarınım özellikleri uyyor oyun ama yüklenmiyor

gazican
gazican
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Resme bak böylece kalıyor İşletim sistemim win 7 ultimate

gazican
gazican
Yanıtlandı  Veteran Soldier

comment image

GaZi CAn Tanrıverdi
GaZi CAn Tanrıverdi
Yanıtlandı  Veteran Soldier

kurulum sırasında alıyorum öylece kalıyor gitmiyo görev yöneticisine bakıyorum çalışıyor ama gitmiyor

GaZi CAn Tanrıverdi
GaZi CAn Tanrıverdi
Yanıtlandı  Veteran Soldier

yanlış exe’yi çalıştırmıyorum ama farklı bir versiyonunu denerim teşekürler

GaZi CAn Tanrıverdi
GaZi CAn Tanrıverdi
Yanıtlandı  Veteran Soldier

yükleme ortamı hatalı derken ne demek isdediniz?

gazican
gazican
Yanıtlandı  Veteran Soldier

tmm

gazican
gazican
Yanıtlandı  Veteran Soldier

bkl resim atam

Murat Saroğlu
Murat Saroğlu

veteran Call of Duty: Advanced Warfare yenimi çıktı oyunudaki adam karakterleri robotları crysis a benzetmişler baktım süper yapımıslar call of duty bnm şu ana kadar en iyi savaş oyunları !

Murat Saroğlu
Murat Saroğlu

call of duty modern warfare 4 çıkcakmış galiba adamalr oyunu yapıyor arkadaşlarr

dasd
dasd

windows 7 açarmı ?

emre
emre

abi direcxt 9.0 indirdim kurdum açılmadı sorun ne sençe ekran kartı özellekrinede uyuyor ram da uygun har dsik de

metin
metin

admin cod ilk serisinin sitenizdeki türkçe yamasını indirdim kurulu olduğu dizine kuruyorum olmuyor sonuna kadar doluyo sonra kapanıyo oyuna giriyorum hala aynı ne yapcam ?

metin
metin

patch yükseltince ne oluyor ne işe yarıyor yani ?