İnceleme Politikası

Sitemizde yapılan başta oyun incelemeleri olmak üzere tüm incelemelere ait politikalarımızı sayfamızda bulabilirsiniz. ”Bağımsız, Tarafsız ve Adil Olma” ilkelerine bağlı kalma ön koşulu ile oyun incelemeleri yapmamızdaki ana amaç, öncelikle ilgili oyun hakkında detaylı bilgiler vermek ve bunun yanı sıra özellikle yeni çıkan oyunları almak ya da almamak arasında yani oynamakta kararsız kalan oyunseverlerin karar vermelerine yardımcı olmaktır.

Site rating yazılımımızın özellikleri arasında site ziyaretçilerinin de sadece bir kez olmak üzere puanlama yapma imkanı bulunmaktadır. Böylece çok sayıda ziyaretçi ya da oyuncunun puanlama yapmasının editör ya da yazarın puanlamasına bağımlı kalmak istemeyen ve ortalama bir çıkarımda bulunmak isteyenler için önemli olduğunu ve böylece oyunların hak ettiği adil puanlama (rating) sonuçlarını almasına yararlı olacağına inanıyoruz.

İnceleme Kriterleri:

Yapılan oyun incelemelerinde ele alınan ana kriterler;

  • Oynanış
  • Senaryo
  • Grafikler
  • Ses ve Müzikler

olup singleplayer, multiplayer, co-op vb. oynanış, oyun atmosferi, oyuncuya hissetirdikleri, menü kullanım kolaylıkları, oyunun genel optimizasyon durumu, hatalar, sistem kasmaları vb. bir çok kriter de bu ana kriterler içerisinde yer almaktadır. Ancak incelemeyi yapan editörün ya da yazarın tercihine bağlı olarak ”Genel Değerlendirme” kriteri ile tüm ana kriterleri içerecek şekilde puanlama yapılması da mümkündür.

Puanlama Sistemi:

Sitemizde default olarak numara esasına göre (0.1’den 10’a kadar) puanlama sistemi kullanılmakla beraber zaman zaman yıldızlı (1-5 yıldız), yüzdelik (1-100%) ve harf (F- ila A+) esaslı olmak üzere toplam 4 ana rating formatı kullanılabilmektedir. İnceleme puanlamasında hangi rating sistemi kullanılmış olursa olsun numara esasına doğru orantılı olarak çevrilmeli ve 10’luk numara sistemi baz alınarak değerlendirilmelidir.

0.1 ila 10 puan arasında yapılan ve aşağıda belirtilen dilimler üzerinden değerlendirilen puanlamaların ne anlama geldiğini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

0-1.9 Puan: Çok Kötü

2-3.9 Puan: Kötü

4-5.9 Puan: Vasat

6-7.9 Puan: İyi

8-8.9 Puan: Çok İyi

9-10 Puan: Mükemmel

Oyun İnceleme Politikası

Oyun.News İNCELEME POLİTİKASI 07 Eylül 2017