Ekip Başvuruları

Gönüllük esasına dayalı olarak 2010 yılından bu yana yayın hayatını sürdürmekte olan sitemizin ana konsepti; başta bilgisayar ve oyun konsolları olmak üzere mobil ve sanal gerçeklik cihazlarında da oynanabilen oyunlar hakkında haberler, incelemeler, rehberler, sistem gereksinim bilgileri, makaleler yayınlamak, oyunlarda karşılaşılan hatalarının çözümüne dair öneriler sunmak, çeşitli oyunlara ait Türkçe yamalar, resmi güncelleme ve savegame ve benzeri dosyaları oyunculara sunmaktır.

Oyun ve oyunla ilişkili diğer tüm alanlarda; özgün ve benzersiz, doyurucu ve üstün nitelikte içerik oluşturmak ve bu içerikleri iyi bir kullanıcı deneyimi ile en gelişmiş website teknolojileri üzerinden site ziyaretçilerine sunmak ise ana hedefimizdir.

Eğer siz de başvuru için aranan aşağıda saydığımız koşul ve niteliklere sahip olduğunuzu, sitemize ait kurallar, gizlilik politikası ve inceleme politikası‘na uyabileceğinizi düşünüyorsanız Ekibimiz‘e katılmanızdan büyük memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz. Aranan niteliklere sahip olduğunuzu ama yeterli deneyime sahip olmadığınızı düşünseniz bile lütfen başvuru yapmaktan çekinmeyiniz.

Başvurular sitemizin yazar/editör ihtiyacı ve başvuru koşulları gözetilerek en kısa zamanda değerlendirilecek ve sonucu tarafınıza forum özel mesaj yoluyla bildirilecektir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde ekibimize kesin kabulünüzün gerçekleşmesi için kendi alanınızda hazırlayacağınız en az üç içeriğin onaylanarak yayınlanması gerekmektedir. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

Ekip Başvuru Sayfası

Başvuru Koşulları:

Oyunlar konusunda başvuru yapılmak istenilen;

 • İnceleme, Rehber veya Sistem Gereksinimleri Yazarı,
 • Haber Editörü,
 • Grafik Editörü,
 • Video Editörü,
 • Sosyal Medya Editörü,
 • Forum Destek Moderatörü,

görevlerinden en az birine hakim olmanın yanısıra aranan diğer genel ve özel nitelikler şöyle;

 • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
 • WordPress ve/veya forum sistemlerinde deneyim sahibi olmak,
 • Oyun ve oyuna dair konularda bilgi sahibi olmak,
 • Forumda açılan konu başlıklarına destek yanıtları verebilecek birikimde olmak,
 • Forum kategorilerine uygun paylaşımlarda bulunmak,
 • Oyun görselleri hazırlayabilecek yeterlilikte bilgi sahibi olmak,
 • Oyun videoları hazırlayabilecek yeterlilikte bilgi sahibi olmak,
 • Türk dili ve edebiyatı ile oyun terminolojisine hakim olmak,
 • İmla kurallarına özen göstermek,
 • Görev verilmesi halinde ilgili kategorideki çalışmaların gerçekleştirilmesini sağlayabilmek,
 • Facebook vb. sosyal medya mecralarına hakim olmak ve proje fikirleri üretebilmek,
 • Youtube vb. video mecralarına hakim olmak,
 • Site için yeteri kadar ayırabilecek zamanı olmak.

Özel Koşullar:

Site yazarlığı ve editörlüğü gönüllülük esasına dayalı olup herhangi bir ücrete ya da maddi gelire dayalı değildir. Metin, görsel ve video içeriklerine dair diğer hususlar aşağıdadır.

Metin İçerikler:

İçerikte bulunan metin ve anlatımlar tamamiyle yazarına ve onun ağzına yani lafzına ait olmalıdır. Sağdan soldan toparlanmış, kopyalanıp yapıştırılarak oluşturulan içerik ve görsellerin arama motorları gözünde değeri olmadığından ve siteleri spam ve benzeri cezalara tabi tuttuklarından sitemizde yayınlanması mümkün değildir.

Yayınlanmak üzere site üzerindeki panellerde hazırlanan tüm içerikler ile başlığı yayınlanmadan önce ilgili sorumlusu tarafından kontrol ve düzenlemeye tabi tutulacaktır.

İçerikler üzerinden dışarıya verilmesi muhtemel bağlantılar özel kontrole tabidir. Eğer verilmesinin gerekli olduğu düşünülüyorsa dış bağlantılar sadece oyunun resmi sitesinin ilgili sayfasına ya da otoriter bir wiki sitesinin ilgili sayfasına verilmelidir. Diğer sitelere, adından metin şeklinde bahsetme ya da linkleme şeklindeki alakasız ya da tanıtım art maksatlı verilen bağlantılar onaylanmayacaktır.

Görsel İçerikler:

İçeriğe eklenecek görseller mümkün olduğunca oyun içi ekran görüntülerinden alınmış olmalıdır. Oyun henüz çıkmamışsa ya da oyunu yükleme imkanı olmamışsa resmi sitesindeki varsa basın medyası içeriklerinden yoksa medya galerisindeki görsellerden temin edilmelidir.

Görseller, içerik sağlayıcısı yazar ya da editör tarafından zip’lenmiş olarak taslak yazı içerisinde özel indirme bağlantısı ile ulaştırılacak, benzersizliğin korunmasını sağlamak için resim upload sitelerine yüklenmeyecektir.

Ulaştırılan görseller; ilgili Grafik Editörü tarafından en/boy, kapladığı alan ve benzeri iyileştirme ve geliştirmelerin ardından içeriğe eklenecektir. Öne çıkan görsellerin mümkünse 1920×1080 ekran çözünürlüğünde ve 16:9 görsel formatında olmasına, sayfa içine ekleneceklerin ise 680px genişliğinden fazla olmamasına ve URL’den Ekle seçeneği ile eklenmesine dikkat edilmelidir.

Video İçerikler:

İçeriklere eklenecek video bağlantıları doğrudan içerikle alakalı olmalı, video ön izleme resminin kaliteli göründüğüne dikkat edilmelidir. Video seçimlerinde öncelikle sitemizin resmi videoları tercih edilmeli, kanalımızda ilgili video bulunamaz ise oyunun yapım ya da yayıncısının resmi videolarından seçilmeli, başka bir video tercih edilmesi halinde ise kaliteli olmasına ve küfür ya da argo içermediğine dikkat edilmelidir.

Sitemizin ana konsepti metin şeklindeki içeriklerdir. Ancak söz konusu içeriğin (incelemeler, rehberler vb.) video şeklinde hazırlanması ekibimiz tarafından tercih edilmişse ya da bu konuda daha önceden başkaları tarafından hazırlanmış yüksek kalite ve otoriteye sahip bir videonun içeriğe dahil edilmesi söz konusu olacak ise bahse konu videoda geçen hususlar ile video içindeki sözlü anlatımlardan en az 300-500 kelimelik özet metin sayfada yer almalıdır. Diğer önemli bir şart ise bahse konu harici videonun içeriğinde ya da başlığında ya da açıklama kısmında başka bir oyun sitesine atıfta ya da bağlantıda bulunmamasıdır.

Herhangi bir web sitesine bağlı olarak çalışmayan video kanalı sahipleri de (Örn: Youtuber’ler vb.) eğer videolarına güveniyor ve bu videolarla ilgili yukarıda bahsettiğimiz özet metin içeriğini görselleri ile birlikte hazırlayabileceklerini ve bu sayfada saydığımız diğer koşullara uyabileceklerini düşünüyorlarsa başvuru yaparak ekibimizde yer alabilirler.

Başvuru Formu:

Bu sayfada belirtilen alan/görev ve koşullarda başvuru yapmak isterseniz başvuru ve haberleşme işlemlerini gerçekleştirdiğimiz forum üzerinden Üye Ol‘unuz, aşağıdaki formata bağlı kalarak özel mesaj yoluyla ilgili forum yöneticisine başvuru yapınız.

 • Adınız Soyadınız:
 • Doğum Yılınız:
 • E-posta Adresiniz:
 • Daha önce herhangi bir sitede/mecrada görev aldınız mı?:
 • Kendinizden bahseder misiniz?:
 • Almak İstediğiniz Görev:
 • Kabul edilmeniz halinde yayınlamayı düşündüğünüz ilk içeriğinizi sununuz:
İş bu ekip başvuru sayfası ihtiyaç duyulduğu takdirde değişebilir ve değişiklikler bildirime ihtiyaç duyulmaksızın ve yayınlandığı anda yürürlüğe girer.

Oyun.News EKİP BAŞVURU SAYFASI 17 Mart 2018

Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments