Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Battlefield 2 Oyun İncelemesi [16. Yıl Anısına]
İnceleme

Battlefield 2 Oyun İncelemesi [16. Yıl Anısına]

Yazar: 8 Nisan 2021
Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Digital Illusions CE (DICE)

Çıkış Tarihi

21 Haziran 2005

Platformlar

PC

Oyun Türü

Aksiyon, Shooter, FPS (Frames Per Second: Saniyedeki Kare Sayısı)

Oyun Motoru

Refractor Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Battlefield 2 oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Ancak BF2 Türkçe yama ile çözüm sağlanmaktadır.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.4
Senaryo
9.5
8.3
Grafikler
9.0
9.7
Ses ve Müzikler
9.0
9.9
Aldığı Puanlar

2005 yılında Türkiye’de pek çok kişiyi gönülden 5.56 mm. ile vurulmuş yapan Battlefield 2 sonunda inceleme makalemizle karşınızdayız.

9.1
Editörün Puanı
9.3
Okur Puanları
6 Oy
Oyladınız

16 yıl sonra tozlu raflardan indirdiğimiz Battlefield 2 (BF2) oyun incelememiz umarız hatıralarınızı canlandırır. Ayrıca oynamak isterseniz Battlefield 2 minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Peki bilgisayarımız Battlefield 2’yi çalıştırır mı? Battlefield 2 2005 şartlarına göre oldukça kaliteli ve gerçekçi görüntüler ile karşımıza çıkıyor ve bunun için aşağıdaki minimum özelliklere sahip bir sistem gerektiriyor.

Özellikle ekran kartınıza dikkat edin, FX ya da Radeon’un belirtileninden düşük bir ekran kartınız varsa Battlefield 2 açılırken hiç birşey olmamış gibi tekrar masaüstüne atıyor. Fakat günümüz (2021) şartları düşünüldüğünde sisteminizin rahatlıkla BF2’yi oynatabilmesi gerekir.

Battlefield 2 PC Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit), Windows 7, Windows8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 1.5 Ghz. ya da AMD Athlon XP 1600+ 1.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X300 Series ya da NVidia GeForce 9100 veya üzeri en az 128 Mb. belleğe sahip 1.4 pixel shader destekli ekran kartı.
Harddisk 2.3 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

Grafikler:

Oyunun grafik ayarları “düşük”‘ten “ayrıntılı”‘ya kadar farketmekte; ayrıntılı ayarlarda suyun altını görmekten tutun, arazideki ezilmiş otların ayrıntılarına kadar herşeyi rahat seçebiliyorsunuz.

Ayrıca modellerdeki detaylar, Battlefield 2 oyun motorunun oyuncuları gerçekçiliğe de ne kadar yaklaştırdığının da bir göstergesi. Bu yeni motor, Battlefield 1942’nin motorundan kat kat fazla ayrıntı sunmakta.

Bazı LCD monitörlerde görüntü kayması yaşanabiliyor. Ancak monitörünüzün “Auto Arrange” gibi bir tuşu varsa kendi kendini düzeltiyor.

Takımlar:

Battlefield 2 oyununda 16, 32 ve 64 oyuncuyu destekleyen 10 farklı harita bulunuyor. Seçebileceğiniz 3 takım var. Aşağıda detaylarını açıkladığımız takımların güçleri hemen hemen eşit.

United States Marine Corps (USMC):

Bu arkadaşları kimi filmlerde ellerinde tactical M-4 ve M-16larla görüyoruz, haberlerde kimi zaman barakalarına giriyoruz, güdümlü füzelerle hedef vurduklarında radyolardaki gülüşmelerini duyuyoruz. Onlar Amerikanın askerleri.

Amerikan ordusu standart M-16 uzun namlulu tüfeği kullanmakta; silah pek çok kite farklı modifikasyonlarla gelmiş.

 • Kara Araçları: M1-A1 Abrams, zırhlı piyade taşıyıcısı LAV-25, Hummer ve Buggy,
 • Hava Araçları (Uçak): F-15, F-18 ve de USAF’ın yeni gözdesi F-35,
 • Hava Araçları (Helikopter): AH-1Z Süper Kobra ve piyade taşıyıcısı HH-60H Deniz Şahini.

Middle Eastern Coalition (MEC):

Yıllar boyu şehir içinde çatışan gerillaların, dağlarda saklanan peşmergelerin, intihar saldırıları yapanların toplanıp kurdugu bir takım. Ortadoğudaki kimi silah tüccarları tarafından lanse edildiği söylenir. AK – 101 ve AK – 47’ler piyadelerin en büyük avantajları olmuş.

 • Kara Araçları: T-90, zırhlı piyade taşıyıcısı BTR-90, Vodnik ve FAV,
 • Hava Araçları (Uçak): Su-34, Mig-29,
 • Hava Araçları (Helikopter): Mi-28A, piyade taşıyıcısı Mi-17.

People’s Liberation Army (PLE):

2.3 milyonluk asker sayısı ile dünyanın en büyük ordusu; USMC 2. sırada onu izler. Hava, deniz ve kara kuvvetleri güçlü olsa da en büyük avantajı piyadeleridir. Standart piyade silahları AK-47 olup pek çok kite modifikasyonlarla gelmiş durumda.

 • Kara araçları: Type-98, zırhlı piyade taşıyıcısı WZ-551, NJ-2046,
 • Hava araçları (Uçak): Su-30,
 • Hava araçları (Helikopter): Z-10, piyade taşıyıcısı Z-8.

Battlefield 2 Oyun İncelemesi

Battlefield 2 PC Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 3.40 Ghz. ya da AMD Athlon 64 3800+ 2.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 9800 Pro ya da NVidia GeForce 6800 GS veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 2.3 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Sınıflar:

Battlefield 2 oyunundaki Commander ve Squad sınıflarına değinelim.

Commander:

Battlefield 2 oyununun başında “commander, olmak için şimdi başvurun !” şeklinde bir yazı geldiğinde “enter” tuşuna basıp, hemen çıkan panelde “squad”‘a bastıktan sonra commander yazısının yanındaki “apply” butonuna basın. Yaklaşık 10 saniye sonra göreve başlamanız için sizden onay bekleyen bir yazı belirecek. Eğer kabul ediyorsanız “Page Up”, etmiyorsanız “Page Down”‘a basın.

Battlefield 2’de commander olan oyuncu, takımının hayatından ve görevinden sorumlu yegane kişidir. Askerlerinin güvenliğinden, düşmanın yer tespitinden, gerekli mühimmatı göndermekten ve bayrak alımına rota çiziminden tutun herşeyden sorumludur. Uydu sayesinde haritanın herhangi bir noktasından anında canlı görüntü bile alabilir.

Özellikler:
 • Scan: Satellite Scan; haritanın tümünü bir kere tarar, düşmanı gösterir; scanden sonra belirli bir zaman daha düşmanın yerini gösterdikten sonra biter,
 • Uav: Unmanned Aerial Vehicle, pilotsuz casus uçaklarımız; belirli bir bölgenin belirli bir zaman araliğindaki düsman hareketini gösterir,
 • Artillery: 203 mm’lik howitzer; belirli bir bölge hedeflenir, o bölgeden kaçmanız için 15 saniyeniz var ya da siper alın,
 • Supllies: Mühimmat, tamir malzemesi; tıbbi malzeme herşeyi sağlayan bir kutu bırakır bölgeye. Normalden farklı olarak bayrak almaya çalışan bir düşmanın üzerine de bırakabilirsiniz. Ölünce de bol bol gülersiniz.

Squad:

Battlefield 2’de commander olmak için gittiğimiz aynı yollardan sonra bu sefer squad seçimi yapacağız. Eğer varolan bir “alpha, bravo, charlie” gibi bir squad varsa onlara katılabilir ya da “create squad” diyerek kendinizi bir delta squad olarak yaratabilirsiniz.

Battlefield 1942’den farklı olarak, bu sefer takımınızın daha işlevsel olabilmesi için oluşturulmuş ekiplerden birine katılabiliyorsunuz. Bunlara “squad” deniliyor. Emir komuta zincirine alışmanız ve düzene uyum sağlamanız daha iyi bir oyun deneyimi ve takımınızın başarısı için en önemli gereklik.

Emirlerinizi Squad Leader’dan alacaksınız. Şayet “Squad Leader” olursanız, emirlerinizi commander’dan alacaksınız. Şu noktayı fethet, burayı koru, şu noktaya mayın koy gibi görev ve emirler ile karşılaşabilirsiniz.

Battlefield 2 takım oyununun en güzel özelliği komuta zinciri ile sağlanıyor. Squad lideri olduğunuzda üstünüzden görevi alıyorsunuz. Görevi nasıl tamamlayacağınız tamamen sizin elinizde. Bu sayede zaman içinde oyun sizin strateji becerilerinize yardımcı oluyor.

Yenilikler:

Electronic Arts, Battlefield 2’de takım oyununu neredeyse zorunlu kılıyor. Takım oyununu özendirmek için artık yaptığımız herşeyden puan alıyoruz; tank tamir etme, adam iyileştirme, mühimmat sağlama artık getiriyor. Battlefield 2’deki yeniliklerden bazıları şunlar;

Sprint:

Battlefield 2’de sprint yani hızlıkoşma/depar atabiliyoruz. Bunun için ”Shift” tuşunu kullanmanız yeterli. Daha hızlı koşmak özel birliklere (spec ops) tanklar karşısında kesinlikle avantaj sağlıyor. Tanklar artık eskisi kadar güvenli değil.

Chaff ve Smoke:

Bunları tankta ya da uçakta iken “x” tuşuyla kullanabiliyoruz. Chaff düşmanın ısı güdümlü füzesinin hedefini saptırırken, smoke ise düşmanınızın görüş açısını ve mesafesini azaltarak saldırılarından manevra yaparak kaçabilme imkanı sağlıyor.

Chat:

Battlefield 2’de oyuniçi haberleşme artık 2 tuşa inmiş. ‘Q’ tuşu ile genel konuşma seçenekleri açılırken, eğer commander’sanız ya da bir squad leader iseniz ‘T’ tuşu ile ek konuşma seçenekleri gelmekte.

‘Shift’ tuşu ile bindiğimiz uçakların “Afterburner”larını ve kimi aracın “Turbo” larını çalıştırabilmekteyiz.

Battlefield 2’de takım elemanlarıyla sesli iletişim için “Voice over IP” özelliği eklenmiş.

Haritalar:

Battlefield 2’de haritaların çeşitliliği ve seçenekleri arttırılmış. Bir haritada barajı korurken başka bir haritada araplar tarafından sıkıca korunan bir kasabada tank korumasında görevli bir piyade olabiliyorsunuz.

Son Sözler:

Battlefield 2, yeni oyun motoru ile Battlefield 1942’nin heyecanını günümüze taşıyor. Takım oyununu kullanarak en modern araçlar sayesinde savaşı kazanmamıza olanak sunulmuş.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments