Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
FIFA 20 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0

Sistem gereksinimleri bilgilerine de yer verdiğimiz FIFA 20 inceleme yazımıza hoş geldiniz. Her geçen sene ile birlikte kendini geliştirerek karşımıza çıkan FIFA Serisi‘nin yeni oyunu FIFA 20 inceleme yazımız boyunca elimizden geldiğince edinmiş olduğumuz tecrübelerden bahsedeceğiz.

Fakat, başlamadan şunu söylemeliyiz ki oyuna eklenen yeni mod sayesinde bizim için seri şaha kalktı. FIFA 20’ye eklenen Volta modu ile ilgili tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

FIFA 20 Özellikler:

Bizlere bu yıl yenisi sunulan FIFA 20 oyunu ile birlikte yepyeni oynanış mekaniklerinin yanısıra, halihazırda var olan oynanış mekaniklerinin geliştirilmiş halleri de yer almakta.

Dinamik Bire Birler:

FIFA 20’deki bu yeniliklerden ilki olarak, oynanış gerçekçiliğini geliştiren özelliklerden bahsedelim. Alan paylaşımı açısından geliştirmeler yapılmış olan özellik, Dinamik Bire Birler adı altında bizlerle.

Pozisyon alma ve müdahale açısından Yapay Zeka Savunması adındaki geliştirmeler yapıldı. Bir de, hareketler konusunda gerçekçiliğe bir adım daha yaklaşması için Doğal Oyuncu Hareketi adı verilen özellik bizlere sunuluyor.

Slalom Dribling:

FIFA 20’de Maçın gidişatını belirleyen anlar açısından da geliştirmeler mevcut. Bunlardan ilki olarak Slalom Dribling özelliğinden bahsedebiliriz. Bu özellik, oyuncuların daha çevik hareketler yapabilmesini sağlıyor.

Kontrolcü Müdahale:

FIFA 20’deki Kontrolcü Müdahale adındaki geliştirmede ise, topa müdahale konusunda gerçeğe yakınlaşması açısından yenilikler yer almakta.

Duran Top Yenilemesi:

FIFA 20 Duran Top Yenilemesi adındaki özellik ile de serbest vuruş ve penaltı gibi pozisyonlarda oyuncu hakimiyeti geliştirildi.

Soğukkanlı Bitiricilik:

Bu konuda bir de Soğukkanlı Bitiricilik özelliği yer almakta. Bu özellik, zorlu anlarda alınan risklerin ödüllendirilmesi veya cevalandırılması açısından önemli.

Top Odaklı Hareket:

Top fiziği konusunda yapılan geliştirmeler de yer almakta. Top Odaklı Hareket ile birlikte, topun daha gerçekçi hareket etmesi ve sekmesi gibi konularda gelişmeler bizlere sunuluyor.

Yeni Şut Açıları:

Oyun gerçekçiliğini yükselten şeylerden biri de Yeni Şut Açıları adındaki özellik. Bu yeni özellik ile birlikte, bizlere yeni şut şansları ve türleri sunuluyor. Genel olarak fizik konusunda yapılan değişiklikler, oyunun gerçekçilik oranının artması açısından yapılmış gibi görünüyor.

FIFA 20 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-2100 3.10 GHz. ya da AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7850 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 2 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 11

FIFA 20 Volta Modu:

FIFA 20 inceleme sonucunda fikrimizi en çok etkileyen özellik olan Volta’dan bahsetmek için sabırsızlanıyorduk zaten. FIFA 20 Volta Modu ile birlikte, sokaklara dönüyoruz tekrardan. Volta modu, oyunculara kendi karakterlerini ve takımını veriyor.

FIFA 20 Volta Modu nasıl bir şey?

Bu takım ile de maçlar yaparak, kendimizi geliştirerek daha iyi yerlere gelmek için çabalıyoruz. Bu modun renklendirilmesi açısından da yepyeni modlar yer almakta. Volta Ligi, Volta Hikayesi ve Volta Santra, bu FIFA 20 Volta Modu içerisinde bizlerle.

FIFA 20 volta modunda, alıştığımızın dışında maçlar yapmaktayız. Oynayabildiğimiz maçlar da 3’e 3, 4’e 4 veya 5’e 5 olabiliyor. Tabii, bu kadarla da kalmıyor maç çeşitleri ve kuralları.

Dahası, bu maçlarda takımımızdaki oyuncular kaleci oyunculuk da yapabiliyor. Tabii, biraz da maçın şartlarına bağlı bir mevzu bu. Ayrıca, bu mod için dünyanın 4 bir yanından 17 adet futbol sahasının FIFA 20 oyununda yer aldığının da altı çizilmesi gerekli.

Öncelikle, Futbol Oyunları‘na yabancıysanız, bu konuda oyunun size yardım edeceğini söyleyebiliriz. Daha oyuna başlar başlamaz, temel mekanikleri öğreten küçük bir maç ile baş başa bırakılıyorsunuz.

Ekran üzerinde basmanız gereken tuşlar da tek tek gösteriliyor. Bu sayede de, öğrenme açısından zorluk çekmemiş oluyorsunuz. Yani, ilk dakikalardan oyuna hızlı bir şekilde alışma fırsatı sunuluyor sizlere.

Hikayesi:

FIFA 20 Volta hikayesinden bahsedelim önce. Volta hikayesi sayesinde, yeni modun hikayesini de öğrenebiliyoruz. Aşama aşama nasıl geliştiğimizi görebiliyoruz. Zaten bu özellik ile de futbol oyunlarının da ufku açılmış denilebilir.

Volta Ligi:

FIFA 20’deki bir diğer mod olan Volta Ligi’nde ise çevrimiçi oynamaktayız. Bunu, bir nevi çevrimiçi dereceli maç olarak da görebilirsiniz.

Volta Santra:

Volta Santra ise, sevdiğiniz profesyonel futbol takımlarını sokaklardaki maçlara çekebilmenizi sağlıyor.

FIFA 20 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-3550 3.30 GHz ya da AMD FX-8150 Eight-Core 3.6 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 270X ya da NVidia GeForce GTX 670 veya üzeri en az 2-4 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 11

Performans:

FIFA 20’de performans konusunda FPS düşüşleri ile karşılaştığımızı söylesek fazlasıyla yalan olur. Zaten, yıllardır yapılan bir oyun ve yine yıllardır aynı oyun motoru geliştirilerek oyun bizlere sunuluyor.

Bu da performans konusunda gayet uygun ve güzel durumda olmasını sağlıyor. İncelemeniz amacıyla FIFA 20 sistem gereksinimleri bilgilerini sayfamızda paylaştık. Bu sistem gereksinimlerine bakarak, nasıl bir performans elde edebileceğiniz konusunda az çok fikir edinebilirsiniz.

Temel olarak, hala FIFA 19 ile atılan temeller üzerinde yer almakta. Yani, geçen sene bizlere sunulan oyuna baktığımızda, çok da büyük bir fark yok gibi görünüyor. Zaten, gelecek nesil konsollar çıkana kadar da pek bir şey beklemiyorduk.

Sonuçta, Frostbite oyun motoru, bu nesil için gayet uygun. Zaten oyun motoru olarak da, çıkışından beri birçok oyunda kullanılmış olan Frostbite oyun motorunun geliştirilmiş hali olan Frostbite 3 kullanılmakta.

Son Sözler:

Zaten yıllardır alanında zirvedeki birkaç isimden biri olan FIFA serisi, yine kalitesini ve bu zamana kadar neden, nasıl devam edebildiğini ortaya koymuş.

Electronic Arts ekibi, bizlere yeni oyunda çok hoş özellikler sunmuş. Özellikle bizleri sokak maçlarına çıkaran FIFA 20 Volta Modu ise çok güzel bir özellik olmuş.

 

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

EA Canada

Çıkış Tarihi

24 Eylül 2019

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch

Oyun Türü

Aksiyon, Spor, Futbol Oyunu

Oyun Motoru

Frostbite 3 Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Türkçe Dil Desteği

FIFA 20 oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği mevcuttur.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

Eğer futbol hayranıysanız ve futbol oyunları olmadan yaşayamayacağınızı düşünüyorsanız, normal maçları olsun, sokak maçları olsun, FIFA 20 sizleri pişman etmeyecek bir yapım diyebiliriz.

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments