Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Shadow of the Tomb Raider İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Shadow of the Tomb Raider İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 4 Aralık 2021
Künyesi
Yayımcı

Square Enix

Yapımcı

Eidos Montreal, Crystal Dynamics, Nixxes Software BV

Çıkış Tarihi

Shadow of the Tomb Raider: 12 Eylül 2018

Shadow of the Tomb Raider Definitive Edition: 05 Kasım 2019

Platformlar

Shadow of the Tomb Raider: PC, PlayStation 4, XBox One, Stadia, Mac O/S, Linux

Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition: PC, Playstation 4, XBox One X, Stadia

Oyun Türü

Aksiyon, Macera

Oyun Motoru

Foundation Game Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Shadow of the Tomb Raider oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Mezarlar ve üzerlerindeki bulmacalar gerçekten başarılı olmuş,

Grafikler kaliteli olmuş,

Gizlilik mekanikleri başarılı olmuş.

Eksi Yönleri

Hikaye ilerleyişi olmamış,

Serinin önceki oyunları ile kopuk görünüyor,

Yan görevler insanı oyundan soğutuyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.2
Aldığı Puanlar

Shadow of the Tomb Raider inceleme yazımızın başlarında da belirttiğimiz üzere, oyundaki hikayeden bir süre sonra ne yazık ki kopuyorsunuz.

Ayrıca, serinin önceki oyunları ile örtüşmeler konusunda da hafif sıkıntılar çekmiş gibi.

7.5
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Definitive Edition’a ait detaylı sistem gereksinimleri bilgilerini de verdiğimiz Shadow of the Tomb Raider inceleme yazımızla karşınızdayız. İnceleme yazımızda, oyun ile ilgili görüşlerimizi, oyundaki özellikleri ve benzeri şeyleri sizlere anlatmaya çalışacağız, umarız beğenirsiniz.

Shadow of the Tomb Raider oyun inceleme yazımızın sonunda ise sonuç olarak oyun hakkında ne düşündüğümüzü dile getireceğiz. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan yazımıza başlayalım.

Bizlere Square Enix tarafından ulaştırılan yapım, Eidos Montreal ve Crystal Dynamics tarafından geliştirilmiş bulunuyor. Zaten her iki geliştirici ekibi de, bugüne kadar birçok kez duyduk. Göz gezdirmek isterseniz oyunun resmi sayfasını bağlantıda bulabilirsiniz.

Peki, arkasında böyle ekipleri bulunduran Shadow of the Tomb Raider nasıl olmuş dersiniz? Shadow of the Tomb Raider inceleme yazımızın detaylarına geçmeden önce oyunun beklentilerimizi tam anlamıyla karşılayamadığını söyleyebiliriz.

Shadow of the Tomb Raider Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-3220 3.30 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7770 ya da NVidia GeForce GTX 660 / GTX 1050 veya üzeri en az 2-4 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 40 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Shadow of the Tomb Raider, hikaye açısından aslında çok büyük imkanları bulunan bir yapım. Antik bir bıçağın çalınması ile başlayan hikayeye, antik bıçak yüzünden kopan kıyamet ile başlıyoruz.

Önce Lara Croft’a düşmanları tarafından söylenen kıyamet, Meksika’da ortaya çıkan büyük bir tsunami tarafından da desteklenince olay ciddileşiyor. Böylesine güzel ve ilgi çekici bir şekilde başlayan oyun, daha sonrasında ise insanı hikayeden koparıyor.

Shadow of the Tomb Raider’ın hikayeden kopmasına sebep olan şeyler ise çok fazla yan hikaye ve olaylara odaklanıyor olmasından kaynaklanıyor.

Paititi:

İncelememize konuk olan Shadow of the Tomb Raider, büyük çoğunlukta Paititi’de geçiyor. Saklı bir kent olan Paititi, aynı zamanda oyunun ana merkezi olarak da iş görüyor.

Oyunun ana hikayesi boyunca sık sık ziyaret ettiğimiz Paititi, birçok sırrı da içerisinde barındırıyor. Paititi konusunda en çok beğendiğimiz özelliklerden bir tanesi de, halihazırda bu topraklara yabancı olan Lara Croft’un, oyun içerisinde de başarılı bir şekilde yabancı olarak yansıtılabilmiş olması.

Oynanış:

Shadow of the Tomb Raider içerisinde bulunan mezarlar, beğenimizi kazanan bir başka özellik oldu. Zira, 30 dakikaya kadar sürebilen bulmacalar, gerçekten akıllıca dizayn edilmiş.

İşin daha da iyi kısmı, bahsini ettiğimiz bulmacaları çözdükçe kendinizi çok zeki gibi hissediyorsunuz. Bu duygu, gerçekten insanı fazlasıyla pohpohluyor ve daha fazlasını istiyorsunuz.

Ayrıca, Paititi çevresinde de gizlenmiş olan bir sürü bulmacalarla dolu mezar olduğunu belirtmemizde de fayda var. Eğer oynayacaksanız, Paititi’yi araştırmadan geçmeyin.

Mezarlar:

Shadow of the Tomb Raider inceleme yazımızda bahsetmemiz gereken bir başka unsur da, mezarların dizaynları. Açıkçası, her mezar olarak belirtebileceğimiz her, birbirinden fazlasıyla farklı. Yani, en azından öyle hissettiriyor. Bu da, çeşitlilik açısından bir artı sağlamış oyun için.

Oyun içerisinde beğenmediğimiz bir özellik de sunulan yan görevler oldu. İnsanlardan alabileceğiniz yan görevler, oyunu daha fazla boğmak için yapılmış gibi hissettiriyor. Bu yüzden, eğer, “Yan görev yapayım da, biraz oyun renklensin.” diyorsanız, demeyin. Zira, oyundan soğumanızı istemeyiz.

Diyaloglar:

Açıkçası, oyunda beğenmediğimiz bir başka unsur da diyaloglar oldu. Zira, diyaloglar fazla önemsiz kalmış gibi görünüyor.

Hikaye açısından bu kadar fazla potansiyele sahip olan bir yapım için böylesi bir durum büyük bir eksi olarak görülebilir.

Toplanabilir Eşyalar:

Fakat hikaye konusunda beğendiğimiz bir konu, oyundaki toplanabilir eşyalarla anlatılan hikaye oldu. Bu özellik yeni bir şey değil elbette. Fakat hikayeye önem veren oyuncular için güzel bir yere sahip.

Çünkü, bu toplanabilir eşyaları bulup hikayelerini okudukça, bölge hakkında daha fazla şeyi öğrenme ihtiyacı da hissedebiliyorsunuz. Sırf bunun için ilk bölgelere dönüp eşya toplamak, hem bu merakınıza ilaç oluyor, hem de size tamamlanmış olma hissiyatı aşılıyor.

Shadow of the Tomb Raider Oyun İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Yetenek Ağaçları:

Shadow of the Tomb Raider’ın yetenek ağaçları konusunda da fazlasıyla başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Lara Croft’un açabileceği 3 farklı yetenek ağacı bulunuyor. Bu yetenek ağaçlarını da Türkçe olarak savaş, keşif ve kaynak toplama olarak listeleyebiliriz.

Bu yetenek ağaçlarında bulunan yeteneklerden hiçbiri gereksiz gibi de hissettirmiyor. Her yetenek, sizin oynayış tarzınıza daha fazla yaklaşmanız için bir artı sağlıyor. Her yetenek, Lara Croft’u sizin için özelleştiriyor.

Savaşlar:

Açıkçasını sorarsanız, Shadow of the Tomb Raider içerisindeki savaşlar gerçekten muhteşem olmuş. Serinin önceki oyunlarına göre daha az olmasına rağmen, daha başarılı olmuş.

Yeni gelen gizlilik mekanikleri sayesinde, daha fazla savaşma isteği canlanıyor insanın içinde. Fakat, savaşların daha az olması da, bu konudaki bir eksi.

Yeni gizlilik mekanikleri sayesinde neredeyse mermi harcamadan düşmanınızı alt edebilme fırsatınız bulunuyor. Fakat, ağır zırhlı elemanlara gizlilik pek fazla işlemediği için, mermi yağmuru daha iyi bir çare olarak görülebiliyor.

Shadow of the Tomb Raider Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4770K 3.50 GHz. ya da AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 480 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri en az 6-8 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 40 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 12

Grafikler:

Oyuna görsel açıdan baktığımızda gerçekten müthiş sahneler barındırdığını ve 4K çözünürlük kalitesinde oldukça kaliteli görüntüler sunduğunu söyleyebiliriz.

Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition sistem gereksinimlerinin önerilen kısmında NVidia GeForce GTX 1060 gibi bir ekran kartının yer alıyor olması da durumu fazlasıyla ortaya koyuyor.

Sayfamızdaki Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition sistem gereksinimleri bilgilerine göz gezdirerek, PC’nizin oyunu kaldırıp kaldıramayacağını da görebilirsiniz. Yorum kısmından PC bilgilerinizi yazabilirseniz sisteminizin oyunu kaldırıp kaldırmayacağını da değerlendirmeye çalışabiliriz.

Ayrıca, incelemek isterseniz Tomb Raider 2013 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri ve Tomb Raider (2013) XBox 360 İncelemesi yazılarımızı bağlantılarda bulabilirsiniz.

Fiyatı:

Yazımızı yayınladığımız tarih itibariyle; XBox üzerinde 260,00 TL ile satışa sunulan Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition, Steam üzerinde ise %56 indirimle 163,24 TL. üzerinden satılıyor.

Eğer bu fiyat veya daha altında bulursanız denemenizi, bulamazsanız da indirimleri beklemenizi tavsiye ederiz.

Son Sözler:

Genel anlamda toparlayacak olursak, oyunun sahip olduğu dünyanın güzelliğini bir artı olarak gösterebiliriz. Böylesine güzel bir dünyaya şahit olmak, bu dünyayı keşfetmek beğendiğimiz bir özellik oldu.

Mezarlar ve mezarlardaki bulmacaları gerçekten başarılı bulduğumuzu da belirtmemizde fayda var. Ayrıca oyun içerisindeki yeni gizlilik mekanikleri de beğenimizi kazandı.

İnceleme yazımızın sonuç kısmındaki olumsuz yönlerden de bahsetmekte fayda var. Oyunun hikaye ilerleyişi gerçekten olmamış.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments