Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Battlefield 4 PlayStation 4 İncelemesi
1

Selam arkadaşlar. Bu yazımda Battlefield 4 singleplayer ve multiplayer’dan bahsedeceğim. Yanında ana başlıklar olarak singleplayer (tek oyunculu) ve multiplayer (çok oyunculu) oynanış, modlar, sınıflar, grafik ve ses’ten bahsedeceğim. Oyunun video’lu halini YouTube kanalımda ve sitede yayımlayacağım ve umarım sizlere faydalı bir yazı olur.

Singleplayer:

Evet her Battlefield oyununda olduğu gibi Battlefield 4’te de tek oyunculu mod mevcut. Ama bu modu pek önemsememişler gibi olmuş. Yani çok fazla eksiği var ve oyunun akışı insanın canını sıkıyor, ama yine de oynanmaya değer. Oyuna tüm dikkatini veren oyuncuların hoşuna gideceğini düşünüyorum ama yine de bir oynanış videosu izleyin ki ona göre değerlendirin. Neyse tek oyunculu diyorduk Battlefield 4 campaign şu şekilde başlıyor.

Denizin içinde gösteriyor sebebi ise kullandığımız aracın denize düşmesi ama bunu bize göstermiyor ileride göreceksiniz. Bacağı sıkışan abimiz bize camı kırmamızı söylüyor pardon pardon cama ateş etmemiz için elimize silah veriyor ve biri ateş et derken diğeri ateş etme diyor ve nihayet ateş ediyorsunuz. Sonrasında zaten oyuna geçiyor, orası ilk bölümün sonu olarak geçiyor başta göreceğiniz yer.

Battlefield 4’ün hikayesi böyle başlıyor demeden aklıma geldi oyunda Recker adlı bir askerin rolünde oynuyoruz. Kendimize ait bir ekibimiz var onun lideri oluyoruz, fakat en sıkıcı olay hiç konuşmuyor olmamız. Merak ediyorum şu konuşmayan karakterlerle nasıl anlaşıyorlar merak ediyorum. Her neyse beni bağlamaz çoğu CoD serisinde de konuşmuyorduk hep suskunluk hep. Hikayeye 10 üzerinden 6 veriyorum çünkü aşırı derecede eksiği var. Dediğim gibi ama finali falan güzel bitiyor.

Battlefield 4 Soldier Menü

Oynanış:

Battlefield 4 hikaye modunda oynarken siperin daha fazla önemini görüyoruz her yerden ateş etmeye başladıklarında yat yata bileceğin yere. Haaa vurulma demişken can barınızda var unutmayın ama hızlı doluyor hızlı demeyelim de orta hızda doluyor işte. En güzel yanı ne biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz çünkü oynamadınız, oyunda silahınızı ilerledikçe değiştirebiliyorsunuz.

Özellikle özel silahlarınızı (roketatar, mayın vb.) gibi şeyleri değiştirip mermi alabiliyorsunuz. Buna GEAR ismini veriyoruz, bu olay Battlefield Hardline oyununda da var. Yanınızdaki takım arkadaşlarınıza öldürmek istediğiniz kişiye nişan alıp R1 tuşuna basarsanız takım arkadaşlarınız ona yönelir ama gene de nadiren işe yarıyor.

Şimdi geçelim multiplayer (çok oyunculu) moduna…

Battlefield 4 Silahlar

Multiplayer:

Ön planda olan çok oyunculu modu Battlefield serisinin bir harikası olmuştur ve hala günümüzde serverlar dolu ve rahatça oynayabilirsiniz. Oyunun aslında Battlefield’1 den farkı yok ama Battlefield 4’te olmayanların hepsi Battlefield 1 ile karşımıza çıktı. Battlefield 1 Rehberi yazımı da okumayı unutmayın bu arada.

Ama Battlefield 4’te araç çeşitliliği bol. Helikopter, savaş uçağı gibi araçlar var, hepsi de birbirinden güzel. Araçlara alışmaya çalışın. Tanklar ve benzeri araçlar modifiye edilebiliyor, yani tankta 2 tane silah seçimi var. Bunun biri top mermisi diğeri ise otomatik tüfek. Dilerseniz değiştirebiliyorsunuz ama tankın seviyesini yükseltmeniz gerekiyor. Seviye sistemi araçlar için de geçerli.Ne kadar iyi oynarsanız o kadar çabuk seviye atlarsınız. BF4’te silah modifiyeleri de var, pardon eklentileri, aynı işte. Dürbün ekle, foregrip tak, silaha renk kat, bilmem ne, işte hepsi var.

Battlefield 4 Araçlar/Taşıtlar

Conquest Large modu oynanması gereken modlardan biri zaten. Şu an Battlefield 4’te en çok oynanan oyun modu Conquest Large yani Fetih de diyebiliriz buna unutmadan 😀 Conquest Large, gerçekten oynanması gereken oyun tipi ve en çok XP bu modda kazanılır bana göre yani modu bence değerlendirin.

Hocam al eline Scar-H’yi git millete ateş et yani silah sesleri bayağı güzelde hocam sen müziklere ne yaptın yahu? Müzik diye bir şey yok bence varsa da sesi gelmiyor bana. Neyse yine de iyi, yani oynanması gereken oyunlar listenize ekleyebilirsiniz.

Ya da acaba Battlefield 4 satın alsam pişman olur muyum? Diyor iseniz multiplayer odaklı oynayacak iseniz pişman olmazsınız. Ama yok ben hikayeyi daha çok seviyorum diyorsan al ya da alma sana kalmış, ben multiplayer odaklı aldım gayet mutluyum. En azından Battlefield Hardline’dan daha güzel bir multiplayer’a sahip.

Gelelim BF4 multiplayer oyun tiplerine…

Battlefield 4 Multiplayer Menü

Oyun Tipleri:

Battlefield 4 multiplayerde biraz fazlaca oyun tipi var gibime geldi, ama çoğunlukla CONQUEST LARGE oynanıyor. BF4 multiplayer oyun tiplerinin isimleri şöyle;

 • Capture the Flag,
 • Chainlink,
 • Conquest Large,
 • Conquest Small,
 • Defuse,
 • Domination,
 • Gun Master,
 • Obliteration,
 • Rush,
 • Squad Deatmatch,
 • Squad Obliteration,
 • Team Deatmatch,
 • Commander.

Ben daha çok Conquest Large yani Fetih ve Team Death Match (Takım Ölüm Karşılaşması) oyun tiplerini oynadım. Diğerleri ise gözüme hoş gelmedi. Yani oynamadım, oynamak istemedim ama eğer vaktim olursa hepsini oynayıp size bilgi vermeye çalışacağım.

DLC ile gelen oyun tiplerinden ise hiçbirini oynama imkanım olmadı, çünkü arşivimde BF4 Premium yok ve satın almıyorum. Yakında indirime girerse Premium almayı düşünüyorum.

Sınıflar:

Unutmadan bir de Battlefield 4’ün oyuncu sınıflarına göz atalım. Her battlefield serisinde olduğu gibi bunda da çeşitli oyuncu sınıfları mevcut. Bunlar;

 • Assault,
 • Enngineer,
 • Support,
 • Recon.

olmak üzere 4’e ayrılıyor. BF4 oyuncu sınıflarını birazcık açıklayacak olursak;

Assault:

Sağlıkçı diyebiliriz çünkü sağlık çantası veya ölen birini diriltmek için yanına alabileceği eşyalar var. Silahları otomatik tüfekler ve yarı otomatik tüfekler.

Engineer:

İsminden de anladığımız üzere tamirci olarak geçiyor oyunda. Ama sadece tamirci değil de daha çok havada ve karadaki araçları yok etmeye yarar, roketatarları da var. Onun dışında dışarıdan hasar almış kara araçlarını tamir etme özelliği de mevcut.

Support:

Destek diyebiliriz buna, ağır silahı ile takımını korumak için elinden geleni yapabilir. Yanına mayın bomba atar (XM25) gibi eşyalar alabiliyor. Onun dışında takımına mermi ikmali yapabilir.

Recon:

Bu ise bildiğimiz klasik nişancı sınıfı. Takımı uzaktan korumak için keskin nişancı tüfeği ile düşman avlamaya başlayın. Yanına termal görüşlü dürbün ya da C4 gibi patlayıcı alabilir. Onun dışında sadece bir nişancı tüfeği, tabanca ve el bombası alabilir, dur bıçağı unuttum bıçağı da var.

Grafik ve ses bölümünü de unutmayalım.

Battlefield 4 Oyuncu Sınıfları

Grafik ve Sesler:

Gelelim şimdi asıl soruya. Benim Battlefield 4 grafikleri hakkındaki görüşüm harika, yılına göre harika. Şahsen 10 üzerinden not versem 9 verir geçerim, güzel yani. Araç patlama, yangın bilmem ne her şey güzel yapılmış.

Sesler genel olarak güzel ama Battlefield 4’ün müzikleri pek hoşuma gitmedi. Yerli yersiz müzikler devreye girmese harika olabilirmiş. Sese not vermek istersem 6 verir geçerim, çünkü yersiz yersiz müzikler devreye giriyor.

Son Sözler:

Herkesin denemesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. Multiplayer odaklı aldığım için hikaye modunu oynarken dikkatimi vermeden oynadım. Ve bu oyun için bir rehber videosu hazırlayacağım ardından siteye ve kanalıma yükleyeceğim. Battlefield 4 Sistem Gereksinimleri ve Battlefield 4 Battlefield 4: Dragon’s Teeth DLC İnceleme yazılarını bağlantılarda bulabilirsiniz. İyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

DICE

Çıkış Tarihi

29 Ekim 2013

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, FPS (Birinci Şahıs Nişancı)

Oyun Motoru

Frostbite 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.0
Senaryo
6.0
9.0
Grafikler
9.0
8.5
Ses ve Müzikler
5.0
8.0
Aldığı Puanlar

Battlefield 4'ü, özellikle multiplayer odaklı oynamak iisteyenler için tavsiye ediyorum...

7.3
Editörün Puanı
8.6
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Veteran Soldier
Admin

BF4 incelemesi için teşekürler.