Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
God of War 3: Remastered PlayStation 4 İncelemesi
İnceleme

God of War 3: Remastered PlayStation 4 İncelemesi

Yazar: 1 Haziran 2018
Künyesi
Yayımcı

Sony Interactive Entertainment

Yapımcı

Santa Monica Studio

Çıkış Tarihi

15 Temmuz 2015

Platformlar

PlayStation 4

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Hack and Slash

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

God of War 3 sadece PS4 platformunda oynanabilmektedir. PC için çıkarılırsa buradan duyurmaya çalışacağız.

42 Gb. boş disk alanı gerektirir.

HDTV ekran çözünürlükleri: 720p, 1080i, 1080p

Artı Yönleri

God of War olması bile başlıbaşına bir artı,

Karakter ve çevre tasarımları,

Oynanışta çeşitlilik ve eğlence.

Eksi Yönleri

Değişmeyen grafikler,

FPS sorunları,

Orijinal oyundan kalma bug'lar.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
8.9
Senaryo
9.0
10
Grafikler
9.0
8.0
Ses ve Müzikler
9.0
10
Aldığı Puanlar

God of War 3 Remastered kesinlikle arşivinizde bulunması gereken bir oyun.

Daha önce God of War ya da God of War 3 oynamadıysanız koşarak almanız gereken bir oyun duruyor karşınızda.

En yakın zamanda oyunu almalı, soluk almadan oynamalı ve sonunda yok artık nidaları ile evde koşmalısınız.

9.0
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Herkese merhaba arkadaşlar. God of War 3: Remastered oyunu için hazırladığım inceleme yazıma hoşgeldiniz. Bugünkü yazımda ana başlıklar olarak; oyunun hikayesi, oynanışı, silahları, can, mana ve özel silah barı hakkında bilgiler vermeye calışacağım.

Ayrıca bosslar ile grafik ve sesler gibi diğer başlıklarla hepsini açıklamaya çalışacağım. Umarım sizlere daha iyi oyun deneyimi sağlayacak bir yazı olur.

God of War 3: Remastered Hikayesi:

Biliyorsunuz ki God of War oyununun ana karakteri Kratos God of War 3 Remastered ile geri dönüyor. Ama farklı bir şekilde oda intikam için, şunu söylemeyi unutmayayım Remastered sadece şuan PS4 platformuna özel çıkartılmış ve remastered ile grafikleri daha güzel yapmış bulunuyorlar.

Neyse en son Kratos intikam için geliyor diyordum. Evet Kratos intikam almak için isyancı diyeyim bunlara titanlarla Olimpos Dağı’na doğru çıkıyorlar. Kratos, Gaia adlı bir Titan’la Zeus adlı tanrıdan intikam almak için Zeus’a doğru ilerliyorlar. İlerlerken diğer tanrılarda titanları ve Kratos’u durdurmak için savaş alanına atılıyor. Tırmanmaya devam ederken Gaia adlı titana okyanustan çıkmış dev bir yılan çıkıyor.

Ama aslında o Poseidon adlı tanrının yaratığı hatta kendisi bile olabilir. Sonrasında Gaiay’ı kurtarmak için Poseidon’la savaşıyor ve zafer elde ediyor. Ama burada ilk defa God of War 3 oynayanlar çok zorlanacaktır. Öncelik ben de saymadım ama 10’dan fazla kez öldüm onu geçerken. Ama ben hiç taktik maktik yok bam bam bam taktiği ile daldığım için öldüm. Kombolardan da bahsedeceğim oynanışta.

Size oyunun başlangıcını anlattım, daha fazlasını da anlatırdım ama çok fazla spoiler olur. Poseidon’u yendikten sonrasını anlatmayacağım, orasını da oynayarak deneyimlemenizi isterim.
GoW3 Remastered Menü

Oynanış:

Kratosun kendine has silahı ”Sürgün Kılıçları” ile düşman biçmeye hazırlanın. Çok sayıda kombo var özellikle sürgün kılıçları ile hızlı kombolar yapabilir ve yüksek miktarda hasar verebilirsiniz. İşte her şey vurup öldürmekle olmuyor, bulmacalar var. Bulmaca dediğim bölümleri geçmek var. Oyunda Dodge adını verdiğimiz yetenek var, işte bunları bilmeniz gerekli.

God of War 3’teki Dodge yeteneğine alışmanız gerek PS4’te olduğu için bu yetenek R3 tuşuyla yapılabiliyor. İleri, sağ, sol ve arka tarafa kaçmanıza yardımcı oluyor Dodge. Küçük kombolar yapın, ağır olanlara biraz daha fazla ve dodge ile kaçın. Burda küçük bosslar da var, onlara özel öldürme gibi şeyler var.

Mesela Medusa adlı yarı insan yarı yılan olan küçük bir boss bunu öldürdüğünüzde özel öldürme ile yani zaten size hareketsiz kaldığında O tuşuna basmanızı isteyecek işte o. Medusayı o şekilde öldürdüğünüzde kafasını kopartıp ışık saçıyor ve yakındaki rakipler taşa dönüyor ama acele edin taş şeklinden kurtuluyorlar.

Bir de silahlarına özel hareketleri yani yüksek hasar veren yetenekleri de var. Sürgün kılıçlarında mızrak ve kalkanlı Spartalı askerler etrafınızı sarıp yakındaki düşmanlara mızrak ile vurur ve yüksek hasar verir, bu bir örnek diğer silahlar ise farklı.

God of War 3 oynanışı için tavsiyelerim;

 • Komboları ezberleyin,
 • Dodge yeteneğinizi kullanın,
 • Bunlarla beraber durdurulamaz olursunuz.

Can (Sağlık), Mana (Özel Vuruşlar), Özel Silah Barı ve Kırmızı Küre Sistemi:

Can (Sağlık):

Her oyunda olduğu gibi ”Can” (sağlık) var bazen ”Mana” da olabiliyor. Ben mana diyorum ismi ne bilmiyorum ama mana daha güzel duruyor. Biliyorsunuz ki God of War 3 oynarken karşınızdaki düşmanlar size vurdukça sağlığınız azalıyor, azalıyor evet ama canınız dolmuyor.

Sağlık barınızı doldurmak için yeşil yanan kutuları açmanız gerekir, zaten tek yeşil kutu o. Onu açtığınızda sağlığınızı dolduruyor ve tekrar rahatça dövüşe devam edebiliyorsunuz. Bir de oyunda bazı saklı yerlerde süslü kutular var. Onların içinden size bir tane atıyorum bir tüy veriyor. Bundan 3 tane toplarsan sağlık barın artıyor gibi.

Mana:

Sırada God of War 3 manaları var. Bu da sizin güçlü vuruş yeteneğinizi kullandığınız zaman azalıyor. Doldurmak içinde mavi süslenmiş küçük kutuları açmaktır. Onları açtığınızda ise sizin mananızı dolduruyor ve savaşa tekrar gönül rahatlığıyla girebiliyorsunuz anlamına geliyor.

God of War 3 Remastered Sürgün Kılıçları

Özel Silah Barı:

God of War 3’teki özel silah barı, çok kullanışlı silahlar için yapılmış bir bar sistemi. Bu silahlar herhangi bir boss’u yani Tanrı öldürdüğünüzde onun herhangi bir eşyasını aldığınızda kullandığınız yetenek barıdır.

Bu bar kendiliğinden doluyor ve yavaş da değil hemen doluyor, işte bu size daha fazla kolaylık sağlıyor.

Kırmızı Küreler:

Kırmızı Küre’ler ise elinizdeki silahları yükseltmeye yarıyor. Bu kürelere özel kutular var kırmızı süslenmiş küçük kutular, açtığınızda bir miktar size kırmızı küre veriyor. Ancak sadece bu şekilde kazanmıyorsunuz her düşman öldürdüğünüzde ve etraftaki tabak çanak gibi şeyleri kırdığınızda da veriyor ama az bir miktar.

God of War 3 Remastered Kırmızı Küre Sistemi

Silahlar:

Şimdi ise God of War 3 silahlarına geçelim. Sadece bir tane silahınız olsa canınız sıkılır değil mi ? Her ortama özel silahlar var. İsimleri şunlar;

 • Sürgün Kılıçları,
 • Nemesis Kırbacı,
 • Nemealı Cestusu,
 • Hades’in Pençeleri.

Yedek silahlar ise:

 • Apollo’nun Yayı,
 • Hermes’in Çizmeleri,
 • Helios’un Kafası.

Bu silahlar size her ortama uygun şekilde oynayabileceğiniz silahlardır.

God of War 3 Hadesin Pençeleri

God of War 3: Remastered Boss’lar:

Şimdi ise God of War 3’teki Boss’lara (Tanrılar) geçelim. Başta Poseidon olmak üzere bir çok tanrı var ve hepsiyle de kapışıyoruz. İsimleri ise şöyle;

 • Poseidon
 • Hades
 • Helios
 • Hermes
 • Kratos’un Kardeşi Herkül
 • Zeus

Boss’lar hakkında detaylı bilgi vermeyeceğim, çünkü verirsem spoilerli vermiş olacağım. Bu da sizin oyun zevkinizi azaltacaktır.

Grafik ve Sesler:

Bu başlığı da öne çıkarmak istedim. Çünkü dövüşürken yerinde müzikler devreye giriyor. Battlefield 1’den sonra müziklerini sevdiğim bir oyun. Grafikler desem eski oyununa göre biraz daha gelişmiş ama ben pek fazla bir fark göremedim. Ama yine de God of War 3 Remastered ile daha iyi olmuş.

Vuruş efektleri mekan grafikleri hava, su, toprak, ateşin de grafikleri daha iyi olmuş. Öldürme grafikleri de aynı şekilde. Grafik ve sesler için 10 üzerinden 9 veriyorum çünkü Remastered ile pek fark anlayamadım sadece vuruşlar falan değişmiş, bana göre o kadar.

FPS:

God of War 3: Remastered’da yapılan en önemli değişiklikler 1080p ve 60FPS desteği olarak gösterilmişti. Ancak oyunun sonuna tekrar geldiğimizde aslında öyle olmadığını fark ettik.

60 FPS olayı ise gerçekten hayal kırıklığı. Oyunun başlarında herhangi ekstra bir uygulama kullanmadan oyunun 60 FPS’den düşük çalıştığını görebiliyorsunuz.

Aşağıda çalışması çok sorun yaratmıyor olsa bile bazı durumlarda yaşanan FPS dalgalanması sizi rahatsız edebiliyor. İlginçtir bu sorunlar oyunun ilerleyen bölümlerinde çok göze batmıyor.

Son Sözler:

Son sözüm ise KESİNLİKLE OYNANMASI GEREKEN BİR OYUN. God of War: Ascension İnceleme yazımıza ise bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Avatar Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Veteran Soldier
Admin

God of War 3 Remastered inceleme yazınız için teşekkürler. Site ziyaretçilerimizin de yorumlarını bekliyoruz.