Hoşgeldiniz...
God of War 2018 Oyun İncelemesi
İnceleme

God of War 2018 Oyun İncelemesi

Yazar: 22 Kasım 2018
Künyesi
Yayımcı

Sony Interactive Entertainment

Yapımcı

SIE Santa Monica Studio

Çıkış Tarihi

20 Nisan 2018

Platformlar

PlayStation 4

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Hack and Slash Oyunu

Oyun Motoru

Açıklanmadı.

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Sadece PlayStation 4'e çıktığı için God of War'ın PC için sistem gereksinimleri bilgisi bulunmuyor maalesef.

Zayıf olmakla birlikte God of War'ın PC'ye çıkması halinde sistem bilgilerini buradan paylaşacağız.

Artı Yönleri

Türkçe altyazı desteği bulunması,

Muazzam hikaye anlatımı,

Detaylı tasarımlar,

Oldukça uzun oynanış süresi,

Yeni stratejik dövüş mekanikleri,

Ana hikayeden bambaşka bir şeymiş gibi durmayan yan görevler.

Eksi Yönleri

Düşman çeşitliliği,

Kendini pek hissettiremeyen müzikler,

Varsa zayıf bulduğunuz yönlerini bildiriniz.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.5
9.9
Aldığı Puanlar

Kısaca söylemek gerekirse yeni God of War harikadan da öte bir yapım olmuş.

9.5
Editörün Puanı
9.9
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız

Herkese merhabalar, God of War inceleme yazımızla karşınızdayız. Muhtemelen sizin de bildiğiniz üzere geride bırakmakta olduğumuz 2018 yılı bir God of War (GoW) çılgınlığı aldı başını yürüdü ki haksız da değiliz. PlayStation’ın mihenk taşlarından hatta “Genre Definer” (Türkçe’ye “tür belirleyici” olarak çevirebiliriz) diyebileceğimiz efsane seri God of War 20 Nisan 2018’de satışa sunuldu.

E az değil, God of War III Remastered’ı saymazsak (ki 2015’de çıkış yapmıştı) God of War: Ascension’dan bu yana tam 5 sene geçti. (Oyuncular Kratos’a aç, aç) Biz de siz sevgili okurlarımız için aldık inceledik. Ziyadesiyle fazlaca parantez arası not içeren giriş paragrafından sonra isterseniz incelememize ufak ufak başlayalım.

Adam olacak Kratos…

İlk fragman ile beraber gördüğümüz yepyeni ağır abi Kratos’un bir “Old Man Logan” efendime söyleyeyim bir Joel (kendisi Last of Us’ın ana karakteri) olmasını bekliyorduk. Oduncu sakalları olsun, orta yaşlı adam duruşu olsun, inzivaya çekilip sakin/sıradan bir hayat yaşamaya çabalaması olsun, bir de oğlumuz Atreus da eklenince beklentilerimizi hep bu yönde oluşmuştu. Ancak GoW’u oynadıktan sonra ise “o iş öyle değil kardeş” dedirtti.

God of War 2018 İnceleme

Hikayesi:

God of War oyununun hikayesine şöyle bir değinmek gerekirse; geçmişinden kaçıp inzivaya çekilmek isteyen Kratos, İskandinavya dolaylarına yerleşmiş tekrar çoluk çocuğa karışmış, ancak drama ekmektir diyen kader ağlarını örmekte geç kalmamış, eşini almıştır.

God of War oyunumuz da zaten tam bu noktada başlıyor. Eşinin bedenini yakmak için eşinin işaretlediği ağaçları kesip kendisini son yolculuğuna uğurluyoruz. Bu noktada bir yandan eşinin yasını tutan Kratos, bir yandan da oğlu Atreus’a bildiği tek şeyi yani hayatta kalmak için savaşmayı öğretiyor.

Yepyeni bir başlangıç!

God of War için yepyeni bir hikâye ile karşımıza sunulan oyunun hikâyesi Kratos’un daha olgun olduğu bir dönemi kaleme alıyor tabi Atreus’u da unutmamak gerek.

Aslına bakarsanız yeni GoW, Kratos’tan çok Atreus’un çevresinde dönen bir hikayeye sahip. Muazzam bir hikâyecilik anlayışı ile geliştirilmiş oyunda Yunan mitolojisini bir kenara bırakıp İskandinav mitolojisi içine dalıyoruz.

İskandinav mitolojisinden öğelerle bezenmiş demekten çok İskandav mitolojisinin içinde kendine çok güzel bir yer bulunmuş ana karakterimiz Kratos ile; muhteşem manzaralı, neredeyse açık GoW dünyasında Aesir’ler ve Vanirler ile dolu bir maceraya atılıyoruz (Aesir ve Vanir: kısaca İskandinav tanrı ve alt-tanrı toplulukları).

God of War 2018 Oyun İncelemesi

Mekânlar:

Neredeyse açık dünya demiştik ya, yeni God of War 2018 için “sıkıştırılmış açık dünya tabirini” kullanmak daha doğru olacaktır. Kendi nezdimde açık dünya oyunlarında bomboş kilometreleri koşmuş olmak için koşmaktansa o açık dünyaya eklenen her elementin bir anlamı olması gerektiğini düşünür tipte bir oyuncuyum.

Sıkıştırılmış açık dünya…

Bu nedendendir ki yeni GoW’un neredeyse her karışını hayranlıkla oynadım. Oyun bizi keşfetmeye teşvik ederken yapımcılar bu noktada çok riskli bir karar almış, kendilerini de tebrik etmek gerek.

Gerek GoW özünden tanıdık gelen öğeler olsun gerek kıyıda köşede kalmış keşfedilmeyi bekleyen mekânlar olsun gerçekten oyuncunun zekasına saygı duyulmuş ve dizginler oyuncunun eline bırakılmış. Elbette bunun ödülü olarak da kıyıda köşede kalmış bu güzellikleri keşfettiğinizde elde ettiğiniz ödüller ile de karakterinizi geliştirmek cabası.

God of War 2018 Mekanlar

Rol Yapma Öğeleri:

Kratos’un silahlarını geliştirmek alışkın olduğumuz bir şey ancak yeni God of War 2018 ile birlikte oyuna taptaze bir üretim sistemi getirilmiş. Atreus ya da kendi teçhizatınızı üretip geliştirmenin yanında bir de beceri ağacımızın bulunuyor olması müthiş. Aktif/pasif beceriler bir yana Atreus’un çağırma becerileri (bulabildiğim kadarıyla 3 farklı hayvan çağırabiliyoruz) muazzam.

Elbette bir Witcher yahut Skyrim değil ama oyunun bu yönden de rol yapma öğeleriyle bezenmesi oldukça ilgi çekici. Bunun yanında oyuncuya “haritanın öbür ucuna koştuğuma değdi kardeş” dedirten materyaller, geliştirmeler ve üretim sisteminin temel taşlarını oluşturuyor.

God of War’da eklediğiniz her rün taşının farklı ve hissedilir bir etkisinin olması her taşın altına sıkılmadan bakmanıza olanak sağlıyor. Bunun yanında savaşlardan ve sandıklardan elde ettiğiniz paralar ile size üretimde yardımcı olan cüce demirci kardeşler Sindri ve Brok’tan bazı teçhizatları da almanız mümkün.

Dövüş Sistemi:

Tabii ki bu demek değil ki eski dövüş sistemindeki gibi pata küte önümüze geleni parçalayıp ilerliyoruz. Aksine yeni GoW, dövüş sistemi ile oldukça stratejik kararlar almaya itiyor oyuncuyu (Give Me God of War zorluğunda oyunu deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum).

Atreus yayı ile bize destek olurken oradan oraya fırlatıp geri çağırdığımız silahımız Leviathan Baltası ile kendimizi Thor gibi hissedebilir, balta, yumruk, kalkan ve bitirici darbe sahnelerinin kombolarıyla savaş tanrısının gücünü iliklerimize kadar hissedebiliriz.

Kratos:

Kratos “herkesi keseyim, şunu da keseyim. Oooh bunu da keseyim” diyen bir adamdan gerekmedikçe öldürmeyen, daha sakin “sessiz adamdan korkacaksın” tabirine daha yakışır bir adama dönüşmüş. Ha o sessiz sakin adam Spartan Rage (Spartalı Öfkesi) moduna girdiğinde üzerinize gelen canavar dalgalarını paramparça ediyor orası ayrı.

God of War 2018 Oyun Karakteri Kratos

Atreus:

Bu sırada Atreus’u da küçümsememek gerek. God of War oyununda biraz ilerledikten sonra tam anlamıyla babasının oğluna dönüşen Atreus, herhangi bir sebepten dolayı yanınızda bulunmadığında çok zorlu dakikalar sizi bekliyor olacak.

Atreus demişken ikili arasındaki ilişkinin oyunun oynanabilirliğine ve God of War’ın hikâye anlatımına oldukça katkı sağladığını da söyleyelim. Hikâye ilerleyişinde gelişen diyaloglar olsun, yan görevler sırasında anlatılan hikâyeler olsun ikilinin ilişkisinin katı bir usta-çırak ilişkisinden gerçek bir baba-oğul ilişkisine evrilmesine tanık oluyoruz.

Atreus babasına dair hiçbir şey bilmezken hikâye ilerledikçe daha fazla şey öğreniyor (şayet önceki oyunları oynamadıysanız siz de Atreus ile beraber öğreniyorsunuz) bu sırada iletişim kurma sıkıntısı çeken Kratos’umuz da baba olmayı öğreniyor.

God of War 2018 Oyun Karakteri Atreus

Müzikler:

Tamam, paragraflarca oyunu övdük, God of War’ın hikâyesinden dövüş sistemine birçok noktasını çok beğendik ama hiç mi sıkıntısı yok bu oyunun. Bence var. Çok ufak birkaç serzenişim var aslında. Öncelikle God of War oyun müziklerini ayrıca dinlediğimde müzik listeme atacak kadar beğendim ama keşke oyun içinde daha hissedilebilir olsalardı demeden geçemeyeceğim.

Son Sözler:

Bunun dışında karşımıza gelen düşmanların çeşitliliği konusunda kafam çok karışık. Evet, farklı formlarda karşımıza çıkıyorlar ama birkaç istisna dışında oyunun bir noktasından sonra oldukça tahmin edilebilir ve aynı hissettiriyorlar.

Şimdilik görünürde bir DLC olmaması üzücü (Oyunu bitirince Kratos ile evinize gidin ve dediğimi anlayacaksınız). God of War oyunu konsol aldırtabilecek güçte olmasının yanında ana hikâyede size 7-8 saatlik bir oynanış sunuyor.

Eğer derseniz ki ben her yeri kurcalayarak ilerleyeyim (zira naçizane önerim budur) 30 saati aşkın bir gameplay deneyimi sizleri bekliyor. Geçmişin izlerini oldukça başarılı bir biçimde yansıtmakla kalmayan yeni God of War’ın devamını heyecanla bekliyoruz.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...