Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Marvel’s Guardians of the Galaxy İncelemesi ve PC Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Marvel’s Guardians of the Galaxy İncelemesi ve PC Sistem Gereksinimleri

Yazar: 17 Kasım 2021
Künyesi
Yayımcı

Square Enix

Yapımcı

Eidos Montreal

Çıkış Tarihi

26 Ekim 2021

Platformlar

PlayStation 5, PlayStation 4, XBox X|S Serisi, XBox One, Nintendo Switch

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, TPS, Komedi, Uzay, Sci-Fi (Bilim Kurgu) Oyunu

Oyun Motoru

Açıklanmadı.

ESRB Rating

TEEN 13+

Türkçe Dil Desteği

Marvel's Guardians of the Galaxy oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Temelleri sağlam ve hoş bir hikayeye sahip,

Oyunda çalan müzikler tempoyu arşa çıkarıyor,

Grafikler tam anlamıyla muhteşem ve büyüleyici,

Oynanış mekanikleri eğlenceli ve acayip sürekleyici,

Sürekli artan temposu sizi acayip içine alıyor,

Karakterler arasında konuşmalar aşırı eğlenceli olmuş,

Ufak seçimler ile karakterin konuşmalarına yön verebilme,

Oyunun otomatik kayıt sistemi dört dörtlük çalışıyor,

Lisans hakları alınan müzikler, tam anlamıyla wow,

Tadında bırakılan oyun süresi, keyfini damağınızda bırakıyor,

Karakterlerin modelleme tasarımlarını çok yerinde buldum,

Sinematik kalitesi oldukça güzel bir hikaye anlatımı sağlıyor,

Karakterleri seslendiren aktörler tam anlamıyla cuk oturmuş,

Açık dünya olmadan nasıl oyun yapılır tanımının geri dönüşü,

Oluşabilecek oyun hatalarına anlık tepki vermesi.

Eksi Yönleri

Maalesef saçma sapan oyun hatalarına sahip,

Uzayda gemi savaşı iş olsun diye yapılmış, hoş değil,

Seçimlerin daha fazla etkili olabilmesini isterdim,

Oyunda kutudan çıkan kostümler baya komik ve yakışmamış,

Toplanabilir parçalar ile yapılan geliştirmeler yetersiz,

Türkçe dil desteğini olmaması.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.3
Aldığı Puanlar

Tek kelimeyle MUHTEŞEM. Abartısız söylüyorum, Marvel's Guardians of the Galaxy hayatım boyunca oynadığım en iyi süper kahraman oyunlarından biri.

8.5
Editörün Puanı
9.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Marvel’s Guardians of the Galaxy PC sistem gereksinimleri bilgilerine de yer verdiğimiz oyun inceleme yazımızla karşınızdayız. PC için Epic Games, Steam ve Geforce Now üzerinden oynanabilen Marvel’s Guardians of the Galaxy’yi konsollar üzerinden de oynayabiliyorsunuz.

Marvel’s Guardians of the Galaxy oyununda Star-Lord’u yönetiyor ve diğer Guardians of the Galaxy üyeleriyle birlikte (Gamora, Rocket, Drax ve Groot) hiç beklemediğiniz şekilde dallanıp budaklanan, aksiyonun ve komedinin bir an olsun bile dinmediği müthiş bir maceraya atılıyoruz.

Marvel’s Guardians of the Galaxy’de filmlerden sevip tanıdığımız karakterlerin oyun boyunca birbirleriyle atışmasını keyifle dinliyor ve kendimizi sanki o ekibin gerçek bir parçası gibi hissediyoruz.

Marvel’s Guardians of the Galaxy Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 10 (Build 1903) veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-4460 3.20 GHz. ya da AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 570 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri en az 4 Gb. bellekli ekran kartı.
Harddisk 80 Gb. boş alan.
DirectX DX 12

Karakterler:

Marvel’s Guardians of the Galaxy’nin oyun karakterleri Guardians ekibi bir parça filmleri, büyük oranda da çizgi romandaki karakterlerini hatırlatacak şekilde tasarlanmış.

Star-Lord’un gevezeliği ve tüm iyi niyetine rağmen her şeyi yüzüne gözüne bulaştırması, Drax’ın mecazları ve esprileri bir türlü anlayamaması, Rocket’in haylaz ve aksi tavırları, Gamora’nın Thanos’un gölgesinden çıkmaya çalışıp normalleşmeye çabalaması ve tabii ki Groot’un sakinliği ve olgunluğu inanılmaz başarılı bir şekilde yansıtılmış oyuna.

Oyunun neredeyse daha ilk dakikalarından itibaren Marvel’s Guardians of the Galaxy karakterleri kendi aralarında şakalaşmaya, birbirlerine laf sokmaya, tartışmaya ve kelimenin tam anlamıyla HİÇ SUSMADAN konuşmaya başlıyorlar.

Bahsettikleri her şeyin o anda yaşadığınız, yaptığınız şeylerle alakası var. Yeri geliyor kendi aralarında atışıyorlar, yeri geliyor sizinle dalga geçiyorlar. Bazen önceki bir olayı yorumluyor veya yarım kalmış bir sohbeti devam ettiriyorlar, bazen de sizin yaptıklarınızı eleştiriyorlar.

Ve hiçbir zaman aynı şeyi iki kere söylemiyorlar. Hiçbir zaman mantıksız cümleler kurmuyorlar. Size bunun ne kadar eğlenceli olduğunu kelimelerle anlatamam.

Arada siz de kendi yorumunuzu araya sıkıştırabiliyor (iki seçenekten birini seçiyorsunuz) ve bu sayede ya güzel bir karşılık eriyor ya da hepten rezil olup Star-Lord’un düştüğü duruma kahkahayı basıyorsunuz.

Marvel’s Guardians of the Galaxy oyununun 25-30 saat sürdüğünü göz önüne alırsak seslendirmelere ve diyaloglara verilen bu muazzam emeğe hayran kalmadan edemiyorsunuz.

Atmosfer:

Keza aynı şey grafikler, çevre tasarımları ve yüz animasyonları için de geçerli. Marvel’s Guardians of the Galaxy oyunundaki mekân çeşitliliği inanılmaz derecede zengin.

Kâh tuhaf mı tuhaf bitkilerle ve acayip canlılarla dolu bir gezegende dolaşıyoruz, kâh kocaman bir yıldız gemisinde, kâh devasa bir uzay üssünde, kâh barlarla ve tezgâhlarla dolu büyük bir şehirde.

Star Wars: KOTOR, Outcast ve Jedi Fallen Knight’tan sonra kendimi sahiden de tam anlamıyla uzaylı bir gezegende hissettiğim bir oyun oldu Marvel’s Guardians of the Galaxy.

Marvel’s Guardians of the Galaxy açık dünya değil. Çoğunlukla A noktasından B noktasına gidiyorsunuz. Ama Knowhere gibi yerlerde kısmen serbestçe dolaşma imkânınız var.

Hatta Collector’un müzesini bile gezebiliyorsunuz. Diğer haritalarda da ana yoldan sapıp gizli saklı köşelere, dar geçitlere, mağaralara vs girip buralara saklanmış kostümleri, belgeleri ve karakterinizi geliştirmek için kullanacağınız hurda parçalarını toplayabiliyorsunuz.

İşin güzel tarafı yoldan sapıp alakasız yerlere girdiğinizde ekip üyelerinin size sürekli laf sokması ve bunun yeni diyalogları tetiklemesi.

Müzikler:

Marvel’s Guardians of the Galaxy oyununun bir diğer harika kısmı da buram buram 80’ler kokan harika parçaları. Bazılarını GTA radyolarından da hatırlayacağınız Iron Maiden, Def Leppard, KISS, Mötley Crüe, Billy Idol ve Twisted Sister gibi gruplar macera boyunca kulaklarınızın pasını siliyor.

Hele “Huddle Up” özelliğinizi açtığınızda (ekip üyelerini yanınıza çağırıp motive edici bir konuşma yapıyorsunuz, başarırsanız kısa süreliğine güçleriniz tavan yapıyor) savaşın tam ortasında bu parçalardan biri çalmaya başlıyor ve çatışmalar birdenbire çok başka bir şeye dönüşüyor, acayip gaza geliyorsunuz.

Marvel’s Guardians of the Galaxy Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 (Build 1903) veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4790 3.60 GHz ya da AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 590 ya da NVidia GeForce GTX 1660 veya üzeri en az 6 Gb. bellekli ekran kartı.
Harddisk 80 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 12

Savaş Sistemi:

Ama Marvel’s Guardians of the Galaxy’nin savaş sistemi biraz sallantılı. Star-Lord’u yönettiğimiz için çifte lazer tabancamız ve jet çizmelerimiz emrimize amade.

Bir tuşla havalanıp savaş alanında daireler çizebiliyor ve düşmanları mermi manyağı yapabiliyoruz. Bu esnada ilk başta biraz karışık gelen ama çabucak alışılan birkaç tuş kombinasyonuyla diğer ekip üyelerini belirli bir düşmanın üstüne salabiliyoruz.

Her ekip üyesinin kendine özgü 4 özel hareketi var ve seviye atladıkça ya da Marvel’s Guardians of the Galaxy hikâyesinde ilerledikçe daha güçlü yetenekler kazanıyorlar. Düşman çeşitliliği de tatmin edici düzeyde. Her gezegende o biyoma uygun, değişik yaratıklar veya silah kullanabilen insan/uzaylı düşmanlar çıkıyor.

Buraya kadar her şey iyi. Ama sorun savaşların kendini çok çabuk tekrara düşmesi. İster yaratıklarla dövüşüyor olun, ister silahlı düşmanlarla temelde hep aynı şeyi yapıyorsunuz. Önce zırhlarını yok etmek için üzerlerine bir dünya ateş ediyor, kendilerine ancak ondan sonra zarar verebiliyorsunuz.

Bu esnada düşmanlar tekrar ayağa kalkıp zırhlarını tekrar aktif edebiliyor. İşte o zaman ilk adıma geri dönüyorsunuz. Ve bu bir yerden sonra gerçekten sıkmaya başlıyor. Özellikle de bazı bölümlerin sonlarındaki canavarlara da aynı taktiği uygulamak zorunda kaldığınızda.

Görevler:

Birkaç bölümde de uzay gemimizi uçurmamız gereken Marvel’s Guardians of the Galaxy görevleri çıkıyor karşımıza. Çeşitlilik katmak için iyi bir hamle olsa da geminin kontrolleri o kadar kötü ki birkaç kere saçma sapan nedenlerden ötürü ölünce sinir oluyorsunuz.

Tabii bir de QTE (quick time event) sahneleri var. Onlarda da ne yapacağınızı anlamak bazen zor olabiliyor. Öldüğünüz zaman da o uzun ara sahneyi baştan izlemek zorunda kalmak insanı acayip gıcık ediyor.

Neyse ki QTE Marvel’s Guardians of the Galaxy ayarlarından kapatılabiliyor. Ayarlar demişken, Marvel’s Guardians of the Galaxy oyununun zorluk seviyesinden tutun da savaşlardaki detaylara, düşmanlara, hatta lisanslı müziklere kadar pek çok şeyi değiştirebiliyorsunuz buradan.

Saydığım bu iki sorun haricinde her saniyesinden inanılmaz keyif aldığım bir oyun oldu Guardians of the Galaxy. İndiğim her yeni gezegende etrafa hayran hayran bakındım. Ekip üyelerinin aralarındaki konuşmalara zaman zaman kahkaha attım.

Maceranın gittiği yerlere hayret ettim, konunun bu kadar dallanıp budaklanmasına şaşırdım. Marvel evrenini dolaşmaktan, göndermeleri yakalamaktan, bazı ünlü karakterlerle karşılaşmaktan müthiş keyif aldım. Ve her seferinde oyuna verilen emeğe hayran kaldım.

Fiyatı:

Marvel’s Guardians of the Galaxy’nin standart sürümü 369 TL. üzerinden satılırken, 60 TL. değerindeki ”Marvel’s Guardians of the Galaxy: Digital Deluxe Upgrade DLC”sini içeren Marvel’s Guardians of the Galaxy Deluxe Edition ise 429 TL. fiyat ile satışa sunulmuş durumda.

Son Sözler:

İyi ki tek kişilik, senaryolu bir oyun yapmışlar, iyi ki multiplayer veya co-op olmamış deyip durdum bir de. Çünkü bu sayede kendimizi Guardians of the Galaxy ekibinin gerçek bir parçası olarak hissedebiliyoruz.

Bu sayede diğer karakterler kendi kişiliklerini oyuna yansıtabiliyorlar. Ve yine bu sayede uzaydaki şaşkın bir insan olma hissini, Star-Lord’un hissettiklerini, neden diğerlerinin onun sözünü dinlediğini daha iyi anlayabiliyoruz.

Tabii mikro-ödemelerin, kozmetik satışlarının, içi boş yan görevlerin ve “game as service” gudubetinin diğer eksilerinin olmaması da cabası.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments