Yılın Oyunu
9.5

Elden Ring İnceleme, Sistem Gereksinimleri ve Fiyat Bilgileri

Beğen+1

Elden Ring inceleme yazımızda sistem gereksinimleri bilgilerinin yanı sıra fiyatı, oynanışı, bosslar, dövüş sistemi, karakter buildleri, NPC ve Questline ile daha birçok detayı bulabilirsiniz.

Elden Ring harika olmuş. Oyunu elimden geldiğince dolu, her köşesine bakarak oynamaya çalıştım ve tam tamına 120 saat sürdü. Size 120 saat boyunca yeni bir içerik sunabilen bir oyun daha gördünüz mü ? Ben şahsen görmedim.

Ve hayır Witcher 3 bile 80 saatten sonra bitiyordu (Kötülemek için demiyorum). Witcher’a on yılın oyunu dendi, bence 2020-2029 arası dönemin de 10 yıl oyunu Elden Ring olabilir. Bakın GOTY olmayı falan geçiyorum orası garanti zaten. Oyun devasa arkadaşlar. Gerçek anlamda bitmek bilmiyor.

Birkaç ana başlık üzerinde Elden Ring oyununu incelemek istiyorum. Her Dark Souls Serisi oyununda ne sevildiyse, ne başarılı bulunduysa bu oyuna eklenmiş ve geliştirilmiş sanki. Geçmiş oyunlar bu kadar başarılı olmasa resmen bütün bu mekanikler Elden Ring için bir deneme tahtası olmuş bile diyebilirdim.

Elden Ring Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-8400 2.80 Ghz. ya da AMD Ryzen 3 3300X 3.8 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 12 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 580 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri en az 4 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 60 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 12.0 veya üzeri.

Hikaye:

Elden Ring oyununun hikayesi diğer Souls oyunlarına göre kendini daha çok hissettiriyor. Öncelikle souls oyunlarına aşina olanların bileceği üzere, İngilizcede ne kadar az kullanılan kelime, ne kadar zor kalıp varsa hepsi Souls oyunlarında mevcuttur.

Bu oyunda da kural değişmiyor, yine çevrede gördüğünüz NPC’ler size bir hikaye anlatıyor ama hikayeyi tam olarak anlamak için oyundan çıkıp kendinizi Wiki okurken bulmanız olası.

Bu oyunun hikayesine George R.R Martin (Game of Thrones yazarı) dahil olmuş denilerek büyük sükse yapıldı, ancak George nereye dahil olmuş açıkcası pek anlayamadım.

Önceki oyunlarda da 4 kralı öldürüp ateşi harlıyorduk, bunda da 5 Demigodu öldürüp Elden Lord oluyoruz. Konsept aynı, ancak dediğim gibi hikayeye tam hakim olmak çok zor, biraz lore araştırmanız gerekiyor.

Elden Ring’in hikayesi ile ilgili videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Oynanış:

Elden Ring’in oynanışına gelirsek, harika. Vuruş hissiyatı müthiş, yine diğer Soulslarda olduğu gibi oyunun güçlü bir yanı. Her silah türünün kendine has etkileri olması, silahların farklı düşmanlara farklı etkiler yapması oyunu harika çeşitlendiriyor. Sadece keşke upgrade materyalleri biraz daha kolay düşseymiş ki son gelen yamada öyle oldu, yeni oynayacak arkadaşlar daha rahat ederler.

Tam anlamıyla açık dünya olan ilk From Software oyunu Elden Ring, oyunun başında ufak bir tutorial (ki isterseniz burayı pas geçebilirsiniz, hatta fark etmeden geçen çok oyuncu olacaktır) sonrası sizi Lands Between e bırakıyor. Ama ne bırakmak.

Diğer açık dünya oyunlarından alışık olduğunuz haritadaki ikonlar, görev işaretleri, düşmanların leveli vs hiçbirşey yok elinizde. Sadece Lands Between ve siz. Ne yapmak isterseniz, nereye gitmek isterseniz özgürsünüz.

Oyun boyunca sadece gracelerin size ana görev noktalarına giden bir işaret göstermesi dışında ilerlemedeki oynanış tamamen size bırakılmış. Gittiğiniz bölgedeki düşmanlar size uygun mu, orda nasıl itemlar var, nasıl düşman tipleri var herşeyi siz keşfediyorsunuz.

Uzun zamandır bu kadar zevk alarak dolaştığım, farklı tasarlanmış, her bir bölgesi inci gibi işlenmiş bir oyun oynamıyordum. Haritalarda bulacağınız mağaralar, madenler, kiliseler hepsi opsiyonel ve gitmek zorunda değilsiniz.

Bu kadar çok içerik yapıp, bu kadar mekan tasarlayıp bunlar tamamen oyuncuya bırakmak, oyuncunun keşif hissine güvenmek gerçekten takdir edilesi bir durum. Ubisoft oyunlarında olsa gözünüze soka soka tasarlanan her şey size gösterilirdi.

Oyun Lands Between’de gezerken Elden Ring, ana mekanlara yani kalelere, akademiye vs. girdiğinizde ise bir anda Dark Souls 4 oluyor. İlk girdiğim kalenin boyutunu ve detay seviyesini gördüğümde “Heralde tüm demigodlar buraya gelecek, bu kadar büyük başka yer tasarlamış olamazlar” demiştim ve oyun bu sözümü yedirmişti.

Sonrasında harita tamamen kapalı başlıyor ve siz bölge bölge harita parçaları bularak açıyorsunuz. Yine aynı şekilde “yok canım harita daha ne kadar büyüyebilir” dediğim her an oyun şak diye suratıma harita parçası fırlatarak beni duruma uğratmayı başardı.

Bölgelere özgü tasarlanan farklı tipteki düşman çeşitliliği de inanılmaz. Kısaca başka batılı bir firmanın belki de 2-3 oyuna yayacağı içeriği tek oyun olarak sunmuşlar. Bu Japonların kafa gerçekten normal çalışmıyor.

Oynanış Süresi:

Yapılan bazı incelemelerde şunu farkettim. Elden Ring ciddi anlamda insanları şımartmış. İnsanlar oyundaki bazı düşmanların ve bossların 30-40 saatten sonra tekrara düştüğünden şikayet etmiş.

Arkadaşlar siz iyi misiniz? 40 saati bırak 5 saatte tekrara düşmeyen başka bir açık dünya oyunu söyleyebilir misiniz? Tabiki bir noktadan sonra aynı bosslar, düşmanlar bazı zindanlarda karşımıza çıkıyor. Sonsuza kadar tasarım yapamaz bu adamlar da.

Elden Ring’de oynanış süresi olarak ise çok rahat şekilde, detaya inmeden oynasanız dahi 70-100 saat bir vakit alacaktır. Build deneyim, PvP yapayım derseniz ise bu süreler katlanabilir.

Oyun Zorluğu:

Elden Ring oyun zorluğuna gelecek olursak, eğer yanlış yerlerde geziyorsanız herkesten tek yemeniz çok olası. Oyun zor diye pes etmeyin. Doğru bölgeye girip oradaki zindanları, madenleri keşfedip güçlenerek ilerlediğinizde oyun o kadar da zor hissettirmeyecek.

Ayrıca bu oyunda gelen Spirit summon özelliği ile gerçek bir oyuncuya ihtiyaç duymadan bosslarda yanınıza yardımcı çıkarabiliyorsunuz. Özellikle bir noktadan sonra Mimic summonu aldığınızda oyun easy moda dönüyor.

Eksik olarak görmesem de Elden Ring’deki atımız Torrent’in bazı noktalarda çabuk ölmesi canımı sıkıyor. Atın canını yükseltmek hatta zırh takabilmek isterdim. Endgame’e gelmişken atınızın iki darbede ölmesi hatta yeri gelince tek yemesi söz konusu olmamalı.

Bunla beraber atınızla beraber her yere kolayca ulaşamıyorsunuz. Bunları genel olarak ‘atlama’ üzerinden tabir edebileceğim. Aynısı karakterimiz için de geçerli. Elden Ring’de fall damage mesafe aşırı yüksekse ya yemiyor ya da çok az yiyorsunuz ancak bazı noktalarda anlam veremediğim şekilde öldüm.

Bazen ise ben buraya atlarım ya diyerek şansımı zorladım ancak oraya tamamen başka yoldan gidilmesi gerektiğini fark ettim. Bu da yine bölüm tasarımıyla doğrudan ilintili.

Serbestliği biraz da olsa kısıtlıyor ama bunu daha iyi bir amaca hizmet ederek yaptığını düşünüyorum. Eğer bir dünya/bölüm zekice tasarlanmışsa açıkçası çok serbest olmamalı. O serbestlik oyunu daha çok kırabiliyor nitekim.

Silahlar:

Dark Souls 3‘te denenen silahlarda skill özelliği bu oyun ile geliştirilmiş ve Ashes of War denen sistem eklenmiş. Bu sistem ile unique silahlar hariç istediğiniz silaha istediğiniz skili takarak kendi buildinizi yapabiliyorsunuz.

Yeni eklenen onlarca büyüyle birlikte bu özellik Elden Ring oyununa inanılmaz bir çeşitlilik getirmiş. İnanılmaz absürd buildler yapabilirsiniz. Oyundaki arsenal fazlalığı da muazzam. Hem büyüler için, hem kılıçlar için hem de ash of war (silahlara ve kalkanlara eklenebilen skilller) için.

Yeni gelen summon ashlere başta ısınamasam da çok güzel iş görüyorlar. Özellikle bu oyunda içimdeki kaosu tekrar kabullenip olmaya karar verdim. Düşmanların paternini okumak o kadar zorlaşıyor ki bazen ona gerek kalmadan mimic yollayıp ben arkadan spamliyorum.

Bazen okçularımla beraber düşmanları stunlock’a alıyorum (stun yiyor ve poise’i kırılıyorsa tabii…) Muazzam haz. FromSoftware (FS) oyunları kataloğunda en çok özgürlüğü (hem stratejik hem build kalitesi olarak) sağlayan oyun olabilir.

Dövüş Sistemi:

Elden Ring dövüş sistemi de enfes. Birkaç düşman haricinde hiçbir düşmanın bana karşı adaletsiz olduğunu düşünmedim. Kaybediyorsanız siz yeterince iyi değilsinizdir. Miyazaki ve ekibi oyunu daha genel bir kitleye hitap ettirirken aynı zamanda zorluğu ayarlamayı da başarmışlar.

Denge harika kurulmuş. Bir de bu oyunla fark ettiğim bir olay var ki o da şu; Her Souls oyunun kendine has değişik bir zorlama özelliği var. Mesela Bloodborne’da agresif oynama zorunluluğunuz var. Sekiro da Parry yapma zorunluluğunuz var.

Elden Ring’de de roll (takla) spami atmak değil saldırı geldiğinde atmanızı isteyen bir sistem var. Ve açıkçası alışması çok zor oldu. Hani bayağı zor,120 saat oynadım 100. saatte falan alışmaya başladım şakasız.

Çünkü çoğu düşman silahını kaldırdığı gibi vurmuyor. Vurmuyor ki siz tongaya düşüp takla atın, taklanız bittikten sonra yenisini atamadan vuruyorlar. Gerçekten sinirlerinizi ve koordinasyonunuzu zorlayacak bir sistem.

Reflekslerim gayet iyidir, Dark Soulsta her saldırı geldiğinde hop roll atıyordum kombo bitene kadar problem yok. Burda öyle değil. Resmen beynim ile konuşuyorum, “bekle, bekle, bekleeee, roll at, kombosu bitti tamam vur” gibisinden.

Yüzüm öyle bir hal alıyor ki gören deli sanır. Gerçekten gıcık bir sistem ama alışınca savaşlardan aldığınız tatminkarlık seviyesi inanılmaz artıyor. Her savaş gerçek bir düello gibi hissettiriyor.

Çeşitlilik:

Elden Ring oyununda inanılmaz bir çeşitlilik var. Dediğim gibi oyun dev gibi zaten. Hem büyülerde, mucizelerde, silahlarda o kadar çok çeşit o kadar varyant varki bu oyunun PvP’si yeni Souls oyunları geldiğinde bile aktif olur.

Daha Ashes of War’ları vs. katmıyorum bile. Bu aynı zamanda oyuna bir NG+ özelliği ekliyor. Ben bile bitirdiğim bir oyunu ikinciye nadiren oynarım hani üzerinden yıllar geçmiş olması lazım. Ama Elden Ring’e 1-2 gün ara verip bir de büyücü olarak başlamak istiyorum şu an. İçimde öyle bir istek var.

Elden Ring’de bosslar da oldukça çeşitli bu arada. Tahmini bir rakamla oyunda 120 tane boss kestim ve bu bossların 30 tanesi falan anca aynı Boss’tur. Bu da bize 90 tane kendine özgü boss bırakıyor. 90 tane boss tasarlamak kolay değil arkadaşlar. God of War bile 3-4 tane tasarladı bıraktı.

Elden Ring İncelemesi, Minimum, Önerilen Sistem Gereksinimleri, Fiyatı

Bosslar:

Elden Ring’de boss tekrarı var ama bunların çoğu catacomblar, madenler gibi sıradan bölgelerde veya açık dünyada gezerken bazı yerlerde oluyor. Açık dünya olduğu için bunlar beni rahatsız eden şeyler değildi.

Ancak bu zamanla giderek artarak baydırdı sadece bir örnekte açıklarsam ilk defa karşılaşıp çok ilginç bulabileceğiniz bir ağaç bossu oyunun sonlarına doğru mob olarak 5 tane yan yana karşınıza çıkıyor. Bunun olması bile yeterince sinir bozucuyken bunun gibi aynı durumda olani bir sürü miniboss var.

Dark Souls’a nazaran akılda kalıcı sayılı boss var. Örnek olarak kestiğim en eksantrik ejderha bile diğerleriyle aynı movesete sahip. Dark Souls’da fog gate gördüğümde ne ile savaşacağımı bilsem bile heyecanlanırım, çünkü çok farklı bir şey ile kapışacağımı bilirim.

Ancak bu oyun için tam tersine karşılaşacağım şey zaten tek oynayışta bolca karşılaştığım bir şey olduğu için boss savaşları beni pek de heyecanlandırmıyor. Gireyim keseyim de bitsin düşüncesiyle geçtiğim bosslar sadece.

Buraya kadar olan Elden Ring’deki bosslar ile ilgili kısım incelemeyi ilk yazdığım andaki düşüncelerimi içeriyor. Zaman içerisinde edindiğim izlenimlere aşağıdaki bölümde daha açık bir şekilde devam edeceğim. Bu kısım çoğunlukla yan bosslar hakkında, aşağıdaki ise ana bosslar ve genel movement sıkıntıları hakkında.

Öncelikle bu düşünceyi bu kadar üstüne basarak savunmamın sebebi cidden sevdiğim bir firmanın beklemediğim bir yönde beni hayal kırıklığına uğratması ve bu sorun olmasa ufak tefek sorunlarını kapatarak mükemmele yakın olabileceği düşüncesi. Sonuç olarak bosslar birçok şeye bağlantılı ve beraberinde bazı şeyleri de aşağı çekiyor.

Belki birden 110 saat abandığım için Elden Ring oyunundaki bosslar hakkında bir bıkkınlık hissiyatı oluşmuştur diye düşündüm. Bu yüzden birkaç gün kendime süre verdim, ama hayal kırıklığından başka bir şey yok hala.

Örnek verecek olursam Dark Souls 1’de Tanrılarla savaştığınızı cidden hissedebilirdiniz, üstüne de mekan tasarımları girince unutulmaz bir tecrübe olurdu. Bunda demigodların birkaçında girdikten az bir süre sonra ne yaptıklarını direkt unuttum, çünkü hiç etkileri yoktu.

Dark Souls 3’te yine unutulmaz olarak diyebileceğim bosslar Dancer, İki Prens, Nameless King ve en önemlisi Soul of Cinder. Soul of Cinder’in 2. kısmında giren Gwyn müziği ve onu takip eden hareketler eminim tüm Soulsborne sevenleri her oynayışta etkilemiştir.

Bunda son bossun ciddi hayal kırıklığı olmasını geçtim genel olarak bir ritim sıkıntısı var. Delaylı saldırılar, anlamsız tek atan skiller (Radahn’ın taşlı saldırısı, Malenia’nın anime kılıç kombosu), tahmin edilemeyen hareketler bossların verdiği zevki baltalıyor.

Normalde Soulsborne ve Sekiro’da bir bossa girdiğinizde düşmanın hareketlerini inceler, öğrenir ve karşılık verirsiniz. Elden Ring’de bunun yapılamadığını düşünüyorum.

Eğer karşı fikri olan varsa yorum kısmından yazın lütfen. Souls severler olarak hepimiz bu firmayı seviyoruz, ancak bu hatalarını görmezden gelmemiz anlamına gelmiyor.

Elden Ring’de bazı bossların aşırı kullanılmış olması de bir başka problem. Hatta bunlar boss değil mob olarak da çıkıyor (buradaki ayrım can barının çıkması yoksa o mobların can havuzu daha geniş lmao). Erdtree Avatar ve Tree Sentinel ile o kadar fazla kapıştım ki artık görünce sövmeden edemiyordum.

Catacomb/dungeon sonu olan bosslar ve açık dünya bossları büyük oranda kalitesiz ancak bunlar genel tabiriyle boss olsa da hiç öyle hissettirmiyorlar. Daha çok ilerleme kaydedelim diye koyulmuşlar. Elden Ring oyununun asıl bossları achievement’ı olanlar ve onlardan 2-3 tane hariç hepsi muazzam. Hepsi.

Oyunda sadece bir Gimmick boss var. FS’in gimmick boss takıntısını düşününce çok şaşırdım. Ve bu noktada aklıma oyun hakkında söylenen ‘yeni oyunculara karşı ılımlı (welcoming)’ ibaresi geldi. Bence değil. Hiç değil seviyesinde de değil ancak bu oyun her diğer FS oyunu gibi sabrı olmayanı ve pratik yapamayanı tüketecek.

Open world olması sonucu daha çabuk tüketecek. Bu bitirme oranlarını ve plat oranlarını nasıl etkiler bilmiyorum, göreceğiz. Bu oyunun veteranları büyük keyif alacaktır ama (open world ilgilerini çekiyorsa tabii).

Açıkçası açık dünyaya çık dolaş, yeni bir şeyler edin gibi argümanlar geçerli. Elbette statlar önemli, flasklarınızın sayısı ve + seviyesi önemli. Bununla beraber Elden Ring’de talismanlarınız ve ekipmanlarınız önemli (aynı zamanda ne kadar + bastığınız da), eğer spell castersanız bazı spelller (bunu genel kullanıyorum int/arc/faith hepsini dahil edin) aşırı op.

Bunları bulmanız gerek. Bunlar için de ya questline yapacaksınız ya da boss keseceksiniz. Oyun sizi her adım ödüllendiriyor ve buna bayılıyorum. Oyunda çok zorlanıyorken bir anda birkaç guide okuyayım dedim ve oyunu kırdım geçtim. FS’nin tüm arpg oyunları böyle. Sekiro gibi action-adventure olursa tam pratikten bahsedilebilir.

Elbette bu oyunda da belirli grind noktaları var. FS’nin yeni trendi bosslara aşırı bir hp pool vermek ve bu havuzu delmek için elbette yüksek hasar vurmanız gerekiyor. Bunun için de bir noktada grind gerekebilir, ancak halen ondan çok pratik gerektiğine de halen inanıyorum.

Oyunun ilk ve ikinci bossu tüm FS oyunlarından (Sekiro dahil) daha zor. Direkt turnusol gibiler. Büyük roadblock bunlar. İradesi olan geçer daha bir şey diyemiyorum.

Gerçekten oyunun ılımlı olduğunu da düşünmüyorum. Oyun büyük oranda kriptik halen. Questlineları ve puzzleları çözmek kolay değil. Hatırlamak ise daha zor (ki bu noktada Schreier’ın neden not defteri tutun dediğini daha iyi anladım).

Bossların paternini okumak zorlaşmış. Bazıları inanılmaz derecede status effect üzerinden hasar vuruyor, bazıları gereksiz hızlı, bazıları çok iyi input okuyor (hatta genel olarak öyle).

FS hem boss tasarımı konusunda tecrübelendi hem de ellerinde oyuncu datası var, bolca hem de. Sizce normal değil mi bossların giderek zorlaşması? (Halen başa çıkılabiliyorlar, o konuda problem yok. Adiller bir noktada ama bazen tone down(yumuşatma) gerektiğini düşünüyorum).

Açık Dünya:

Keşfetmesi çok keyifli bir açık dünyası var Elden Ring’in, harika tasarlanmış. Hatta bence oyunu en çok taşıyan özelliği keşif hissi, ama gittiğiniz her yerde bambaşka şeyler de görmüyorsunuz, oyunun başlarında gördüğünüz mobları ve minibossları oyunun sonuna kadar bolca görüyorsunuz.

Her yerde bir tünel, mağara, delik, kamp, sığınak bir şey var. Harita ağzına kadar etkinlik kaynıyor. Ve bu etkinliklerin çoğu kendini tekrar ettirmiyor. Yemin ediyorum oyunu açın, monitöre yaklaşın, bi koklayın. Miyazaki ve ekibinin emek ve ter kokusunu alacaksınız.

Hiç şakam yok. 6-7 yıldır geliştirilmesinin yanında işlerini gerçekten özenerek gerçekten severek yaptıkları çok belli. Bu fark hele diğer oyunlar ile karşılaştırılınca çok belli oluyor.

Karakter Buildleri:

Elden Ring’de builder biraz dengesiz geldi, Dark Souls’da eline greatsword alıp oyunu bitirene kadar onunla takılabiliyordun. Bunda ise sıradan buildler diğerlerine göre baya az damage çıkarıyor.

Biraz araştırmayla internette bol bol tek atan büyücü (INT) buildlerinden görebilirsiniz. Faith ise tam tersine PvE açısından en kötü build sanırım. Kolayca düşmanlar tarafından iptal edilebilmelerini geçtim en güçlü vurduğum büyü zırhlı bir düşmana karşı 500 600 vurabildi sadece, STR ve DEX giderseniz en azından bossu stunlarsınız veya bleed özelliği varsa birden çok büyük damage vurabilirsiniz.

Normalde From Software ne build yaptığınız fark etmeden olabildiğince tüm oyunculara eşit deneyimi sağlayan ve bu tarzıyla oyunlarını sevdiren bir firmaydı.

Ancak Elden Ring oyununda yaptığınız builde göre resmen oyunu easy moda alabiliyosunuz. Silah kalkan alıp keyfinize bakmak yerine ödevinize çalışıp iyi bi build yapmanız gerekiyor. Firmaya yakışmayan hatalardan birisi bosslarla birlikte bence bu.

NPC ve Questler:

Elden Ring’de oyununda bolca NPC ve bolca Questline var, yeni gelen patch ile bunların takibi de kolaylaştı. Oyundan aldığınız zevki çeşitlendiriyor. Güzel düşünülmüş öğeler var.

NPC questleri Elden Ring oyununda önemli bir yere sahip ve en keyif aldığım şeylerdendi questleri ilerlettikçe nereye varacağını hep merak ettim. Ama en azından bu konuda bir farklılık yapıp questler için sekme eklenebilirdi.

Çünkü çoğu quest açık dünyanın büyüklüğünden ve NPC sayısından dolayı takip edilemiyor.

Multiplayer:

Elden Ring’de invade sistemini sevmedim. Sadece birini summonladığızda invade yemeniz saçmalık. Belki yeni başlayanlar için veya invade yemekten haz etmeyenler için bu iyi bir şey.

Ancak Elden Ring’de online özelliklerden yararlanabilmemizin karşılığı olarak invade edilmenin normal karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Şu anki sistem firmanın ödül-ceza mottosuna da uymuyor.

Ek olarak ilginç bir şey yok aynı bildiğimiz şifrelemeli summonlamayı içeren sistem.

Kontroller:

Bu benim yaşadığım bir sorun değil ancak Elden Ring kesinlikle klavye ve mouse ile oynanmaya uygun değil. Ama normal buluyorum.

Elden Ring oyununda geniş bir kontrol şeması var. Herhangi bir sorunla karşılacak olursanız Elden Ring PC klavye kontrollerini aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

Elden Ring PC Klavye Kontrolleri

Elden Ring Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-8700K 3.70 Ghz. ya da AMD Ryzen 5 3600X 3.8 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX VEGA 56 ya da NVidia GeForce GTX 1070 veya üzeri en az 8 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 60 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 12.0

Grafik ve Müzikler:

Grafiklerde bir gelişme var. Yeni nesil gibi durmasa da görsel açıdan şahane gözüküyor Elden Ring. Kaplamalar çok kaliteli olmayabilir, ancak sanat tasarımı olarak, bölüm tasarımı olarak, renk paleti kullanımı olarak oyun resmen ders niteliğinde. Her girdiğiniz mekanda bir etrafınıza bakmadan geçemiyorsunuz.

Elden Ring doku kalitesi yer yer düşük ancak her şey bir Forbidden West doku kalitesinde olmak zorunda değil. Bu oyunda Demon’s Souls ayarında ışık oyunu da yok. Bu demek değil ki kötü görünüyor. 4K HDR ile gayet hoş.

Kalesiyle, lağımıyla, büyücü akademisiyle, savaş görmüş topraklarıyla, ormanıyla. FS artık sanat tasarımı ve bölüm tasarımı çeşitliliğinde o kadar ustalamış ki çokça ”vay be naptınız” dedim.

Bunu şimdiye kadar Arkane için derdim ve yaklaşımları hoşuma giderdi. Dishonored 2/Prey benim için baş tacı olmakla beraber FS bu konuda çok sert girişti.

Elden Ring’de zıplamanın artık oyuna dahil olması ve Skyrim’deki attan bile daha agile, dağa taşa zıplayan bir ata sahip olmanız sonucu hem açık dünyada hem de açık dünyanın içerisindeki bölümlerde büyük yaratıcılıkta level geliştirilmiş. Üniversitede game design dersi verilse textbook’a altın harflerle yazdırırım.

Elden Ring, atmosfer olarak kuvvetli, manzaralar da harika. Ama doku kalitesi pek iyi değil. Ama bu oyun 60 Gb. falan yani, kesinlikle şikayetim yok. Ne puan kırıyorum ne de ekliyorum.

Elden Ring müzikleri ise kulaklarınızın pasını silecek cinsten. Boss savaşlarındaki o epik müzikler kesinlikle atmosferi beşe katlıyor. Aşağıdan Elden Ring ana tema müziğini dinleyebilirsiniz.

Fiyatı:

Elden Ring oyununu 299 TL’ye alanlar kervanına katılamadıysanız fiyatı 499 TL. bandına yükseltildi maalesef. Ancak olası indirimleri de bekleyebilirsiniz. Steam üzerindeki fiyat bilgisi ile Elden Ring ile ilgili diğer detayları bağlantıda bulabilirsiniz.

 • Elden Ring Stadart Edition Fiyatı: 499,00 TL.
 • Elden Ring Deluxe Edition Fiyatı: 669,00 TL.

Son Sözler:

Daha konuşmak istediğim öğeler bulunuyor ama Elden Ring incelememin kitap gibi olmasını da istemem. Kısaca toparlarsam, hayatımda 120 saat oynayıp ta 119. saatten sonra bile yeni içerik sunan bir oyun daha görmedim. İnanılmaz bir iş. İnanılmaz bir başarı.

Beğendim, bayıldım. Elden Ring benim için mükemmel bir deneyimdi.

Bu oyunu kendim oynamasaydım inanmazdım. O kadar iyi bir oyun. Hatta insanlığın bu güne kadar başardığı en iyi işlerden biri. Umarım Elden Ring’den diğer markalar da ders çıkartır.

Hani bu oyunu 3 yıldır falan bekliyorum, her fragmanla beklentim artık arş katına çıktı. Üzüldüm hani oyunun kötü olmayacağını biliyorum ama beklentim o kadar yüksekti ki yeni bir GTA seviyesinde bişey gelse bile beğenmem falan diyordum.

Elden Ring inceleme yazımızı beğendiyseniz lütfen bağlantısını paylaşınız, teşekkürler.

9.5 Toplam Puan
1 inceleme
Elden Ring İnceleme

Genel hatlarıyla baktığımızda; keşif hissi, muhteşem görselleri ve dünyası ile cidden kaliteli yapılmış bir oyun Elden Ring. Uzun zamandır beklediğim türde bir oyundu, kesinlikle oynanmalı. İndirim beklemenize gerek yok son kuruşa kadar hak ediyor kesinlikle alın. Tabi paranız varsa, fiyatı kazık gibi çünkü. Benim için açık ara son 10 yılın en iyi açık dünya oyunlarından biri Elden Ring.

9Editörün Puanı
Hikaye
9.5
Oynanış
9
Grafikler
9
Ses ve Müzikler
8.5
10Oyuncu Puanları
Hikaye
10
Oynanış
10
Grafikler
10
Ses ve Müzikler
10
Artı Yönleri
 • İnanılmaz sanat tasarımı, bölüm tasarımları,
 • Muhteşem açık dünyası, inanılmaz keşif hissi,
 • Yaptığınız her keşfin ödüllendirilmesi,
 • 3 oyunluk içeriği tek oyuna gömmeleri,
 • Kulağınızın pasını silecek müzikler,
 • Onlarca farklı boss, düşman.
Eksi Yönleri
 • Çıkışında yaşanan teknik problemler,
 • Kimilerine göre çok zor olması,
 • From Software'in PC özürlülüğü dolayısı ile PC platformundaki teknik problemler oldukça can sıkıcı olabiliyor ve son patchlere rağmen hala fps drop yiyen oyuncular mevcut. Ancak patchlerle günden güne düzeltiliyor,
 • Performans sorunları ufak tefek oldu, bug oldu ama bu ikisi de büyük oranda fixlendi yeni patchin gelmesiyle. Zaten son dönemlerde neredeyse hiç olmadı,
 • Açık dünya biraz fazla dağlık olmuş, gez gez nereden çıkılıyor falan bulana kadar biraz canımın sıkıldığı anlar oldu,
 • Summon'lar acayip dengesiz, her fightı çok kolaylaştırıyor.
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Veteran Soldier
Veteran Soldier

Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...

2 Yorum
Tümü Faydalı Bulunanlar Yüksek Puanlılar Düşük Puanlılar İnceleme Yap
 1. 5
  Hikaye
  100
  Oynanış
  100
  Grafikler
  100
  Ses ve Müzikler
  100

  Elden Ring……… Miyazaki’den Bloodborne 2 veya Bloodborne Remake beklerken bu geldi. Ama beklediğimden çok daha iyi bir oyun çıktı. Zaten bu adam 3 senede bir ortaya çıkıyor ve GOTY alıp gidiyor 😀

  Şaka maka bir önceki oyunu Sekiro: Shadows Die Twice bile GOTY aldı özellikle Elden Ring God of War gibi güçlü bir rakibi varken bile o ödülü almayı başardı. Neyse öncelikle yazı için teşekkür ederim oldukça iyi bir inceleme/rehber yazısı olmuş.

  Elden Ring oyununu PS5 ve Xbox SX platformlarında fullemiş birisi olarak oyun oldukça iyi. Özellikle boss çeşitliliği vs gayet iyi bosslari var. Ama hala Dark Souls 3 ve Bloodborneyi geçebilecek kapasitede bir oyun değil. Elden Ring bu oyunların yanında teması gereği sönük kalıyor.

  Misal Dark Souls 3 oyununun lanetli ve kasvetli dünyasındaki o mükemmel boss fightlari ve arkada çalan muzikleri yok mu. Dragonslayer Armour’un kendisi ve müziği elden ring oyununun tüm fightlarina bedeldir. İşte Elden Ring bunu başaramadı. Ama Dark Souls 3 ve Bloodborne olmasa en iyi Souls oyunu diyebiliriz. Çok uzattım konuyu 😀

  + Artı Yönleri: FULL + FULL Mükemmel bir Souls oyunu. 9/10
  - Eksi Yönleri: Eksi yönü Dark Souls 3 oyununun gölgesinde kalması.
  Katılıyorum(1) Katılmıyorum(0)Daha önce oylamıştınız

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo