Editörün Seçimi
9.5

Sekiro: Shadows Die Twice İnceleme, Rehber ve Sistem Gereksinimleri

Beğen+1

Sekiro: Shadows Die Twice inceleme yazıma hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu inceleme yazımda hikaye, oynanış, rehber, sistem gereksinimi bilgileri vb. konuları ele alarak Sekiro: Shadows Die Twice oyununu sizlere hem tanıtmış olacağım hem de size yararı dokunması için bilgiler vereceğim.

HADİ BAŞLAYALIM!

Hikaye:

16. yüzyılın sonlarında Japonya’nın Sengoku döneminde, Isshin Ashina isimli Warlord bir darbe düzenledi ve Ashina ülkesinin kontrolünü ele geçirdi. “Owl” olarak bilinen Ukonzaemon Usui adlı gezgin bir Shinobi tarafından, isimsiz bir yetim evladını oğlu olarak kabul etti.

Yirmi yıl sonra Ashina, şimdi yaşlı İsshin’in hastalanmasından ve klanın düşmanlarının sürekli olarak kapanmasından dolayı çöküşün eşiğinde.

Klanını kurtarmak için umutsuz olan Isshin’in evlatlık torunu Genichiro, Divine Heir, Kuro’yu kullanabilmesi için aradı. Yani ” Dragon Heritage” ölümsüz bir orduyu yaratmak için.

Şimdi bir shinobi yani Kuro’nun kişisel koruması olan Wolf adlı başrol karakterimiz ile Ashina Reservoir isimli bölgeden kaçarken, Isshin’in üvey evladı olan Lord Genichiro ile karşılaşıyorlar. Genichiro ile teke tek bir kapışmada maalesef Wolf, Genichiroya karşı yeniliyor ve Wolf sol kolunu kaybediyor.

Buda heykeltraşçısı olan bir abimiz bizi kurtarıp, Shinobi Prosthetic teknolojisi ile Wolf’un kaybettiği sol kolu için Protez bir kol tasarlıyor ve biz baygın iken Protez kolu Wolf’un kaybettiği kol yerine onu takıyor.

Ve Wolf uyandığında önce koluna bakıyor, Heykeltraş ustasıyla konuşup, Divine Heir yani Lord Kuro’yu kurtarmak için yolunda karşısına çıkan her düşmanı ustaca öldürerek yoluna devam ediyor.

Ne hikaye varmış arkadaş, oynarken çok zevk aldım, Sekiro: Shadows Die Twice’ın hikayesi de ayrı bir güzel, From Software bu oyunu taş gibi yapmış mübarek.

Sekiro: Shadows Die Twice Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-2100 3.10 Ghz. ya da AMD FX-6300 Six-Core 3.6 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7950 ya da NVidia GeForce GTX 760 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 25 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Gelelim Sekiro’yu, Sekiro yapan bölüme. Yazının başında ‘’Ben böylesini oynamadım’’ deme sebebim aslında Sekiro’nun oynanışıydı.

Gerçekten Sekiro: Shadows Die Twice’ın çok zevkli bir oynanışı var. Cidden en iyi oynanış bu oyuna ait bana göre neyse hadi göz atalım.

‘’Şu oyun dünyasında çok fazla oyun oynadım ama ben böylesini oynamadım’’

Sekiro, Souls mantığına dayalı bir oyundur önce oradan başlayalım, bu nedir? Souls oyunları diğer oyunlara nazaran zor oyunlar olur, öldüğünüzde XP, PARA gibi şeyler kaybettiğiniz bir oyundur Sekiro ve bir hayli de oynaması çok zordur, ciddi refleks isteyen bir oyundur Sekiro.

 

Souls demişken yazdığım Bloodborne İncelemesi ve Detaylı Rehberi ile Bloodborne: The Old Hunters DLC İncelemesi ve Rehberi yazılarımı da okuyabilirsiniz bu arada.

Sekiro diğer souls oyunlarından en farklısıdır bu oyunda Stealh yani gizli ilerleyebiliyorsunuz, oraya buraya zıplayabiliyorsunuz, Boss sizi görmediği zaman arkasından saldırıp kritik hasar verebiliyorsunuz gibi gibi diğer oyunlardan çok farklıdır.

Sekiro: Shadows Die Twice oynarken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar;

Defflect:

Sekiro: Shadows Die Twice oyununda çok sık kullanacağınız Defflect isimli özellik sizin savunmanızdır. Oyunda neredeyse her vuruşu engelleyebilirsiniz bu özellik sayesinde ki bunu hep kullanacaksınız çünkü Defflect sizin savunma özelliğinizdir.

Defflect, bir Boss ya da NPC ile kapışırken hasar almamak için kullandığınız özelliktir, eğer rakibiniz tam size vuracakken Defflect yaparsanız Posture isimli bar dolmaya başlar. Bu Posture isimli bar sizde de olacaktır onu anlatacağım.

Tam vuracağı sırada Defflect yaptığınızda rakibinizin Posture barı dolacak ve siz savunma yaptığınız için sizinde Posture barınız dolacaktır bunun çabuk dolmaması için tam zamanında yapmanız sizin için önemlidir.

Çünkü hem sizin Posture barınız daha yavaş dolar ve rakibinizin Posture barı dolmaya başlar, bunu doldurmak için vursanız da oluyor. Kısaca Defflect hasar yememek için kullandığınız bir yetenektir.

Posture:

Sekiro: Shadows Die Twice oyununda Posture barı ise şuna yarar; rakibinizin canı tam olsa bile rakibin posture barı dolduğunda tek bir vuruşta rakibin canını 0’a indirebilirsiniz yani rakibin canını bitirmenize gerek kalmıyor.

Sizinkisi biter ise savunmasız kalıyorsunuz ve rakibiniz size ölümcül bir hasar verebiliyor. Kendi barınız dolmaya yakınsa uzaklaşıp Defflect yaptığınız tuşa basılı tutup barınızı indirebilirsiniz.

Deathblow:

Sekiro: Shadows Die Twice oyununda Deathblow ise 2 türlüdür.

Sekiro: Shadows Die Twice Deathblow

Rakibin canı bittiğinde üstünde kırmızı bir işaret çıkar, saldırı tuşuna tekrar bastığınızda özel öldürme yapar ya da gizlice arkasından yaklaştığınızda aynı kırmızı işaret yine çıkar ve saldırı tuşuna bastığınızda Deathblow özelliği ile tek bir harekette düşmanı öldürebilirsiniz.

Sekiro: Shadows Die Twice Deathblow Saldırı Anı

Bonus olarak minibosslar’a arkadan yaklaşıp ilk hakkını Deathblow hareketi ile alabilirsiniz.

Dipnot: Minibosslar ve Bosslar’ın hakları vardır yani siz canını bitirdiğinizde o üstte yanan kırmızı dairelerden kaç tane varsa hepsini bitirene kadar kapışacaksınız Boss ile. En fazla 3 tane oluyor.

Sekiro: Shadows Die Twice Deathblow Sonrası Ninjutsu

Karakter:

Şimdi ise Sekiro: Shadows Die Twice inceleme yazımızın bu bölümünde oyundaki karakterimizi geliştirmeye geçelim.

Memory:

Sekiro: Shadows Die Twice oyununda Memory büyük boss kestikçe düşer, ilk büyük Boss’unuz ‘’Gyoubu Oniwa’’ isimli kapışmasından zevk aldığım 3. Boss’tur benim için. Onu kestiğinizde Memory isimli eşya düşer ve onu kullanarak Attack Power yani Saldırı Gücünüzü yükseltebilirsiniz.

Prayer Bead:

Sekiro: Shadows Die Twice’taki Prayer Bead ise Miniboss’lardan düşer. Prayer Bead iteminden 4 tane topladığınızda Vitalty yani Canınız ve Posture dayanıklılığınızı arttırabilirsiniz. Almak için bazı satıcılardan, gizli bölge/odalardan ve miniboss keserek alabilirsiniz.

Gourd Seed:

Gourd Seed ise Sekiro: Shadows Die Twice oyununda toplam 10 tane vardır, çoğu dışarıda bir yerlerde bazıları satıcılarda satılıyor. Gourd Seed sizin canınız azaldığında kullandığınız şişeyi arttırıyor.

Oyunda toplamda 10 tane can şişeniz oluyor ve Gourd Seed bulup, Emma isimli ablamıza götürüp verirseniz sizin can şişe kapasitenizi arttırıyor. Bu bahsettiklerim çok önemlidir uzun uzun detayına girdim ki faydası olsun.

Prostetik Aletler:

Prostetik Aletler Sekiro: Shadows Die Twice oyunundaki karakterimizin protez kolumuza taktığımız aletlerdir.

  • Kalkanlı düşmanların kalkanını kırmak için Balta,
  • Düşmanı korkutmak ve dikkatini dağıtmak için Firecracker (Fişek),
  • Uzaktan düşmana hasar vermek veya öldürmek için attığımız Shuriken,
  • Yarı menzilli saldırı için Uzatılabilir özellikli Mızrak,
  • Hasardan korunmak için açılabilir kalkan,
  • Düşmana ateş hasarı vermek için kullandığımız Flame vent, gibi gibi özellikler var.

Ben genelde Balta, Shuriken ve Firecracker kullanıyorum. Eğer PS4’te Platin kupa almak isterseniz tüm prostetik aletleri açmanız gerekir, uyarayım çok zahmetlidir.

Sekiro: Shadows Die Twice Prostetik Aletler

Sekiro: Shadows Die Twice Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2500K 3.30 Ghz. ya da AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 570 serisi ya da NVidia GeForce GTX 970 veya üzeri en az 4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 25 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Skiller:

Sekiro: Shadows Die Twice skillleri ise şunlar;

Sekiro: Shadows Die Twice Skiller

Combat Arts:

Combat arts, siz Sekiro oyuncusu düşman ve boss kestikçe aldığınız XP puanları ile açtığınız Skiller’dir. Çoğu işe yarar özellikle Mortal Blade isimli silahı aldıktan sonra o silah içinde bir skill açılıyor ve bayağı da işe yarayan bir Sekiro: Shadows Die Twice skill’i oluyor.

Kısacası XP puanı kazandıkça açıyorsunuz Combat Arts skillerini. Bunun da kupası vardır en zahmetli kupa budur oyunda.

Ninjitsu:

Ninjitsu ise Lord Genichiroyu kesince ilkini size veriyor ve Sekiro: Shadows Die Twice oyunundaki Ninjitsu bölümünün kilidi açılıyor.

Sekiro: Shadows Die Twice oyununda üç çeşit Ninjutsu var, üçünü de aldığınızda kupa alırsınız.

Bloodsmoke Ninjutsu:

Bir düşmanı gizlice öldürdüğünüzde 2. bir kırmızı işaret çıkar tekrardan saldırı tuşuna bastığınızda etraf toza dumana boğuluyor ve etrafta düşman varsa sizi göremiyor, diğer düşmanların arkasına geçip gizlice öldürmek için kullanabilir ya da kaçabilirsiniz.

Sekiro: Shadows Die Twice Bloodsmoke Ninjutsu

Puppeteer Ninjutsu:

Bu Ninjutsu ise yine arkadan yaklaşıp bir düşmanı yakaladığınızda tekrar saldırı tuşuna bastığınızda o düşmanı bir süreliğine sizin tarafınıza alıyor yani etrafta düşman varsa saldırıyor.

Ya da bazı yerler var mesela büyük yılanın dikkatini dağıtması için bir maymunu kendi tarafınıza alıp yılanın dikkatini dağıtıp kaçıyorsunuz gitmeniz gereken yere gidiyorsunuz. Görev içinde kullanışlı bir yetenektir.

Bestowal Ninjutsu:

Bestowal Ninjutsu, Sekiro: Shadows Die Twice oyununda benim en sevdiğim Ninjutsudur. Özelliği yine bir düşmanı arkadan öldürerek ve ölmeden Ninjutsuyu kullandığınızda silahınız bir süreliğine güç kazanıyor ve saldırılarınız engellenemiyor, silahın menzili artıyor ve daha fazla hasar veriyorsunuz. Toplu bölgelerde bunu çok kullanırım çok işime yarıyor çünkü.

Her Ninjutsu birbirinden güzel, kullanılabilirliği çok yüksektir.

Sekiro: Shadows Die Twice Bestowal Ninjutsu

Mortal Blade:

Sekiro: Shadows Die Twice oynarken sırtımızda taşıdığımız silah, ölümsüzlerin ilacıdır Mortal Blade, ölümsüz olan her kimse bu kılıcın gücü karşısında duramıyor, ölümsüzleri öldürmek içinde tasarlanmış diyebiliriz buna.

Bunu Divine Child yani Divine Çocuğundan alacaksınız, aramak ve almak için gideceğiniz yer Senpou Tapınağıdır.

Sekiro: Shadows Die Twice Mortal Blade

Spirit Emblems:

Eee Ninjutsu, Skiller, Prostetik aletler kullanması da bedava değil tabii herşeyin bir bedeli var. Bu saydıklarımı Spirit Amblemi kullanarak elde ediyorsunuz.

Peki Sekiro’da Spirit Amblemi nereden alıyoruz? Oturduğunuz idolden para karşılığı satın alabilirsiniz, Sekiro: Shadows Die Twice oyunarken düşman öldürdüğünüzde üstünden düşürebilirsiniz. Ya da farm bölgelerinde yani kasılma bölgelerinde kasabilirsiniz.

Idoller:

Sekiro: Shadows Die Twice oyununda Idol dediğimiz şeyler bizim neredeyse tüm işimizi gördüğümüz Checkpointtir.

Bu idollere ışınlanabilirsiniz, dinlenip canınızı tazeleyebilir, kullandığınız şişeleri yenileyebilirsiniz, Sekiro: Shadows Die Twice skillerinizi buradan açabilirsiniz ve Attack Power ile Vitality özelliklerinizi de buradan geliştirebilirsiniz.

Sekiro: Shadows Die Twice Idol

Headless Kesme Taktiği:

Sekiro: Shadows Die Twice oynarken Headless’e dümdüz vurmak işe yaramaz. Çünkü Headless bossları normal kılıcınızdan hasar almazlar, bunun için kılıcınıza Divine Confetti isimli itemi sürmeniz gerekir.

Sekiro: Shadows Die Twice Headless Kesme Taktiği Divine Confetti

Bunu sürdüğünüzde rahatça hasar verebilirsiniz, büyülerinden korunmak için ‘’Phoneix’s Lilac Umbrella’’ isimli açılabilir kalkanı kullanabilirsiniz aşırı işe yarar, sizi o büyülerden korur bu kalkan.

Olur da o büyülerden hasar alırsanız Terror isimli büyü barı dolmaya başlar.

Sekiro: Shadows Die Twice Headless Kesme Taktiği Açılabilir Kalkan Phoenix's Lilac Umbrella

O bar dolunca direkt ölürsünüz, Sekiro: Shadows Die Twice oynarken Terror barı dolmaya yakınsa ve hemen indirmek istiyorsanız  ‘’Pacifying Agent’’ isimli itemi kullanın. Direk tüm Terror barını boşaltıyor.

Sekiro: Shadows Die Twice Headless Kesme Taktiği Pacifying Agent

Daha fazla hasar vermek isterseniz Ako Sugar veya Ako Spiritfall basabilirsiniz, az da olsa bir katkısı oluyor.

Platin Kupası:

Sekiro: Shadows Die Twice’ta Platin için oynayan oyuncular yapmaları gereken şey tüm minibossları kesip Prayer Bead’leri toplayıp Vitality özelliğini 20 yapmaları, 10 Gourd Seed’in hepsini toplayıp emmaya vermeleri siz platin isteyen oyunculara kupa aldıracaktır.

Gittiğiniz yer yeri lootlayın çünkü Prostetik kol aletlerini açma kupası gerçekten zaman istiyor zorlanmak istemiyorsanız karşınıza çıkan herkesi kesin ve gittiğiniz her yeri lootlayın ve mümkün oldukça ölmemeye çalışın.

Sekiro: Shadows Die Twice oyununun en zahmetli kupası tüm Skilleri aç kupasıdır o yüzden ölmemeye çalışın ve sürekli öldürün daha az zahmet çekersiniz.

Oyunun dört sonunu da görmek için Emin Çıtak’ın Sekiro tam çözümlerini izleyebilirsiniz.

Sekiro: Shadows Die Twice Platin Kupası ve Skiller

Son Sözler:

Sekiro: Shadows Die Twice oyununa direkt puanım 9.5/10. Atmosferi, hikayesi, combat sistemi, dövüş sistemi, Tasarım ve mekanlar benim gerçekten çok hoşuma gitti.

Sekiro: Shadows Die Twice oynarken Boss Fight’a girdiğimde o çalan müziğin gazıyla rakibim ile çarpışmam, rakibim kılıç kullanıyor ise kılıçlarımızın çarpışma sonucu çıkan ses gerçekten çok iyi yapılmış. Vuruş hissini hissettiren en iyi oyundur bana göre Sekiro.

Teşekkürler From Software, bu güzel oyun deneyimini biz oyunculara yapıp sunduğun için. Darısı yeni oyunlarını oynamaya ve yeni inceleme yazısı yazmalara.

Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

9.5 Toplam Puan
Sekiro: Shadows Die Twice İnceleme

Sekiro: Shadows Die Twice kesinlikle her oyuncunun oynaması gereken bir oyundur şiddetle öneririm. Zordur ama öğrenince o kadar güzel geliyor ki anlatmaya kelimeler kifayetsiz benim için.

Hikaye
9.5
Oynanış
9.5
Grafikler
9.5
Ses ve Müzikler
9.5
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

1 Yorum
  1. Sekiro: Shadows Die Twice inceleme/rehber yazınız için teşekkürler, kaleminize sağlık.

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo