Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Lost Ark İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Lost Ark İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 23 Mart 2022
Künyesi
Yayımcı

Amazon Games

Yapımcı

Smilegate RPG

Çıkış Tarihi

12 Şubat 2022

Platformlar

PC

Oyun Türü

Aksiyon, İzometrik, MMORPG, Free to Play (F2P) RPG, Rol Yapma Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Lost Ark oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Çeşitli MOBA, RPG oyunlarının biraz karşımı gibi hissettirdiği için oyuna yabancılık çekmiyorsunuz,

Ortalama bir bilgisayarda başarıyla çalışabilecek bir oyun Lost Ark,

Oyunda bolca içerik ve para yatırmadan ilerleyebileceğiniz uzun bir yol mevcut,

P2W ve P2Skip olayları tartışılan bir konu, daha çok bu iki konu oyun sonu içeriklerini doğru daha etkili bir hal alıyor,

Oyunda adalar mantığı bulunmakta ve belirli bir yere kadar ilerlemeniz için malzeme sunuyor. Elbette daha çok içerik ile birlikte de materyal elde edebiliyorsunuz,

Lost Ark'ta oldukça çeşitli sınıf mevcut ve bu sınıfların kendi aralarında ayrımı ve bütün karakterlerin kendilerine özel bolca yetenekleri bulunuyor. En başta biraz karışık gelebilir ama biraz alıştıktan sonra eğlenceli gelecektir,

Oyun sizi bir başına bırakmıyor çeşitli günlük hediyeler, katılabileceğiniz loncalar ve sürekli güncellenen içerik ile uzun saatler geçirebilirsiniz.

Eksi Yönleri

Sunucuya girişte uzun bekleme süreleri mevcut, gerçi ilk zamanlarda karşılaştığınız sunucuya girişte karşılaştığınız sıra beklemeleri azalma yolunda,

Oyunda şansa bağlı bir çok faktör bulunmakta. Eşya basmak, eşyaların düşmesi gibi daha birçok RNG konu mevcut.

Lost Ark'ta oyununda sürekli G tuşu ve mouse ile konuşmaları geçmek biraz can sıkabiliyor,

Lost Ark'ta Türkçe dil desteği bulunmaması önemli eksilerden,

Ana görev dışında yan görevler kendilerini tekrar ediyor.

Oyun sonu içeriğe ilerlemek biraz zorlaşıyor. Lost Ark'ta alt karakter ve daha da fazla alt karakter kasmanız gerekli. Çünkü ana karakter için ihtiyacınız olan materyale ulaşmanız gerekmekte.

Lost Ark başlarda sıkıcı ve yavaş ilerleyebiliyor. Oyunun eğlenceli bölümlerinin 50. seviyeden sonra başladığını söyleyebilirim.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
Aldığı Puanlar

Vakit geçirmek için takılabilirsiniz fakat Lost Ark'ta çok da fazla beklentiye girmeyin derim.

8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Lost Ark oyun inceleme yazımızda oyuna ait sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabilirsiniz. Lost Ark’ı normal/orta grafik ayarlarında oynayabilmek için en az İntel Core i3 ya da Ryzen 3 seviyelerine bir işlemci, 8 Gb. ram ve GTX 460 teknik özelliklerine sahip en az 1-2 Gb. bellekli bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor. Lost Ark’ın kurulumu için gereken boş disk alanı ise 50 Gb. civarında.

MMO ve Hack & Slash türlerinin birleşiminden doğan ve sistemini Path of Exile’a benzetebileceğiniz veya Diablo’ya atıfta bulunabileceğiniz yapıda bir “AŞIRI KLASİK” Kore yapımı Lost Ark, MMORPG boşluğunu başarıyla dolduran ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız bir oyun.

Yaklaşık olarak 7 yıldır beklediğimiz Lost Ark izometrik kamera açısına sahip, Hack & Slash tarzı bir ARPG-MMORPG bir oyun. Şunu diyebilirim ki bu tarz oyunların en baba örneklerinden birisi Lost Ark.

Lost Ark oyun evreni, classları, combatı, genel olarak oynanışı, hikayesi, bossları, yaratıkları, bölgeleri her şey çok iyi! Gerçekten uzun zamandır beklememe değen bir oyun oldu.

Lost Ark oyununda diğer MMORPG’lerdeki kasılma zevkinin yanı sıra PvP’de de fazlasıyla zevk alabiliyorsunuz. Kendi evinizi oluşturabiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz.

Gemiler ile sulara açılarak savaşabiliyor veya zorlu raidlerde takımınız ile çok zevkli ve heyecan verici savaşlara katılabiliyorsunuz. Ayrıca oyunun cutscene haricinde bize oyunu oynarken sunduğu birçok kamera açısı da oyunu çok daha fazla zevkli ve eğlenceli kılıyor.

Lost Ark Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3 ya da AMD Ryzen 3 veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6850 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1-2 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 9.0c (2010 Haziran) veya üzeri.

Hikayesi:

Hikayesi ilgi çekici ve ara sahneler kısa film tadı veriyor. Dil bilgisi gerekmeksizin sadece ara sahnelerle de olsa heyecan verici. Peki Lost Ark oyunu eğlenceli mi?

Bu oyunda ne aradığınıza göre değişim gösterecek bir şey, fakat şöyle hızlıca gözlemlerimizi aktaralım. Online hack and slash oynamak istiyorum diyorsanız eğer vakit harcayabileceğiniz bir oyun, fakat şunları da belirtmekte fayda var.

Oynanış:

Oyun ana görev ile oldukça hızlı ilerleme sağlayabiliyor fakat ilerlemede içerik arayan biriyseniz çok fazla bir şey bulamayabilirsiniz. Oyun güzel ve yenilik arayanlara hitap edebilir fakat çokta bir olayı olmadığını söylemek zorundayım.

Şimdi ele almamız gereken konuları hızlıca nasıl uyarlanmış biraz da ondan bahsedelim; Hack&Slash olarak aşırılık beklemeyin. Path of Exile tarzı bir arayıştaysanız eğer hayır o kadar H&S değil.

Görevler:

Kore yapımı klasik MMO olarak değerlendirirseniz oyunun burada “kötü bir şekilde” ayrıldığı nokta bulunuyor ki o da şöyle. Lost Ark oyunundaki görev sistemi o kadar ardışık ilerliyor ki her görevi tamamlayarak ilerlemek istiyorsunuz. Tabi hızlıca oyun sonuna ulaşmak istemiyorsanız.

Lost Ark’ta klasik bir şekilde görevler ile ilerleme kaydediyorsunuz iyi hoş fakat level 50 oldunuz ve bilin bakalım ne oluyor? Kelimenin tam anlamıyla hiç bir şey! Yeni içerik yok! Yeni bir anlatım yok! Yeni sistem yok!

Daha kompleks bir skill kullanımı veya herhangi bir sistem değişimi söz konusu değil. Oyun size diyor ki görev yapmaya devam et ve devam et ve sonra tekrar devam et ama devam etmeye’de devam et. Bu bizlerce oyuna en kötü ilerleme olarak seçilebilecek yegane şey.

Oyunda hızlı ilerleyiş için başlangıçta ana (turuncu) görevden ilerlemeniz ve yanında devam ettirmeniz gereken mor görevler bulunuyor. Onun dışında kalan görevler çok fazla vakit harcatıp extra harcanan zamanın karşılığını tam olarak vermezler.

Lost Ark 50 level’dan sonra adaları yapmak, görevlere devam etmek ve günlük raid, chaos dungeon dönmeniz gerekmekte. Son olarak haftada bir kere yenilenen item level’ınıza göre devamı açılan Abyssal Dungeon’ı yapmalısınız.

Advanced Sistem:

Lost Ark oyununda bu anlattıklarıma ek olarak bir de advanced sistemi de mevcut. Yani bir karakter seçtikten sonra oyunun başında seçtiğiniz classın subclasslarından birini seçiyorsunuz.

Daha basit örnek vermek gerekirse bir archer seçiyorsunuz ve o sınıf ikiye ayrılıp alev ve buz okçusu olarak yollarını ayırıyor. Siz de bu iki yoldan birini seçerek oyununuza o yetenekler ile devam ediyorsunuz. Şahsen bu oyunun tüm karakterlerin subclasslarını kasmayı planladığımı söylemek isterim.

Lost Ark Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5 ya da AMD Ryzen 5 veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı
  • 1080P FHD ekran çözünürlüğü için NVidia GeForce GTX 660 | GTX 1050 ya da AMD Radeon RX560-2G veya üzeri ekran kartı,
  • 1440P QHD ekran çözünürlüğü için NVidia GeForce RTX 2070 ya da AMD Radeon RX 5700 XT veya üzeri ekran kartı,
  • 4K, UHD ekran çözünürlüğü ve Ultra ayarlar için NVidia GeForce RTX 2080 ya da AMD Radeon RX 6800 veya üzeri ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 11

Fiyatı:

Şimdi kısaca Lost Ark oyun paketlerinden ve Steam üzerindeki fiyatlarından bahsederek incelememi bitireceğim. İlk olarak oyunda üç adet farklı paket var ve bu paketlerin her biri founder, yani genellikle sadece oyunun ilk açılış zamanlarında satın alabildiğiniz paketler.

Size tavsiyem ben chill chill oynamak istiyorum ama oyuna başlarken bir artım olsun diyorsanız silver, oyuna biraz bağlıyım ve güzel şeyler ile başlamak istiyorum diyorsanız gold, oyunun köpeği olacağım ve hızlı bir şekilde endgame rush atacağım.

Hızlıca kasıp taştaşlı abiler listesinde yerimi alacağım diyorsanız da platinum paketi alabilirsiniz. Tabii ki paranız çoktur ve çok oynamasanız bile platinum paket çekersiniz filan oralara pek değinmedim.

Tabii ki notumu da düşeyim kesin olarak paketin süreli olduğu belirli değil. Fakat genelde bu tarz paketler belirli bir süreden sonra kaldırılırlar (Güncelleme: Lost Ark yeni paketleri ile fiyatlarını aşağıda güncelledim).

Oynamak isterseniz Lost Ark free indirme bağlantısını ve paket fiyat bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Lost Ark Ana Oyun Fiyatı: Oynaması ücretsiz
  • Lost Ark Korean VO Pack Fiyatı: Ücretsiz
  • Lost Ark Apprentice Starter Pack Fiyatı: 280,00 TL.
  • Lost Ark Explorer Starter Pack Fiyatı: 490,00 TL.
  • Lost Ark Vanquisher Starter Pack Fiyatı: 900,00 TL.

Son Sözler:

Kısaca vakit geçirmek için takılabilirsiniz fakat çok fazla beklentiye girmemenizi tavsiye ederim. Yeni içerik arayışında olan bir MMO oyuncusuysanız eğer online H&S olması dışında Lost Ark’ta fazlaca yenilik bulunmadığını da belirtmek isterim.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments