Sistem
Hoşgeldiniz...
Lightning Returns: Final Fantasy XIII İncelemesi ve PC Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Lightning Returns: Final Fantasy XIII İncelemesi ve PC Sistem Gereksinimleri

Yazar: 8 Şubat 2021
Künyesi
Yayımcı

Square Enix

Yapımcı

Square Enix, tri-Ace

Çıkış Tarihi

PS3, XBox 360: 21 Kasım 2013

PC: 10 Aralık 2015

Platformlar

PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, RPG Role Playing Game: Rol Yapma Oyunu)

Oyun Motoru

Crystal Tools Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Lightning Returns: Final Fantasy XIII oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Eğer Final Fantasy XIII ve XIII-2’yi severek oynadıysanız Lightning Returns: Final Fantasy XIII’ü gözünüz kapalı alacaksınız demektir.

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz Lightning Returns: Final Fantasy XIII oyun inceleme yazımızla karşınızdayız. Seri yapmak zor iştir. Özellikle de film ve kitaplarda. Tabii çok sevildiği için devamı getirilen yapımları saymıyorum. Örnek olarak The Lord of the Rings’i ele alalım. Seriye bir bütün gibi yaklaşan nadir yapımlardan biri.

Oyun dünyasındaysa işler biraz daha farklı. Metal Gear Solid gibi her oyunu birbiriyle derinden bağlantılı seriler varken, Final Fantasy gibi her oyunu birbirinden ayrı bir konu ve evreni işleyen seriler de bulunuyor. Bugünkü konumuz da köklü Final Fantasy serisinin içindeki 13. serinin son oyunu.

Lightning Returns: Final Fantasy XIII Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium Dual Core E2180 2.00 Ghz. ya da AMD Athlon Dual Core 5000B 2.6 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4770 ya da NVidia GeForce 8800GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 22 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c
Notlar Lightning Returns: Final Fantasy XIII en fazla 60 FPS desteklemektedir.

Hikayesi:

Final Fantasy XIII serisi aslında hayranlarını ikiye bölmüş bir yapım. Bazıları oyundan nefret etti, bazılarıysa oldukça beğendi. Bense ikisi arasında bir yerdeyim. Final Fantasy serisinin hayranı olmasam da birçok oyununu oynadım, ancak bir türlü kanım XIII’e ısınamadı.

Bunun en büyük sebebiyse hikaye. Square Enix son Final Fantasy serisinde biraz farklı bir hikaye anlatımı tercih etmişti. Bu yüzden de oyun bir türlü beni içine çekemedi. Lightning Returns: Final Fantasy XIII ise biraz daha basit bir hikaye anlatımını benimsiyor.

Aslında bu, Lightning Returns serinin tamamlayıcısı olduğundan dolayı biraz enteresan bir hamle. Fakat bu konuda benim edecek bir itirazım yok. Asıl sorun hikayenin basit olmasında. Lightning Returns, FF XIII-2’nin 500 yıl sonrasında geçiyor.

Lightning uyanmış ve dünyanın kurtarıcısı olarak Tanrı tarafından göreve atanmış durumda. Bu göreviyse gönüllü olarak yapmıyor. Lightning’in kaybettiği kardeşi Serah’ı geri getirme konusunda Tanrı ile bir anlaşması var.

Eğer yeterli sayıda insanın ruhunu kurtarmayı başarırsa dünyanın sonunu Tanrı’nın gelişine kadar erteleyecek. Oyunumuz da bu noktadan itibaren başlıyor.

Görevler:

Basitliğin kendini gösterdiği yerse oyunun ilerleyen kısımları. Lightning Returns: Final Fantasy XIII’te gitmemiz gereken dört şehir ve beş ayrı kaos kaynağı var. Ana görevler de bu karanlığı yok etmekten ibaret.

Karanlığın kaynağını ve oraya nasıl gideceğinizi buluyor, ardından da son boss ile dövüşüyorsunuz. Son boss’lar da hikayeyi ilerletmiyor. Eski tanıdıklarınızla kapıştığınızdan dolayı 500 yıl sonra ne hale geldiklerini görüyor ve onları kurtarmak için çabalıyorsunuz.

Lightning Returns: Final Fantasy XIII oyununda karakterler arasındaki diyaloglar asıl hikayeyi etkilemediği için ortaya bir tezatlık çıkmış. En azından boss’lar XIII ve XIII-2’deki karakterlerden oluştuğu için oyun kendisini bir nebze kurtarmayı başarıyor.

Lightning Returns: Final Fantasy XIII Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q9400 2.66 Ghz. ya da AMD Phenom II X4 925 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5770 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 22 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Final Fantasy XIII-2 bir önceki oyunun dövüş sistemini korumuştu. Lightning Returns: Final Fantasy XIII ise bazı köklü değişikliklere gitmiş. Eskiden ATB barının en azından belli bir yere kadar dolmasını beklerdik. Şimdi ise bu bekleme süresi çok düşük seviyelere indirilmiş durumda.

ATB barınız bir sürü ufak çizgiden oluşuyor. Kullandığınız yeteneğe göre kaç çizgi azalacağı belirleniyor. Lightning Returns: Final Fantasy XIII’de üç adet de ayrı dövüş kategoriniz ve ATB barınız var. Bu kategoriler arasında tek tuşla geçiş yapabileceğiniz için elbet bir ATB barınız dolmuş oluyor. Yani dövüş sırasında neredeyse beklemek diye bir şey yok.

Eskisi mi yoksa yenisi mi daha iyi diye soracak olursanız, ikisinin de kendine has güzellikleri var derim. Lightning Returns daha hızlı bir oynanış sunuyor ve sistem de buna göre ayarlanmış. Şikayet edeceğim tek nokta dövüşlerin hızlı olmasından dolayı oluşan strateji seçmedeki ufak güçlük.

Bazı boss dövüşlerinde hangi kategoride hangi yeteneğin olduğunu unuttuğum oldu. Boss’lar zorlu olduğu için de bu durumun cezası büyük oluyor. Fakat tabii ki bu benim yaşadığım bir sıkıntı. Belki siz dövüşler sırasında tek bir sıkıntı bile çekmezsiniz.

Dövüşler:

Biraz da Lightning Returns: Final Fantasy XIII oyunundaki dövüş kategorilerinin içeriğinden bahsedeyim. Artık tek bir karakteriniz var. Tüm stratejinizi Lightning’e göre ayarlamanız gerekli. Dövüş kategorileri de Lightning’in kıyafetleriyle belirleniyor.

Her kıyafetin beraberinde getirdiği bir yetenek var. Bu yeteneği kıyafeti değiştirmedikçe çıkaramıyorsunuz. Kontrolcünüzün sağ tuşlarına atanan yetenekler kıyafetle birlikte gelenler dışında sizin seçiminize bırakılıyor. Bu sayede size uygun olan kombinasyonu kendiniz oluşturabilirsiniz.

Yetenekler:

Bu sistemde beğenmediğim tek ve oldukça önemli olan bir şey seviye sisteminin olmaması. Lightning Returns: Final Fantasy XIII’te önceki oyunların aksine bir seviye sistemi veya yetenek ağacı yok. Kullanacağınız yetenekler genellikle öldürdüğünüz düşmanlardan çıkıyor.

Karakter geliştirme hastası biri olarak bu eksikliği oldukça yadırgadım. Ancak ufak da olsa yeteneklerinizi geliştirebiliyorsunuz. Eğer elinizde bir yetenekten iki tane varsa bunları birleştirip daha güçlü yapabilirsiniz. Fakat elbette seviye sistemi eksikliğini gidermeye yetmiyor.

Oyunun belki de en büyük değişikliğinden biraz geç de olsa bahsedeceğim. Lightning Returns: Final Fantasy XIII’te bir zaman kısıtlamanız bulunuyor. Dünyanın sonuna iki hafta kadar bir süre var ve insanlara yardım etmek için acele etmeniz gerekiyor. Bu aceleyi de köküne kadar hissediyorsunuz.

Sizinle sürekli iletişim halinde olan Hope bile “Lightning acele et yoksa şunu kaçıracaksın” deyip duruyor. Bazı mekanlar ve görevler belli saatlerde aktif olduğundan sıkıntı daha da büyüyor. En büyük sorunsa her sabah saat altıda zamanın durduğu The Ark’a gidecek olmanız. Nerede olursanız olun saat sabah altı oldu mu The Ark’a ışınlanıyorsunuz.

Dünya’ya geri dönüş sadece belirli noktalara olduğu için gece saatlerinde eğer görevdeyseniz panik seviyeniz katbekat artıyor. Japonlar Dead Rising 1 ve 2’de de oldukça nefret ettiğim bu sistemde ne buluyor hiç anlamıyorum. Bazı zamanlar sırf oyuncuları strese sokmak ve gıcık etmek için yaptıklarına inanıyorum.

Açık Dünya:

Lightning Returns’ün bir açık dünyası olduğundan da bahsetmemişim galiba. FF XIII oldukça çizgisel bir oyundu. XIII-2 ise bu çizgiselliği kırmayı başarmıştı. Lightning Returns ise tamamen açık bir dünyada geçiyor.

Keşfe çıkabileceğiniz dört ayrı şehir ve her ne kadar çoğu yavan olsa da yapılacak bir sürü yan görev bulunuyor. Dünyanın sonunu boş verip kendinizi çayır çimene de salabilirsiniz.

Grafik ve Sesler:

Lightning Returns: Final Fantasy XIII grafikleri konusunda biraz ikilemde kaldım. Oyunun ana hikayesine etki eden karakterlerin grafikleri ve ana görevlerin geçtiği bazı mekanlar oldukça kalite hazırlanmış. Ancak yan karakterler ve bazı çevre kaplamaları eski nesil için bile vasata ulaşamıyor.

Oyun çizgisel olsaydı eminim grafikleri çok daha başarılı olurdu. Fakat geliştirici ekip açık dünyayı fazla detaysız insanlar ve çevrelerle doldurmuş. Seslendirmeler ve müzikler de eski oyunlarla aynı çizgide. Müzikler konusunda fazla bir yenilik yok. Final Fantasy XIII serisi güzel müziklere sahip olduğu için bu pek de önemli bir sorun değil.

Son Sözler:

Eğer Final Fantasy XIII ve XIII-2’yi severek oynadıysanız Lightning Returns: Final Fantasy XIII’ü gözünüz kapalı alacaksınız demektir. Fakat şimdiden uyarayım. Lightning Returns üçleme içerisinde en zayıf bulduğum oyun oldu.

İçerisinde oldukça güzel fikirleri barındırıyor. Bunu icraata dökmekteyse başarısız. Artık gözlerimiz beklentilerin fazlasıyla büyüdüğü Final Fantasy XV’e çevrildi.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments