Sistem
Hoşgeldiniz...
BioShock Infinite: Burial at Sea Bölüm I DLC İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

BioShock Infinite: Burial at Sea Bölüm I DLC İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 9 Şubat 2021
Künyesi
Yayımcı

2K Games

Yapımcı

Irrational Games, Virtual Program

Çıkış Tarihi

12 Kasım 2013

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, XBox 360, MacOS, Linux, Nintendo Switch

Oyun Türü

Aksiyon, FPS (Birinci Şahıs Nişancı)

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

BioShock Infinite: Burial at Sea Bölüm I oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Ancak Türkçe yaması indirilip kurulabilir.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.9
7.5
Editörün Puanı
7.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz BioShock Infinite: Burial at Sea Bölüm 1 DLC inceleme yazımızla karşınızdayız. 2013’e damgasını vuran oyunlardan BioShock Infinite, hiç şüphesiz ki The Last of Us ve GTA 5 ile birlikte yılın oyunu adaylarından en güçlüsü.

Yarattığı evren, yeni oynanış mekanikleri ve harika hikayesiyle oyuncuları büyüleyen BioShock Infinite’in hikaye DLC’si duyurulduğunda herkes doğal olarak heyecanlanmıştı. Burial at Sea adındaki DLC’nin detayları açıklandığındaysa bu heyecan daha da büyüdü.

BioShock Infinite: Burial at Sea Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista (SP1), Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core2 Duo E4600 2.40 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5200+ 2.7 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3870 ya da Intel HD 3000 Graphics ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip DirectX 10 destekli ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Hikayesi:

BioShock Infinite oyunundaki iki ana karakterimiz Booker ve Elizabeth, Burial at Sea’de de yerlerini olduğu gibi koruyorlar. Ancak mekanımız Infinite’teki gibi gökyüzünde değil. Burial at Sea ile birlikte denize gömülü şehrimiz Rapture’a geri dönüyoruz.

Dolayısıyla hikaye de ana oyuna göre daha farklı. DLC, Elizabeth’in Booker’ın dedektiflik bürosuna gelmesiyle ve kayıp bir kızı bulmasını istemesiyle başlıyor. Daha önceden açıklandığı gibi film noir tarzında bir açılış yapan Burial at Sea, bu atmosferi devam ettirmiyor. Sonrası ilk iki BioShock oyununda alışık olduğumuz atmosfere daha yakın.

İlk iki BioShock oyunu dedim ama durum tam olarak böyle değil. DLC, Rapture’ın bozulmaya başlamadan önceki son gecesinde geçiyor. Bu zaman diliminin Burial at Sea’ye katkısı olsa da beklediğim gibi hikayeye aktarılamamış.

Tahmin ettiğimin aksine Rapture’ın bozulmasına tam anlamıyla tanık olamıyoruz. Bunların getirdiği sonuç olarak evrenin altı biraz boş kalmış. Bu konuda biraz hayal kırıklığı yaşasam da işin güzel tarafları da var. Örneğin Big Daddy’lerin hangi amaçla yapıldığına çıplak gözle tanık olabiliyor ve Little Sister’ların nasıl ortaya çıktığını görebiliyoruz.

Hikaye anlatımının BioShock Infinite’in altında olması DLC’nin beni üzen noktalarından bir diğeri oldu. Kayıp bir kızı aradığımız hikayede genel gidişat aynı şekilde ilerliyor. Bu yüzden de Booker ve Elizabeth’in konuşmaları dışında hikayeyi hissedemiyorsunuz.

Bu diyaloglar sayesinde evrenin arka planı dolduruluyor. Ancak bu konuşmalar hikayedeki boşluğu gidermeye yetmiyor. BioShock Infinite’te sağlam bir ana hikaye, bunun üstüne Booker ve Elizabeth arasındaki ilişki, maceranızda karşılaştığınız diğer yan karakterler gibi detaylar oyunun hikayesini mükemmel kılmıştı.

Burial at Sea’deyse kayıp kıza ne olduğu pek de umurunuzda değil. Haliyle DLC bazı noktalarda BioShock’a yakışmayacak bir ‘ilerle adam öldür’ şeklinde gidiyor. Fakat DLC’nin sonunun çok iyi olduğunu söylemeliyim. Durgun giden hikaye son on dakikada tüm kozlarını ortaya döküyor. Ancak hikayenin sonu her ne kadar çok güzel olsa da genel gidişatı kurtarmaya elbette yetmiyor.

BioShock Infinite: Burial at Sea Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core2 Quad Q6600 2.40 Ghz. ya da AMD Athlon II X4 610e 2.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6950 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri en az 1-2 Gb. belleğe sahip DirectX 11 destekli ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Oynanış kısmında Burial at Sea, BioShock Infinite’le hemen hemen aynı olsa da kapalı alanlarda geçmesi, silahlarla plasmid’lerin sayılarının azalması ve mekanların daha dar alanlarda geçmesi oynanışı olumsuz etkilemiş.

BioShock Infinite: Burial at Sea oyununda çatışmalar daha dar alanlarda geçtiğinden dolayı düşman sayısı da azalmış, ama geliştirici ekip bu sorunu ölmeyi kolaylaştırarak ve cephaneyi kısırlaştırarak gidermeye çalışmış. Bu sayede çatışmalar dengelense de bu tercihin BioShock Infinite mekaniklerine yakıştığını söyleyemeyeceğim.

Air Grabber:

BioShock Infinite’in aksiyon kısmındaki en büyük yeniliği Skyhook, DLC’de Air Grabber olarak yer edinmiş. Bu silahınızı Infinite’te olduğu kadar çok kullanmasanız da yine her zamanki gibi zorlu anlarda Elizabeth’ten sonraki en büyük yardımcınız oluyor.

Biraz da DLC’deki yeni oyuncaklarınıza değineyim. Rapture’a dönmenizle birlikte yeniden plasmid kullanıyorsunuz, fakat sadece isim olarak. Kullanacağınız neredeyse tüm plasmid’ler Infinite’ten alınmış.

Yeni plasmid olarak ilk BioShock’tan tanıdık gelen Old Man Winter eklenmiş durumda. Bu plasmid Winter Blast gibi düşmanlarınızı dondurup parçalamanıza yarıyor, ek olarak da hareket halindeki suları dondurabiliyorsunuz.

Silahlar:

BioShock Infinite: Burial at Sea oyununda silahlar için de aynı durum söz konusu. Bir silah dışında kullanacağınız tüm silahlar eski oyunlardan alınmış. Radar Range ise yeni silah olarak göze çarpıyor. Radyo dalgası tarzında sinyaller göndererek düşmanları atomlarına ayırdığınız Radar Range oldukça etkili. Eğer cephane kıtlığı olmasaydı hile gibi bir silah olabilirdi.

Son Sözler:

Açıkçası Burial at Sea ilk bölümüyle beklentilerin biraz altında kaldı. Rapture’ın tam olarak BioShock kalitesinde aktarılamayışı, kısa oynanış süresi, hikayenin bazı kısımlarda hissedilememesi, oynanışın az da olsa geriye gitmesi gibi eksiklikler BioShock Infinite: Burial at Sea DLC’yi biraz zayıf kılsa da Rapture’a geri dönmemiz, Booker ve Elizabeth arasındaki ilişkiye farklı açıdan yaklaşılması ve son on dakikası durumu toparlıyor.

Ancak 1,5-2 saat arası oynanış süresi sunan bir DLC’yi ayrı satmak yerine, iki bölüm tek bir pakete sokulup aynı fiyattan satılsaydı ortaya çok daha iyi bir sonuç çıkardı. Artık gözlerimiz Elizabeth’i yöneteceğimiz ikinci bölüme çevrildi.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...