Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Call of Duty Black Ops 4 Oyun İncelemesi
0

Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazımızla karşınızdayız. Call of Duty Black Ops 4 geniş bir geliştirme süresinin ardından oyuncularla buluştu. Bildiğiniz üzere Call of Duty Black Ops 4 içerisinde hikaye modu bulunmuyor tam olarak.

Fakat bunun yerine başka bir alternatif bulunuyor. Tabii, alternatif olarak sunulmuş olan bu moda tam olarak hikaye diyemeyeceğiz. İtiraf etmemiz gereken bir şey var bu konu ile ilgili. Her ne kadar biz de ön yargı ile yaklaşmış olsak da hikaye modunun eksikliği o kadar da büyük olmamış gibi.

Call of Duty Black Ops 4 bizlere ne sunuyor?

Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazımızın içerisinde de neden böyle düşündüğümüzden bahsedeceğim zaten. Dilerseniz lafı uzatmadan Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazımızın detaylarına geçelim.

Modlar:

Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazımıza giriş yaparken de bahsettiğim üzere, bir hikaye modu sunmuyor. Fakat oyun içerisindeki tek kişilik hikaye modunun eksikliği o kadar da büyük gibi durmuyor.

Bunun sebebi de Black Ops 4 hikayesinin oyun içerisindeki modlara paylaştırılmış olması ve her modun aslında bir hikaye anlatıyor olması. Black Ops 4 hikayesi oyun içerisinde fazlasıyla arka planda tutulmuş.

Call of Duty Black Ops 4 başka ne gibi modlar sunuyor?

Bu sebeple, ben de Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazımız boyunca hikayeden ziyade modlardan bahsedeceğim.

Bugünkü konuğumuz olan Call of Duty Black Ops 4, oyuncularına rekabetçi PvP modu, ekipçe zombilere karşı koyabileceğiniz bir mod ve Battle Royale modunu sunuyor.

Team Deathmatch Mod:

Öncelikle, alışageldiğimiz Team Deathmatch modundan bahsetmekte fayda var. Başlarda oyuna alışmamış olduğunuz için bir hayli can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Çünkü, eşleştirme sistemi sağ olsun, karşınıza siz daha 1. seviyeyken bir anda 50. seviye bir düşman koyabiliyor. Bu da ister istemez oyunun tadını kaçırıyor. Fakat neyse ki bir süre sonra alışıyorsunuz ve büyük bir sorun gibi gelmemeye başlıyor.

Call of Duty Black Ops 4 içerisindeki Team Deathmatch olarak da belirtebileceğim mod karakterlerin yetenekleri sayesinde oyuna taktiksel bir açı katmış gördüğüm kadarıyla.

Yaptığınız hatalardan ders çıkararak başka bir taktik izleyebiliyorsunuz ve bu da sizi daha fazla hırslandırıyor. Benim tercihimin hangi karakter olduğunu sorarsanız, Prophet’i kullandığımı söyleyebilirim.

Specialist:

Biraz saklanarak oynayan biri olduğum için, orta mesafede gerçekleşen çarpışmalarda gerçekten işe yarayan yetenekleri mevcut. Oyundaki karakterler birer sınıf değil. Sınıftan ziyade, birer uzmanlar.

Call of Duty Black Ops 4’te specialist adı ile karşımıza çıkan bu uzmanlar, bana Overwatch ve Rainbow Six Siege’den ilham alınarak düzenlenmiş gibi geldi açıkçası. Call of Duty Black Ops 4 içerisindeki uzmanların kullanmakta olduğu araçlar, tuzaklar, balistik kalkanlar, köpekler ve nice farklı şeyler bulunuyor.

Karakterden karaktere takıma faydanız da değişiklik gösteriyor. Örneğin Crash alırsanız takımınza mermi, can ve güçlendirme desteği sunabiliyorsunuz. Prophet ile düşmanlarınızı sersemletebiliyorsunuz.

The Heist Mod:

Call of Duty Black Ops 4 ile birlikte bizleri karşılayan bir yeni mod da The Heist olmuş. Çok beğendiğimi belirtemeyeceğim. Bunun sebebi de, bildiğiniz Counter-Strike olmuş olması.

Elbette farklılıklar var, çok küçük de olsa ama genel olarak Counter-Strike. Sadece Counter-Strike’a farklı bir atmosfer katmışsınız gibi düşünün. Düşmanlarınızı öldürdükçe, görev yaptıkça para kazanmanız, kazandığınız paraları tur başında kullanabilmeniz ve öldükten sonra bir sonraki turu beklemeniz bu konudaki örneklerim olabilir.

The Heist modu her ne kadar Counter-Strike’a benziyor olsa da tamamen Counter-Strike değil elbette. Aralarındaki fark Call of Duty Black Ops 4 The Heist modunu oynarken haritanın ortalarındaki para dolu çantayı alıp kurtarmaya çalışıyor olmamız.

Tabii, aynı zamanda düşmanları da öldürebilirsiniz turu kazanmak için fakat bu aşamada oyun direkt Counter-Strike oluyor. Turu nasıl kazanmak istediğiniz ise tamamen sizin ve takımınızın tercihlerine bağlı.

Zombies Mod:

Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazımda altını çizmek istediğim Zombies moduna geldi sıra. Açıkçası, en çok oynamakta olduğum modun zombie oyunu olduğunu belirtebilirim.

Her ne kadar insanlarla oynamak biraz zor olsa da insanlar yerine takımınıza bot alabiliyorsunuz. Takımınıza aldığınız botlar aynı zamanda size yardımcı da oluyor.

Bu gerçekten güzel bir avantaj. Hatta oyun başlarında sizin için kapıları bile açabiliyorlar. Tabii, sonradan bu durum yerini sadece sizi korumaya bırakıyor ne yazık ki fakat olsun.

Call of Duty Serisi‘nin kendine has vuruş hissinin tadını çıkarabildiğiniz Zombies modu, bizlere farklı farklı bulmacalar sunuyor. Zil çalmak, ip kesmek gibi eylemler bu bulmacaları çözmek için gereken eylemlerden birkaçı.

Oyunda daha iyi bir şans elde etmek istiyorsanız silahlarınızı gelilştirmeniz gerekiyor. Bu konuya zaten yabancı değiliz. Beni üzen nokta, her zaman diliminde ve her bölümde aynı silahlarla karşılaşıyor olmak oldu. En azından zamana ve temaya göre değişiklik göstermesini isterdim.

Call of Duty Black Ops 4 Battle Royale modu olan Blackout modundan da bahsedelim.

Blackout Mod:

Sıra geldi Call of Duty Black Ops 4 Battle Royale modu olan Blackout moduna. Blackout modu, oyunda en çok beklenen moddu internette gördüklerim kadarıyla.

Bunun sebebi de, günümüzde Battle Royale türünün fazlasıyla seviliyor ve popüler olması. Eğer sırf Call of Duty Black Ops 4 Blackout modu için bu oyunu almak istiyorsanız, modun detaylarına girmeden bile direkt alabileceğinizi belirtebilirim.

Call of Duty Black Ops 4 Blackout modu, bizlere güzel bir şekilde ayarlanmış AAA kalitesinde Battle Royale tecrübesi sunuyor. PUBG gibi oyunlarda karşılaştığınız hataları bir kenara bırakın ve geriye muhteşem manzaralarla dolu Battle Royale tecrübesini hayal edin.

Optimizayon açısından gerçekten rakiplerine göre fazlasıyla başarılı bir durumda. Fakat bunun sebebi de, oyunun arkasında büyük ekipler bulunuyor olması ve bu büyük ekiplerin bu akımın ekmeğini yemeye çalışıyor olması tabii ki.

Call of Duty Black Ops 4 oyununun Battle Royale türü modunu oynarken dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi de bizlere sunmakta olduğu haritalar oldu. Başta Nuketown olmak üzere serinin sevilen çok oyunculu mod haritalarını bir araya getirmiş.

Tabii ki de bütün haritaları değil. Nereye sığdırsınlar o kadar haritayı? Ayrıca bazı bölgelerin zombiler tarafından korunuyor olması, sınırlı süre kullanılabilir eşyalar gibi sunulmuş olan yetenekler gibi özelliklerin de Battle Royale türündeki bu modu farklılaştırdığını belirtebilirim.

Grafikler:

Call of Duty Black Ops 4’te grafikler ve optimizasyon ne durumda? biraz da bu konuya değinelim. Animasyon ve görsellik açısından fazlasıyla beğenimi kazandı.

Call of Duty serisi her zaman güzel görüntüler sunmasına rağmen yüksek sistem gereksinimlerine sahip olmayan oyunlar sunmayı başarmıştır bize. Bu oyunda da durum aynı. Görsel açıdan tatmin edici durumda ve istediği sistem de gayet uygun.

Sadece Call of Duty Black Ops 4 Blackout modu biraz can sıkabiliyor fakat diğer modlar tam anlamıyla yapılmış. Call of Duty Black Ops 4 Sistem Gereksinimleri yazımızı bağlantıda paylaşmıştık.

PC’nizin Black Ops 4’ü kaldırıp kaldırmayacağını oradan kontrol edebilirsiniz. Black Ops Serisi oyunlar hakkında bilgi edinmek isterseniz bğlantıdan erişebilirsiniz.

Fiyatı:

Bizleri asıl ilgilendiren kısım olan fiyatlarından da bahsetmeden bitirmek olmaz Call of Duty Black Ops 4 oyun inceleme yazısını. Eğer PC platformu için satın alırsanız, oyunun standart sürümü 59.99 Euro gibi bir fiyat etiketine sahip.

Eğer Call of Duty Black Ops 4 Digital Deluxe isterseniz 99.99 Euro ödemeniz gerekecek. Call of Duty Black Ops 4 PS4 ve Xbox One sürümlerinde ise 469/566 TL. aralığında fiyat etiketleri bulunuyor, ancak şu an için 131,32 TL. indirimli fiyata sahip. Yani, eğer oynamak istiyorsanız PC platformu en uygunu olacaktır.

Son Sözler:

Call of Duty Black Ops 4 oyun inceleme yazımızın sonlarına geldik. Açıkçası, Black Ops 4’te her ne kadar tek kişilik hikaye modu bulunmuyor olsa da büyük bir eksiklik gibi hissetmedim oynarken.

Bunun sebebi de, Call of Duty Black Ops 4’u serinin alışageldiğimiz oyunlarından biri olarak değil de farklı bir yapım olarak ele aldım. Eğer illaki hikaye modu şart diyorsanız kesinlikle size göre bir yapım olmadığını belirtebilirim.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Treyarch, Beenox

Çıkış Tarihi

Konsollar için: 03 Ağustos 2018

PC için: 12.10.2018

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, FPS (Birinci Şahıs Nişancı), Battle Royale, Hayatta Kalma, Zombi Oyunu

Oyun Motoru

Açıklanmadı.

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Call of Duty Black Ops 4 oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.4
Grafikler
8.5
8.5
Ses ve Müzikler
8.5
8.5
Aldığı Puanlar

Call of Duty serisini ya da Battle Royale oyun türünü seviyorsanız Black Ops 4'ü kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye edebilirim.

8.7
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments