Hoşgeldiniz...
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege PS4 İnceleme
1
İnceleme

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege PS4 İnceleme

Yazar: 15 Aralık 2018
Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft Montreal, Ubisoft Toronto

Çıkış Tarihi

01 Aralık 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, FPS, Taktiksel Nişancı Oyunu

Oyun Motoru

Anvil Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

Tom Clancy's Rainbow Six Siege oyunu için fazla başlıklara gerek yok. Sıradan bir Taktiksel FPS oyunudur ve böyle olunca da kısa bir inceleme yazısı oluyor.

Editörün Puanı
Okur Puanları
5 Oy
Oyladınız

Ubisoft şirketinin projesi olan Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununa ait PS4 inceleme yazıma hoşgeldiniz. Bu inceleme yazımda oyunun içeriklerinden, operatörlerinden, oyun tiplerinden vb. gibi bilgileri sizlere tanıtacağım.

Rainbow Six Siege Nasıl Bir Oyundur?

Rainbow Six Siege, Taktiksel FPS (First Person Shooter/Birinci Şahıs nişancı) oyunudur.

Rainbow Six Siege oyununda;

  • 5vs5 takım ölüm karşılaşması Klasik Oyun Modu,
  • Oyunu ve operatör/karakter kimdir ne değildir özelliği nedir vs vs, öğreten Olaylar Modu (Not: PS4 üzerinde olaylar modu internetsizdir ve sabit 30 FPS’dir),
  • 20. seviyeye ulaştığınız zaman küme sistemi olan BETA sürecindeki Rekabetçi Modu,
  • 5 kişilik bir takım kurarak oyunu oynayabildiğiniz Operasyon Modu bulunuyor.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege Modlar

Bu arada söylemeyi unutmayayım; rekabetçi oyun modunun klasik oyun modundan farkının olmadığını da size belirtmek isterim (Sadece rekabetçi oyun modunda küme sistemi mevcuttur ve 5 round kazanan takım maçı kazanıyor).

Oyun içi Klasik, Rekabetçi, Operasyonlar gibi modlarda takım ateşi (Friendly Fire) özelliği aktiftir. Bunu neden söyledim, çünkü oyun içinde bazı şahıslar zevkine takım arkadaşlarını öldürüyor ve kaza ile siz de bir takım arkadaşınızı öldürebilirsiniz ondan DİKKAT ! (Kaç defa başıma geldi lanet olsun).

Tom Clancy's Rainbow Six Siege Ana Menü

Oynanış:

Rainbow Six Siege takım halinde oynanılan taktiksel bir oyundur. Oynarken neredeyse her adımınız, her atışınız, her ses çıkarmanız ve takımla hareket etmeniz çok önemlidir. Attığınız her adımda bir ses çıkması, ateş ettiğinizde mermi bitmesi ya da kaza ile takım arkadaşınızı vurmanız, takımla hareket ederken ve takım için hangi operatör daha iyi vs vs dikkat edilmesi gereken kısımlardır.

Zaten oyunun amacı takım halinde oyunu kazanmak, ya takım halinde bölgeye intikal edeceksiniz ya da bölgeyi takımınız ile savunacaksınız.

Eğer PS4 platformunda Rainbow Six Siege oyununu oynayacak iseniz tavsiyem kontrolleri kendinize göre ayarlayın. Yani, tuşları kendiniz istediğiniz gibi ayarların. O zaman daha iyi oynarsınız ya da başka bir FPS oyunun kontrollerini yapabilirsiniz ama tek sıkıntınız aşırı eklenti vb. tuşları atasanız bile alışmanız gerekebilir.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege Oynanış

Rainbow Six Siege oynarken tek başınıza ne saldırın ne de savunun çünkü tek başınıza dolanırken bir düşmana yakalanırsanız sonunuz iyi bitmez. Ama şansınız var ise ve düşman tek başına ise o zaman kurtulma ihtimaliniz de var. Savunmacıların, bölgeye intikal edecek düşmanlardan korunmak için iyi bir silahı ve iyi özelliği olan Operatörleri alması tavsiyemdir.

Bu arada benimle beraber PS4 platformunda Rainbow Six Siege oynamak isteyen arkadaşlar PlayStation Network (PSN) hesabımı ekleyebilirsiniz.

PSN : Sertan3939

Rainbow Six Siege oyunu da dahil tüm videolarımı izlemek için Youtube Kanalım‘ı takip edebilirsiniz.

Operatörler:

Rainbow Six Siege oynanış kısmında en çok değindiğim kısım Operatörler oldu. Peki neden? Operatörlerin hepsi aslında iyidir, bedava olanlar bile iyidir. Çünkü oyunda takım arkadaşlarınıza yardım etmek için, maçı kazanmak için ve haritaya göre seçilen operatör önemlidir ve özellikle Rainbow Six Siege oyununu Rekabetçi olarak oynayacak arkadaşlarım için.

Rainbow Six Siege’de her operatöre özel silah vardır, bu ne demek oluyor yani siz hiçbir operatöre silah satın alamazsınız, yalnızca operatöre özel silahları kullanabilirsiniz. Her operatörün farklı silahları vardır, tabii bu özel diye geliştirememek anlamına gelmiyor. Silahlara dürbün kabza, namlu ağzı vb. eşyalar takabilirsiniz ve silahınızı süsleyebilirsiniz.

Rainbow Six Siege oyununda yaklaşık 30’dan fazla (saymadım) Operatör bulunmaktadır. Ve siz ilk oyuna girdiğinizde Savunma ve Saldırı takımlarına 10’ar operatör verecektir.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege Operatörler

Olaylar Modu:

Rainbow Six Siege Olaylar oyun modu başlığını açma sebebim şudur:

Oyun içinde kullanacağınız çoğu operatörü tanıtan ve özelliklerini göstermeye dayalı bir offline oyun modudur. Dediğim gibi çoğu operatörü tanımak istiyorsanız Rainbow Six Siege Olaylar oyun modunu oynayabilirsiniz.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege Olaylar Modu

NAM (Para Birimi):

Rainbow Six Siege’te Nam dediğimiz para birimi oyun sonunda kazansak ya da kaybetsek az ve çok miktarda verdiği para miktarıdır. NAM ile yapabileceğiniz birçok şey var mesela;

  • Operatör satın alabilirsiniz,
  • silah süsü/silah rengi,
  • Operatör başlıkları (Giysi/Kostüm vb.),
  • Alfa paketleri gibi eşyaları.

NAM dediğimiz para birimi ile alabilirsiniz.

Grafik ve Sesler:

Sonunda gelmek istediğim noktaya geldik. Önce Rainbow Six Siege grafiklerinden başlayalım:

2015 yılında çıkartılmış bir oyun için grafikler oldukça iyi, efektler olsun mekan ışıklandırmalar vs vs. uğraşılmış anlayacağınız.

Sesler kısmında ise şunları söyleyebilirim:

Rainbow Six Siege’te silah sesleri oldukça iyi, konuşma sesleri (operatörlerin) menü müzikleri gayet iyi. Oyun içinde müzik olmaması çok iyi olmuş, çünkü ses kasma gibi olayları engellememesi için müzik olmaması daha iyidir.

Son Sözler :

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, 2018 senesinde oynadığım en iyi Taktiksel FPS oyunudur kendisi. PS4 platformunda Black Friday/Kara Cuma indirimlerinde 60 TL’ye satın aldım ve 2018 yılında en sevdiğim multiplayer oyun Rainbowe Six Siege oldu.

Her oyuncu arkadaşımın denemesinin gerektiğini düşünüyorum, özellikle FPS oyun severler için, cidden parasını hak eden bir oyun olduğunu siz de anlayacaksınız.

Bitirmeden önce birkaç şey demek istediğim ve oyunu satın alacak oyuncu arkadaşlarıma şunu da söylemek istiyorum. Rainbow Six Siege oyununu Standart sürüm alırsanız saldırı ve savunma takımlarında 10 tane operatörünüz olacak her 2 takımda da. Rainbow Six Siege Complete Edition alır iseniz oyuna çıkarılmış tüm operatörlere sahip olursunuz.

Oyunu PC üzerinden oynamak isteyenler Rainbow: Six Siege Sistem Gereksinimleri bilgileri ile ilgili yazımızı bağlantıdan inceleyebilirler, herkese iyi oyunlar.

Yazar Hakkında
blank
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun yada herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments