Editörün Seçimi

Oyuncular İçin FPS Arttırma, Ping Düşürme ve Optimizasyon Rehberi

Beğen0

Bu rehberimizde sizlere hem sisteminizi optimize ederek lag, kasma ve donma sorunlarını çözme hem de oyunlarda FPS arttırma ve ping düşürme yöntemleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım arkadaşlar.

Bilgisayarınızda bulunan eski bir ekran kartı ya da yetersiz bir donanım yüzünden yeni çıkan oyunları düzgün bir şekilde çalıştıramayabilir ya da istediğiniz performansı elde edemeyebilirsiniz.

Canavar diye hitap ettiğimiz yeni ve son teknolojiye sahip iyi bir ekran kartına ya da işlemciye sahip olduğunuz halde PC optimizasyonu doğru yapılmadığı için düşük performans ile karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer önemli husus da sisteminizde daha yüksek teknik özelliklere sahip bir harici ekran kartı olduğu halde işlemci ile birlikte gelen kapasitesi düşük GPU’lar ile oyun oynamaya çalışmak. Bu sorunun çözümü için bazı ayarlamaların yapılması gerekiyor.

Oyunları düşük kapasiteli Intel HD Graphics ya da AMD grafik işleme üniteleri (GPU: Graphics Processing Unit) ile oynamak yerine ”Değiştirilebilir Grafikler”’i ayarlayarak harici ekran kartının devreye girmesini sağlayarak çok daha yüksek performanslar elde edebilirsiniz.

Birincil ekran kartı ayarlarının nasıl yapıldığını, en iyi anlatıma sahip olduğunu düşündüğüm aşağıdaki video bağlantılarında bulabilirsiniz.

Oyunları AMD Ekran Kartıyla Çalıştırmak:

Oyunları NVidia Ekran Kartıyla Çalıştırmak:

Öncelikle FPS Nedir?

FPS’in İngilizce açılımı “Frames Per Second” şeklindedir. Bu da Türkçe olarak “Saniye Başına Ekrana Verilen Kare Sayısı” anlamına gelmektedir. Peki oyunlarda alınan FPS değerlerini hangi donanım bileşenleri belirler?

Ekran kartı, işlemci, ram ve harddisk donanım bileşenleri FPS’ye etki eden ana unsurlardır. FPS belirli değerden yukarıya çıkmıyor ise sebebi monitörünüzün yenileme hızına da bağlı olabilir. Bu sebeple oyuncular yeni monitör alırken ekran yenileme hızına dikkat etmelidir.

FPS’mi Nasıl Öğrenebilirim?

FPS değerini öğrenmek için bir çok yöntem ve çeşitli yazılımlar bulunmakta. Ayrıca bazı oyunlarda FPS değerini görmek için konsol komut/kodları da mevcut (Örneğin: CS:GO: net_graph 1 vs.). Yeni çıkan oyunların çoğunda ise ayarlarını yapmanız halinde oyun içinde iken FPS değerini görebilmek mümkün.

Oyunlarda FPS Arttırma Önerileri:

Oyun oynarken yüksek FPS değerleri almak için yapılması gereken işlemleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Oyununuzu güncel tutun. Eğer oyununuz güncel değilse bu sizin oyun performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle oynadığınız oyunları sürekli olarak güncel tutmaya özen gösteriniz. Steam kullanıyorsanız oyun özelliklerine girerek ”Güncellemeler” kısmından ”Bu oyunu hep güncel tut” şeklinde ayarlayınız. Steam hakkındaki detaylı bilgileri bağlantıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
 • Bir antivirüs yazılımı kullanarak sisteminizden virüsleri uzak tutun. Eğer bilgisayarınızda virüs varsa bu durum hem bilgisayarınızı ciddi bir şekilde yavaşlatacak hem de oyunlarınızın performansına olumsuz yönde etki edecektir ve hatta daha ağır pc sorunlarına neden olabilecektir. Virüs programı olarak eskiden kullandığım Avira Antivirus Free ya da halihazırda kullanmakta olduğum Comodo Antivirus Free kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Oyun klasörlerini, Steam kullanıyorsanız ”C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\” dosya yolunda bulabileceğiniz common klasörünü hariç tutacak şekilde antivirüs proğramınızı yapılandırınız. Böylece antivirüs yazılımını oyunlarınızdan uzak tutarak kaynak tüketimini azaltabilir ve lag ya da kasmaları engelleyebilirsiniz. Bu ayar konusunda bir sorunuz olursa yorum kısmından yazınız.
 • Oyun denilince akla ilk olarak ekran kartı gelir. O yüzden ekran kartı driverlarını güncel tutmak her zaman için hayati öneme sahiptir. Bu yüzden ekran kartı driverlarınızı güncel tutunuz. AMD Driver ve NVidia Driver‘larını bağlantılarda bulabilirsiniz. Verdiğim bu bağlantılardaki driverları ara yüzleri ile birlikte uyguladıktan sonra aşağıdaki optimizasyon parağrafında da belittiğim gibi driver ve diğer yazılım güncellemelerini otomatik olarak uygulamak için Drive Booster Free kullanınız.
 • Oyun içi grafik ayarlarını bir miktar düşürünüz. Oyun içerisinde yer alan grafik ayarlarını düşürerek kayda değer bir FPS artışı görebilirsiniz. Yeterli FPS değerini yakaladığınızda donanımınızın destekleyebileceğini düşünüyorsanız grafik ayarlarını bir miktar artırırsınız.
 • Windows’u en iyi performans için ayarlayınız. Windows kullanıcıları bilgisayarlarını Performans Seçenekleri menüsünden en iyi performans için ayarlayabilir. Aero vb. gereksiz şeyleri kullanmayınız.
 • Sisteminize kurduğunuz fakat artık kullanmadığınız yazılımlar varsa kaldırınız. Bu hem bilgisayarınızda hem de oyunlarda performans artışına sebep olacaktır.
 • Kaldırdığınız yazılımların çoğu kayıt defterinde artıklarını bırakabilirler. Gereksiz kayıtlar ise sisteminizi yavaşlatırlar. Bu yüzden kayıt defterini (regedit) temizleyiniz. Kayıt defteri temizleme yazılımı olarak Advanced System Care Free (ASC) yazılımı kullanmanızı öneriyorum.
 • Oyun oynarken işlemci ve ram kaynaklarını gereksiz olarak kullanarak sisteme ilave yük getiren ve dolayısıyla oyun performansını düşüren işlemler, işlem parçacıkları ve uygulamaların kapatılması lag, kasma gibi sorunları azalttığı gibi yüksek FPS değerlerinde iyi bir oyun deneyimi için gereklidir. Gereksiz çalışan işlemlere örnek verecek olursak; devam eden indirmeler için kullanılan download manager yazılımları, müzik dinleme yazılımları, web browser üzerinden video izlemek ya da video üzerinden müzik dinlemek, açık bırakılmış web browser sayfaları, her windows başlangıcında çalışan ama nadiren kullanılan ya da kullanılmayan gereksiz yazılımlar vb.

Oyunlarda Ping Düşürme Önerileri:

Oyun oynarken ping değerinizi düşürmek için ilk önerilerimiz internet bant genişliğini etkileyen işlemleri kapatmanız olacak.

Bunlar Windows update ve diğer (Antivirüs, Chrome, Skype, Adobe vb.) yazılım güncellemeleri, torrent ya da download manager yazılımları ile devam eden indirme işlemleriniz, sisteminizde bulunan bir müzik dosyasından değilde web üzerindeki bir müzik kaynağından, hatta web videosu üzerinden müzik dinlemek vb. işlemlerdir.

Ayrıca kablosuz bağlantı ile internete bağlanıyorsanız daha fazla erişim imkanı sağlayan kablolu bağlantı kurmalısınız. Modeminizin kablosuz bağlantısından yararlananlara kısıtlama getiriniz ya da anahtarı/düğmesi varsa wifi bağlantısını kapatarak diğer bağlantıları engelleyiniz. Wifi bağlantısının şifreli olduğundan emin olunuz ki güvenlik bir yana yetkisiz kişilerin internet bant genişliğinizi kullanmasını engelleyesiniz.

İnternet alt yapısındaki bazı sorunlar, ay içindeki internet kullanımınıza bağlı olarak adil kullanım kotasına maruz kalmanız nedeniyle internet hızınızdaki yavaşlamalar, sistemimizde kullandığımız programlar online oyunlardaki ms (ping) değerlerini yükselterek multiplayer oyun sunucularına erişiminizi kısıtlar.

Yüksek ping uzun tepki süresi demektir. Ping sorununun çözümü için bir şeyler yapabilirsiniz ama oyun sunucusunun bağlantı problemi varsa maalesef elimizden bir şey gelmez.

DNS Cache Temizleyin:

DNS cache temizliği de yapmak ping düşürmeye katkı sağlayacaktır. DNS önbelleğiniz bir çok konuda size yardımcı olur fakat oyun sunucuları veri çekerken dns cache temiz değilse olumsuz sonuçlar doğurabilir.

DNS önbelleğini temizlemek çok kolay. Nasıl DNS cache temizliği yapabilirim? derseniz sırasıyla şu komutları uygulayınız.

Başlat > Çalıştır > CMD yolunu izleyerek Komut İstemcisi Satırını açın ve sırasıyla;

 • ipconfig /flushdns
 • ipconfig /release
 • ipconfig /renew
 • exit

komutlarını giriniz. Böylece sisteminizde kullandığınız DNS cache/önbelleği silinecektir.

Çok daha detaylı anlatımı Flush DNS Nedir, Nasıl Yapılır? DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Optimizasyon Önerileri:

Sisteminizi optimize ederek en yüksek verimi almanızı sağlayabilmeniz için yapmanız gerekenleri aşağıda belirtmeye çalıştım arkadaşlar. Aslında çok daha fazla detay var ve aklıma gelmeyenler de olabilir.

Zaman içerisinde konuyu güncellemeye çalışacağım ve gerekirse gelen yorumlara ilave önerilerimi sunmaya çalışacağım. Sizlerin de önerileri varsa lütfen yorum kısmından belirtiniz.

 • Yukarıdaki FPS arttırma önerileri içerisinde de belirttiğimiz üzere oyun oynarken tüm kaynakları oyuna tahsis etmek amacıyla işlemci ve ram’i gereksiz olarak kullanan ve sisteme istenmeyen yük bindirerek oyun performansını düşüren işlemleri, işlem parçacıklarını ve uygulamaları kapatınız. Böylece hem oyunlardaki lag, kasmaları azaltabilir hem de FPS değerlerinde yükselme sağlayabilirsiniz.
 • Hem oyun oynanışını hem de sisteminizin açılış hızını etkileyen yazılımların bilgisayar başlangıcında otomatik olarak başlamalarını engelleyiniz. Bunu yapmak için ilgili proğramları açınız ve ayarlar/seçenekler kısmında görebileceğiniz ”Başlangıçta Çalıştır” kutucuğundaki tik işaretini kaldırınız.
 • Ayrıca görev yöneticisinden tespit edebileceğiniz Java/Adobe/Flash/Google Crome update vb. herhangi bir yazılım update servisleri, zamanlanmış diğer görevler vb. işlem/işlem parçacıklarıdır. Bunların hepsini tek tek tespit edip ”Hizmetler” uygulaması üzerinden manuel olarak çalışacak şekilde ayarlayarak durdurabilir, yazılımların ayarlarına girerek Windows başlangıcında otomatik çalışmalarını engellemek vb. önlemler alabilirsiniz. Yani görev yöneticisinden baktığınızda neredeyse 100 tane işlem çalışmasın. Çalışan tüm uygulama ve işlemleri görev yöneticisinden görebilir ve inceleyebilirsiniz.
 • Bu işlemleri yapmak ve ilaveten hem sisteminizin hem de oyunlardaki performansınızı artırmak için yazılım kullanınız. Sistemimde olmazsa olmaz hepsi de Iobit firmasına ait olan ASC Free, Driver Booster Free, Smart Defrag Free yazılımları tavsiyemdir. ASC, Smart Defrag ve Driver Booster yazılımlarının Pro versiyonlarını kullanmak için gerekli olan lisans anahtarlarına arama motorlarından free key, giveaway arama sonuçları ile ulaşabilir, 6 ay ya da bir yıllık ücretsiz free kampanyalardan key alabilirsiniz. Böylece bu yazılımların tüm özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Sadece ekran ya da ses kartının değil diğer tüm driverları ve yazılımları da güncel tutmanızı sağladığından Driver Booster yazılımını kullanmanızı özellikle öneriyorum.
 • Razer Cortex yazılımı kullanmak da optimizasyon için oldukça faydalı olacaktır. Yazılımı yükleyip açtıktan sonra Boost sekmesindeki Manual ya da Otomatik Boost kısımlarından ilave bir ayar yapmadan çalıştırmak yeterli olacaktır bence. Razer Cortex ile ilgili diğer tüm ayrıntıları bağlantıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
 • En önemli optimizasyonlardan biri de sisteminizde defrag yani dosya birleştirme işlemi yapmaktır. Dosya birleştirme işleminin yapılması ister oyun olsun isterse diğer yazılımlar olsun dosya ve klasörlere erişim hızını artıracak ve olası lagları engelleyecek ve kayda değer FPS artışını sağlayacaktır. Her ne kadar Windows işletim sistemlerinde dosya birleştirme hizmeti bulunsa da ASC Free yazılımı özellikleri arasında bulunan ve Alet Çantası kısmından erişebileceğiniz Smart Defrag kullanmanızı tavsiye ederim. Oyuncular için diğer yazılım tavsiyelerimizi ise bağlantıdaki Sorunsuz Oyun Oynamak İçin Yazılım Tavsiyeleri başlıklı yazımızda bulabilirsinz.
 • Ayrıca sisteminizin ısı değerlerini kontrol ediniz, aşırı ısınma varsa soğutma için güçlü laptop altı fanlardan kullanınız. Isınmayı engellemek için ilave fan kullanınız, mevcut fanlarınızın normal çalıştığından ve havalandırma yollarının temiz olduğundan emin olunuz.

Oyuncular İçin FPS Arttırma, Ping Düşürme ve Optimizasyon RehberiSonuç Olarak:

Yukarıda belirttiğimiz FPS arttırma, ping düşürme ve sistem optimizasyon önerileri bir bütündür. Eğer bu önerilerimizi doğru ve eksiksiz bir şekilde uygularsanız oynadığınız oyunlarda ciddi bir şekilde FPS artışı olduğunu ve multiplayer oyunlardaki ping değerlerinizin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Merak ettiğiniz herhangi bir soru varsa yorum kısmından sorabilirsiniz, mümkün olan en kısa sürede sorunuzu cevaplamaya çalışacağım. Yazımızdan yararlandıysanız lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız, teşekkürler.

Etiketler:

Veteran Soldier
Veteran Soldier

Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...

2 Yorum
Tümü Faydalı Bulunanlar Yüksek Puanlılar Düşük Puanlılar İnceleme Yap
 1. Genel anlamda oldukça faydalı bir yazı olmuş.
  Yarın sabah bir kaç’ını deneyeceğim 🙂

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo