Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Flush DNS Nedir, Nasıl Yapılır? DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

1 Yazılar
2 Üyeler
2 Beğeniler
157 Ziyaretler
2
Konu Sahibi

Bu başlıkta Flush DNS'nin kısa tanımını yapmaya, Flush DNS işleminin yani DNS önbelleği (DNS Cache) temizliğinin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen yorum kısmından yazınız.

Flush DNS Nedir, Ne İşe Yarar?

Flush DNS'yi kısaca şu şekilde tarif edebiliriz. DNS istemcileri ve işletim sistemleri arasındaki işlemleri hızlandırmak için IP adresleri ve bağlandığınız sunucuların DNS bilgileri gibi yeniden kullanılacak olan bilgiler önbelleğe alınır.

IP ya da DNS adreslerinde herhangi bir değişiklik olduğunda/yapıldığında ise bu önbelleğe alınmış durumdaki bilgiler bağlantı sorunları yaşanmasına neden olacaktır.

Bu yüzden önbellek temizliği gerekmektedir. İşte bu bilgileri önbellekten silmek için yaptımız işleme Flush DNS işlemi denir. 

Flush DNS Nasıl Yapılır?

Çoğu oyunun NAT Ayarları Nasıl Yapılır?'nı düzeltmek için gereken Port Açma Nasıl Yapılır? işlemlerinin etkinleşmesi ve çeşitli bağlantı sorunlarının giderilmesi için sisteminizdeki DNS önbelleği (DNS Cache)'nin temizlenmesi gerekmektedir. İşte bu DNS önbelleğini temizleyebilmek için ise flushdns komutunu sisteminizde çalıştırmalısınız.

Bu işlemi yapmak için;

Sisteminizin Başlat kısmındaki arama çubuğuna CMD ya da Komut İstemi yazınız ve Komut İstemi uygulamasına sağ tık yaparak yönetici olarak açınız.

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz komutları (ipconfig /flushdns, ipconfig /release, ipconfig /renew) sırasıyla yazarak ya da sayfamızdan kopyalayarak ENTER tuşuna basınız, işlem tamamdır. Böylece sisteminizde bulunan tüm DNS önbelleği bilgileri sıfırlanacaktır.

Flush DNS yaptıktan sonra sisteminizi ve gerekiyorsa modeminizi de yeniden başlatmayı unutmayınız.

ipconfig

ipconfig /flushdns ENTER

ipconfig /release ENTER

ipconfig /renew ENTER

exit

Flush Dns Nasil Yapilir

1 Yanıt
0

Flush DNS ile ilgili güzel bir rehber olmuş. Sık kullanılanlara ekledim 🙂