Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Local/Yerel IP Numarası Nedir, Nasıl Bulunur?

1 Yazılar
2 Üyeler
2 Beğeniler
109 Ziyaretler
2
Konu Sahibi

Bu başlığımızda, sisteminiz tarafından kullanılan Local/Yerel IP numarasını (IPv4) nasıl öğrenebileceğinizi ve local IP numarasının kısa tanımını yapmaya çalışacağım arkadaşlar.

Yerel IP Numarası Nedir?

Local IP yani özel dahili IP adresiniz, yerel ağ içindeki cihaz kimliğinizdir ve yerel ağ (Local Area Network:LAN)'da bulunan diğer cihazlarla etkileşimde bulunur. Local IP adresi kullanarak internete doğrudan erişim mümkün olmayıp internet bağlantıları NAT aracılığıyla yapılır.

Oyuncular ise genellikle online ya da local bağlantı üzerinden oynamak istediklerinde, Port Açma işlemlerinde ya da NAT Ayarları sorunlarında Local IP adresi bilgisine ihtiyaç duyarlar.

Yerel IP Numarası Nasıl Bulunur?

Local/Yerel IP numarasını bulmak için sisteminizin Başlat kısmına CMD ya da komut istemi yazınız ve ''Komut İstemi'' uygulamasına sağ tık yaparak yönetici olarak başlatınız (Görsel-1).

Ardından ipconfig komutunu yazarak ENTER tuşuna basınız, ''IPv4 Adresi'' satırındaki 192. ile başlayan adres yerel IP adresinizdir.

Local/Yerel IP numaranızı Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne girerek de öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim Masası/Ağ ve Internet/Ağ ve Paylaşım Merkezi'den Ethernet > Ethernet Durumu > Ayrıntılar kısmına girerek de local IP numarasını bulabilirsiniz (Görsel-2).

Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ ve Paylaşım Merkezi > Ethernet > Ethernet Durumu > Ayrıntılar

Local Ip Numarasi Nasil Bulunur

Yerel Ip Numarasi Nasil Bulunur

1 Yanıt
0

Özellikle port açma işlemlerinde local IP numarasını bulmak için iyi bir rehber olmuş, teşekkürler.