Yazılımlar
Hoşgeldiniz...
Steam Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Steam Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Yazar: Veteran Soldier18 Şubat 2013

Bu inceleme yazımızda sizlere steam hakkında bilgi vermekten kurulumuna, oyun satın almaktan hesap güvenliğine kadar her şeyi anlatmayı hedefliyorum. Steam online oyun platformudur, ön sipariş yoluyla ya da doğrudan online oyun satışı yapar. Satın aldığınız oyunların boyutu ne olursa olsun sınırsız ve çok yüksek hızda defalarca download olanağı sunar ve bazı oyunlar için oyun sunucu (game server) hizmetleri sağlar.

Aksiyon oyunlarının yanı sıra diğer yapımcıların oyunları da dahil olmak üzere 2500’den fazla oyunu bünyesinde barındırır. 50 milyondan fazla üyesi, ortalama 5 milyon anlık online kullanıcı sayısı ve yine anlık bir milyon online ingame oyuncusu mevcuttur. Oyuncular birbirleriyle bu yazılım aracılığıyla iletişim sağlayabilir ve kendi gruplarını, topluluklarını oluşturabilir, oyun turnuvaları düzenleyebilirler.

Steam Nedir?

Steam; aynı zamanda Half-Life 2, Counter-Strike: Source, Day of Defeat: Source, Half-Life 2: Episode 1, Portal, Team Fortress 2, Half-Life 2: Episode 2, Left 4 Dead vb. oyunların yapımcı ve dağıtımcısı olan Valve şirketler grubuna bağlı bir kuruluşun adı ve bu kuruluşa ait oyun uygulamalarının yapılabilmesine olanak sağlayabilen arayüze sahip yazılım ve başlı başına bir oyun platformudur.

Steam Üye Olma ve Steam’den Oyun Satın Alma:

Steam indir, Steam nedir, Steam kullanımı

Öncelikle üye olmalı ve giriş yapmalısınız. Steam üzerinden sadece kredi kartı ile alışveriş yapılabilmektedir. Kendinize oyun alabileceğiniz gibi, alım işlemi sırasında kullanıcı adınızı yazarak arkadaşlarınıza oyun hediye edebilirsiniz. Zaman zaman yapılan indirim kampanyalarından çok uygun fiyatlarla oyun satın alma imkanı bulabilirsiniz.

Satın aldığınız oyunun serialini steam uygulamasına login olarak etkinleştirdiğinizde oyunları istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, istediğiniz bilgisayara indirebilir, oynayabilirsiniz. Ancak oyunları açmak için offline’da olsa uygulamanın açık olması gerekmektedir. Yeni uygulama ile artık oyun lisans anahtarını (key) yazılım üzerinden girmenize gerek olmayıp, oyunu satın aldığınızda oyunlarım sekmesinden oyunun etkinleştiğini ve download edilmeye hazır olduğunu görebilirsiniz.

Steam Oyun Yedekleme:

Arzu ederseniz backup menüsünden oyunlarınızı yedekleyebilir ve DVD/DVD’lere yazabilirsiniz. Her ne kadar steam download imkanını çok hızlı da verse, zaman kaybını engellemek için oyunlarınızı yedeklemenizi ve tekrar kurmak istediğinizde yedek ortamından kurmanızı tavsiye ederiz.

Steam Multiplayer Oyun Bağlantısı:

Xfire üzerinden bağlantı yapmak istenildiğinde varsayılan olarak singleplayer açıldığından xfire üzerinden multiplayer oyun sunucularına bağlantıyı desteklemez, dolayısı ile girmek istediğiniz oyun serverlerini oyun içindeki menüden favorilerinize eklemeli ve oradan serverlere girmeli ya da console’dan /connect server ip:port numarası yazarak girmelisiniz.

Steam Oyun Kurulum Setup:

Steam üzerinden satın alınan oyunlar, download edilmeye başladığı anda kurulumu da başlamış olur, ayrıca setup kurmanıza veya çalıştırmanıza gerek yoktur. Tüm dosyalar oyunun ilgili dosya yollarına otomatik olarak download edilir, kayıt defteri (regedit)’ne oyun seriali (key) vb. diğer bilgilerin yazılması, oyun kısa yollarının oluşturulması vb. işlemler download sona erdiğinde çalışan kurulum anında ve oyunun ilk açılışında kendiliğinden gerçekleşir. Sonuç olarak steam oyun platformu kullanıcısının oyunu kurması ve bu konuda özel bilgilere sahip olması gerekmez.

Steam Oyun Güncellemeleri Oyun Patch:

Steam’den indirilen oyunlar son sürümdür, yani ayrıca patch, güncelleme yüklemeniz gerekmez ve ömür boyu download garantisi kapsamındadır. Ancak oyunları, örneğin Call of Duty United Offensive’i 1.41 sürümünde oynamak imkansız olup, oyun download edildiğinde son sürüm yani 1.51 olarak kurulur. Bu durum oyunları değişik versiyonlarında oynayanlar için dezavantaj ama patch ve güncelleme işlerini ve zaman zaman meydana gelen oyun hatalarını ortadan kaldırması bakımından önemli bir avantajdır.

Steam indir, Steam hakkında herşey

Steam Donanım Değişikliği Doğrulama Confirmation:

Uygulamanın en güzel yanı bilgisayarınız yanınızda olmasa da gittiğiniz bir yerdeki bilgisayarda eğer sınırsız ve yüksek hızda bir internet bağlantısı varsa oyunlarınızı download ederek oynayabilmenizdir. Bu gibi donanım değişmelerinde steam e-posta doğrulaması yapmanızı isteyecektir. Kendi bilgisayarınızda herhangi bir donanım değişikliği olduğunda da üyelik e-posta adresiniz aracılığıyla doğrulama yapmanız gerekir.

Steam Hesap Güvenliği:

Steam kullanıcılarının en çok dikkat etmesi gereken şey, üyelik e-posta adreslerinin güvenliğidir. Sıkı bir oyuncunun yıllar içerisinde onlarca sayıda ve dolayısı ile binlerce dolar değerinde oyuna sahip olabildiği düşünülürse konunun önemi anlaşılacaktır. Steam hesabınızın çalınmasını engellemek için tavsiyemiz üyelik e-posta adresinizin umuma açık e-posta adresinizden farklı ve güçlü şifreye sahip bir hesap olması ve ortak kullanıma açık bağlantı ile web sayfası girişi dahi yapılmamasıdır.

Steam Hataları:

Bazen steam çalışmayı durdurup hata verebilir veya açılmayabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız görev yöneticisinden uygulamayı sonlandırıp tekrar çalıştırınız. Buna rağmen çözüm bulamazsanız oyunlarınızı yedekleyip steam uygulamasını üzerine tekrar kurunuz. Online bağlantı kurulamadığı durumlarda yazılımı offline olarak açıp oyunlarınızı oynamaya devam edebilirsiniz.

Steam Fatal Error Hatası ve Çözümü:

Bu paragrafta ise Steam fatal error hatası ve çözüm yollarınına yer vereceğiz. Steam üzerinden oyun alıp oynarken ani sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Oyun oynarken ya da Steam uygulamasına girerken nadir de olsa hatalar karşımıza çıkabiliyor.

Bazı Steam kullanıcıları giriş veya çıkış esnasında karşılaştığı hatalar yüzünden bilgisayarına format atıyor ya da birçok online ve güzel oyun olan Steam hesabını bir hata yüzünden kullanmaktan vazgeçiyor. Bu kullanıcıların arasında olmamanız için sizlere Steam Fatal Error hatası ve çözümünü anlatacağım.

Steam Fatal Error Hatası Neden Olur?

Steam Fatal Error hatası, uzun adıyla Fatal Error: Failed to connect with local Steam Client process hatası genellikle Steam programını açarken meydana gelmekte. Güncelleme sonrası Steam hesabına bağlanıyor yazısı çıkar ve bağlantı gerçekleşmez. Bağlantı gerçekleşmediği gibi birde Steam Fatal Error hatası karşımıza çıkar. Steam üzerinde oluşabilecek hatalar arasında çözülebilecek en basit hatalardan birisi olduğu için çok rahat çözebilirsiniz.

Steam Fatal Error Hatası Çözümü:

Öncelikle Steam dosyasının yüklü olduğu bölüme gidiyoruz. Normalde Steam uygulaması C:\Program Files (x86)\Steam dosya yolunda, ama sizin bilgisayarınızda farklı bir yolda da olabilir. Oyunları ise başka harddisk/bölümlere de kurmuş olabilirsiniz.

  • Steam dosyasını bulduktan sonra steamapps klasörü ve Steam.exe dışında bütün dosyaları siliniz.
  • Dosyaları sildikten sonra Steam.exe’yi tekrar çalıştırınız.
  • Sildiğimiz dosyaların yüklenmesini bekleyin ve hesabınıza giriş yapınız.
  • Hatayı çözmüş olacaksınız, aynı hata tekrar başınıza gelirse aynı işlemleri yeniden yapınız.

Steam Kaldırma Uninstall:

Steam uygulamasını kaldırmak ya da yeniden kurmak istediğinizde yapmanız gereken en önemli şey oyunlarınızı yedeklemektir. Steam kaldırıldığında dolayısı ile oyunlarınız da kaldırılmış olacaktır. Oyunlarınızı yedeklemek, sizi tekrar download edilmesi sırasında oluşacak zaman kayıplarından ve internet kota kullanımı, bant genişliğindeki azalmalar vb. sorunlardan kurtaracaktır. Uygulamayı yeniden kurmak istediğinde ise en güncel sürümü indirmelisiniz.

Steam İndir:

DOWNLOAD

Steam Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Win 7 veya Win 8, Intel Mac, Leopard 10.5.8, Snow Leopard 10.6.3 veya daha sonrası, Linux Ubuntu
İşlemci 1 Ghz veya daha hızlı bir işlemci
Ram 512 MB RAM
Hard Disk 1 GB sabit disk alanı (önerilir) ve oyunlarınızın kaplayacağı alan
Diğer Gereksinimler Big Picture TV bağlantısı için HDMI kablo veya wi-fi (kablosuz bağlantı). İnternet bağlantısı (geniş bant önerilir)
Desteklediği Diller Türkçe dil desteklidir.

Steam ile ilgili merak ettiklerinize rehberlik etmesi amacıyla hazırlamış olduğumuz bu inceleme yazımız umarız faydalı olmuştur.

Oyunlarını televizyon üzerinden oynayabilmek için geliştirilen Big Picture (geniş ekran) ve Daisywheel uygulamalarının anlatıldığı videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Steam indir, steam download

Sayfamızda yararlı bilgilere ulaştığınızı düşünüyorsanız lütfen bu konu linkini Facebook sayfanızda ve diğer sosyal platformlarda paylaşınız ya da Facebook beğen butonu ile beğeninizi ifade ediniz, teşekkürler.

İş bu sayfanın tam linki kaynak olarak gösterilmeden hiç bir şekilde alıntı yapılamaz, aksi durum uyarılmaksızın spam report sebebi sayılacaktır.

Yazar Hakkında
blank
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...