Sistem
Hoşgeldiniz...
Transformers: Rise of the Dark Spark İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Transformers: Rise of the Dark Spark İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 12 Kasım 2020

Minimum ve önerilen PC sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz detaylı Transformers: Rise of the Dark Spark inceleme yazımıza hoşgeldiniz. Transformers’lara oldum olası ısınamadım. Ne çizgi filmlerini deli gibi izledim, ne de filmlerini çok beğendim.

Anlayacağınız hem yeni nesil hem de eski nesil Transformers kültürüne yakın değilim. Aslında sadece Tramsformers da değil, içerisinde robot ve mech bulunan şeylere karşı çok sempatim yok maalesef.

Fakat Transformers için bu durum bir dönem değişti. Üstelik bu değişimi sağlayan ne çizgi filmler oldu, ne de sinema filmleri… Bu durumun değişmesini sağlayan çok ilginçtir ki oyunlar oldu.

Film oyunlarına karşı hiçbir zaman sıcak yaklaşamıyoruz. Ama Transformers: War for Cybertron için film oyunu demek haksızlık olur. Transformer’larımıza yoğun bir aksiyon yaşatan War for Cybertron, oyunculara oldukça kaliteli bir macera sunmuştu.

Gerek zeminde yaptığımız çatışmalar, gerekse havada girdiğimiz aksiyonlar oldukça kaliteli anlara sahne oluyordu. Peki her şey güzel giderken ne oldu da Transformers markası oyun anlamında bir anda yerlere düşmeye başladı. Ne olacak, aç gözlülük oldu.

Transformers, War for Cybertron ile kazandığı ivmeyi, Fall of Cybertron ile koruyabilen seri, sonrasında bu ivmeyi aynı hızda kaybetmeye başladı. İncelemesini görmekte olduğunuz Transformers: Rise of the Dark Spark da bu durum için bir istisna yaratmıyor. Transformers’ın düşen ivmesi, bu oyunda da aynı hızıyla kendini koruyor. Peki neden?

Transformers: Rise of the Dark Spark Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4700 2.60 Ghz. ya da AMD Phenom 8750 Triple-Core 2.4 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4850 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8.4 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

Mekanikler:

Bu soruyu soracaklar için aslında Rise of the Dark Spark’ın önceki Transformers oyunlarıyla aynı mekaniklere sahip olduğunu belirtmeliyim. Ama aynı mekaniklere sahip olması, onu iyi bir oyun yapmaya yetmiyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi, 28 oyundur aynı şeyi görmekten sıkılmamız.

Evet, elimizde bir tane karakter var ve evet, bu karakter ile istediğimiz zaman bir zemin aracına ya da hava aracına dönüşebiliyoruz. Yani yine çifte aksiyon heyecanı bizi bekliyor. Ancak buna heyecan demek için, önceki Transformers oyunlarına hiç bulaşmamış olmanız ve sıkı bir Transformers hayranı olmanız gerekiyor.

Sıkı bir Transformers hayranı olup da önceki oyunları hiç oynamayan bir oyuncunun yeryüzünde yaşama ihtimali çok sınırlı olduğu için bu durumun heyecan verdiğini söylemek zor olur.

Ama tek sorunumuz bu değil. Ben aynı mekaniklerle de Transformers: Rise of the Dark Spark oyununu oynarım deseniz bile, yeni oyunumuzdaki bölüm tasarımları oldukça sığ kalıyor. Hem bölüm tasarımlarının kurgusu, hem de görsel anlamdaki detaysızlık, sizi oldukça sıkacaktır.

Hikayesi:

Aslında Transformers: Rise of the Dark Spark’ın hikayesi oldukça hoş. Decepticon ve Autobot’ların Dark Spark isimli ultra güçlü bir nesneyi ele geçirmeye çalışmasını konu alıyor. İki taraf da benzer zamanlarda bu nesnenin peşine düşüyor.

Üstelik iki tarafı da hikaye moduna göre sırasıyla oynadığınız için enteresan olaylara denk gelebiliyorsunuz. Fakat! Burada kocaman bir “Fakat!” demek istiyorum. Hikaye anlatımı o kadar kötü ve sığ ki, inanın aslında hoşlanacağınız bu hikayeye ilginizi ilk dakikadan kaybediyorsunuz.

Yeni nesil, eski nesil demeden neredeyse her platforma çıkış yapan Rise of the Dark Spark, neredeyse her platformda görsel olarak ayrı bir işkence sunuyor. Açık alanların çok çok kötü olmasının dışında, iç mekanların detaysızlığı ve özensizliği oynadığınız oyunun kaçıncı yüzyıl olduğunu sorgulamanıza sebep oluyor. Ama hakkını yemeyeyim, bazı yerlerde kaplamalar fena durmuyor. Ama dediğim gibi sadece bazı yerlerde.

Seslendirme ve müzik anlamında da herhangi bir etki bırakmayan bu oyunda en rahatsız olduğum şey, Transformer’ların sanki tonlarca ağırlığı yokmuş da 5-10 kiloluk canlılarmış gibi hissettirmeleri. Özellikle ara sahnelerdeki hareketlerde bu durum gerçekten çok gözüme battı.

Evet, sözü daha fazla uzatmadan birkaç detay daha paylaşıp, Transformers: Rise of the Dark Spark incelemesini sonlandıralım.

Transformers: Rise of the Dark Spark Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 Ghz. ya da AMD Phenom 9600 Quad-Core 2.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5770 ya da NVidia GeForce GTS 450 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8.4 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 10

Multiplayer:

Transformers: Rise of the Dark Spark oyununun mutliplayer modu barındırması sizin için bir artı olabilir. Ama şu anlattığım detaylara bakarak ne kadar multiplayer oynamak istersiniz bilemeyeceğim. Fakat oyunun online modları bugüne kadar aşina olduğumuz modların birer kopyası, o yüzden yabancılık çekmeyeceğinizi düşünüyorum.

Transformers: Rise of the Dark Spark oyununda ufak tefek silah geliştirme detayları da mevcut. Fakat bunlar çok serbest bir şekilde işlemiyor. Zırh kutularınızı açarak kazandığınız eşyaları görebiliyorsunuz.

Zırh kutularını almak için de oyundaki belli aşamalardan geçmeniz gerekiyor. Ama Transformers: Rise of the Dark Spark oyun menüleri o kadar ağır ve kötü tasarlanmış ki, kutuları açma gibi basit bir işlem bile belli bir yerden sonra işkence geliyor.

Son Sözler:

Ben gerçekten dolmuşum bu Transformers’a karşı. Ama bunun sebebi kesinlikle marka değil. Nasıl olsa satarız mantığıyla yapılan oyunlar beni bu kadar sinirlendiriyor. Yani zaten film oyunlarına karşı bir ön yargı var. Sen böyle zor bir pozisyonda güzel bir oyun ortaya çıkarıyorsun.

Üstelik bunu ikinci oyunla da devam ettiriyorsun. E be adam! Ne diye bunun üzerine gitmiyorsun! Elimizde duran bu oyun sanki önceki oyunların mekaniği alıp da acemi yapımcıların ellerine emanet etmişler gibi görüntü sergiliyor. Halbuki şu mantığı koruyarak ve üzerine güzel eklemeler yaparak elde edebileceğimiz Transformers oyunlarını bir düşünün…

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Edge of Reality, WayForward

Çıkış Tarihi

24 Haziran 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, XBox 360, XBox One, Wii U, Nintendo 3DS

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, TPS (Üçüncü Şahıs Nişancı), RPG (Role Playing Game)

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Kısmen aksiyon çeşitliliği sunması,

Bir dereceye kadar oynanıyor.

Eksi Yönleri

Önceki oyunlar ile aynı şeyleri sunması,

Üstelik bunu kötü bir şekilde yapması,

Hem de çok kötü!,

Grafikler,

Hikaye anlatımı,

Yavan çatışmalar.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
7.9
Aldığı Puanlar

Her şey ne kadar da farklı olabilirdi. Ama Transformers: Rise of the Dark Spark şu anki haliyle maalesef her şey gayet sıradan ve yavan kalıyor.

Hem de oldukça yavan...

7.0
Editörün Puanı
7.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
blank
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments