Sistem
Hoşgeldiniz...
Enemy Front Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Enemy Front Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 13 Kasım 2020
Künyesi
Yayımcı

CI Games

Yapımcı

CI Games

Çıkış Tarihi

10 Haziran 2014

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, FPS (Birinci Şahıs Nişancı), İkinci Dünya Savaşı (WW2) Oyunu

Oyun Motoru

CryEngine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Enemy Front oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Zaman zaman genişleyen oyun alanı.

Eksi Yönleri

Gizlilik dinamikleri tam oturmamış,

Teknik problemler,

Sıkıcı hikaye,

Vuruş hissi zayıf.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.7
Aldığı Puanlar

Eğer PC sahibiyseniz nispeten daha şanslısınız. CryEngine 3 grafik motoruyla geliştirilen Enemy Front, PC versiyonunda diğer platformlara nazaran daha iyi bir performans sergiliyor.

7.5
Editörün Puanı
7.7
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız

Enemy Front oyun incelememize hoşgeldiniz. Umarız minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz Enemy Front inceleme yazımızı beğenirsiniz. Bir zamanlar 2. Dünya Savaşı Oyunları vardı, ne oldu onlara? Ne olacak; insanlık tarihinin en temel iç güdülerinden birine kurban gittiler.

Her fırsatta ve her durumda göstermekten kaçınmadığımız sıkılganlığımız, 2. Dünya Savaşı Temalı Oyunlar‘ı da esir aldı. Oynadık, oynadık ve oynadık, ta ki sıkılına kadar. En sonunda sıkıldık ve 2. Dünya Savaşı’ndan yavaş yavaş kopmaya başladık.

Ama burada kesinlikle oyunculara bir suçlama yapmıyorum. Çünkü bu durumun sorumlusu oyunculardan çok, yapımcılar. Bir konseptin ancak bu kadar suyu çıkarılabilirdi. Bir dönem neredeyse her FPS oyununda Nazi vurur olmuştuk. Sağolsunlar bu oyunları bizlere getiren yapımcılar da, baktı ki artık aynı şeyler yemiyoruz, savaş alanlarını değiştirmeye karar verdiler.

Önce modern zamanlar, sonra uzay çağı falan derken, bu işin nereye gideceğini kestirmek bir hayli zorlaştı. Ama bu FPS oyunlarını yapan firmalar arasında biri var ki, inatla bazı şeylerden kopamıyor. Evet, City Interactive’den bahsediyorum. Sniper: Ghost Warrior’ların yapımcısı ve incelemesini okumakta olduğunuz Enemy Front’u geliştiren ekip.

Kendileri ya II. Dünya Savaşı’na tutkuyla bağlılar ya da hazır piyasada kimse yokken biz bu geleneği sürdürelim moduna girmişler. Biz de onları tebrik ediyor ve aynı “durum”un laciverti olan Enemy Front’a geçiyoruz.

Enemy Front Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4700 2.60 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5800+ 3.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 3 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3850 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

İlk olarak şunu söylemek istiyorum ki Enemy Front, mantık aramanız gereken bir oyun değil. Oyunu oynarken aklınıza gelen, “Bu adam gazeteci değil mi? Nasıl eğitim almış askerleri bu kadar kolay öldürüyor?!” sorularını bir kenara bırakın.

Yönettiğiniz karakterin İkinci Dünya Savaşı’ndaki direniş grubunu haber yapmak isteyen bir gazeteci olması ve kariyeri uğruna 1500 Nazi’yi öldürebilmesi, üstelik de komando usulü gizli gizli ilerleyerek, çok takılmamamız gereken bir durum.

Bizi ilgilendiren kısmın hikaye olmadığını oyun en başında dile getiriyor. Biz de kendisine teşekkürlerimizi iletiyoruz ve Enemy Front’un oynanışına doğru yelken açıyoruz.

Oynanış:

Enemy Front, oyunculara iki farklı alternatif sunuyor. İster çatışmaya girersiniz, isterseniz de gizli gizli ilerleyerek düşmanları alt edersiniz. Diğer FPS oyunlarına nazaran Enemy Front’ta çatışmalar daha zor.

Ve genelde tek başınıza yol aldığınız için kalabalık düşman gruplarına karşı tek başınıza savaş vermek zorunda kalıyorsunuz. Ama bu durumu normal karşılamak gerek. Diğer türlü oyun sizi gizliliğe itemezdi.

Gizlilik:

Enemy Front’un gizlilik kısımlarıysa çok iç açıcı değil. Düşmanları arkadan gizlice öldürme şansınız var. İsterseniz arkadan gizlice yaklaşarak düşmanları esir de alabilirsiniz. Öldürdüğünüz adamların cesetlerini taşıyarak saklayabilirsiniz, ki ben bu özelliği neredeyse hiç kullanmadım.

Ama hepsinden önemlisi oyunumuzda bir de taş var! Evet, taş! Taş atarak düşmanlarınızı dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. Ama çok da etkili bir yöntem değil. Genellikle bir yere taş attığınız zaman düşman sesin olduğu yere dönmekten çok, etrafına bakınıyor. Peki bu durumda yapay zeka için başarılı diyebilir miyiz? Tartışılır.

“Tartışılır” lafı sadece taş atma durumlarında geçerli. Çatışma anlarında veya Enemy Front oyununun geri kalan her alanında yapay zekayı tartışmamıza gerek bile yok. Sizi şarjör değiştirirken görmesine rağmen üzerinize sıkmak yerine bir siperin arkasına saklanmaya çalışan yapay zekayı, bırakın tartışmayalım. Eğer her taş veya toprak sesi duyduklarında etrafa bakıyorlarsa gerçekten de çok paranoyak askerlermiş bu Naziler.

Dediğim gibi iki farklı oynanış mekaniği sizi karşılıyor Enemy Front’ta. Ama genellikle gizli gitmeyi deneyeceksiniz, en son koz olarak da silahlarınıza başvuracaksınız. Aslında gizli gitmek kimi yerlerde oldukça eğlenceli oluyor.

Susturucuyu taktın mı?

Enemy Front oyunnuda bazı görev alanlarınız gerçekten çok geniş. Saldırabileceğiniz pek çok farklı nokta bulunuyor. Güzel bir taktik yaparak düşmanlar arasında sıyrılma şansınız olabiliyor. Ama işte o kadar az silah çeşitliliği ve yapılabilecek şeyler var ki, bir noktadan sonra iş düşmanları teker teker alt etmeye geliyor ve taktikselliğin bir önemi kalmıyor.

Belki birkaç tane farklı varyasyon, farklı tipte silah çeşitleri olsaydı, bu tarz görev alanları oyuncu için çok daha zevkli bir hale gelebilirdi. Ama şu haliyle açık alanlar, “sadece açık alan” olmaktan öteye gidemiyor.

Enemy Front Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 Ghz. ya da AMD Athlon II X4 6400e 2.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6850 ya da NVidia GeForce GTS 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Enemy Front Oyun İncelemesi

Silahlar:

Enemy Front’taki silahlar, tahmin edebileceğiniz üzere dönemin silahlarından oluşuyor. Dürbünlü tüfek, makineli tüfek gibi yıllardır gördüğümüz silahların aynılarını tekrar görüyoruz. Susturuculu tabanca ve benzeri birkaç farklı silah tipi de oyuna yerleştirilmiş.

Enemy Front’ta aynı anda iki silah taşıyabilmemiz ve bunlardan birinin daimi olarak tabanca sınıfından olması, silah seçimi konusunda iyi karar vermenizi gerektiriyor. Elinizde pompalı ile kalakalmayın sonra. (Sahi, bu oyunda pompalı bir işe yarıyor mu ki?)

Silahlarımız çeşit açısından sıkıntı çıkarmasa da kullanımları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Oyunda vuruş hissi diye tabir ettiğimiz durumun çok zayıf olması, sizi olası çatışmalarda oyundan bir kat daha soğutuyor. Bir tek dürbünlü tüfek kullanırken gerçekten düşmanı vurduğumu hissedebildim. Onun dışında oyunun tüm silahlarda zayıf bir tokluk hissi verdiğini belirtmeliyim.

Enemy Front, kısmen bir açık dünya oyunu. Kısmen diyorum çünkü açık dünya mantığını devamlı olarak korumuyor. Evet, bazı görevlerde gerçekten de açık dünya mantığında ilerliyorsunuz. Ama yeterli değil. Aslında oyun bu konuda kendini ikiye ayırıyor.

Bir görev daha çatışma odaklı, kısa ve dar alanlarda geçerken, bir diğer görev daha uzun soluklu ve daha geniş alanlarda geçiyor. Ama bu durum bazı komik sahneleri de beraberinde getiriyor.

Bir mekana daldığınız zaman tüm düşmanları alarma geçirseniz bile, iki adım ötedeki kapıya gidip, checkpoint noktasına geldiğiniz anda, arkanızda kalan düşmanlara ne olduğu umurunuzda bile olmuyor.

Sanırım dönemin Nazileri biraz umursamazmış, “Bana ne canım, benim bölgemden çıktı sonuç olarak… Peh,” ve benzeri düşünceler sergiliyor olabilirler. Gerçi incelemenin başında belirtmiştim, “Enemy Front, mantık aramanız gereken bir oyun değil.” Çabuk unutuyorum.

Son Sözler:

Aslında Enemy Front, saçma eksikliklerini göz ardı edebildiğinizde oynayabileceğiniz bir yapım olabilir. Yalnız bir saniye… Fark ettim de az önceki cümlede çok fazla değişken var. O zaman durumu şöyle toparlayayım.

İkinci Dünya Savaşı’na özel bir ilgi duyuyorsanız, gizli gizli ilerlemek hoşunuza gidiyorsa (ama gerçekten hoşunuza gidiyorsa!), bir denemenizde fayda var. Ama birkaç saatin ardından sıkılmanız çok olası. Söylemedi demeyin.

Bir de oyunu almaya karar verenlere bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Oyun sadece XBox 360, PlayStation 3 ve PC’de çıkış yaptı. PC dışındaki platformlarda oyunu hiç denemeyin derim. FPS düşüşleri, grafik hataları bir yana, oyunun gerçekten de kötü grafiklere sahip olması bir başka yana (şöyle uzak bir yana hatta).

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments