Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
The Witcher 3: Wild Hunt – Blood and Wine DLC İncelemesi
İnceleme

The Witcher 3: Wild Hunt – Blood and Wine DLC İncelemesi

Yazar: 27 Temmuz 2019
Künyesi
Yayımcı

CD Project RED

Yapımcı

CD Projekt Red Studio

Çıkış Tarihi

31 Mayıs 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, RPG (RYO: Rol Yapma Oyunu)

Oyun Motoru

RED Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.0
Senaryo
9.0
9.5
Grafikler
9.0
9.3
Ses ve Müzikler
9.0
9.8
Aldığı Puanlar

The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine; yeni ve diğer haritalardan daha da güzel bir harita, yeni yeni görevler, Büyük Usta Yapım setleri ve daha nice içeriklerle dolu bir DLC'dir.

9.0
Editörün Puanı
9.4
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız

The Witcher 3: Blood and Wine inceleme yazımıza hoşgeldiniz arkadaşlar. Bugün size The Witcher 3 oyununun en sevilen ve hikayenin devamı olan Blood and Wine DLC’sini inceleyip sizlere aktaracağım.

Eğer oynamadıysanız ve DLC ile ilgili bilgi almak isterseniz Veteran Soldier’in yazdığı The Witcher 3: Wild Hunt Hearts of Stone İnceleme yazısına bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ana oyun The Witcher 3: Wild Hunt İnceleme yazıma ise bağlantıdan erişebilirsiniz. Gelin şimdi Blood and Wine oyununun senaryosundan başlayalım.

Hikayesi:

The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine DLC’nin hikayesi Hearts of Stone DLC’sinden sonra devam ediyor. Hearts of Stone’dan sonra başroldeki karakterimiz Geralt kontrat aramaya ve para kazanma çabasına devam eder ve ilginç bir Kontrata rastlar.

Kontrat Toussiant Dükalığı tarafından yazılmış ve önemli bir kontrat olduğu için işinin erbabı olan Rivialı Geralt’ı bulmak için Velen’e kadar gelmişlerdir. Geralt bu kontratı okuduktan sonra kontratı yazan kişilerle buluşmaya gider ve karşısına çıkan iki muhafız onun eski dostlarıdır.

The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine DLC Oyun İncelemesi

Biraz selamlaşma ve hal hatır sormaktan sonrasında kontrat hakkında soru sorarız. İki tane cinayet işlendiğini açıklar ama sıradan cinayet değildir bunlar. Öldürülen kişilerin Toussiant’ın eski ve önemli şövalyeleri olduğunu söylerler ve bu katili bulmak adına Toussiant Düşesi bizi bulmak için her bölgeye kontrat hakkında ilan astırır. Kontratı kabul ettikten sonra Geralt’ı Toussiant Dükalığına götürürler.

Gittiğimiz bölge o kadar güzel ki ben olsam bırak kontratı falan otur manzarayı seyret diyebilirim. Az ilerde bir değirmenin orada çatışma sesleri gelir, Geralt ve arkadaşları hızlıca bölgeye intikal ettiklerinde bir muhafız ve bir dev görürler. Atlarından inip muhafıza yardım etmek için yanına gelirler.

Tavsiyemdir devi çabucak öldürmek isterseniz arbalete bölünen ok takıp gözüne doğru hedef alın, isabet ettirirseniz anında ölür ve bitmiş olur hızlıca. Normal ok da kullanabilirsiniz ama hedefi tutturmak zorlu olabilir.

Hikayenin Devamı:

Devi yendikten sonra muhafızla konuşuyoruz ve bizim cinayetleri kimin yaptığını öğrenmek için çağırdıkları Witcher olduğumuzu anlar ve bize 3. cinayetin gerçekleştiğini ve cesedi nerede bulabileceğimizi söyler.

Cesedi bulmak için nehrin yanına gidip ipuçlarını aramaya koyuluyoruz. Sahibinin eski ve önemli bir şövalye olduğunu anlayabildiğimiz adının ve soyadının ilk harfleri yazılmış bir mendil buluyoruz.

Sonrasında cesedi nasıl bulduklarını ve nereye götürdüklerini öğrenmek için arkadaki tavernaya giderler, orada cesedin nasıl bulunduğunu ve nereye götürüldüğünü soruyoruz. Aldığımız cevaplar sonrası cesedin Corvo Bianco bağlarının mahzenine götürüldüğünü öğreniyor ve yola çıkıyoruz.

Corvo Bianco bağlarına yaklaştığımızda bölgeden bağrışma sesleri duyuyoruz ve geldiğimizde bir katliam bölgesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Neler olduğunu öğrenmek için inceleme yaparak giden Geralt inceleme yaparken izler bir şarap mahzenine doğru iniyor, izleri takip ederken izlerin sona erdiği yere girdiğimizde çırılçıplak bir kadın aradığımız cesedin üstünü karıştırıyordu.

Bizi farkettiğinde birkaç şey söyleyip geldiğimiz yerin kapısını kapatır ve ardından bir yaratığa yani bir Vampire dönüşür ve bize saldırır. Onu orada öldürdükten hemen sonra cesedin yanına gidip otopsiye başlarız bitirirken bir anda hala sıcak soğumamış kopmuş bir el buluruz. Bu el hala yaşıyor yani bir bedenden kopmuş ama neden hala sıcak ve hareket ediyor anlamıyoruz.

Oradan çıkıp düşese kontrat hakkında bilgi almaya ve öğrendiklerimizi anlatmak için Turnuva alanına doğru yola koyuluruz.

Büyük Usta Yapım Setleri:

The Witcher 3: Wild Hunt – Blood and Wine oyunundaki büyük usta yapım setleri oyun içinde sizin topladığınız Efsunger/Witcher setlerinin en iyisidir. 4. terfi şemasından sonra gelen en son set Büyük Usta yapım setleridir ve bu setleri sadece Büyük Usta demircisi yapabilir. Velen, Novigrad veya Skelliege de yoktur sadece Toussiant Dükalığında mevcuttur.

Eğer onu bulursanız ki eninde sonunda bulacaksınız, size bu setlerin şemalarını nerede aramanız gerektiğini söyleyecektir ve siz de onları bulup demirciye tekrar geldiğinizde ona verirseniz size getirdiğiniz için bir miktar para verecektir ve getirdiğiniz şemalar sayesinde Demircimiz, Büyük Usta Demirciliğine terfi eder.

Bu arada setleri yapmak isterseniz bir okulun 4. terfi aşamasına kadar terfi ettirmek gerekir. Sonrasında Büyük Usta Setini yapabilirsiniz. Ama baya maliyetlidir bilginiz olsun, ben bile yaparken vazgeçmiştim.

Son Sözler:

Eğer hala oynamadıysanız bu DLC’yi büyük hata etmiş olursunuz. Witcher 3 oyunun hikayesinden daha güzel bir hikaye barındırdığını söyleyebilirim. Ayrıca yepyeni müzikler ile çok iyi yapılmış diyebiliriz.

Fırsatınız varsa ve hala oynamadıysanız gözünüz kapalı alın cidden insanı memnun ediyor. Bir sonraki inceleme yazımızda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında
Avatar Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Veteran Soldier
Admin

Blood and Wine DLC inceleme yazısı için site yazarımız Sertan Engin’e teşekkür ederiz.