Sistem
Hoşgeldiniz...
The Witcher 3: Wild Hunt İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

The Witcher 3: Wild Hunt İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 4 Kasım 2018
Künyesi
Yayımcı

Warner Bros., Namco Bandai Games

Yapımcı

CD Projekt RED

Çıkış Tarihi

19 Mayıs 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Rol Yapma, TPS

Oyun Motoru

RED Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.6
Senaryo
9.0
9.4
Grafikler
7.0
9.6
Ses ve Müzikler
9.0
9.7
Aldığı Puanlar

The Witcher 3: Wild Hunt oyununu oynamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Oyunun mükemmel bir hikayeye sahip olduğunu da herkes bilmeli.

8.5
Editörün Puanı
9.6
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız

Hepinize selam arkadaşlar, The Witcher 3: Wild Hunt inceleme yazımıza hoş geldiniz. Bu yazıda senaryo, oynanış, karakterler, yaratık külliyatı, envanter (kılıç, zırh, simya) ve diğer oyuniçi başlıklar ile oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini sizlere sunacağım. The Witcher 3: Wild Hunt senaryosu parağrafına başlamadan önce belirtmek isterim, The Witcher 1 veya The Witcher 2 ile ilgili hiç bir şey söylenmeyecektir.

Gelin öncelikle The Witcher 3: Wild Hunt oyununun minimum sistem gereksinimlerine birlikte göz atalım.

The Witcher 3: Wild Hunt Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64 Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2500K 3.30 GHz. ya da AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 40 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

The Witcher 3 Wild Hunt Minimum Sistem Gereksinimleri

Hikayesi:

The Witcher 3: Wild Hunt hikayesine başlarken bir ara sahne ile başlıyorsunuz. Ara sahnede bir savaş ortamını ve bir yandan atı ile kaçmaya çalışan Vengeberli Yeneffer adlı birini görüyoruz. Vahşi Av dedikleri heyula/hayalet askerler onun peşinde olduğu için sürekli kaçıyor.

Ve kaçarken devasa keskin bir kılıç ile savaş içinde olan bir askere doğru yaklaşırken o asker Yeneffer’in atının kafasını kesmesi sonucu Yeneffer yere düşüyor ve düşmesiyle beraber askerin tam sol gözüne büyü ile bir kargayı saplayarak öldürüyor ve karga o askerin kafasının arkasını delerek çıkıyor ve Yeneffer kaçmaya devam ediyor.

Vengeberli Yeneffer’ın kaçarken bıraktığı izleri takip eden 2 Efsunger/Witcher yani Geralt ve Vesemir, buluşma yerine gelmeyen Yeneffer’in izlerini takip ederek onu bulmaya çalışıyorlar. Ve ara sahne orada bittiğinde Vesemir amca ile Geralt’ı bir ağacın altında uyur iken göreceğiz.

Efsunger/Witcher Geralt ağacın altında uyur iken rüya görmeye başlar ve rüyasında Kaer Morhen yani bir zamanlar Efsunger okulu olan Kaer Morhen kalesinde görür kendisini. Rüyasında sıcak suyla doldurulmuş bir küvetin içinde dinlenmektedir.

Artık dinlenmeyi bırakıp aşağı inmesi gerektiği için Yeneffer onu ayıltmak için bir büyü yapar. Geralt’ı küvetten çıkartmak için bir böcek yollar. Böcek Geralt’ı ısırır sonra ise küvetten çıkar. Biraz Yeneffer ile konuştuktan sonra kontrolü bize veriyor ve Efsunger Hisleri adındaki özelliğimizi kullanarak oda anahtarını aldıktan sonra kapıyı açıp aşağı iniyoruz.

Hikaye’ye Devam:

Aşağı indiğimizde ise uyuyan en yaşlı ve Efsunger öğretmeni olan Vesemir bir sandalyenin üzerinde uyuyakalır. Geralt onu uyandırmak istemez ve balkona ilerler. Aşağıda Vesemir’in eğittiği Ciri adlı küçük kız Vesemir’in koca kitabını ona okuturken uyuyakalması sonucu oradan kaçarak tek başına talim yapmaya başlar.

Ve o sırada Geralt bir şeyler zırvalarken bir anda Vesemir uyanır. Biraz Ciri hakkında sohbet ederler ve ikisi de aşağıya iner. Geralt, Ciri’nin talim yaptığı yere gider ve onu izler. Bir yandan Ciri talim yaparken yaptığı hataları ona söyler ve hataları iyice artınca Ciri’den talimi bırakmasını ister ve Geralt Ciri’ye şu sözü söyler:

Tek başına talim yapman hatalarını pekiştirir…

Ve bunu dedikten sonra ikisi de Vesemir’in yanına giderler.

Ciri ve Geralt, Vesemir’in yanına ulaştığında Vesemir Ciri’yi biraz azarlar. Çünkü dersinden habersizce kaçmış ve tek başına talim yapmaya başlamıştır. Sonra Ciri’ye hedef kuklada talime devam etmesini söyler. O sırada oyunda siz de eğitim almaya başlıyorsunuz.

Eğitimde kılıcınız ile savuşturmayı, düşmana saldırmayı ve büyü kullanmayı/büyülerin ne işe yaradığını öğreniyorsunuz.

The Witcher 3: Wild Hunt hikayesini tamamen kendiniz yönetiyorsunuz, kendi dedikleriniz ile gidiyorsunuz ve bazen ani kararlar vermeniz gerekebiliyor. Seçimler çok önemli çünkü oyunun finalini etkiliyor. Bununla da kalmıyor, The Witcher 3: Wild Hunt oyununun hikayesi için 2 tane DLC (Hearts of Stone ve Blood and Wine) sizin ana hikayede ilerlemeniz bu DLC’leri de etkiliyor. (Tavsiyemdir DLC leri oynamaya çalışın çok harika hikayelere sahipler)

Ve ardından Geralt bir korku ile uyanıyor ve Vesemir ile konuşmaya başlıyor ve orada bu bölümüzü bitiriyoruz.

Bir de yan görevlerden bahsedelim.

Yan görevler:

The Witcher 3: Wild Hunt oyunundaki yan görevler hikayenin bir kısmını devam ettirir, örnek veriyorum ;

Mesela bizden birini kurtarmamızı istediler ve kurtaracağımız kişi bir gün yanımızda olacak ve bize yardım edecek, bu bir örnekti bazıları ise konu dışıdır. Sadece sizden bir şey istenir ve bazen hikayenin akışını dengeler. Şimdi Efsunger kontratlarına geçelim.

Efsunger Kontratları:

Efsunger Kontratları sadece İlan panolarında bulunur, bazıları bulunmaz, hepsinde olacak diye bir şey yok.

Efsunger kontratlarından birini tamamladığınızda ödül alırsınız ve kontratı almadan önce ödülünüzü konuşabilirsiniz.

Kontrat almadan önce fiyatı belirleye bilirsiniz ama kontratı alırsanız bir daha fiyatı değiştirme fırsatınız olmaz. Fiyatı kendiniz belirlerken yüksek fiyat belirlediğinizde iş veren fiyatı kabul etmeyebilir ve kızgınlık barı dediğimiz bar dolmaya başlar.

Kızgınlık barı şöyledir :

Fiyatı aşırı arttırdığınız da iş veren kişi fiyatı geri çevirip sizin tekrar fiyat belirlemenizi ister. Eğer fiyatı beğenmez ve kızgınlık barı tamamen dolarsa artık fiyatı o belirler ve sizde iş verenin vereceği parayı almak zorunda kalırsınız.

Efsunger kontratlarının amacı hem (Kron) para kazanmak hemde çeşitli bossları öldürmektir. Öldürdüğünüz bossların çoğundan av ganimeti alırsınız. Bu av ganimetini hep ata bağlanmış şekilde olur.

Av Ganimetleri:

Bir boss (büyük/güçlü canavar) öldürdüğünüzde üstünü aradığınızda ararken Av Ganimeti çıkarsa alın. The Witcher 3: Wild Hunt’da av ganimetlerinin 2 avantajı vardır.

 • At ile savaşırken bir düşman/canavar’a kılıcınız ile vurduğunuzda ekstra hasar verir (Bazen tek atar).
 • Av ganimetlerini kron/para kazanmak için de tüccarlara satabilirsiniz ya da satın alabilirsiniz.

Ben genellikle hep bir tane bırakırım gerisini tüccara satarım ama siz nasıl kullanmak istiyorsanız öyle kullanın.

Geralt’ın Atı Kızılgöz :

Hazır konu burada açılmışken gelin The Witcher 3: Wild Hunt’daki At’ımız ile ilgili konuşalım. Geralt aslında her bindiği ata Kızılgöz yani Roach der. Ama The Witcher 3: Wild Hunt oyununda hep aynı ata biner, bazı görevler dışında.

Kızılgöz geliştirilebilir bir at olduğu için bu başlığı açtım. Yani at üstünde bir canavar ile kapışmaya başladığımız zaman atın korkma seviyesi dolmaya başlar ve dolduğunda bizi fırlatır.

Kızılgöz hem korkmamak için hem de çevik olması için geliştirilebilir eşyası vardır.

 • Kızılgöz’ün gözlükleri ve
 • Kızılgöz’ün eyeri

Çoğunlukla at yarışlarda çıkar ve etrafı araştırırken açtığınız kutu, çuval vb. yerlerden çıkar.

Hikaye, yan görevler ve efsunger kontratlarına puanım toplam 10/8. Çünkü hikaye ilk 10 saat boyunca sıkıcı ve efsunger kontratları yüksek seviye istiyor.

The Witcher 3: Wild Hunt Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64 Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-3770 3.40 GHz. ya da AMD FX-8350 4.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290 ya da NVidia GeForce GTX 770 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 40 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Şimdi ise oynanış başlığına geçelim. The Witcher 3: Wild Hunt oyunundaki PlayStation 4 kontrolleri adeta konsol için yapılmış olabilir. Kontrolleri çok rahat ve oynanışı da hayli kolay olan The Witcher 3: Wild Hunt oyunu PlayStation 4 için çok rahat bir kontrol sunmakta.

Mesela The Witcher 3: Wild Hunt PS4 kontroller tuşlarını şöyledir ;

 • Kare Tuşu: Hızlı saldırı Kılıç/Yumruk,
 • Üçgen Tuşu: Ağır saldırı Kılıç/Yumruk,
 • Yuvarlak Tuş:, Zıplama/Çatışmada iken kaçınmak,
 • X Tuşu: Koşma/Çatışmada iken yuvarlanarak kaçma,
 • L3 Tuşu: Yürüme,
 • R3 Kamera kontrolü ve düşmana kitlenme,
 • R2 Efsunger büyülerini aktifleştirme,
 • R1 bomba, arbalet,meşale vb. eşyaları kullanmak için,
 • L2 Tuşu: Efsunger hisleri/çatışmada blok yapabilme,
 • L1 Tuşu: Efsunger büyüleri,

gibi kolay kontroller sunuyor.

FPS oyuncusu iseniz The Witcher 3: Wild Hunt kontrollerine alışmak biraz zaman alabilir. Ben biraz zor alıştım ama sonunda başardım ve gayet güzel oynuyorum.

The Witcher 3: Wild Hunt oyununda çatışmada iken kaçınmak çok önemlidir. Aynı zamanda L2 (bloklama) tuşu bir parmağınız yuvarlak veya X tuşunda bir eliniz L2’de olmalıdır. The Witcher 3: Wild Hunt’ın PC’de kontrolleri nasıl bilmem ama PS4 platformunda böyle.

Hazır The Witcher 3: Wild Hunt’daki çatışma konusuna gelmişken nelere dikkat etmek gerek onu konuşalım.

Mesela bir Griffin canavarını avlıyorsunuz, eğer arbaletiniz var ise Griffin havalandığında düşürmek için kullanın daha çabuk öldürebilirsiniz.

Bir Heyula ile savaşacaksınız, YRDEN işaret/büyüsünü kullanmak çok önemli neden mi ?

YRDEN bir büyü tuzağıdır, küçük bir bölgede alanı olur ve heyula gibi canavarlar bu bölgenin içine girdiğinde hem yavaşlar hemde sizden daha fazla hasar alır.

The Witcher 3 Wild Hunt Kupalar

Büyüler/İşaretler :

Gelin şimdi de The Witcher 3: Wild Hunt büyüleri hakkında konuşalım. Efsungerimiz Geralt ufak tefek büyülerde biliyordur ve savaşta işe yarar büyüler olduğunu da belirtmek isterim.

The Witcher 3: Wild Hunt büyüleri şöyledir;

 • YRDEN: Büyü tuzağı, yani golem, heyula vb. yaratıklar ile kapışırken bunu kullanırsanız büyü alanı içinde yavaşlarlar ve daha çok hasar verirsiniz,
 • QUEN: Koruyucu kalkan (Tek vuruşluk) aynı zamanda bir kaç saniye toksik zehir veya vahşi avın kar büyüsünden 1-2 saniye korur,
 • İGNİ: Düşmana alev hasarı verir, toksik zehir’i yakabilir ve geçebilirsiniz veya bir meşaleyi yakabilirsiniz,
 • AXİİ: Düşmanı belirli bir süre sersemletir, diyaloglarda birinden bir şey öğrenmek istediğimizde Axii kullanırız ama bazen güçlendirilmesi gerektir,
 • AARD: Bu büyü telekenik bir patlamaya yol açar. Düşmanın dengesini bozabilir, duvar kapı gibi yerlerde bazen AARD’ın simgesi çıkıyor ise orayı açabilirsiniz, yıkabilirsiniz.

Karakterler :

Şimdi The Witcher 3: Wild Hunt oyununda en çok önem taşıyan karakterlerin isimlerini ve biyografisini bu bölümde yazacağım.

Geralt of Rivia:

Geralt of Rivia yani Rivialı Geralt dediğimiz karakter 1, 2 ve 3. oyundan beri bizim başrol yani ana karakterimiz olan Geralt, 3. oyunda tekrar karşımıza başrol karakteri olarak çıkmıştır. Geralt bahsettiğim gibi bir efsunger yani canavar avcısıdır. Bunun yanısıra asker, haydut gibi düşmanları da öldüren bir efsungerdir.

The Witcher 3 Wild Hunt Geralt of Rivia

Vesemir:

Herkes ona Vesemir amca diye seslenir. Kurt okulunun ve muhtelemen Kıtadaki herhangi bir efsunger okulunun en güçlü ve aynı zamanda efsunger öğretmeni olan bir usta efsungerdir.

The Witcher 3 Wild Hunt Vesemir Amca

Cirilla (Ciri):

Cirilla yani Ciri ile seslenilen bu kız Geralt’ın öz kızı gibidir ama Ciri, Emhyr var Emreis adlı Vizimanın kralının kızıdır. Geralt onu Kaer Morhende eğitmiştir ve büyütmüştür ve sonra Vahşi av Ciri’nin peşine düşer.

Düşmesinin sebebi Ciri’nin Kadim Kan’ın kızı olduğu için olarak bilinir ama asıl gerçek oyunun devamında Avallac’h adlı bir Elf tarafından söylenir. Ciri hikaye boyunca Vahşi avdan kaçmaktadır ve kaçarken Geralt ve diğer arkadaşlarını arar ve bulamaz. O yüzden hikayede Geralt onu bulmak için tanıdığı ve Ciriyi gören herkesten yardım isteyerek Ciri’yi bulmaya çalışır.

The Witcher 3 Wild Hunt Ciri Zireal

Yeneffer:

Geralt’ın son dileği Vengeberli Yeneffer bir sahiredir ve hikayede Geralt’ın aşkıdır, bu oyunda da Geralt’ın Ciri’yi bulmasına yardım etmektedir aynı zamanda Geralt’la bir aşk yaşamaktadır. Burda bir tüyo vereceğim ama önce Triss Merigold’a geçelim.

The Witcher 3 Wild Hunt Vengeberli Yeneffer

Triss Merigold:

Triss, Geralt hafızasını kaybettiğinde birbirine aşık olmuştur ve fazla sürmemiştir, Geralt hafızasını tekrar kazanınca bu iki çift ayrılır ve Geralt tekrar Yeneffer’e dönmüştür. Triss te Yeneffer gibi bir sahiredir ve şimdi bahsetmek istediğim konuya gelelim.

”Ya Şimdi Ya da Hiç” adlı The Witcher 3: Wild Hunt yan görevinde size bir seçenek sunuyor.

Görevin sonunda Triss ile vedalaşmak için limanda bir diyalog geçer ve kararları siz belirlersiniz. Ya hoşçakal dersiniz ya da benimle kal dersiniz. Ondan sonra 3 tane daha seçenek sunuyor. Seçeneklerde seni seviyorum ve başka 2 seçenek sunar. Eğer benimle kal- seni seviyorum diyaloglarını kullanırsanız artık tüm oyun boyunca Triss artık Geralt’ın aşkı olur. Eğer hoşçakal derseniz Geralt, Yeneffer ile aşkını sürdürmeye devam eder (Tabii benim seçimim Triss’e oldu).

The Witcher 3 Wild Hunt Triss Merigold

Acımasız V. Radovid:

Redyanlı Kral Radovid’in sert ve zalim bir hükümdar olduğunu kanıtlaması ve ”Acımasız” lakabını tam olarak hak etmesi çok sürmedi. Babası Kral Vizimir, Radovid oldukça gençken öldürüldü ve annesi Malleorelu Hedwig Naip, olarak onun adına ülkeyi yönetti.

The Witcher 3 Wild Hunt Acımasız Kral Radovid

Eredin (Vahşi Av Kralı):

Vahşi avın kralı, kabusların efendisi, o korkunç maskenin ardındaki varlığın kimliğin uzun bir süre boyunca öğrenilememişti. Ancak zaman içinde elde edilen bilgi durum, yaratığı korkuyu bir nebze olsun azaltmadı.

Eredin The Witcher 3: Wild Hunt hikayesi boyunca Ciri’nin peşinde ve şunu bilmenizi istiyorum bu benim görüşümdür. Eredin’in daha çok kim olduğunu hikayenin ilerleyen kısımlarında anlatılır.

Bu karakterler oyunun en önemli karakterleridir yani en çok bu karakterleri göreceksiniz oyunda.

The Witcher 3 Wild Hunt Eredin Vahşi Av Kralı

Envanter:

Karakterlerden sonra envanter kısmına geçebiliriz. The Witcher 3: Wild Hunt oyununu oynarken her yerde lood yapabilecek durumdasınız yani nereye girerseniz girin orada loot yapabileceğiniz bir çuval bile vardır. Demek istediğim her yerde veya her görevde loot yapabilirsiniz, öldürdüğünüz düşmanların kılıcını zırhını vb. eşyalarını alabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

Bu oyunda ise 4 tane zırh seçeneği bulunmakta ve bunlar geliştirilmelidir, aksi halinde tek yeme olayları yaşabilirsiniz. Aynı zamanda Silahlara/Kılıçlara da geleceğim.

Zırhlar:

Oyunun en önemli kısmı budur çünkü zırh yoksa 1. seviyede ki bir kurda bile ölebilirsiniz anlamına geliyor. Zırhlar kendi bulduğunuz şemalar, yada zırhçılardan kron/para ile satın alabilme, loot yaparken zırhlarınızı dize bilirsiniz.

The Witcher 3: Wild Hunt zırhları;

 • Göğüz Zırhı,
 • Pantolon,
 • Eldivenler,
 • Çizmeler,

şeklinde 4’e ayrılıyor. Bu 4 zırh oyun ilerleyiş sırasında çok önemlidir. O yüzden daha çok loot yapın, efsunger kontratlarında biraz daha miktar para istemeye çalışın ve bazı demircilerin görevleri vardır onları da seviyeniz geldiğinde yapın.

Kılıçlar:

The Witcher 3: Wild Hunt oyununda kılıçlarda da aynı durum söz konusu. The Witcher 3: Wild Hunt oynarken kılıçlara şuralardan sahip olabilirsiniz

 • Kılıç Demircisinden,
 • Etrafı lootlarken,
 • Hazine Avlarından,
 • Öldürdüğünüz düşmanların üzerinden,

vb. şeklinde bulabilirsiniz.

The Witcher 3 Wild Hunt Envanter Bölümü

Sözlük:

The Witcher 3: Wild Hunt’da bulunan sözlük kısmı aslında bize lazım olan kısımları başlık haline alıp ve bizim kullanabilmemiz için tasarlanmıştır. The Witcher 3: Wild Hunt sözlük kısmında şunlar vardır.

 • Yaratık Külliyatı,
 • Eğitim,
 • Karakterler/Biyografileri ile beraber,
 • Kitaplar/Oyunu oynarken bulduğunuz kitaplar,
 • Zanaat,

Şimdi biraz bunlardan bahsedelim;

The Witcher 3 Wild Hunt Sözlük Kısmı Bölümleri

Yaratık Külliyatı:

The Witcher 3: Wild Hunt yaratık külliyatı bize öldürdüğümüz ve yeni keşfettiğimiz yaratıkların ne olduğunu, kim olduğunu, hangi türden olduğu ve nasıl daha çabuk öldürebileceğimizi gösteren iksir, yağ ve büyü dediğimiz eşyaları ve büyüleri göstermektedir.

Yaratık külliyatında öldürdüğünüz veya karşılaştığınız ya da kitaplardan vb. yerlerden elinize geçen yaratık bilgileri burada görüntülenir. Yani mesela bir Griffin ile karşılaşıcaksınız hemen bakın ve ne lazımsa yapın (Ben asla simya ile uğraşmam bunu da yazayım). Daha rahat öldürme sağlayacaktır ve ayrıca kılıcınızın güçlü olması bazen karşınızdaki canavara tek bile atma kabiliyeti verir o hesap.

The Witcher 3 Wild Hunt Yaratık Külliyatı

Eğitim:

Adından da anlaşılacağı üzere size oyunda bilmediğinizi gösteren veya işte bu ne tuşu gibi başlıkları bulundurur.

Karakterler:

Bu kısımda The Witcher 3: Wild Hunt oyununda tanıştığınız karakterler veya daha önceden tanıştığınız karakterlerin biyosunu içerir, aynı zamanda hikaye ilerledikçe çoğu karakterin biyosu güncellenir.

Kitaplar:

Burada hem sizin bulduğunuz kitaplar hem de etraftaki ilan tabelalarından aldığınız kontratları buradan okuyabilirsiniz.

Zanaat:

The Witcher 3: Wild Hunt oyununda imal edebileceğiniz zırh kılıç ıvır zıvır vb. eşyaları burada imal edebilirsiniz ve çoğunu ise demirciler imal eder. O yüzden zırh kılıç gibi eşyaları demircilerden imal ettirin.

Yetenekler (Skiller):

Bu kısım The Witcher 3: Wild Hunt karakterimizin savaşma, büyü, simya gibi yeteneklerimizi seviye atladıkça geliştireceğimiz kısımdır. Ve Blood and Wine DLC’sinde bir yan görevde bu yeteneklerinizi daha da güçlendirecek bir özelliğiniz oluyor.

The Witcher 3 Wild Hunt Karakter Geliştirme Bölümü

Gwent (Kart Oyunu):

Hikaye ile alakası olmasa da bundan da bahsedelim. Bu Gwent adlı kart oyunu aslında bir strateji oyunudur (Ben asla Gwent oynamam).

Bazı görevlerde göreceğiniz üzere Gwent artık katliam oyunu olmuş diyebilirsiniz, bir yan görevde bunu açıklıyordu zaten orada anlayacaksınız.

Gwent ile ilgili pek bir bilgi vermeyeceğim zaten anlaşıldığı üzere bir kart oyunu ve strateji gerektiriyor. Oyunu platinlemek istiyor iseniz bu kart oyununu öğrenmeniz gerekebilir. Çünkü Gwent ile ilgili 3 ya da 4 kupa mevcut.

Simya:

The Witcher 3: Wild Hunt simya kısmı size yağ, iksir, bomba vb. eşyalar yapmanızı sağlar. Hepsinin belirli özellikleri vardır, mesela hepsine sırayla örnek vereyim.

 • Samum Bombası: Canavar yuvalarını yok etmeye yarar,
 • Hayalet Yağı: Heyulalar ile çarpışırken kılıcının daha fazla hasar vermesini sağlar,
 • Yıldırım İksiri: Daha hızlı vurmanızı sağlar.

gibi örnekler verdim. Bu örnek verdiklerim de oyunda mevcuttur, yani bir boss ile kapışacaksınız atıyorum. The Witcher 3: Wild Hunt yaratık külliyatından kapışacağınız boss’u hangi iksir ve yağ kullanmam gerekiyor diye baktıktan sonra simya kısmından bunları imal edebilirsiniz.

Meditasyon:

The Witcher 3: Wild Hunt meditasyon kısmı sizin aslında canınız az ise güvenli bir yerde meditasyon yaptığınızda canınızı doldurur, veya bir şey imal edeceksiniz iksir, yağ vb. işte onlar için güçlü alkol denen bir şey kullanır ve imal etmenize yarar.

Bir görevde akşam burada ol gibisinden şeyler diyorsa meditasyondan akşam saatlerini seçip 5 saniyede akşam yapabilirsiniz ve beklemenize gerek kalmaz.

Grafik ve Sesler:

Sonunda buraya gelebildim, şimdi grafikleri konuşalım. The Witcher 3: Wild Hunt’da grafikler o kadar anlı şanlı değil evet ama yılına göre güzel grafikleri var. Puan vermek istersem 10 üzerinden 7 veririm. Çünkü hem grafiksel hem de oyuniçi hatalarından dolayı bir de Roach’ın yani Kızılgöz’ün kontrolleri çok kötü.

Sesler ise benim için şöyle. Çoğunlukla düşman sesleri hep aynı ve kapışırken çoğunlukla aynı cümleleri kullanırlar. The Witcher 3: Wild Hunt müzikleri ise ortamına/mekanına göre tasarlanmış. Harika müzikleri, yılına göre ve oyununa göre güzel grafikleri ile toplam puanım 10/9

Ben istediğim kadar puan kırsam da bu oyun ”Yılın Oyunu” ödülünü gerçekten hakediyor ve bu oyunu oynadıktan sonra Witcher 4 çıkacak mı? diye soramadan geçemiyorum.

Son Sözler:

The Witcher 3: Wild Hunt oyunu hakkında aslında daha çok şey yazabilirdim ve yazmakta isterdim. Ama daha fazla yazsaydım oyun zevkiniz kalmayacaktı. Oyun hakkındaki düşüncelerimi size aktarayım.

Oyunu ben normalde bitirdim ve çok hoştu gerçekten, CD Project Red firmasına buradan çok teşekkür ederim, FPS hayranı olmama rağmen ilk defa The Witcher 3 gibi bir oyunu sevdim. Oyunu kesinlikle ve şiddetle öneriyorum. Eğer aldıysanız başlarda sıkıldıysanız sakın bırakmayın. Oyunun ilk 10 saati biraz sıkıcıdır evet ama sonra aksiyon başlıyor. Aksiyon başlasa bile oyunun başından beri sizi her türlü atmosferi gösterebilecek haritaya, grafiğe, hikaye ve diyaloglar dahil sizi her türlü atmosferi gösterebiliyor bu durumdan da çok harika bir oyun.

Herkesin arşivinde olması gereken bir oyun ve alacaksanız şöyle alın:

The Witcher 3: Wild Hunt oyununu almayı düşünen arkadaşlarım Game of The Year (GOTY) sürümünü alın. 2 tane DLC veriyor (Hearts of Stone ve Blood and Wine). Bu iki DLC hikayeden bile daha güzel almanızı kesinlikle öneririm.

Bir sonraki başka bir oyun yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun yada herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments