Hoşgeldiniz...
Game of Thrones: A Telltale Games Series Oyun İncelemesi
İnceleme

Game of Thrones: A Telltale Games Series Oyun İncelemesi

Yazar: 9 Kasım 2020

Merhaba arkadaşlar, Game of Thrones: A Telltale Games Series oyun incelemesi ile karşınızdayım. Öncelikle size belirtmekte fayda var; bu oyunu oynamak için kesinlikle diziyi izlemeniz gerek. İzlememiş olanlar ne oyundan bir şey anlayabilirler ne de bundan sonra yazdıklarımdan bir şey anlayabilirler.

Game of Thrones oyunumuzun yapımcısı Telltale Game olduğundan, yeni buldukları ve birçok oyunlarında kullandıkları ‘dizi izler gibi oyun izle’ mantığında bir oyun. Eski oyunlarınki ilk örnek ‘Wolf Amoung Us’ gibi ardından ünlü dizi ‘Walking Dead’ in oyunu (2. sezon yapıldı) ardından ‘Tales from the Borderlands’ ve nihayetinde ‘Game Of Thrones’ olarak ve her geçen oyunda daha iyiye giderek oyunlarını sundular.

Episode I:

Game of Thrones oyunumuzun Episode 1 Iron From Ice bölüm hikayesine gelirsek; oyunda dizide pek söz edilmeyen Forrester hanedanlığının hayatta kalma mücadelesini veriyor. Önce hanedanın lordunun yaveri olarak başlıyoruz.

Altı bölümden oluşan oyun yaklaşık 2 saat sürüyor. Evet bu çok kısa bir oyun süresi ve olaylar geliştikçe oyunun tadı damağımızda kalıyor. Oyunun en büyük eksisi de bu yüzden veriliyor. Oyunda üç farklı kişiyi yöneterek dizi tadında, gerektiği yerlerde önemli kararlar vererek oyunu istediğimiz yönde değiştirerek oynayacağız.

Oyunda bazı aksiyon sahnelerinde ekranın belirli yerlerinde çıkan tuşlara doğru basarak o anki olayın doğru geçmesini sağlıyoruz. Örneğin size sağ taraftan saldırmak isteyen bir asker yaklaşınca ekranda görünen sola geçme tuşuna basarsak, saldırıdan kaçabiliyoruz.

Karakterler:

Game of Thrones oyununda dizideki karakterleri de görme şansını yakalıyoruz. Game of Thrones oyunundaki bu karakterleri dizideki aynı oyuncular seslendiriyor. Bu da benim gibi dizi fanatiklerinin son derece hoşuna gidiyor. Zaten diziyi izlemeden oyuna başlarsanız aşağıdaki puandan 1 puan düşün.

Grafik ve Müzikler:

Game of Thrones oyun müzikleri ise gayet güzel ve dizinin müziklerini aratmıyor. Grafikler klasik Telltale grafikleri, gayet hoş. Game of Thrones oyun hikayesi ise aynen dizideki gibi arada çok şaşırtıyor. Son olarak oyun klasik bir oyun. Hazır Game of Thrones Türkçe yaması çıkmışken herkes alıp oynamalı.

Game of Thrones Oyun İncelemesi Episode I Iron From Ice

Episode II:

Açık söylemek gerekirse Game of Thrones Episode 2 The Lost Lords öncekinden daha iyi olmuş. Zaten Telltale şirketi her bölümde üstüne katlayarak oyunu çok daha iyi hale getiriyor. Eğer ilk oyunu oynamamışsanız onu da oynamalısınız bence.

GAZA GELEN LORD …

Game of Thrones oyununun Episode 1 Iron From Ice bölümünde olduğu gibi Forrester hanesini yönetiyoruz. İlk oyunun sonlarında psikopat Ramsey Snow, kardeşimiz Ethan‘ı öldürüyor, diğer kardeşimizi de rehin alıyordu (İlk oyunda yapılan seçimlere göre kız kardeşimiz ya da erkek kardeşimiz zindana giriyor).

Ironwood’u kendi hanesine katmak isteyen Whitehill Hanedanlığı, Ramsey Snow‘un koruması altında düşmanları Forrester Hanedanlığını kuşatıyor. Bu kuşatmadan kurtulmak için büyük kız kardeş Mira, Savaştan yaralı halde kurtulmuş gaza gelen Lord Rodrik, sürgündeki ortanca erkek kardeş Asher ve ilk oyunda Forrester Hanedenlığı’na uşak olan Gregor Tuttle‘lı kontrol ediyoruz.

Mira ile Kings Land’de kralın nişanlısı Margaret Tyrell‘in hizmetkarı olarak ailemizi korumaya çalışıyoruz. Lord Rodrik olarak hanenin başına geçip kuşatma altındaki kalede dengeleri kurmaya çalışıyoruz. Asher olarak ise amcamızın haber verdiği olaylar sonucunda kiralık ordu bulmaya gidiyoruz. Gregor olarak Duvar’a gidip kendimizi gece nöbetçisi olmaya adıyoruz.

Oyunun heyecanı son dakikaya kadar yükselen bir ivme gösteriyor ama son 5 dk ” Bu mu bölümün sonu ??!!!” olarak bitiyor. Sonu hariç herşeyi güzel olmuş. Müzikleri ise yine ilk oyundan yani Episode 1 Iron From Ice bölümünden çok daha iyi. Hatta oyunun sonunda Talia cenaze şarkısı bile söylüyor.

Game of Thrones Oyun İncelemesi Episode II The Lost Lords

Son Sözler:

Kısacası Game of Thrones: A Telltale Games Series oldukça sürükleyici, hikaye anlatımı ise çok daha güzel. İlk bölüm olan Episode 1 Iron From Ice’da diyaloglar ön plana çıkarken ikinci bölüm olan Episode 2 The Lost Lords’da aksiyon daha da artmış. Sonu hariç çok güzel olmuş.

Game of Thrones: A Telltale Games Serisi’nin diğer bölümlerini de zamanla yazımıza eklemeye çalışacağız, oyunsuz kalmayın…

Künyesi
Yayımcı

Telltale Game

Yapımcı

Telltale Game

Çıkış Tarihi

02 Aralık 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, XBox One, XBox 360, iOS, Android, Mac OS X

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Dizi Film Etkileşimli Oyun

Oyun Motoru

Telltale Tool

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

TAHT OYUNUNUN OYUNU…

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...