Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Dead Rising 3 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Dead Rising 3 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Künyesi
Yayımcı

Microsoft Studios

Yapımcı

Capcom Vancouver

Çıkış Tarihi

22 Kasım 2013

Platformlar

PC, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Hayatta Kalma, Korku, Zombi Oyunu

Oyun Motoru

Forge Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

Dead Rising 3 oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Zombi dolu bir dünya,

Grafikler,

Eğlenceli Pshyco görevleri,

Çılgınlık seviyesindeki craft çeşidi.

Eksi Yönleri

Haritanın kötü tasarımı,

Envanter sistemindeki sıkıntılar.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.3
Aldığı Puanlar

Yaklaşık 8-9 saatlik oynanış süresi (yan görevlere daha da abanırsanız 12-15 saat arası, hatta daha da fazlası), tek kişilik hikaye modunun yanında Co-Op olarak da oyunu online oynayabilmeniz ve bunların yanında yeni nesil zombi macerası Dead Rising 3’ü denenmesi gereken bir yapım haline getiriyor.

8.0
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz zombi oyunu Dead Rising 3 inceleme yazımıza hoşgeldiniz. XBox 360’ı ilk edindiğimde özel oyunlarına bir göz gezdirmiştim. Özel oyunlara bakarken haliyle Dead Rising de gözüme takıldı. İnceleme puanları güzeldi güzel olmasına ama ne yalan söyleyeyim oyun hiç ilgimi çekmemişti.

Açık dünya, zombi dolu atmosfer kulağa hoş geliyor fakat save sistemindeki sıkıntılar ve düzgün bir hikaye işleyişi olmaması beni oyundan uzaklaştırmıştı. Fakat nihayetinde bu oyunu göz ardı edemedim ve en sonunda kendimi Dead Rising’in kollarına bıraktım. Peki deneyimlerim ne mi oldu? Hiç hoş olmadı.

Anlamsız zorluğu seven bir oyuncu olmadığımı söylemeliyim. Anlamsız zorluktan kastım, Dark Souls veya Super Meat Boy oyunlarının yaptığı gibi oynanışa yedirilmiş zorluk değil. Oynanış dışında kalan mekanikler ile oyunun zorlaşması. Saçma save sistemi veya anlamsız zamana karşı durumlar bu durumu açıklayacak güzel örnekler olabilir.

Dead Rising’de de canımı en çok sıkan nokta bu oldu. Save sistemi çok saçma ve sinir bozucu bir hale sokuyordu oyunu. Bunun üstüne oyunun 72 saat içerisinde ne yaparsanız yapın bitmesi de keyif vermekten çok, can sıkabiliyordu.

Fakat bu ve buna benzer birkaç detayı çıkardığınızda elinizde oldukça eğlenceli bir oyun kalıyordu. O yüzden bu durum Dead Rising için kötü olsa da serinin geleceği adına umut vadediyordu. Çünkü bunlar düzeltilebilir şeylerdi.

Peki Dead Rising 2?

O da Dead Rising’in bir gömlek üstüydü, fakat sıkıntılarını tam anlamıyla aşmış bir oyun değildi. Save sistemi ve zamana karşı yarış sinir bozmaya devam ediyordu. Biliyorum, pek çok oyuncu için bu durum görmezden gelinebilecek bir durum olabilir.

Ama ne yapayım, benim için görmezden gelinmesi zor bir durumdu. İçimden çıkan öfkeyi ve ateşi sonlandıramıyordum, Dead Rising serisiyle olan zayıf bağlarım, kopma noktasına gelecekti ki, ufukta bir şans daha gözüktü.

Dead Rising 3 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-3220 3.30 Ghz. ya da AMD Phenom II X4 945 3.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 ya da NVidia GeForce GTX 570 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Özellikler:

Xbox One için çıkış oyunu olarak duyurulan Dead Rising 3, ne yalan söyleyeyim, başta beni hiç heyecanlandırmadı. Hatta çıkış oyunu olmasına üzüldüm bile diyebilirim. Xbox One’ın çıkışı adına daha farklı bir şeyler görmek isterdim. Fakat sonrasında oyunla ilgili yayınlanan birkaç videoyu seyrettim.

Seyrettiğim videolarda Dead Rising 1 ve 2’deki mağaza ortamından çıkarak oyunu açık bir dünyaya taşındığını gördüm. Üstelik ortalık artık sürüsüne bereket zombi kaynıyordu. Yani öyle 10-20 zombiden bahsetmiyorum. Bir arabanın üzerine çıkıp kafanızı kaldırdığınızda 100-200, hatta 300 (belki de daha fazla, matematiğim çok iyi değildir) zombiyi aynı anda görebiliyordunuz.

Böyle bir kalabalık beyinsiz zombi grubunu Dead Rising gibi eğlence odaklı bir yapımda düşünmek heyecan vericiydi. İşin eğlence boyutu uzaktan bakıldığında oldukça hoş gözüküyordu. Fakat yüzümde oluşan vahşi ve tatsız gülümse aklıma gelen bir fikir ile kayboldu.

Zamana karşı yarış ve save sistemi. “Yoksa…” dedim ve derin bir sessizliğe gömüldüm. Kısa bir düşünme sekansının ardından yapımcılara yalvardım,“Yine bu iğrenç save sistemi olmasın ya, n’olur be!”

Bu düşünceler fırtınası arasında sonunda oyuna kavuştum, oynadım, bitirdim ve karşınızdayım. Hazırsanız başlıyorum! (Evet, daha başlamamıştık.)

Dead Rising 3, zombilerle cirit attığınız bir açık dünya aksiyon oyunu. Yani zombi değince oyunun korku türünde olduğunu düşünmeyin. Korku öğesi Dead Rising 3’te çok çok zayıf bir durumda. Oyunun ana damarı zombileri çeşitli silahlar ile yok etmek üzerine kurulu.

Çeşitli silah derken, sağlam bir çeşitten bahsediyorum, öyle 5-10 silahtan değil. Dead Rising 3 oyununda neredeyse göreceğiniz her eşyayı silah olarak kullanabiliyorsunuz. Peluş ayıdan masaya, egzoz borusundan boş kutuya, sandalyeden katanaya (!) kadar her çeşit eşya emrinize amade.

Tabii bunların hepsi düşmanlara zarar verecek diye bir şey yok. Bazısını sadece zaman kazanmak, bazısınıysa craft etmek için yanınıza alıyorsunuz. Craft konusuna ileride tekrar değineceğim. Şimdilik Dead Rising 3’ün ana damarlarından gitmeye devam edelim.

Hikayesi:

Bahsettiğim gibi açık bir dünya, yığınla zombi ve bu zombilere karşı kullanabileceğiniz silahlar, işte Dead Rising 3 kabaca bu öğelerden oluşuyor. Fakat Dead Rising 3 oyununun bir hikayesi de var. Hikayenin gerçekçiliği, karakter derinliği veya sunumu çok başarılı olmasa da kendince bir üslubu ve eğlenceli yanı olduğunu inkar edemem.

İlk iki oyunda yönettiğimiz Frank ve Chuck’ın ardından makinist Nick Ramos, Dead Rising 3’teki ana karakterimiz oluyor. Kendisinin geçmişi hakkında çok bir bilgimiz yok. Sadece bir yetim olduğunu, çok iyi bir makinist olduğunu ve boynundaki ilginç dövmeyi biliyoruz. Yetim ve boyundaki dövme oyundaki hikaye için önem taşırken, Nick’in makinistliği oynanış için önem taşıyor.

Nick isimli bu karakterimiz bir grup ile beraber zombi istilasının ortasında kalıyor. Amacımız bu istila altındaki şehirden arkadaşlarımız ile birlikte kaçmak. Çünkü karantina altındaki bu şehir, 7 gün sonra imha edilecek. İçerisinde yaşayan yaşamayan her şey ve herkes toz tanesi olacak.

Hikayemiz önceki Dead Rising oyunlarındaki gibi bize zaman kısıtlaması veriyor. Önümüzde 7 gün var. Oyun zamanıyla 7 gün içerisinde ana hikayeyi sonlandırmanız gerekli. Peki bu durum önceki Dead Rising oyunlarında olduğu gibi sizi sıkıntıya sokuyor mu derseniz, cevabım “çok şükür ki hayır” olurdu.

Dead Rising 3 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-4570 3.20 Ghz. ya da AMD FX-6350 Six-Core 3.9 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7970 GT ya da NVidia GeForce GTX 670 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Dead Rising 3’te görev yapmamız ve gezmemiz için 7 günlük bir süre var belki ama inanın oyun bu sefer süre ile sizi sıkıştırmıyor. Önceki oyunlarda olduğu gibi ‘şu gün, şu saatte, şurada göreve gitmen gerekiyor’ gibi bir durum söz konusu değil.

Toplam 8 kısımdan oluşan Dead Rising 3 oyununu üçüncü gününüzde de bitirebilirsiniz, yedinci gününüzde de. Ben mesela dördüncü günüme geldiğimde oyunu bitirmiştim, üstelik oyunu yayarak oynadım. Zaten oyun da sizi yaymanız konusunda bol bol teşvik ediyor.

İsterseniz oyunun açık dünyasında gezerek sağdan soldan oyun içi hediye kazandıracak eşyaları toplayabilir, isterseniz yan görev peşinde koşabilir, isterseniz de aracınıza atlayarak haritada boş boş gezebilirsiniz.

Ancak burada önemli bir uyarı yapmam gerekiyor. Dead Rising 3 oyunundaki yan görevlerin bir süresi var. Bir yan görev aldığınızda onu gerçekleştirmek için oyun size süre tanıyor. O süre zarfında yan görevi tamamlamazsanız o görev bir daha açılmamak üzere tarihe karışıyor.

Yan Görevler:

Ancak merak etmeyin, Dead Rising 3 oyununda yan görev yapmak isteyen arkadaşlar süre konusunda hiç sıkıntı çekmeden görevleri tamamlayabilirler. Yan görevlere süre tanınmasındaki amaç, aynı anda 20 tane aktif yan görev olmamasını sağlamak. Çünkü siz oyunda ilerledikçe yeni yan görevler çıkmaya devam ediyor.

Hazır Dead Rising 3 görevlerine geçiş yapmışken içeriklerine de değineyim. Yan görevleri maalesef beğenmedim. Çünkü genellikle ‘şuradan eşya topla, 5 tane parça getir’ gibi sığ konular üzerine kurulmuşlar. Ve oldukça fazla sayıdalar. Ara sıra daha farklı yan görevlerle de karşılaşıyorsunuz ama durumu kurtarmaya yetmiyor.

Psycho görevler:

Fakat! Dead Rising 3 yan görevlerinin yanında açılan Psycho görevleri var ki, onların yeri ayrı. Oyun boyunca birkaç kez karşılaşacağınız bu Psycho görevleri, bana ana görevlerden daha çok zevk verdi. Buradaki olay aslında klasik bir boss kapışması.

Ancak kapıştığınız karakterler görevin ismi gibi kafadan çatlak vaziyetteler. Her biri birbirinden ilginç olan bu tipler ile yapacağınız kapışmalar eminim ki oyundan en çok zevk alacağınız anlar olacak.

Ana Görevler:

Şimdiyse gelelim Dead Rising 3 ana görevlerine. Aslında ana görevlerin kurgusu genel olarak başarılı. Kendini tekrar etmiyor ve size sürekli farklı şeyler sunuyor. Hikaye de bir noktada ilginç olunca kendinizi görevlere kaptırıyorsunuz.

Üstelik bu görevlerde sadece zombilerle değil, çeteler ve devlet güçleriyle de çarpışıyorsunuz. Yani kanlı canlı insanlarla. Ancak çarpışma esnasında mantık aramamanızı tavsiye ederim, sonra bazuka mermisiyle ölmeyen bir insan görünce şoka girmeyin.

İnsanlarla çatışmak, zombi kesmek kadar eğlenceli değil, çünkü oyun onlara göre tasarlanmamış. Genellikle vur-kaç metodunu kullanarak çarpışmalarınızı sonlandırmaya çalışıyorsunuz. Ancak insanlarla kapışmalarınız çok sık değil, bu sebeple rahatsız olacağınızı söyleyemem.

Haritalar:

Ana görevler ve oyunla ilgili en büyük sıkıntı haritada yatıyor aslında. Dead Rising 3’ün açık dünyası dört parçaya bölünmüş durumda. Küçük gözüktüğüne bakmayın, önceki oyunlara göre oldukça geniş, üstelik içerisinde eşya ve keşfedebileceğiniz yerlerle dolu (zombileri saymıyorum bile).

Haritaya ayak bastığınız ilk birkaç saatte yaptığınız yolculuklardan ve keşiflerden oldukça zevk alıyorsunuz. Fakat birkaç saatin ardından artık baymaya başlıyorsunuz. Dört ayrı yerleşim biriminden oluşan bu haritada bir taraftan diğer tarafa gitmek için köprüleri kullanıyorsunuz.

Fakat geliş ve gidiş güzergahlarınız o kadar aynı oluyor ki bir yerden sonra daha önce 58 kere geçtiğiniz yerden bir daha geçmek zorunda kalıyorsunuz. Ve inanın o kadar zombi varken yolculuklarınız çok hızlı ve keyifli geçmiyor.

Eğer GTA 5 kadar büyük bir haritası olsaydı oyunun, bu durum keyifli bir hale gelebilirdi. Ancak seri için büyük, açık dünya oyunları içinse ortalama bir haritaya sahip Dead Rising 3. Bu yüzden sürekli yerleşim birimleri arasında mekik dokumak belli bir yerden sonra çok sıkıcı bir hal alıyor.

Tabii ki siz her ezdiğiniz ve dövdüğünüz zombiden keyif alan bir oyuncuysanız sizin için sıkıntı olacağını sanmıyorum. Fakat ben aynı arabayla, aynı yerde, aynı zombiyi 50. kere ezmekten sıkılabiliyorum.

Save Sistemi:

Dead Rising serisiyle ilgili en büyük iki korkumdan biri olan zaman meselesinden bahsettiğimize göre şimdi sıra geldi Dead Rising 3 save sistemine. Öncelikle oyunda istediğiniz anda save yapabildiğinizi söyleyeyim. Ancak bu demek değil ki oyunu açtığınızda direkt olarak kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

En son hangi görevi bitirmişseniz, en son hangi eşyalar üzerinizdeyse, en son haritanın neresindeyseniz Dead Rising 3 oyununu bir sonraki açışınızda tüm mevcut durumunuzla, en son çıktığınız yere en yakın safe house’tan sizi başlatıyor. Bununla beraber bir güzel durum da görev içerisinde de oyunun sık sık save alması. Yani öldüğümüz zaman ebemizin nikahı ile bir alıp veremediğimiz olmuyor.

Gelelim Dead Rising 3’ün en keyifli kısmını detaylandırmaya. Ne teknik kısım ne de hikaye; Dead Rising 3’ü gerçek anlamda başarılı yapan unsur oynanış kısmı. Oyunda her çeşit zombiyi binbir türlü şekilde haklayabiliyorsunuz. Zaten oyunun ana unsurlarından biri craft yapmak. Yani elinizdeki silahları birleştirmek.

Silahlar:

Dead Rising 3 oyunu içerisinde bulacağınız taslaklar sayesinde hem silahları, hem de arabaları birleştirerek ortaya fantastik kombinasyonlar çıkarabiliyorsunuz. Hadi işin araç kısmı neyse de, silah kısmı beni oldukça eğlendirdi (Yalan olmasın araç kısmı da eğlenceli). Oyun size neredeyse 100’den fazla silah kombinasyonu yapma şansı veriyor. Kombinasyondan kastım aslında iki tane eşyayı alıp birleştirmek. Ama ne birleştirmek!

Birkaç örnek ile durumu daha iyi açıklayacağıma inanıyorum. Boks eldiveni ve araba motorunu birleştirerek shoryuken çekebildiğiniz (yanlış duymadınız) bir boks eldiveni, makineli tüfek ile pompalı tüfeği birleştirerek über bir silah (isim bile bulamadım), Blanka kafasıyla eletrik kutusunu birleştirerek gerçek bir Blanka gücü(!), eldiven ile elektrik çubuklarını birleştirerek Darth Sidious gücünü elde edebilirsiniz. Sanırsam ki bu uç örnekler Dead Rising 3 oyunundaki kombinasyon çılgınlığının nerelere vardığının bir kanıtı olmuştur.

Benim oyun boyunca kullanmayı en çok sevdiğim kombinasyon ise hem kesen hem de yere mıhlayan ağır çekiç ile testere kombinasyonu oldu. Kullanırken en acayip gelen silahsa patlayan çekiç oldu. Kendisi düşman ile temas ettiği anda bomba etkisi yaratıyor. Zaten bu silahı oluşturmak için el bombası ve ağır çekiç gerekiyor.

İnanın bu yukarıda saydığım örnekler oyunun geri kalanına kıyasla devede kulak kalıyor. Üstelik araştırmayı seven biriyseniz haritadaki taslakları kovalayarak bir sürü yeni silah kombinasyonu bulabilirsiniz. Ama merak etmeyin araştırmayı sevmeseniz bile oyun boyunca bir sürü silah taslağıyla karşılaşacaksınız. Çünkü yapımcı firma üç oyuna yetecek kadar silah kombinasyonu koymuş.

Dead Rising 3 oyununun en başlarında tek tük silahlar ile ilerlerken bir yerden sonra envanterinizde özel olmayan silah göremeyeceksiniz. Çünkü o kadar çok karşınıza çıkıyor ki, özel bir silahınız olmadığında kendinizi eksik hissetmeye başlıyorsunuz.

Sinir olduğum bir noktadan daha bahsetmek istiyorum. Dead Rising 3 oyununda yetenek geliştirme sistemi var. Seviye atladıkça belli başlı yeteneklerinizi geliştirmek için puan kazanıyorsunuz. Tabii seviye atlamak için bol bol zombi kesmeli ve görev yapmalısınız. Hayır, sinir olduğum nokta bu değil tabii ki de.

Envanter Sistemi:

Şimdi bizim Dead Rising 3 oyununda bir envanter sistemimiz var. Bu envanterimizde başlangıçta 4 adet slot/yerimiz oluyor. Eğer yetenek puanlarınızı envanter genişletmeye verirseniz bu sayıyı 8’e kadar çıkarabiliyorsunuz.

Hatırlarsanız oyunda gördüğünüz neredeyse her şeyi yanınıza alabildiğinizi söylemiştim. 4 adet yeriniz de doluyken bir eşya almaya çalışırsanız elinizdeki eşyayı bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Buraya kadar hala her şey güzel, bir sıkıntı yok. Gelelim asıl soruna.

Dead Rising 3 oynarken can barınız azaldığı zaman yerden sağlık yenileyen yiyecek veya içecek bulmanız gerekiyor. Bu gıdalarıysa aynı bir eşya gibi yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Fakat bu gıdalar oyun boyunca o kadar çok karşınıza çıkıyor ki yanınızda taşıma ihtiyacı hissetmiyorsunuz. İşin sinir bozucu kısmıysa tam burada başlıyor.

Haldır haldır bir zombi koşuşturmacası içerisinde canınız azalmaya başlıyor, envanteriniz de ağzına kadar dolu (ki genelde hep dolu olacaktır), yerde bir gıda görüyorsunuz ve yemek istiyorsunuz, fakat elinizdeki eşyayı atmadan o gıdayı yiyemiyorsunuz, böyle olunca koşuşturmaca içerisinde eşyayı atıyor, gıdayı yiyor, sonra tekrar eşyayı elinize alıyorsunuz.

Anlatması ne kadar hızlı değil mi; fakat oyun içerisinde bu temponun hızını düşürüyor ve sizi gereksiz yere envanter düzenlemesine götürüyor. Ayrıca eşya atıp alırken de karakteriniz duraksıyor. Oyun boyunca çok sık gıda yediğinizi düşünürseniz bu durum ile bir 200-300 kere (matematiğim kötüdür demiştim) karşılaşacaksınız demektir.

Bu durum için “stratejik plana zorluyor işte ne güzel,” diyenler olacaktır. Ama ben oyunun temposunu düşüren bu sistemi hiç beğenmedim. Eğer yapımcılar stratejik bir derinlik istiyorlarsa farklı bir şekilde vermeliydiler. Çünkü bu sistem saçma olmuş.

Yani Dead Rising 3 karakterimiz bir elinde sopa tutarken, diğer elinde de soda şişesi tutamaz mı? Yapımcı firma en azından bu gıdaları envantere dahil olmayacak, direkt tüketilecek şekilde ayarlayabilirmiş. Neyse, artık iş işten geçmiş oldu. Sonuçta tüm bu isyana rağmen bu saçma sisteme bir yerden sonra alışıyorsunuz ve o kadar da rahatsız etmemeye başlıyor.

Grafikler:

Dead Rising 3 en nihayetinde yeni nesil bir oyun. Yeni nesil deyince ilk akla genel şey de işin görsel boyutu oluyor. Dead Rising 3’ün aslında kaplama kalitesi olarak çok uçuk bir tarafı yok. Hatta açık dünyanın içerisinde çok hızlı yolculuk ederseniz bazı kaplamaların geç geldiğini göreceksiniz.

Fakat Dead Rising 3 dar alanda kısa paslaşmalar yapmak yerine işi genişliğe vurmayı tercih etmiş ve bu genişliği de ağzına kadar doldurmuş. Haritalardaki zombi sayısı ve eşya sayısı muazzam. Üstelik zombilerin çeşitliliği de göz alıcı. Kısa bir süre önce Xbox One’da incelediğimiz bir diğer oyun olan Ryse’daki karakter çeşitliliğinin yanında Dead Rising 3 apayrı bir dünya kalıyor.

Evet, belki Ryse kadar uçuk bir grafik kalitesi yok, fakat açık dünyayı sunmakta ve içini doldurmakta gerçekten başarılı bir iş çıkarılmış. Sırf o yığın halinde doluşmuş zombi sürüsünün arasına girmek için bile Dead Rising 3 denenmesi gereken bir yapım.

Ama dediğim gibi oyunda yer alan çok ufak kaplama sorunları ve ondan da ufak FPS düşüşleri mevcut, bunu da not olarak ekleyeylim.

Son Sözler:

Eğer elinizde bir Xbox One var ise özel olarak alabileceğiniz sayılı oyunlardan bir tanesi Dead Rising 3. Üstelik bana kalırsa özel oyunlar arasında en başarılı olanı.

Aslında düşündüm de Dead Rising 3 sadece Xbox One’ın değil de PlayStation 4’ün özel oyunlarından da daha başarılı. Konsola özel çıkan oyunlar arasından benim zirvedeki ismim şimdilik Dead Rising 3.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments