Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Ultra Street Fighter 4 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Ultra Street Fighter 4 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 5 Kasım 2020
Künyesi
Yayımcı

Capcom

Yapımcı

Capcom, Dimps

Çıkış Tarihi

03 Haziran 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Dövüş Oyunu

Oyun Motoru

Açıklanmadı.

ESRB Rating

TEEN 13+

Türkçe Dil Desteği

Ultra Street Fighter 4 oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Artı Yönleri

Cartoon tarzı grafikler,

Delayed Standing özelliği,

Karakter çeşitliliği,

Eski SF tadından hiçbir şey kaybetmemesi.

Eksi Yönleri

Ultra Double Combo,

Hala ve hala uyuz eden Training ritmi.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.3
Aldığı Puanlar

Ultra Street Fighter 4, yeni özellikleri ve yine amansız dövüşleriyle oyuncularını bekliyor.

8.0
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Dövüş oyunu Ultra Street Fighter 4’e ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz inceleme yazısı ile karşınızdayız. Gerçek bir dövüşçünün ana silahı yumruk ve tekmeleridir derler hep. İnanırım. İşin içerisinde cesaret ve azim olduğu zaman bazen tek güvendiğimiz şey onlar oluyor. Tüm gücümüzü yumruklarımıza veriyoruz bazen. Düşünmeye fırsatımız bile kalmıyor.

Ama bu sefer, işler olduğundan çok farklı. Yumruklarınızı sıkın, dizliklerinizi bağlayın. Derin bir nefes alın, 4’e kadar sayın. Sonra derin nefes verin, tekrar 4’e kadar sayın. Elleriniz terleyebilir, sakin olun. Kulaklığınızı da takmayı unutmayın; çünkü bu sefer silahımız yumruklarımız değil, Joystickler’imiz olacak.

Street Fighter’a hoş geldiniz…

25 sene önce başladı bu turnuva. Normal, hard, very hard, super, mega derken şimdi de ultraya geldik. Ne çabuk geçti zaman, ne dişli rakipler devrildi o arenada. Ne tekmeler uçuştu, ne hadoukenler atıldı o toprak zeminlerin üzerinde. En sonunda ise kazanan sadece bir kişiydi.

Hayır, o kişi siz değilsiniz. Henüz değilsiniz. O kişi olmak için, çok ekmek yemelisiniz. Neden mi?

Street Fighter, gerçekten bir dövüş oyuncusunun bu oyunu “oynayabilmeden” ben dövüş oyuncusuyum dememesi gereken bir oyun. Reflekslerin hayat kurtardığı, düşünce yapısının oynayışınızı şekillendirdiği ve tek başınıza olduğunuzu bildiğiniz bir oyun, Street Fighter. Capcom’un onca yıl önce başlattığı bu alışkanlık, asla bitmeyecek biliyoruz; bitmesini de istemiyoruz.

Peki ya şimdi durum nedir? Durum şimdi işin ultraya taşınmış boyutudur. Peki ne kadar “Ultra”? Şahsen Capcom’un “Super, mega ultra bla bla.” politikasına bu kadar bağlı kalacağını tahmin etmemiştim. Zaten firmaya Devil May Cry ve Street Fighter gibi oyunlar yüzünden aşırı bir sevgim var; fakat sanki böyle yaparak biraz sektöre ve paraya oynuyor gibi geliyordu bana.

Yine de Ultra Street Fighter 4 çıkmadan yorum yapmak istemedim tabii ki. İçimde sürekli konuşup duran, susmayan o ağzını burnunu kırdığımın sesleri ise bunun zaten bir DLC kıvamında olacağını söylüyordu.

Ultra Street Fighter 4 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core2 Duo E4400 2.00 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800+ 2.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3400 Series ya da NVidia GeForce 6600 GT veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 12 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Özellikler:

Onca oyun değiştirdi Street Fighter ismi. Her seferinde gelişti de gelişti; şimdi ise ben ortada gelişen şeyin yalnızca “dış etmenler” olduğunu düşünüyorum. Yani oyunu yenilikçi bir kıvama getirmek yerine, sanki yerlerinde sayıyorlar ve değişik değişik, cins cins şeyler eklemeyi benimsiyorlar. Hoş, “Daha ne kadar neyi geliştirebilirler bir dövüş oyununda babacım?” diye sorabilirsiniz bana; inanın bu hiç belli olmaz.

Bakın, eskiden Atari salonlarından çıkmıyorduk, şimdi Atari salonunu konsollarımıza ve bilgisayarlarımıza bağlayabiliyoruz (Arcade Stick). Yani zamanın ilerlediği ve teknolojinin geliştiği oranda, beklentilerde artıyor doğal olarak.

Ultra DLC Fighter 4: Arcade Edition!

Ultra Street Fighter 4’ün dışardan görünen bizlerle buluşturduğu 3-4 özellik, fakat içeriye bakınca 10’larca düzenlemesi mevcut. Bu yüzden, USF4 bir DLC olmuş arkadaşlar. Zaten Capcom’da söylüyordu, tadının DLC gibi olacağından. Acı olmamış Allah’tan, yenilebiliyor her zamanki gibi.

Red Focus Attack:

Ultra Street Fighter 4’te bizlerle buluşan ana özelliklerden bahsedelim; Red Focus Attack, özellikle Street Fighter’ın mihenk taşı olan Focus Attack olayını bir adım yukarıya taşıyan yeni bir sistem.

Başlarda bana ne kadar gereksiz gibi gelse de, oynadıkça aslında “hayat kurtaran” bir sistem olduğunu anladım. Normal Focus Attack’ın yanında bir de ekstra olarak Light Punch’a bastığımızda gerçekleştiriyoruz. Yapmak için 2 bar gerekiyor ve 2 metrelik bir alana ihtiyacımız var.

Özelliği ise Focus Attack’ın yanında daha fazla saldırıyı bloklayan bir özelliği var. Yani adamın komboya başladığını anladığınız zaman Red Focus yaptığınızda, Focus Breaker’a denk gelmediğiniz sürece arka arkaya yapılan birçok harekete dayanabiliyor ve avantajı elinize alabiliyorsunuz. Ama olay çok riskli, çünkü Red Focus’u kıran tüm saldırılar, normal Focus Attack’ı kıranlar ile aynı. Tercih sizin.

Ultra Double Combo:

Ultra Street Fighter 4 Ultra Double Combo, bana göre gelmiş geçmiş en gereksiz, en saçma özellik olmuş bu. Oyun başlarken seçtiğimiz Ultra hareketlere ek olarak bulunan bu özellikle ile, oyun içerisinde aynı anda 2 ultramızdan biri yapabiliyoruz.

Güzel göründü öyle değil mi? Şunu duyana kadar bekleyin. Ultra Double Combo seçip de yaptığınız Ultra hareket, normalinden %60 daha az hasar veriyor.

Kullanmayalım daha iyi. Birçok oyuncunun altın anahtarıdır fazla hasar veren ultra hareketler ve %60 ne yazık ki çok fazla bir rakam. Tabii ki normal olarak dövüşmeyi sevip de, fırsat değerlendirmek adına oyunun sonlarına doğru Ultra Double Combo kullanmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan olacaktır; fakat onun dışında ne yazık ki çok gereksiz bir özellik.

Delayed Standing:

Ultra Street Fighter 4’ün Delayed Standing özelliği, Capcom vs. SNK 2’deki “Tactical Recovery” özelliğini anımsatan bir özelliğe geldi sıra. Bana göre oyuna getirilebilecek en mantıklı özelliklerden biri olmuş.

Daha çok wake-up game olarak adlandırılan bu özellik sayesinde, yere düştüğünüz zaman rastgele basacağınız 2 tuş, sizin gecikmeli kalkmanıza sebep oluyor ve bu şekilde rakibinizin boş anını yakalama konusunda birkaç taktik edinebiliyorsunuz.

Bu şekilde yerden kalkarken ekstra framelerden yararlanan karakter, rakibi şaşırtabiliyor ve Option Select gibi kurtulması mümkün olmayan karşı saldırılara, ekstra karşı saldırı yapabiliyor. Tabii ki bu yine oyuncuya kalmış bir şey. Fakat taktiksel düşünmek için birebir.

Ultra Street Fighter 4 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6700 2.66 Ghz. ya da AMD Athlon II X4 631 Quad-Core 2.6 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2900 GT ya da NVidia GeForce 8600 GTS veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 12 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Karakterler:

Peki bunların dışında? Tabii ki de boş değil. Ultra Street Fighter 4 ile birlikte birçok karaktere destek gelmiş, birçok karakterin dengeleri düzeltilmiş. Karakter saldırılarının framelerinin değişmesi dahil her şeyin daha da dengelenmesi benim hoşuma gitti.

Yürüme hızından kick ratelerine kadar her şey, oyuna hakim hale getirilmiş ve kendi karakterinde uzman olan biri rahatlıkta ne gibi değişikliklerin olduğunu anlayabiliyor.

Evet, neredeyse her karakterde bir değişiklik var. Bunun için USF’nin resmi sitesindeki listeye göz atabilirsiniz. Tabii ki yeni eklenen Rolento, Decapre ve Hugo gibi karakterler de DLC’nin cabası; pardon, oyunun cabası…

Son Sözler:

Sonuç ne mi? Sonuç, DLC tadında, yenilenmiş, yeni haritalar eklenmiş, grafik kalitesi iyileştirilmiş “yeni” değil “başka” bir Street Fighter. Eğer bir dövüşçüyseniz, zaten bu oyunu alacaksınız.

Street Fighter’a başlamak istiyorsanız da, zaten yine alacaksınız. Her iki türlü de bu oyunu edineceksiniz. O yüzden herhangi bir öneri yapmıyorum.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments