Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi [Tüm Detaylarıyla]
1

Oyun hakkında tüm detayları bulabileceğiniz Captain Tsubasa: Dream Team rehberimize hoşgeldiniz. Captain Tsubasa: Dream Team, 2017 yılında Android ve iOS için KLab tarafından çıkarılan bir menajerlik/kart/futbol oyunu.

Oyunun Japonya ve Avrupa olmak üzere, iki farklı sunucusu var. Oyunun temelinde bir farklılıkları yok ancak Japonya sunucusu (şu an) biraz daha önden gidiyor içerik olarak. Bu rehberimizde ise oyunla ilgili, bilmeniz gereken tüm temel bilgileri bulabileceksiniz.

Genel Bakış:

Captain Tsubasa: Dream Rehberi’nin ilk bölümüne hoşgeldiniz. Rehberimize başlamadan önce ilk önce oyunu bilmeyenler için kısaca özetlemek istedim.

Captain Tsubasa: Dream Team Nedir?

Captain Tsubasa: Dream Team, 1981 yılından bu yana yayımlanan bir futbol mangasının mobile uyarlanmış oyunudur. 90’lı yıllarda bizleri televizyon başına kitleyen bir de animesi bulunmaktaydı. Ve şimdi oyun cep telefonlarımıza geldi, Tsubasa heyecanını her yerde yaşayabiliriz.

Oyunun türü ne diyecek olursanız, açıkçası biraz kararsızım. Captain Tsubasa: Dream Team bir futbol oyunu, ancak tam bir futbol oyunu sayılmaz. Çünkü oyuncuları tam vücut olarak görmüyoruz, sadece hareket eden yuvarlaklardan ibaretler.

Sadece özel hareket kullandığımız zaman araya giren sahnelerde oyuncularımızı görüyoruz. Şut çekerken, çalım atarken falan. Oyun bir menajerlik oyunu sayılabilir, çünkü kadromuzu kurup otomatiğe bırakıp maçları izleyebiliyoruz.

Ancak menajerlik oyunlarında olduğu gibi oyuna müdahale de bulunamıyoruz. Oyun kart oyunu sayılabilir, çünkü farklı kartları bir araya getiriyor ve 18 karttan (oyuncudan) oluşan bir deste yapıyoruz ve rakibe karşı kazanmaya çalışıyoruz.

Ayrıca yeni çıkan oyuncu kartlarını da elde etmeye çalışıyoruz. Ancak kurallarda futbol kuralları geçerli, o nedenle bir kart oyunu da sayılmaz. Kısaca üçünün karışımı diyelim oyun türüne.

Oyunda belli bir enerjimiz mevcut ve her maç bizden belli bir enerji götürüyor. Günde 3 kez, enerjimizi tam olarak doldurabiliyoruz (reklam izleyerek) ve oyuncu profilimiz seviye atlarsa enerjimiz tam olarak doluyor. Hikaye kısmında ilerlerken, etkinliklere girerken enerji ana kaynağımız, o yüzden dikkatli kullanmak gerek.

Captain Tsubasa: Dream Team Basit Yetenekler:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde oyundaki basit yeteneklere göz atacağız ve hangisi diğerine karşı daha güçlü ondan bahsedeceğiz. Basit yeteneklerin önemi şu; basit yeteneğinizin değeri ne kadar yüksekse özel yeteneğinizi o kadar güçlendirir.

Captain Tsubasa: Dream Team Ofansif Yetenekler:

Shot: Şut Çekmek. En basit yetenek ile başlayalım. Topu doğrudan kaleye göndermeye yarayan basit yeteneğimiz. Zayıf olduğu defansif basit yetenek Block (Engelleme). Şut yeteneğiniz ne kadar yüksekse, gol atma ihtimaliniz o kadar artar.

Oyun içindeki şut değeri, oyuncuların Power (Güç), Technique (Teknik) ve Speed (Hız) değerlerinden belli bir oranda etkilenir ve ham şut değerinizle toplanarak oyun içindeki esas şut değeriniz oluşur. Bu bundan sonraki tüm basit yetenekler için de geçerlidir.

Not: Oyuncunun şut değeri 5 bin civarında iken, oyun içinde 10 bin şut değerine ulaşma sebebi budur.

Pass: Pas Atmak. Topu bir başka oyuncuya göndermenizi sağlayan basit yeteneğimiz. Ne kadar yüksek o kadar iyi. Zayıf olduğu defansif basit yetenek Intercept (Araya Girme).

One-Two: Duvar Pası. Topu, yakınınızdaki bir oyuncuya gönderip geri almanızı sağlayan basit yeteneğimiz. Değeri pas değerinden etkilenir. Zayıf olduğu defansif basit yetenek Intercept (Pas Kesme)

Dribble: Çalım Atma. Defansif yeteneklere karşı ayakta duran kaleniz. Oyundaki en önemli yeteneklerden birisi. Zayıf olduğu defansif yetenek Tackle (Kayarak Müdahale). Dribble basit yeteneği ile Intercept, Block gibi defansif yetenekleri geçme olasılığınız oldukça yüksektir.

Volley / Header: Vole Vuruşu / Kafa Vuruşu. Ceza sahasında top havadan geldiğinde karşımıza çıkan basit yetenek. Değerleri şut ile aynıdır. Zayıf olduğu defansif yetenek Block.

Trap: Top Kontrolü. Ceza sahasında havadan gelen topu, kontrol etmek istediğimizde kullanacağımız basit yetenek. Değerleri çalım atma ile aynıdır. Zayıf olduğu defansif yetenek Clear (Uzaklaştırma).

Captain Tsubasa: Dream Team Ofansif Basit Yetenekler

Captain Tsubasa: Dream Team Defansif Yetenekler:

Block: Engelleme. Şutları engellemeye yarayan basit yeteneğimiz. Çok düşük olsa da bazen pasları kesme ihtimali de bulunuyor. Ancak bunun için mevcut oyuncunun Intercept (Araya Girme) yeteneğinin de belli bir seviyede olması gerekiyor.

Intercept: Araya Girme. Pasları kesmeye yarayan basit yeteneğimiz. Çok düşük olsa da bazen şutları kesme ihtimali de bulunuyor. Ancak bunun için mevcut oyuncunun Block (Engelleme) yeteneğinin de belli bir seviyede olması gerekiyor.

Tackle: Kayarak Müdahale. Rakibin ayağına kayarak müdahale ettiğimiz basit yeteneğimiz. Dribble (Çalım Atma) yeteneğinin direkt karşı yeteneği, değerler arasında bir uçurum yoksa topu alma ihtimaliniz çok yüksek. (2 bin Tackle değeri olan oyuncunun, 6 bin Dribble değeri olan oyuncudan top çaldığını gördü bu gözler.)

Clear: Uzaklaştırma. Rakibe gelen hava topunu engelleyip, uzaklaştırmamızı sağlayan basit yetenek. Ancak riskli bir tercih, çünkü top rakibe gidebilir.

Catching: Yakalama. Kalecilerin topu yakalamak için kullandıkları basit yetenek. Normal şutlar dışında bir şey yakalamasını beklemeyin. Hayal kırıklığı olur.

Punching: Yumruklama. Kalecilerin topu yumruklama için kullandığı basit yetenek. Normal şutlarda işe yarar ancak genel olarak çok işe yaradığını söyleyemeyiz.

Basit yeteneklerimiz bunlardan ibaret. Hazırsanız rehberimizin oyuncu türleri bölümüne geçebilirsiniz.

Captain Tsubasa: Dream Team Defansif Basit Yetenekler

Captain Tsubasa: Dream Team Oyuncu Türleri:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin oyuncu türleri bölümüne hoşgeldiniz. Oyunda üç farklı oyuncu türü bulunuyor. Bunlar;

 • Toughness (Dayanıklılık),
 • Skill (Yetenek) ve
 • Agility (Çeviklik).

Her biri, birine karşı avantajlı, diğerine karşı dezavantajlı durumda. Oyuncular; eşleşmelerde zayıf olduğu oyuncuyla karşı karşıya gelirse, statlarında düşme olur (tam tersi durumda güçlenir). O nedenle hangi tür, hangi türe üstün bilmek gerekir.

Toughness (Dayanıklılık):

Oyuncu portrelerinde, kırmızı sembolle gösterilir, kırmızı sembolün içinde T harfi bulunur. Genelde en yüksek Power (Güç) değerleri bulunan oyunculardır. Agility (Çeviklik) türündeki oyunculara karşı zayıftırlar. Skill (Yetenek) türündeki oyunculara karşı güçlüdürler.

Agility (Çeviklik):

Oyuncu portrelerinde mavi sembolle gösterilir, mavi sembolün içinde A harfi bulunur. Genelde en yüksek Speed (Hız) değerleri bulunan oyunculardır. Skill (Yetenek) türündeki oyunculara karşı zayıftırlar. Toughness (Dayanıklılık) türündeki oyunculara karşı güçlüdürler.

Skill (Yetenek):

Oyuncu portrelerinde yeşil sembolle gösterilir, yeşil sembolün içinde S harfi bulunur. Genelde en yüksek Technique (Teknik) değerleri bulunan oyunculardır. Toughness (Dayanıklılık) türündeki oyunculara karşı zayıftırlar. Agility (Çeviklik) türündeki oyunculara karşı güçlüdürler.

Görselde de görebileceğiniz Hyuga’nın ve Kishida’nın kafasının hemen yanında yer alan S işareti ve yeşil renk, karakterin Skill (Yetenek) türünde olduğunu belirtmekte.

Captain Tsubasa: Dream Team Oyuncu Türleri

Oyuncu türleri özellikle defans oyuncularıyla olan eşleşmelerde ve kalecilerde önemlidir. Kaleci Toughness iken, Agility bir oyuncu ile şut çekmek, yakın değerlerde gol getirir. Bu nedenle oldukça önemlidir.

Bir oyuncunun birden farklı türü olabilir. Tsubasa Oozara’nın hem Toughness, hem Agility, hem de Skill oyuncu kartı vardır. Hatta birden fazla aynı türde kartı da olabilir.

Her biri farklı oyun kompozisyonlarında iş yapar. Rehberimizin oyuncu türleri bölümünün sonuna geldik. Şimdi Captain Tsubasa: Dream Team oyuncu seviyeleri bölümüne geçelim.

Captain Tsubasa: Dream Team Oyuncu Seviyeleri (LVL):

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde oyuncuların seviyelerinden ve öneminden bahsedeceğiz. Her oyuncunun, kendine ait bir kalitesi bulunmaktadır.

Her oyuncu kalitesine göre belli bir seviyeye kadar seviye atlayabilir. Seviye atlatma işlemi Training (Antrenman) menüsünden yapılır ve Training için Roberto’s Notebook adı verilen eşyaya ihtiyacınız vardır.

Roberto’s Notebook denen eşyanın aynı oyuncularda bulunduğu gibi kaliteleri vardır. Hemen belirteyim, SR ve üstü kitaplar dışındakileri kullanmayın, harcayacağınız paraya yazık. UR kalitesinde bulduğunuz kitapları oyuncularınıza hızlı seviye atlatmak için kullanın.

Roberto’s Notebook ile ilgili bir diğer önemli nokta kitabın rengi. Eğer ki kitabın rengi, Oyuncu Türü ile uyum sağlıyorsa vereceği tecrübe puanı % 50 daha fazla oluyor. Oyuncuların rengine ve kitapların rengine dikkat!

Görseldeki Captain Tsubasa: Dream Team Training ekranı. Burada kullandığımız kitap rengiyle, oyuncunun renginin aynı olmasına dikkat etmeliyiz.

Captain Tsubasa: Dream Team Oyuncu Seviyeleri

Oyuncuların kalitelerine göre maksimum seviyeleri bulunuyor. Bunlar 20 seviye arayla artıyor. N kalite oyuncular 20. seviyeye kadar, R kalite oyuncular 40. seviyeye kadar, SR oyuncular 60. seviyeye kadar, SSR oyuncular 80. seviyeye kadar, UR oyuncular 99. seviyeye kadar yükseltilebiliyor.

Oyuncuları evrimleştirmek için, maksimum seviyeye çıkarmak zorundasınız. Yani SSR oyuncuları, UR yapmak için öncelikle 80. seviyeye çıkarmalısınız.

Captain Tsubasa: Dream Team Oyuncu Evrimi:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin oyuncu evrimi bölümünde sizlere oyuncuları nasıl evrimleştirebileceğinizi ve neye ihtiyacınız olacağını anlatacağız. Hazırsanız başlayalım.

Bazı istisnalar dışında, oyuncular bir kere evrim geçirebilir. (Bazı etkinlik oyuncuları, R kalitesinden UR kalitesine kadar evrimleşebilir, bunlar için gereken eşyalar değişebilir).

Ama genel olarak evrimleştirmek için uğraşacağımız iki oyuncu kalitesi var. SR kalitesinden SSR kalitesine ve SSR kalitesinden UR seviyesine.

Peki evrimleştirme işlemi için ne gerekli? Drill (Egzersiz) adı verilen eşya. Bu eşyaları oyun içinde kasarak veya mağazadan gerçek parayla satın alabilirsiniz. Ancak kasması oldukça kolay olduğu için, biraz uğraşarak toplamanız çok daha mantıklı.

Bu Drill kartlarının 4 farklı çeşidi var. Legendary (Efsanevi), Gold (Altın), Silver (Gümüş) ve Bronze (Bronz). Unutmadan her bir Drill kartının renkleri de, oyuncuların rengine göre değişiyor.

Agility türü oyuncular için Mavi, Toughness türü oyuncular için Kırmızı, Skill türü oyuncular Yeşil olan Drill kartlarını kullanmanız gerekiyor. Yani uzun bir kasma süreci sizi bekliyor.

Captain Tsubasa: Dream Team Oyuncu Evrimi (Evolution)

Bu Drill kartları içinde, en zor bulabileceğiniz kart adından da belli olacağı üzere Legendary olan. Legendary Drill kartı, SSR oyuncuları UR seviyesine yükseltirken gerekiyor.

Aşağıda standart bir SSR kalitedeki oyuncu ve SR kalitedeki oyuncu için gereken şartları görebilirsiniz.

SSR oyuncuyu evrimleştirmek için gerekenler:

 • 1 adet Legendary Drill Kartı,
 • 10 adet oyuncunun türünde Gold Drill Kartı,
 • 25 adet oyuncunun türünde Silver Drill Kartı,
 • 50 adet oyuncunun türünde Bronze Drill Kartı,
 • Oyuncunun seviyesinin 80 olması,
 • 500 000 altın.

SR oyuncuyu evrimleştirmek için gerekenler:

 • 5 adet oyuncunun türünde Gold Drill Kartı,
 • 10 adet oyuncunun türünde Silver Drill Kartı,
 • 25 adet oyuncunun türünde Bronze Drill Kartı,
 • Oyuncunun seviyesinin 60 olması,
 • 250 000 altın.

Gelelim o malum soruya, Drill kartları nereden düşüyor? Haftanın ilk 4 günü olan etkinliklerde toplayabilirsiniz. Toplamda 3 farklı seviyesi olan etkinliklerde Very Hard zorluk seviyesi en yüksek ihtimalle Legendary Drill kartı atma ihtimali bulunan seviye. Hard ve Normal seviyeler ise; sırasıyla Silver ve Bronze Drill kartı atmak için kasacağınız etkinlikler.

Captain Tsubasa: Dream Team Drill Kartları:

Captain Tsubasa: Dream Team oyununda ihtiyacınız olan Drill kartlarını aşağıdaki listeden kontrol ederek, ilgili günlerde kasabilirsiniz.

 • Pazartesi günü her tür oyuncu için Drill Kartı,
 • Salı günü Toughness türü oyuncular için Drill Kartı,
 • Çarşamba günü Agility türü oyuncular için Drill Kartı,
 • Perşembe günü Skill türü oyuncular için Drill Kartı.

Evrimleştirme ile ilgili anlatacaklarım bu kadar, şimdi takım şekillendirme ve buff sistemi bölümüne geçelim.

Captain Tsubasa: Dream Team Takım Şekillendirme ve Buff Sistemi:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin takım şekillendirme ve buff sistemi bölümünde size takım şekillendirme ve buff sistemiyle ilgili ipuçlarından bahsedeceğim. Takım kompozisyonlarında iki farklı takımdan bahsedebiliriz.

Bunlardan birisi Monocolor (Tek renk) takımlar, diğeri ise dengeli takımlar. İkisinin de avantajları ve dezavantajları var, şimdi sırayla bundan bahsedelim.

Monocolor (Tek Renk) Takım Kompozisyonu:

Oyun içinde kurulması ve başarıya ulaşması en zor, ancak en iyi takım gücüne ulaşabileceğiniz kompozisyondur. Ana olayı, takımdaki tüm oyuncuların aynı tip olmasıdır. Kaleci dahil olmak üzere tüm oyuncular aynı renkte olmak zorundadır. 11 tane Toughness, 11 tane Agility, 11 tane Skill oyuncu gibi.

Monocolor takımların kurulması zordur, çünkü her mevkide tek tip Gacha SSR oyuncu bulmak oldukça zordur. Özellikle oyuncuların büyük bir kısmının kaleci bulmak konusunda sıkıntılı olduğunu düşünürsek, sıkıntı daha da büyüktür.

Eğer ki Gacha iyi bir kaleciniz varsa ve onun üzerinden bir monocolor takım kurmaya kalkarsanız, işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Ancak unutmayın bunun orta sahası var, defansı var, iyi bir golcü forveti var, var oğlu var.

Captain Tsubasa: Dream Team Takım Şekillendirme ve Buff Sistemi

Captain Tsubasa: Dream Team Buff Sistemi:

Monocolor takımlardaki en önemli şeylerden birisi ise Buff olayıdır. Takım kurarken, takımınızda yer alan her oyuncunun bir buff özelliği vardır.

Bufflar inanılmaz çeşitlidir, bazıları takımdaki Japon oyuncuların değerlerini arttırır, bazısı Japon olmayan oyuncuların değerlerini arttırır, bazıları sadece pas verme değerlerini etkiler, bazıları sadece belli bir mevkinin değerlerini etkiler.

Bazı oyuncular vardır ki bunlar monocolor takımlar için vazgeçilmezdir, tek tip oyuncuların değerlerini arttırır. Mesela Rivaul (Dream Fest oyuncusudur, ne olduğunu ilerleyen rehberlerimizde anlatacağım) tüm Agility oyuncuların statlarını % 10 arttırır.

Bu özelliklerden 3 tane seçebildiğinizi düşünürsek, benzer buffa sahip üç oyuncu ile takımınızın gücü % 30 artacaktır. Ki bu da komple Gacha UR olan bir takımın gücünün neredeyse 650 000 seviyesine yaklaşması demektir.

Captain Tsubasa: Dream Team Takım Şekillendirme ve Buff Sistemi

Monocolor takımlar neredeyse yenilmezdir. Ancak en büyük dezavantajları, karşı türdeki oyunculardır. Monocolor Agility bir takım, Skill oyuncuların olduğu bir takıma karşı sıkıntı yaşayacaktır. Değerleri yükselmiş olsa bile, eşleşmelerde özellikleri düşecektir. Kaleci Skill türünde ise, gol atmada ciddi sıkıntılar yaşanabilir.

Başta da söylediğimiz gibi, monocolor takımlar pahalı, kurması zor ancak güçlüdür. Bu nedenle oyuncular, karma oyunculardan oluşan dengeli takım kadrolarını tercih ederler.

Karma Takım Kompozisyonu:

Adından da anlaşılacağı üzere, tek renkten oluşmayan takım kompozisyonudur. Elinizdeki oyuncularla en iyi şekilde oluşturmanız gerekir. Genelde 3 forvetli sistemler daha etkilidir.

Çünkü her türden bir forvet (Agility, Toughness, Skill) koyulabileceği için, kalecinin türü ne olursa olsun gol şansı arttırılabilir.

Captain Tsubasa: Dream Team Takım Şekillendirme ve Buff Sistemi

Karma takım kompozisyonunda en önemli nokta, elinizde iyi pas yapabilecek ve top sürebilecek bir ofansif orta saha (OMF) ve defansif orta saha (DMF) olmasının gerekmesidir.

Çünkü bu kompozisyonda forvetlerinizin dayanıklılığını korumanız büyük önem teşkil ediyor. Bu nedenle topu sürecek ve forvetlerinize topu kanattan veya orta sahadan iletecek oyuncular oldukça önemli.

Karma takım kompozisyonunun sıkıntısı genel olarak nokta atış oyuncuların bulunmasının zorluğudur. Sürekli yeni oyuncular geleceği için, takımdaki oyuncular sürekli değişecek ve bunun sonucunda da evrimleşecek oyuncu sayısı artacaktır. Uzun ve acılı bir süreçtir, ama monocolor takım kurmaktan kolaydır.

Takım Kaptanı Seçmek ve Önemi:

Takım şekillendirme ile ilgili olarak en son bahsedeceğimiz şey kaptan seçimi. Açıkçası kaptan seçiminin sizin ve takım için görsel olması dışında (Oyunun ana menüsünde kaptanınızın yüzünü görmek dışında) bir önemi yok.

Ancak kaptan seçmek Club rehberinde anlatacağımız Shared Play özelliği için oldukça önemli. O yüzden şimdilik en iyi buff özelliği olan oyuncuyu takım kaptanı seçin, Club rehberinde size önemini daha detaylı olarak anlatacağım. Takım kompozisyonları ile ilgili anlatacaklarım bu kadar.

Captain Tsubasa: Dream Team Tutorial Transfer:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde sizlere tutorial transferden bahsedeceğiz. Oyun hakkında genel bilgileri rehberimizin önceki bölümlerinde anlatmıştık. Artık oyuna başlayabiliriz. Oyunu yükledik, yamasını yaptı, ilk maçımıza çıkıyoruz.

Bize burada nasıl top süreceğimiz, nasıl pas atacağımı ve yetenekleri nasıl kullanacağımız gösteriliyor. Sonrasında ana menüden transfer menüsüne giriyoruz. Ve karşımızda oyunun bize sunduğu ilk ve belki tek imkanla karşılaşıyoruz; Tutorial (Başlangıç) Transfer.

Captain Tsubasa: Dream Team Tutorial Transfer, bize belli bir havuzdan rastgele bir oyuncu veriyor. Havuzdan elde edebileceğimiz oyuncular SR veya SSR kalitesinde.

Tutorial Transferin, normal transferden farkı sonsuz sayıda deneme hakkımızın olması. Bir kere denedik, SR oyuncu geldi. Tekrar deneyebiliyoruz. İstediğimiz SSR oyuncu gelmedi mi? Tekrar deneyebiliyoruz.

Captain Tsubasa: Dream Team Tutorial Transfer

İlk transferimiz bedava, ancak hemen ilk gördüğünüz oyuncuya tamam demeyin. Tutorial Transfer havuzunda GK oyuncu bulunmuyor. Yani oyunun en başından kaleciyi çıkarayım, rahat edeyim imkanınız yok.

Buradan alınmasını önerdiğim 3 oyuncu bulunuyor. Hepsinin kalitesi SSR olmak üzere, Hermann Kaltz (DMF), Juan Diaz (OMF) ve Jun Misugi (DF). Bu üç oyuncu şahsi kanaatime göre başlamak için en iyi seçenekler.

Oyundaki DMF eksikliğini göz önünde bulundurursak, Hermann Kaltz şu an için elde edebileceğiniz en iyi oyuncudur Tutorial Transferden. Ancak diğer ikisi de iş görüyor.

Bu 3 oyuncuyu önermemin sebeplerinden birisi de, oyuna başladıktan sonra çekebileceğiniz Get Ahead Transfer adı verilen etkinlik. Bu etkinlikle 50 dreamball (oyundaki para birimi) karşılığında en az 1 SSR alabiliyorsunuz. Ve bu Get Ahead Transfer içinde Hermann Kaltz yok, diğerlerinin çıkma ihtimali de oldukça düşük.

O nedenle bu 3 oyuncuyu almanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Hermann Kaltz alırsanız DMF ihtiyacınızı bir süre giderirsiniz, Juan Diaz alırsanız forvetinizin olmadığı durumlarda golcü bir oyuncunuz olur, Jun Misugi alırsanız defans oyuncunuz olmadığı taktirde avantajlı olursunuz. Kısacası tamamen şans.

Captain Tsubasa: Dream Team Transfer:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde sizlere transfer olayından bahsedeceğiz. Aslında adı Transfer olmasına rağmen, bir nevi kutu açma olayı denebilir bu sisteme. Çünkü mevcut oyunculardan istediğinizi seçtiğiniz değil, şansınızı denediğiniz bir sistem söz konusu.

Tabii ki şansınız iyiyse, iyi oyunculardan oluşan bir takıma sahip oluyorsanız, değilse dandik bir takıma sahip oluyorsunuz ve size Reroll (Hesabı kaldırıp baştan yükleme) yolu gözüküyor.

Captain Tsubasa: Dream Team oyununun ”Transfer” sekmesinde farklı farklı transfer seçenekleri bulunuyor. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Debut (Tanıtım) Transfer:

Oyuna yeni eklenen oyuncuların, ilk kez tanıtıldığı ve daha sonrasında standart transfer havuzuna dahil olduğu transfer çeşidi. Yeni tanıtılan oyuncuların çıkma olasılıkları her zaman diğer oyunculara göre daha yüksektir. Bu transferden SSR gelme olasılığı % 3’tür, o nedenle genelde deneyimli oyuncular tarafından tercih edilmez.

Debut Transfer ile ilgili söyleyeceğim önemli şeylerden birisi de, gerçek para karşılığında dream ball aldıysanız, sadece 1 dreamball karşılığında şansınızı deneyebileceğinizdir. 1 dreamball karşılığında, şansınızı günde sadece bir kez deneyebilirsiniz. Genelde 1 transfer maliyeti 5 dreamball’dur.

Club (Kulüp) Transfer:

Club kısmında bahsedeceğimiz, biletlerle çekebileceğiniz transferdir. Club transferde çekebileceğiniz SSR oyuncu belli aralıklarla değişir. Çok iyi oyuncular vermese de, kadrodaki eksikleri doldurabileceğiniz oyunculardır.

Club transferde Roberto’s Notebook, R oyuncular, antrenman koçları ve çok çok çok düşük ihtimalle Gacha SSR çekme ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Friend (Dost) Transfer:

Oyunu tek başınıza oynarken, sizi desteklemesi için yanınıza aldığınız puanları harcayabildiğiniz transfer seçeneğidir. En önemli özelliği, her kaliteden Black Ball verebilme ihtimalidir. Black Ball’un ne olduğunu öğrenmek için Yetenekler rehberimize göz atabilirsiniz.

Etkinlik Transferleri:

Etkinlik transferleri, oyunda dönem dönem toplanan biletleri harcayabileceğiniz transfer seçeneğidir. Bunlar etkinlik transferi olduğu için SSR kalite oyuncu elde etmeniz kolaydır, ancak genelde yetenekleri arttırmak dışında bir işe yaramazlar. Buna Yetenek Güçlendirme rehberimizde değineceğiz.

Bir süre sonra transfer yaparken görmek isteyeceğiniz tek parıltı. SSR geliyor!!

Dream Fest ve Dream Collection Transferleri:

Dream Fest ve Dream Collection dönemlerinde yapabileceğiniz transferlerdir. Debut Transferden farkı, SSR düşme olasılığı % 5’tir ve oldukça güçlü oyuncular verir. Bu iki etkinlik hakkında daha fazla bilgi için ilgili rehberimize göz atabilirsiniz.

Step-Up Banner Transferleri:

Oyuna ender olarak eklenen transfer seçeneğidir. Genelde belli bir sayıda transfer çektiğinizde % 100 ihtimalle 1 tane SSR verir. 10 transfer için gereken dreamball sayısı 50’den az olabilir. Şimdiye kadar bu şekilde yapılan 2 transfer etkinliği var. Ama gelecekte de olabilir.

Get Ahead ve İndirme Sayısı Transferleri:

Get Ahead Transfer, oyuna yeni başladığınızda 50 dreamball karşılığında çekebileceğiniz transfer seçeneğidir. % 100 ihtimalle en az 1 tane SSR verir. İndirme Sayısı Transferleri ise, oyun belli bir indirme sayısına ulaştığında hediye olarak verilen transferlerdir.

Çeşitleri olabilir. En son 10 milyon transfer etkinliği gelmişti ve herkese 1 adet SSR veriyordu. Transfer çeşitleri şimdilik bunlarla sınırlı.

Captain Tsubasa: Dream Team Transfer

Captain Tsubasa: Dream Team Reroll (Tekrar Başlama):

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde Reroll (Tekrar Başlama) anlatımını bulabilirsiniz. Reroll yani tekrar başlama rehberimize hoşgeldiniz.

Captain Tsubasa: Dream Team’e başladınız. Tutorial transferi yaptınız, Get Ahead transferden de oyuncuları çektiniz, ama takımınız şu an çok kötü.

Olan SSR oyuncular hiç iyi değil. Ne yapacaksınız? Oyunu silmeli, ilgili tüm önbelleği temizlemeli ve oyunu baştan kurmalısınız. Ne kadar uğraştırıcı bir iş değil mi?

Android kullanıyorsanız, bu kadar zahmete girmeden oyuna Reroll yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıya sıralıyorum.

 • Öncelikle oyundan çıkın ve uygulamayı kapatın.
 • Bir dosya yönetici ile şu yolu izleyin; Storage >> android >> data >> jp.klab.captain283
 • jp.klab.captain283 adlı dosyaya yeni bir isim verin. Mesela jp.klab.captain283a
 • Ayarlardan uygulama geçmişine girin ve Captain Tsubasa Dream Team ile ilgili verilerinizi silin.
 • Az önce adını değiştirdiğiniz dosyanın adını tekrar jp.klab.captain283 yapın.
 • Oyuna girin. Ana ekrana geldiğinizde size 2 seçenek sunulacak, eski hesabınızı değil diğerini seçin.
 • Oyun herhangi bir yükleme yapmadan sizi açılış maçına atacak.

Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Biraz zahmetli bir iş olsa da, bazen gerçekten uğraşınıza değebiliyor. iOS kullanıcısı iseniz, bu işlemi bir Android emülatörü (Nox veya Bluestacks) üzerinde yapmaktan başka çareniz yok. Telefonda her seferinde o dosyaları indirmek durumundasınız.

Çok sık reroll atarsanız, bu ekran midenizi bulandıracak.

Takımınızın kötü olduğunu düşünüyorsanız, Reroll buna güzel bir çözüm. Ancak yeni gelecek takımın, eskisinden kötü gelme ihtimali olduğunu unutmayın. Bir de eğer ki takımınızda, Dream Fest ve Dream Collection oyuncuları varsa Reroll yapmadan önce on kez falan düşünün.

Reroll atacaksanız da, mutlaka Dream Fest ve Dream Collection dönemlerinde yapmaya özen gösterin ki, SSR çıkarma olasılığınız artsın. Captain Tsubasa: Dream Team Reroll ile söyleyeceklerim bu kadar.

Captain Tsubasa: Dream Team Reroll

Yetenekler ve Kaliteleri:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde oyunda yer alan özel yeteneklerden ve kalitelerinden bahsedeceğiz. Oyunda yer alan yeteneklerin 4 farklı kalitesi bulunmaktadır. Bunlar C, B, A ve S kaliteleridir ve her biri bu sıralamada bir öncekinden güçlüdür.

Ancak her yeteneğin aynı oyunculardaki gibi seviyesi de bulunuyor ve ne kadar yüksekse o anlama geliyor. O nedenle işler biraz daha farklı. Yeteneklerin seviyesine geçmeden önce, yetenekleri etkileyen Momentumdan bahsetmek istiyorum.

Momentum:

Momentum; her özel yeteneğin sahip olduğu belli bir momentum (veya bazı kaynaklarda isimlendirildiği şekilde Force (Kuvvet)) değeri vardır. Yeteneğin sahip olduğu toplam momentum, iki etkenle azalabilir.

Yeteneği belli bir uzaklıktan veya çok dar açıdan kullanırsanız (mesela şut ve pas) momentum azalır. Yeteneklerin toplam gücü; momentum, oyuncu değerleri ve takım buffı ile hesaplanır.

Görselde en üstteki mavi olan sayı Momentum. Altındaki kullanmak için gereken enerji. En altta da bu yeteneği kullanmak için sahada olması gereken oyuncular.

Captain Tsubasa: Dream Team Yetenekler ve Kaliteleri

Önemli: Bazı oyuncuların şutları; uzaklık veya dar açı momentum azalmasından etkilenmez. Bunlar yeteneklerin özelliklerinde belirtilmiştir.

Önemli: Bazı oyuncuların yeteneklerinin çalışması için, belli oyunculara ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin Misaki Taro (Determined to Win) karakterinin Flash Raiju Shot yeteneğinin çalışması için, sahada hem Kojiro Hyuga’nın hem de Tsubasa Ozora’nın bulunması gereklidir. Bunlar yeteneklerin özelliklerinde belirtilmiştir.

 • C Kalite Yetenekler: Oyundaki en düşük kalite yetenektir. 40. seviyeye kadar yükseltilebilir. 40. seviye bir C yetenek, 1. seviye A bir yeteneğe denk veya biraz daha güçlü bir momentuma sahiptir.
 • B Kalite Yetenekler: 60. seviyeye kadar yükseltilebilir. 60. seviye bir B yetenek, 1. seviye S bir yeteneğe denk veya biraz daha güçlü bir momentuma sahiptir.
 • A Kalite Yetenekler: 80. seviyeye kadar yükseltilebilir. 80. seviye bir A yetenek, 20. seviye S bir yeteneğe denk veya biraz daha güçlü bir momentuma sahiptir.
 • S Kalite Yetenekler: Oyundaki en yüksek kalite yetenektir. 99. seviyeye kadar yükseltilebilir.

Her kaliteden yeteneğin, maksimum seviyeye ulaştığında sahip olacağı momentum farklıdır. Bazı S yetenekler, 99. seviyede 450 civarı momentuma sahipken, bazıları 420 bazıları ise 500 momentuma ulaşabilir. Captain Tsubasa: Dream Team oyunundaki yetenekler ile ilgili söylenecek şeyler bundan ibaret.

Captain Tsubasa: Dream Team Yetenek Güçlendirme:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde Yetenek Güçlendirme’den bahsedeceğiz. Bunun için iki farklı yol bulunuyor, sırasıyla bunları inceleyelim.

Aynı Yeteneklere Sahip Oyuncuları Kullanarak Yetenek Güçlendirme:

Bir yeteneği güçlendirmenin ilk yolu, aynı yeteneğe sahip bir başka oyuncunun olmasıdır. Burada önemli olan nokta; farklı kalitedeki yeteneklerin aynı yetenek sayılmaması.

Yani C seviye bir X yetenek ile S seviye bir X yeteneği güçlendirmeniz söz konusu değil. Aynı şekilde tam tersi de mümkün değil. Aynı kalitedeki, aynı yetenekleri güçlendirmek için kullanıyoruz.

Captain Tsubasa: Dream Team Yetenek Güçlendirme (Enhance Skills)

Buradaki bir diğer önemli nokta; yetenek güçlendirmenin sadece aynı oyuncularla yapılmaması. Bu noktada Yetenek Öğretme olayından ayrılıyor. Yani Tsubasa Ozora’nın S kalite Drive Shot’u ile Juan Diaz’ın S kalite Drive Shot’unu güçlendirebilirsiniz.

Önceki rehberimizde her yeteneğin maksimum seviyesi olduğundan bahsetmiştik. Her yeteneği maksimum seviyeye çıkarmak için (kalitesi farketmez) 100 tane aynı yeteneğe sahip kart gerekiyor. Bu yüzden etkinliklerden kasacağınız kartlar fazlasıyla önemli.

Black Ball Kullanarak Yetenek Güçlendirme:

Captain Tsubasa: Dream Team oyununda yetenek güçlendirmenin diğer yolu ise Black Ball kullanmak. Black Ball’un 4 farklı kalitesi bulunuyor. Bunlar N, R, SR ve SSR kaliteleri. Burada önemli olan doğru kalitede Black Ball’u, doğru yetenek için kullanmak.

Çünkü önceki yetenek güçlendirme seçeneğinin aksine, burada üst kalite Black Ball’ları düşük yetenekleri güçlendirmek için kullanabiliyoruz. O nedenle hepsi kalitesiyle eşleşen yeteneklere kullanılmalı.

Captain Tsubasa: Dream Team Black Ball Kullanarak Yetenek Güçlendirme

SSR Black Ball oyundaki en değerli şeylerden bir tanesi. Bunu etkinliklerden, Online Mağazadan veya çok düşük ihtimalle Club Panel’den elde edebiliyoruz. Bu Black Ball, S kalite yetenekleri arttırmak için neredeyse tek seçeneğimiz.

Önemli Not: SSR Black Ball ile varsa kalecinizin S kalite yakalama yeteneğini yükseltmek birincil önceliğiniz olsun. Kalecinizin yeteneği maksimum seviyeye ulaşırsa, bu sefer en iyi forvetinizin S kalite şutunu yükseltmeye bakın.

Yetenek Güçlendirmeyi Players menüsündeki Enhance Special Skills menüsünden yapabilirsiniz. Yetenek güçlendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler bu kadar.

Captain Tsubasa: Dream Team Yetenek Öğretme:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde size en iyi oyuncularınıza, yeni yetenekleri nasıl öğretebileceğinizi ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlatacağım. Yetenek öğretmeyi en güzel bir örnekle açıklayabiliriz.

Elinizde UR kalitesinde Tsubasa Ozora (True Captaincy) var. Kendisinin ana yeteneği; S seviye duvar pası olan, Misaki Taro ile kombine şekilde kullanılan Golden Duo.

Bunun yanında A seviye bir çalım olan Heel Lift yeteneği de bulunuyor. Ancak kendisinin bir pas veya şut yeteneği bulunmuyor. Ancak elimizde boş olarak 3 tane yuva bulunuyor. Oyuncumuza yeni 3 tane yetenek öğretebiliriz.

Öğretme işlemi için neye ihtiyacımız var? Öğretmek istediğimiz yeteneğe sahip, öğretmek istediğimiz oyuncuyla aynı isimde bir karta. Elinizde ana yeteneği S seviye Drive Shot olan bir Tsubasa Ozora kartınız varsa, bu kartı feda ederek diğer oyuncumuza öğretebiliyoruz.

Feda ettiğimiz kartın türü, kalitesi ve seviyesi bizi ilgilendirmiyor. Ancak oyuncunun ana yeteneği dışındaki diğer yetenekleri kayboluyor. Bunu da unutmayalım.

Captain Tsubasa: Dream Team Yetenek Öğretme (Teaching Skills)

Şimdi gelelim dikkat edilmesi gerekenlere. Özellikle SSR Gacha oyuncuların yeteneklerini, başka bir karta öğretmeden önce mutlaka statlarını kontrol edin. Mesela yukarıda verdiğim örnekteki Tsubasa Ozora (True Captaincy) tam bir oyun kurucu karakter.

Bu oyuncunun pas değerleri çok yüksek ve bu oyuncuya herhangi bir seviye pas yeteneği öğretmek çok mantıklı. Ancak bu oyuncu bir golcü oyuncu değil ve şut değerleri oldukça düşük. Bu oyuncuya gidip bir şut yeteneği öğretmek tamamen israftır. Yapmayın.

Diyelim elinizde Agility, Toughness ve Skill olmak üzere üç farklı renkte aynı oyuncunun UR kartı var. Sakın gidip bu üç farklı UR kartın yeteneklerini tek bir oyuncuda toplamayın.

Üç farklı türdeki oyuncuların her birinin görevi farklıdır ve farklı takım kompozisyonlarında kendine yer bulur. Takımınızdaki oyuncular gerekliliklere göre zamanla değişeceğinden, hangi oyuncunun hangi türüne ne zaman ihtiyaç duyacaksınız belli olmaz.

Yetenek öğretme işlemini; ana menüden Players kısmına oradan da Teach Special Skills kısmına girerek yapabilirsiniz. Yetenek öğretme ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar.

Captain Tsubasa: Dream Team Skill Removal (Yetenek Çıkarma):

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde Skill Removal (Yetenek Çıkarma)’dan bahsedeceğiz. Yetenek çıkarmanın ana olayı şudur; normalde oyuncular sadece bir diğer oyuncunun ana yeteneğini öğrenebilir.

Yetenek Çıkarma ise, bir oyuncunun ana yeteneği dışındaki özelliği çıkartıp, aynı oyuncunun farklı bir versiyonuna öğretmenizi sağlıyor. Örnek olarak; etkinliklerden kazanabileceğiniz Rivaul’un Tsubasa ile duvar pası yeteneği bulunuyor ancak bu özellik ana yetenek değil. Bunu bu oyuncudan çıkartıp, Rivaul (Absolute Ace) karakterine öğretebilirsiniz.

Yetenek çıkarma için Skill Removal Card adında bir eşyaya ihtiyacınız var. Şu an için bu eşyayı Challenge Road adlı etkinlik dışında elde etme imkanınız yok. Zaman içinde belki mağazalara da eklenir. Ancak bu eşya oldukça değerli ve elde ederseniz, kullanmadan önce iyi düşünün.

Yetenek Çıkarma ile çıkarttığınız yeteneği tekrar Yetenek Öğretme kısmında bir başka oyuncuya öğretebilirsiniz. Yetenek Çıkarmayı, Players menüsündeki Skill Removal kısmından yapabilirsiniz.

Captain Tsubasa: Dream Team Club Sistemi:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu kısmında oyundaki en önemli şey olan Club Sistemi’nden bahsedeceğim.

Club (Kulüp), Captain Tsubasa: Dream Team içinde oyuncuların bir araya gelerek oluşturduğu loncalardır. Artısı bol olan bu sistem, oyunda gelişmeniz için en önemli etkenlerden birisidir. Şimdi gelin Club Sisteminin faydalarından bahsedelim.

Kulüp Buffları:

Kulüpler oyunculara oyundaki her şeyle ilgili buff sağlar. Araya girmeden, kalecinin yakalamasına, hatta maçlardan kazandığınız tecrübe ve para miktarına kadar her şeye bonus verebilirler.

Kulüp oyuncuları, belli bir miktar bağışta bulunarak bu buffların seviyelerini yükseltebilir. Her buffın seviyesi (şu an için) 20’dir.

Panel Shootout:

Kulüp görevlerini tamamladıkça topladığınız puanları harcayacağınız bölüm. 6 kareye bölünmüş ekranda, 6 farklı ödül (SSR kalite Roberto’s Notebook, SR Roberto’s Notebook, R kalite Roberto’s Notebook, SR antrenman koçları, Club Transfer bileti ve SSR Black Ball) bulunuyor. Her 100 puan için şansımızı bir kere deneyip, ödülümüzü alıyoruz.

Shared Play (Maç Paylaşma):

Kulüp Sisteminin KESİNLİKLE en önemli özelliği budur. Mantığı şudur; bir kişi girdiği bir etkinliği paylaşır, 3 tane kulüp oyuncusu bu maça katılır ve aynı maçı kendi takımlarıyla oynarlar.

Maçı paylaşan kişi dışındaki oyuncular enerji harcamazlar. Ayrıca maç sonu alınan ödüller dışında, maça kaç kişi katıldıysa her biri için ekstra ödül kazanılır. O nedenle gelişmek için çok önemlidir.

Bir oyuncuyu kasmaya çalışırken veya dönem dönem gelen etkinliklerde Shared Play özelliği çok önemlidir. Kendi enerjiniz ile toplamda 15 maç yapabiliyorken, başkalarının maçlarına girerek bir günde 70-80 maç yapıp ödüllerini kazanabilirsiniz.

15 maçı Kulüp ile paylaşırsanız, aldığınız ödüller neredeyse 20 maça denk gelir. O nedenle Shared Play en önemli özelliklerden birisidir.

Captain Tsubasa: Dream Team’de Shared Play Nasıl Yapılır?:

Oynayacağınız maça gidin. Play dedikten sonra karşınızda iki seçenek çıkacak. Sağ taraftaki Shared Play kısmına tıklayın. Sizi bir sayfaya yönlendirecek, buradan takımınızı seçin ve Recruit deyin.

Siz Recruit dediğiniz anda oyunda olan Kulüp oyuncularına bildirim gidecek. Sağ tarafta üç tane boş yuva, oyuncularla dolduğu zaman (veya tek bir oyuncu bile yeterli) maçı başlatın. İşte bu kadar.

Kaptan seçiminin önemli olduğunu daha önce belirtmiştik. Nedenini ise şimdi açıklayalım. Her oyuncunun bir takım buffı olduğunu biliyorsunuz. Shared Play ile sizin paylaştığınız oyuna giren her oyuncu, size takım buffı veriyor. Bu sayede normalde yenemeyeceğiniz takımları bile rahatlıkla yenebiliyorsunuz.

Captain Tsubasa: Dream Team’de Paylaşılan Oyuna Nasıl Girilir?:

Shared Play maçlara katılmak için ana menüden Story Mode’a tıklayın. Gelen seçeneklerden Shared Play kısmına tıklayın. Burada paylaşılan maçlar gözükecektir. Boş olan herhangi bir maça tıklayın. Açılan sayfadan takımınızı seçin ve Join deyin. Paylaşan kişinin maçı başlatmasını bekleyin.

Shared Play sayesinde, tek başınıza yapacağınız ilerlemeyi çok daha kısa sürede yapmak mümkün. O yüzden oyuna başlar başlamaz, kendinize iyi bir Kulüp bulmak oyundaki en önemli şeylerden birisi. Kulüp sistemi ile söyleyeceklerimiz bu kadar.

Captain Tsubasa: Dream Team League Sistemi:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu parağrafında size oyundaki League Sisteminden bahsedeceğiz. League Sistemi, gerçek oyuncularla maç yapabildiğiniz bir sistem.

Online kısımdan farkı, oyuncuların takımlarını bilgisayarın kontrol etmesi, yani otomatik olarak oynaması. Siz ise istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz. Burada takım kompozisyonlarını inceleyebilir, yeni oyuncuları deneyimleyebilirsiniz.

League Sistemi’nde günde 5 maç yapabilirsiniz. Her seviye atladığınızda, bu 5 maç hakkınız yenilenir. Eğer isterseniz mağaza kısmından 1 dreamball karşılığında 5 maç hakkınızı doldurabilirsiniz.

Captain Tsubasa: Dream Team’de 5 lig bulunmakta. D, C, B, A ve S olarak adlandırılan bu liglerde belli bir Tsubasa Puanına ulaştığınızda, lig yükselebilirsiniz. Yeterli puana ulaşamazsanız düşebilir veya sabit liginizde kalabilirsiniz.

Lig her hafta Pazartesi günü gece sıfırlanır ve size o haftaki sıralamanıza ve liginize göre belli bir ödül verir. Lig sıralamasında çok yukarıdaysanız ekstra dream ball ve league puanı kazanabilirsiniz.

League puanı ile mağazadan SSR oyuncular, SSR transfer bileti, SR transfer bileti ve daha birçok eşya alabilirsiniz. League maçlarına girmeden önce, 4 adet güçlendirmeden 2 tanesini altın karşılığında satın alabiliyorsunuz. Bu 4 güçlendirme şunları içeriyor;

 • Kazandığınız Tsubasa Puanlarını arttırma (En önemlisi bu, kesinlikle almanız gereken güçlendirme),
 • Oyuncuların enerji tüketimlerini düşürme (Ben ikinci güçlendirme olarak genelde bunu kullanıyorum),
 • Maç arasında oyuncuların enerjisinin daha fazla dolmasını sağlayan güncelleme,
 • Kritik ihtimalini arttırma,

League bana göre oyundaki en sıkıcı etkinliklerden birisi. Ancak günlük olarak en az 2 maç yapma göreviniz bulunuyor. Bir de eksik pozisyonlara bazen iyi oyuncular verebiliyor. O nedenle girmeyi unutmayın.

Captain Tsubasa: Dream Team Online Kapışma:

Captain Tsubasa: Dream Team Online Rehberi’nin bu bölümünde sizlere online (çevrimiçi) kapışma hakkında bilgiler vereceğim. Online (çevrimiçi) kapışma, size gerçek oyuncularla anlık olarak maç yapma imkanı veriyor.

Online modun iki farklı versiyonu ve ikisinin de kendine ait ligi var. Bunlar Regular ve Professional.

Captain Tsubasa: Dream Team Regular Online Mod:

Captain Tsubasa: Dream Team Regular modunda, maç Semi Auto (oyun kararları kendi verir, ancak eşleşmelerde kararı oyuncuya bırakır) olarak oynanır. Oyun kendi karar vermeden, ekrana dokunarak pas atma işlemi falan yapabilirsiniz. Genel olarak maçları, Professional moduna göre daha kısa sürer.

Ancak gerçek bir online deneyimi verdiğini söyleyemeyiz. Maçı kazandığınızda, online sıralamada yükseldiğinizde (oyunda division diye geçiyor) Online Puanı kazanırsınız ve bununla mağazadan alışveriş yapabilirsiniz.

Captain Tsubasa: Dream Team Professional Online Mod:

Captain Tsubasa: Dream Team Professional Online modunda, maç tamamen size bırakılır. Her kararı siz verebilirsiniz. Top sürme, pas atma, eşleşmelerdeki kararlar her şey size ait. Karşınızdaki oyuncuyla güzel bir maç deneyimi yaşayabilir veya takımınız güçsüzse kanser olabilirsiniz.

Maçı kazandığınızda, online sıralamada yükseldiğinizde (oyunda division diye geçiyor) Online Puanı kazanırsınız ve bununla mağazadan alışveriş yapabilirsiniz.

Bu ikisinin dışında, her ay Tsubasa Cup adı verilen online bir etkinlik yapılmakta. Bu etkinlikte oyuncularla kapışarak puan topluyor, etkinlik bittiğinde de sıralamanıza göre hediyeler kazanıyorsunuz. Online kapışma hakkında bilmeniz gerekenler bu kadar.

Mağazalar (Exchange, League, Online):

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde oyundaki mağazalardan bahsedeceğim. Oyun içinde sürekli bulunan 3 mağaza var. Bazen özel etkinlik mağazaları da eklenebiliyor. Şimdi bunları açıklayalım.

Exchange Shop:

Oyunda; fazla olan oyuncuları, kitapları vb. şeyleri satarak elde ettiğiniz madalyaları harcadığınız mağazamız. Toplamda 3 farklı (Altın, Gümüş, Bronz) madalyayı değiştirebilirsiniz. Altın ile alınan eşyalar buradaki en değerli ürünlerdir.

Exchange Shop ile ilgili önemli bir detay, buradan SSR Transfer Bileti alabiliyor olmanız. Her hesap buradan 2 tane SSR Transfer Bileti (tanesi 150 altın madalya) satın alabilir. Daha sonrasında SSR Transfer Bileti tekrar belirmeyecektir.

150 tane altın madalya biriktirmenin en kolay yolu; SR kalitedeki oyuncuları (normalde 1 altın madalya değeri vardır) SSR yaptıktan sonra satmanız (veya yetenek güçlendirme, öğretme için kullanmanız.).

Exhange Shop içindeki ürünler her 6 saatte bir değişir. Eğer beklemek istemezseniz, 1 dreamball karşılığında yenileme yapabilirsiniz.

League Shop:

League oynayarak kazandığınız puanları harcayabileceğimiz mağazamız. Puanlarınızla SSR oyuncular (değerleri genelde Gacha SSR oyunculardan düşük olur), yeni taktikler ve eşyalar alabilirsiniz. League Shop içinde de SSR Transfer Bileti alma imkanınız bulunuyor, ancak fiyatı biraz yüksek.

League Shop, belli aralıklarla sıfırlanır. Yeni oyuncular eklenir, eşyaların stoğu yenilenir. Süre değişkenlik gösterebilir. Bazen 1 haftayı bulur, bazen 45 günü. O nedenle bir şeyler almadan önce, ürünlerin sol alt kısmında yazan süreye dikkat etmek lazım.

Online Shop:

Captain Tsubasa: Dream Team’i online oynayarak kazandığınız puanları harcayabileceğimiz mağazamız. League Shop’ta olduğu gibi, içinde SSR oyuncular, yeni taktikler ve eşyalar barındırır.

Ancak buradaki en önemli eşya kesinlikle SSR Black Ball’dur (Ne olduğunu bilmiyorsanız, Yetenek Güçlendirme Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.). Online puanlarınızı SSR Black Ball’a yatırmanız önerilir, diğer şeylerin cazibesine kapılmayın.

Online Shop da belli aralıklarla sıfırlanır. Yeni oyuncular eklenir, stoklar yenilenir. League Shop ile aynı süreye sahiptir.

Etkinlik Mağazaları (Event Exchange Shop):

Etkinliklerden topladığınız (özellikle Premier etkinliklerinde) biletleri harcayabileceğiniz mağazalardır. İçinde EX yeteneğe sahip olan oyunculardan, SSR Transfer Bileti’ne ve SSR Black Ball’a kadar birçok şey bulunur.

Bu eşyaları 4 farklı kalitedeki biletlerle alıyoruz. Buradan altın bilet kullanarak aldığımız oyuncular, genelde Gacha seviyesindeki SSR oyunculara yakın oluyorlar. Mağazalar hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Transfer Dönemleri:

Captain Tsubasa: Dream Team Rehberi’nin bu bölümünde size Dream Fest ve Dream Collection Transfer dönemlerinden bahsedeceğim. Dream Fest ve Dream Collection, oyun içinde yer alan iki farklı transfer etkinliği.

Bu etkinlik süresince, düşüreceğiniz oyuncuların SSR kalite olma ihtimali %5 olarak sabitlenir (normalde %3’tü). Ayrıca çoklu transfer (50 Dreamball) yapıldığında verilen oyuncuların tamamı SR kalite veya üstü olur. O nedenle oldukça önemlidir.

Bu iki etkinlikle ilgili bir diğer konu ise, barındırdığı özel (Exclusive) oyunculardır. Dream Fest ve Dream Collection ayrı ayrı özel oyuncular barındırır ve bu oyuncuları bu iki etkinlik dışında elde etmeniz mümkün değildir.

Bir Dream Fest veya Dream Collection döneminde çekemediğiniz özel oyuncuyu, diğer Dream Fest ve Dream Collection döneminde çekme şansınız hala bulunmaktadır. Ancak ilk kez gelen oyuncuların çıkma olasılığı daha yüksektir.

Dream Fest ve Dream Collection özel oyuncularının takım buffları oldukça güçlüdür. Özellikle monocolor takım kuracaksanız, ilgili buffa sahip oyuncuyu bu etkinliklerden çekmeniz hayati önem taşıyor. Bu oyuncular olmadan güçlü bir monocolor takım kurmak imkansızdır.

Dream Collection, her ayın ortasını kapsayan haftada yapılır. Dream Fest ise bir aksilik olmadığı sürece ayın son günü olur. Eğer Free to Play (yani para vermeden) bir oyuncuysanız, Dream Fest ve Dream Collection dönemlerinde transfer yapmaya özen göstermelisiniz. O nedenle Dreamball biriktirin ve bu etkinliklerde şansınızı deneyin!

Tavsiyeler:

Captain Tsubasa: Dream Team oyununa yeni başlıyorsanız ve yukarıdaki rehberimizde ele aldığımız detayları bilmeden de ben kalanını hallederim diyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulayınız. Bu tavsiyelerden anlamadığınız kısımlar olursa rehberimizdeki ilgili bölüme göz atınız.

 • Tutorial Transferde mutlaka SSR oyuncu alın. Önerilen oyuncular Hermann Kaltz (SSR), Juan Diaz (SSR) ve Jun Misugi (DF).
 • Get Ahead Transferi kullanmadan önce oyun size en az 30 dreamball verecek. Bu 30 dreamball ile herhangi bir etkinlikten (varsa Dream Fest ve Dream Collection, yoksa Debut Transfer) teker teker transfer yapın. SSR gelirse devam edin, SSR gelmezse Reroll atın, baştan deneyin. Böylece oyuna; Get Ahead Transfer ve hediye olarak gelen Tsubasa Ozora ile birlikte toplam 4 SSR oyuncu ile başlayabilirsiniz.
 • Hikaye modundaki maçları tamamlayın. Maçları ilk kez tamamladığınızda 1 dreamball kazanırsınız. Her maçı Normal, Hard ve Very Hard zorluk seviyesinde oynayabilirsiniz ve her zorluk seviyesinde 1 dreamball (yani her maçtan 3 dreamball) kazanırsınız.
 • Eğer Free to Play yani oyuna para yatırmadan oynayacaksanız, hikayeden gelen dreamballları biriktirin. Bunları bir istisna olmadığı sürece (mesela Milestone Transfer ve Get Ahead Transfer gibi) Dream Fest veya Dream Collection etkinliklerinde kullanın.
 • Oyuncularınızın değerlerini kontrol edin, işe yarar S kalite yeteneği olmayan SSR oyuncularla vakit kaybetmeyin. Bu oyunda S kalite yetenek neredeyse her şeydir.
 • Kaleci çekemediğiniz en kötü senaryoda, SR bir kaleciyi SSR kaliteye yükseltin ve kalenize koyun. En azından her şutun gol olmasını engelleyecektir.
 • Exchange Shop içinden 2 adet SSR Transfer Bileti satın alabilirsiniz. İkisi için toplamda 300 altın madalyaya ihtiyacınız var. 300 madalya biriktirmenin en kolay yolu, SR oyuncuları SSR kalitesine yükseltip satmak veya yetenek öğretme/güçlendirme için kullanmak. Bu şekilde kullandığınız her oyuncudan 15 altın madalya kazanacaksınız. Bu 2 SSR Transfer Bileti hesap başına mahsustur ve YENİLENMEZ.

Etkinliklere Katılın:

 • Pazartesi-Perşembe arasındaki Drill etkinliklerini iyi değerlendirin ve işe yarar bütün SSR oyuncularınızı UR kalitesine yükseltin.
 • Oyuncularınızın seviyelerini maksimuma çıkartın. UR kalitesine yükselttiğiniz oyuncuların seviyeleri 1’e düşer, dikkat edin.
 • Her oyuncunun baz değerlerinin yanında, eğitimle arttırabileceğiniz değerler yer alır. Bunlar mavi olarak belirtilmiştir. Bunları antrenman koçları ile yükseltmeyi unutmayın.
 • Etkinlikler (özellikle Raid adı verilenler) oldukça önemli. Buradan ilgili oyuncunuzun yeteneği varsa kasın. C seviye deyip küçümsemeyin, 40. seviye C kalite bir yetenek neredeyse A kaliteye eşittir.
 • Ofansif ve defansif orta saha oyuncularınıza mutlaka özel pas öğretin. Kalitesi farketmeksizin seviyesini arttırın.
 • SSR Black Ball eşyasını kalecinize veya en iyi forvetinize harcayın. Önceliğiniz her zaman kaleciniz olsun.
 • SSR oyuncuları satarken veya yetenek öğretmek için feda ederken iyi düşünün. Hangi oyuncu, hangi takım kompozisyonunda işinize yarar belli olmaz.
 • Eşleşmelerde (Toughness>Skill>Agility>Toughness) avantajınıza veya dezavantajınıza dikkat edin.
 • MUTLAKA BİR CLUB BULUN VE KATILIN. İyi bir Club bulmak için Reddit Discorduna katılabilirsiniz.
 • Club içindeki Shared Play olayına mutlaka katılın.
 • Günlük görevlerinizi tamamlayın, ödüllerinizi alın.
 • Ve son olarak, asla pes etmeyin. Bir aylık emeğinizin çöp olduğu bir Dream Fest veya Dream Collection sonrasında oyunu bırakmayın, zamanla oyun size gülümseyecektir.
Künyesi
Yayımcı

KLab

Yapımcı

KLab

Çıkış Tarihi

13 Haziran 2017

Platformlar

Android, iOS

Oyun Türü

Futbol, Mobil Oyun

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.6
Aldığı Puanlar

Ülkemizde 90’lı yıllarda oldukça ünlü olan Küçük Golcü (veya genel adıyla Captain Tsubasa) adlı animeyi baz alan oyun, serinin hayranları için oldukça eğlenceli.

9.0
Editörün Puanı
9.6
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
pandora tr
pandora tr

Eline sağlık ama benim sorunum şu. Oyuncuların yeteneklerine bakıyorum ama hangi oyuncular daha değerli olduğunu nasıl anlıyoruz ve defansım çok iyi naparsam yapıyım kaleciye ceza sahası içi atsam da gool olmuyo 🙁 sürekli berabere