Sistem
Hoşgeldiniz...
Bir Türk Yapımı Oyun: Smalland İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Bir Türk Yapımı Oyun: Smalland İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 29 Aralık 2019
Künyesi
Yayımcı

Merge Games

Yapımcı

Embu Games

Çıkış Tarihi

Erken Erişimde

Platformlar

PC

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Hayatta Kalma, Bağımsız Yapımcı (indie), RYO, Erken Erişim

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
Aldığı Puanlar

Smalland oyunu şu an erken erişimde ve bizlerin desteğine ihtiyaçları var.

8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Türk geliştiricilerden gelen oyun haberleri malumunuz, bizleri ayrı bir sevindiriyor. Doğal olarak hemen sahipleniyoruz ve ne olursa olsun bu oyunları destekleyip Türk oyun sektörünün gelişmesi adına atılan adımların daha da hızlanmasına vesile olmaya çalışıyoruz.

Sonuçta çok iyi de olsalar, orta karar ya da kötü de olsalar sevaplarıyla günahlarıyla en azından bir şeylerin denendiğini, üzerinde emek verildiğini ve zaman harcandığını bizlere gösteriyorlar; ki bu da ayrı bir sevinç kaynağı. Bu tarz bir sevince gark olma durumunu yaşatan bir diğer Türk yapımı oyunumuz ise, Smalland.

Smalland; Bir Türk Geliştirici Oyunu…

Smalland, Embu Games’in geliştirdiği ilk oyun. Hayatta kalma türünde olan oyunumuz, ilk gördüğümde bende de “yine mi bir hayatta kalma temalı oyun” şeklinde tepki vermeme sebep olmuştu.

Ama biraz araştırınca arkasında orijinal bir fikrin ve bu fikrin düzgün uygulanması halinde, oyunun piyasada bolca bulunan hayatta kalma temalı oyunlar arasında öne çıkabilecek bir oyun olmasının kaçınılmaz olacağını fark ettim.

Smalland Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Quad-Core 2.50 GHz. ya da AMD 2.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6870 ya da NVidia GeForce GTX 470 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 5 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Oyunun konusundan başlayalım o zaman: birdenbire kendinizi çok küçülmüş bir halde bulduğunuz bir dünyadasınız. Bu nasıl oldu? Bütün insanlık mı küçüldü yoksa siz yalnız mısınız? Tabii bu gibi sorulara yanıt aramadan önce, kendinize sığınacak bir yer bulmalısınız çünkü etraf aç hayvanlarla dolu.

Ve siz de temel olarak, bu dünyada hayatta kalmaya çalışacaksınız. Fakat bu küçülme durumu, her şeyi değiştirir nitelikte. Bir rüzgar bütün eşyalarınızı uçurabilir ya da eğer sağlam inşa etmediyseniz eviniz de uçacak olanlar arasına dahil olabilir. Yağmur da bir diğer sıkıntı, çünkü artık yağmurdan sonra oluşan su birikintileri sizin boyunuz için göle girmekle eş değer.

Özellikler:

Sırf yukarıdaki paragraf bile, oyundaki orijinalliği ortaya çıkarır nitelikte diye düşünüyorum. Smalland oyununun çekirdek özelliklerine detaylıca bakacak olursak, onlar da şu şekilde:

Ekosistem:

Smalland oyununun en güçlü özelliklerinden biri, güçlü bir ekosisteme sahip olacak olması. Hayvanlar da aynı sizler gibi hayatta kalmak zorunda. Sığınacak bir yer ve yiyecek bulmalılar ve yine bazen sizler için çok tehlikeli olacaklar.

Güçlü bir ekosistem…

Karıncalar eşyalarınızı çalabilir ya da tavşanlara bir ara öğün olabilirsiniz. Hayvanlar birbirlerini öldürüp, ekosistemdeki hayvan popülasyonu üzerinde de etkili olabilir. Şu an her hayvan için yapılmamış bu, fakat geliştirici ekip yapacaklarını belirtiyor.

Hava Durumu:

Smalland oyunu yüksek detaylı hava durumuna sahip. Oyunda, hava durumu sadece lafta kalmayacak. Hava durumu hayvanların davranışlarını etkileyebileceği gibi, doğayı da inanılmaz bir şekilde değiştirecek.

Yağmur bulunduğunuz araziyi bir anda gölete çevirebilecek mesela. Hava durumu da çok dikkat edilmesi gereken başka bir element olarak göze çarpıyor.

Sel Sistemi:

Belirli bir süre yağmur yağınca, alçak ya da eğimli yerleri su basabilecek. Zararın boyutu yağışın tipine ve ne kadar süre gerçekleştiğine bağlı olacak. Bu yüzden de binanızın alçakta kalmamasına emin olmanız çok büyük önem teşkil edecek.

Rüzgar Sistemi:

Eğer rüzgar yeterince güçlüyse eşyalarınızı, evinizi hatta sizi bile uçurabilecek. Bu yüzden bir şey inşa ederken, ya doğru yeri seçmeli ya da onu yeterince güçlü inşa etmelisiniz. Rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda, devasa şeyler ve ağaçlar cankurtaranınız olacaktır. Ve unutmadan, rüzgarı dostunuz da yapabilir ve onunla eğlenebilirsiniz de.

Co-op:

8 kişilik co-op modu bulunan Smalland oyununda arkadaşlarınızla bağlanıp, yeteneklerinizden daha fazlasının sınanacağı bu dünyada beraber maceraya atılabilirsiniz. Lider tablosuna bakıp dünyada hangi sırada olduğunuzu görebilir ya da tablo umrunuzda bile değilse sadece eğlenmenin tadına da varabilirsiniz.

Son Sözler:

Özellikler kulağa ne kadar hoş geliyor, sizce de öyle değil mi? Özellikle küçülme mekaniği ve çekirdek özelliklerin etkisi, doğru uygulandıkları takdirde oyunu çok eğlenceli hale getirebilecekler gibi duruyor.

Şu ana kadar 4-5 bin doların üstünde para toplanmış, fakat Indiegogo üzerinden bağış kapanmış, umarız bir şekilde tekrar bağış yapma imkanı olur da haberini yapmak haricinde maddi olarak da destek verebiliriz. Oyun içi görüntülerden oluşan tanıtım videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments