Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Injustice 2: Legendary Edition Oyun İncelemesi
0

Injustice 2 ile süper kahramanların kafa göz birbirlerine girme zamanı tekrar geldi. Hem de efsanevi olarak! Injustice: Gods Among Us; 2013 yılında önce konsollarımıza, daha sonra da bilgisayarlarımıza konuk olmuştu. Injustice çizgi romanını baz alan dövüş oyunu, çizgi romanın beşinci yılını ve sonrasındaki olayları kapsıyordu.

Hikaye anlatımı olarak başarılı olan oyun, bazı dövüş mekaniklerinde bana göre biraz eksik kalsa da oldukça güzel bir deneyim sunmuştu. Netherrealm ise boş durmamış, Mortal Kombat X’ten sonra Injustice 2’nin geleceğini duyurmuştu.

Hikayesi:

Injustice 2, Injustice: Gods Among Us oyunundaki olaylardan 4 yıl sonrasını konu alıyor. Superman yenilmiş, Rejim düşmüş durumdadır. Batman önderliğinde bir grup ortaya çıkan boşluğu doldurmaya çalışmaktadır. Diğer taraftan ise Gorilla Grodd önderliğinde kötüler birliği kurulmuş durumdadır.

Batman’in başındaki bunca dert yetmezmiş gibi, Superman’in uzaktan kuzeni Kara Zor-El namı diğer Super Girl dünyaya gelmiş ve kuzenini hapiste gördüğü için, Batman’i suçlamaktadır. Ve hepsinden öte Dünya en zor savaşlarından birinin eşiğindedir; Brainiac adında süper zeki bir kötü Dünya’daki bilgileri sömürmek için ordusuyla gelmektedir. Sömürmekten kastımız ise tamamen yok etmek tabii ki.

Injustice 2 hikayesi hakkında daha fazla detay vermeyeceğim. Kesinlikle oynamanız gereken bir hikaye anlatımı var. Ortalama uzunluğu ise 10 saat civarında. Ki bu bir dövüş oyunu için fazlasıyla doyurucu bir içerik. Ayrıca burada anlatılan hikayenin Injustice çizgi romanları ile bağlantısı olmadığını da belirtelim. Açıkçası ben oyunun sonunda, serinin bir hayranı olarak oldukça mutlu oldum.

Hikaye anlatımı dedik, 10 saat dedik, peki nasıl ilerliyor bu oyun? Toplam 12 bölümden oluşan oyunda, belirli sahneleri izliyoruz, sonrasında da karşımıza çıkan karakterleri pataklıyoruz. Her bölüm bittiğinde bize online maçlarda kullanabileceğim eşyalar (Bu konuya birazdan değineceğim) veriliyor.

Oyunun bazı noktalarında bize iki farklı karakterden birini seçme imkanı tanınıyor, hatta bunlar oyunun sonunu dahi etkileyebiliyor. O yüzden seçimlerinize dikkat etmenizde fayda var.

Atmosfer:

Oyunun genel atmosferi fazlasıyla başarılı. Injustice dünyasının karanlık ve depresif havası başarılı bir şekilde yansıtılmış. Dövüş mekanlarının canlılığı, karakter modellemeleri hikaye (söylemeyeceğim sanmıştınız değil mi?) ve atmosfer birleştiğinde gerçekten karşınıza harika bir dövüş oyunu çıkıyor.

Gear Sistemi:

Injustice 2’nin hikayeden sonra yaptığı en güzel işlerden birisi, kesinlikle online kısmı. Burada bahsedilecek en önemli şey ise yeni eklenen Gear sistemi. Bu sistem ile birlikte karakterlerinizi özelleştirme imkanına sahipsiniz. Bunlar karakterin üzerinde görsel olarak değişiklik yapan ve farklı özellikler veren eşya parçaları.

Ancak oyunu değiştirme etkisi gerçekten çok yüksek. Komboları seven birisi misiniz? O halde karakterinizi komboları daha kolay yapacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Hayır ben düz oyuncuyum, özel hareket spamlarım ve kazanırım mı diyorsunuz? O zaman özel hareketlerinizi güçlendirip ona göre savaşırsınız. Veya dengeli bir sistem mi istiyorsunuz? Oyun buna da izin veriyor.

Arenalar:

Oyundaki arenalar oldukça güzel tasarlanmışlar. Toplam 12 adetten oluşan arenalarda arka plan, Mortal Kombat X oyunundaki gibi interaktif olarak tasarlanmış.

Arenalar içinde Kahndaq’tan Gotham City’e, Metropolis’ten Batcave’e kadar uzun bir macera sizi bekliyor olacak.

Grafik ve Sesler:

Injustice 2: Legendary Edition oyununun grafikleri fazlasıyla gerçekçi. Mortal Kombat X’te kullanılan grafik motorunun geliştirilmiş haliyle yapılan oyun, bir dövüş oyununda olması gereken her şeyi karşılamayı başarmış. Seslendirmeler ve ara sahne geçişleri de aynı şekilde başarılı.

Buraya kadar anlattığım şeyler genel olarak Injustice 2’nin ilk sürümü ile ilgiliydi. Bilmeyenler için bir özet niteliğinde olmasını istedim. Şimdi ise oyun için yeni çıkartılan Injustice 2: Legendary Edition’dan bahsedelim.

Legendary Edition Nedir?:

Injustice 2: Legendary Edition, oyunun ilk versiyonuna çıkmış tüm indirilebilir içeriklerin (yani DLC’lerin) ve yeni karakterlerin toplandığı yeni paketimizin adı.

Karakterler:

Injustice 2: Legendary Edition oyununda yer alan 19 karakterin yanı sıra eklenen yeni karakterler şöyle;

  • Darkseid,
  • Red Hood,
  • Starfire,
  • Sub-Zero,
  • Black Manta,
  • Raiden,
  • Hellboy,
  • Atom,
  • Enchantress,
  • Ninja Kaplumbağalar.

Serinin telif hakları DC Comics bünyesinde olduğundan Ninja Kaplumbağaları çok garipsemeyin. Aksine oyuna müthiş bir hava katıyorlar. Zaten kendine has ve karakter bazında özelleştirilmiş oyun dinamikleri Injustice 2’yi rakiplerinden ayırıyorken, DLC’ler ile eklenen bu karakterlerinde oyuna olumlu etkisi oldukça fazla olmuş. Ama hala sormadan edemiyorum neden Raiden?

Kostümler:

Bunun yanı sıra, Injustice 2: Ultimate Edition’da yer alan özel kostümler de Injustice 2: Legendary Edition içinde yer alıyor. Bu kostümlerle birlikte; Raiden’ı Black Lightning olarak, Super Girl’ü Power Girl olarak, Superman’i Bizarro olarak, Cyborg’u Grid olarak, Captain Cold’u Mr. Freeze olarak, The Flash’i Jay Garrick veya Reverse Flash olarak Cheetah’ı Vixen olarak ve Green Lantern’i John Stewart olarak oynama fırsatı buluyorsunuz.

Learn Hub:

Bunların dışında Injustice 2: Legendary Edition’ın getirdiği özelliklerden birisi Learn Hub adı verilen, geliştirilmiş antrenman bölümü. İlk oyundaki öğrenme kısmı da bence yeterliydi ama, Learn Hub ile bu iş bir adım daha öteye taşınmış. Yeni oyuncuların oyun üzerindeki hakimiyetini en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmış. Gerçekten başarılı.

Yeni paketle birlikte, karakterlerin seviyeleri 30. seviye üst sınırına çıkartılmış durumda. Oyunda 30. seviyeye vurduğunuzda yeni bir Augment Slot’u daha açılıyor. Oyuna her karakter için eklenen yeni eşyaları da belirtmeden geçmeyelim.

Son Sözler:

Injustice 2 Legendary Edition’ın görsel ve oynanış konularında oyunun ilk sürümünden farkı yok. Zaten olabildiğince güçlü grafiklere ve kendi içinde tutarlı, oturmuş bir oynanışa sahip olan, animasyon ve çevre detayları konusunda da oldukça güçlü olan oyunun temel yapılarını değiştirmeye çabalamamışlar. Tüm bunların yanında oyunun en güçlü olduğu kısmı olan çeşitlilik daha gelişmiş durumda.

Injustice 2: Legendary Edition, oyunun normal halini almamış olan oyuncular için kesinlikle edinilmesi gereken bir paket. Oyunun hikayesini deneyimlememiş olan herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Alın bu güne kadar çıkmış en iyi dövüş oyunlarından birisini deneyimleyin.

Daha önceki tarihlerde yayınlamış olduğumuz Injustice 2 Ultimate Edition PC Sistem Gereksinimleri ve Injustice: Gods Among Us XBox 360 İnceleme yazılarımızı bağlantılardan inceleyebilirsiniz, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Warner Bros. Interactive Entertainment

Yapımcı

NetherRealm Studios

Çıkış Tarihi

Injustice 2: 11 Mayıs 2017 (PlayStation 4, XBox One ve Android, iOS için),

Injustice 2: 14 Kasım 2017 (PC için)

Injustice 2 Legendary Edition: 27 Mart 2018

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Android, iOS

Oyun Türü

Aksiyon, Dövüş Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

TEEN 13+

Artı Yönleri

Karakter, mekan tasarımları,

Mükemmel hikaye ve bunun işleniş tarzı,

Karakterleri oynanış biçimine göre özelleştirebilme.

Eksi Yönleri

Özelleştirme için ÇOK FAZLA sayıda eşya bulunması ve bunların büyük kısmının işe yaramaz olması,

Oyun içi ödeme sisteminin bulunması.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.2
Aldığı Puanlar

Injustice 2, DC evreninin en güzel hikayelerinden birisini, bir adım öteye taşıyor. Harika hikayesi, özelleştirme seçenekleri ve atmosferi ile oynayabileceğiniz en iyi dövüş oyunlarından bir tanesi.

Injustice 2: Legendary Edition ise, yeni karakterler ve kostümlerle deneyimleyebileceğiniz en güzel dövüş oyununu size sunuyor. Kesinlikle edinilmeli!

9.0
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments