Editörün Seçimi
9.1

Call of Duty Modern Warfare Remastered İnceleme ve Rehberi

Beğen+3

Herkese selam arkadaşlar, Call of Duty Modern Warfare Remastered inceleme ve rehber yazımla karşınızdayım. Bildiğimiz savaş oyun klasiği olan Call of Duty Modern Warfare aslında 05 Kasım 2007’de Activision tarafından piyasaya sürülmüş ilk Modern Warfare oyunu idi. Oyuncuların en çok sevdiği seri bu olduğu için 04 Kasım 2016 tarihinde Remastered olarak çıkış yapmış ve oyuncu kitlesini tekrar kendisine çekmeyi başarmıştır.

Ama en kötü olayı ise Modern Warfare Remastered oyunu PS4 için ayrı bir CD/DVD ile satılmamakta, yani demek istediğim kendisine özgü bir CD versiyonu yok. Onun yerine Infinite Warfare satılamıyor diye iki oyunu bir arada CD olarak satmaya karar verdiler ve 2 oyunu tek bir CD ile satmaya başladılar. Şahsen oyuncuların kızdığı bir olay bu, her neyse ben senaryo diye yazdım nelerden bahsetmişim.

Call of Duty Modern Warfare Remastered inceleme yazımda size oynanış sırasında yardıma ihtiyacı olanlar için rehberlik edecek şeylerden bahsedeceğim. Ana başlıklarımız senaryo ve oynanışı, çoklu oyuncu ve oynanışı, silahlar, oyun tipleri vb. daha değişik başlıklardan oluşacak.

Call of Duty Modern Warfare Remastered hikayesi hakkında bir şey daha söyleyeceğim ama o da yazımın devamında olacak. Umarım sizlere faydalı bir yazı olur.

Call of Duty Modern Warfare Remastered Hikayesi:

Call of Duty Modern Warfare Remastered’ın hikayesi modern zamana ait savaşı anlatmakta. Arapların isyanı ve Sovyet Rusya dönemini geri getirmek için kendisine ordu kuran Imran Zakhaev, ona yardım eden Arap ordusunun başkanı Khaled Al-Asad isimli düşman karakterler. Oyun eğitim ile başlıyor, eğitim alan askerin ismi ve bizim ana karakterimiz olacak asker John “Soap” MacTavish isimli bir asker.

Eğitim alma sebebimiz hem oynayışımızı geliştirmemiz açımızdan hem de senaryonun ilerlemesi için yapılmış bir eğitim bölümüdür. Bölümü geçtikten sonra ilk operasyonunuza çıkıyorsunuz ve sonrası size kalıyor ve oynayarak öğreniyorsunuz.

Ya aslında senaryo çok iyi ama çok da sade bir oyun, yılına göre iyi bir oyun. Fakat çok yalın bir senaryoya sahip bana göre yani. Senaryosunda daha fazla silah daha fazla düşman, tanklar bilmem ne olmalıydı. Yine de sade de olsa en sevdiğim CoD serisi ve senaryosu ilk Modern Warfare oyununa ait.

Senaryo için notum 10 üzerinden 9 veriyorum. Puan kırma nedenim ise çok sade olması. Onun dışında yılına göre ve gelişmiş haline göre çok iyi bir oyun olmuş. Imran Zakhaev’i vurma görevi için çektiğim videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Oynanış:

Call of Duty Modern Warfare Remastered görevlerini veteran zorluğunda oynayan oyuncular deli olabilirsiniz, yani benim gibi oynamıyor iseniz. Özellikle One Shot, One Kill operasyonunda veteran zorluğunda çıldırabilirsiniz ve PS4 üzerine kupa için oynuyorsanız baya zorlanacaksınız ya da benim gibi oynamıyor iseniz zorlanmazsınız.

Onun dışında siper sizin en yakın dostunuz, silahınız ise sizin bir parçanız gibi olsun. Çünkü veteran zorluğunda oynayan oyuncular çıldırabilir ben çıldırıyorum şahsen 😀

Oynarken her operasyona özel silahlarınız ayarlanmış şekilde veriliyor ve zaten siz çoğu silahı beğenmiyor ve öldürdüğünüz düşmanın silahı ile değiştiriyorsunuz. Veteran zorluğunda oynayanlar yanınızda birliğiniz var ise takip edin en önden gitmeyin, şarjör değiştirirken yerli yersiz yerlerde değiştirmeyin ki daha iyi ve daha rahat oynayın.

Modern Warfare Remastered oynanışı ile ilgili pek söyleyecek bir durum yok, aynen eski oyundaki gibi, nasıl oynadıysanız öyle oynayın. PS4 platformunda oynayanlar ilk operasyonda dikkatli oynayın, önden de gitmeyin, çünkü sizi Desert Eagle tabancasıyla bekleyen bir düşman var.

Call of Duty Modern Warfare Remastered Singleplayer Görev Seçimi

Intel Cheats:

Call of Duty Modern Warfare Remastered senaryo modunda topladığınız düşman Intel’leri size daha eğlenceli bir oyun sunuyor. En üzücü yanı tümünü topladığınızda oyunu veteran zorluğunda açsanız da hile ile oynuyorsanız, ilk hangi zorluk derecesinde bitirdiyseniz bir bölümü, veteran değil direk ilk oynadığınız zorlukta gösteriyor. Yani PS4 üzerinde kupa kazanmak isteyenler maalesef hilesiz kupa kazanacaksınız.

Call of Duty Modern Warfare Remastered Intel Cheats

Multiplayer:

Call of Duty Modern Warfare Remastered inceleme yazımızda oyunun multiplayer moduna da değinelim. Eski oyununu oynadıysanız bilirsiniz nasıl olduğunu. Haritalar yine aynı, duvardan mermiler geçiyor falan filan, biliyorsanız pek söylenecek bir şey yok. Ama DLC (Genişleme Paketi) ile verilen bazı haritalar var, onları alma imkanınız var ise alın tavsiyemdir.

Bende yok ama bir arkadaşımda var, ona sonsuz teşekkürler, haritaları denedim gayet güzel, almanızı tavsiye ederim. Ben de en yakın zamanda alacağım ve deneyeceğim, sonrasında bu haritalar ile ilgili bir video hazırlar yayınlarım.

Çok oyunculu yine aynı ama biraz daha farklı. Mesela yeni gelmiş şeylerden bahsedelim, oyun içindeyken silahınıza göz atabiliyorsunuz. Yön tuşlarında alt tuşuna bastığınızda silahınıza daha yakından bakabiliyorsunuz ve etrafını da gösteriyor. CS:GO’da hani silahlara göz atarsın ya oyun içindeyken işte ondan bahsediyorum.

Call of Duty Modern Warfare Remastered Silaha Bakış Atmak

Oynanış:

Oynarken ben pek siper ile alakalı bir şey göremedim şahsen. Herkes bir yere pusuya yatıyor ve düşman görünce öldüremez ise adamı kovalamaya başlıyor. Ama Search and Destroy gibi oyun tiplerinde adamlar bomba kurma yerlerinde ninjalık yapıyor. Bu arada neyden bahsettiğimi öğrenmek istiyor iseniz Erasable Ninja kanalındaki bazı CoD ile ilgili videoları izleyin anlarsınız.

Yine aynı oyun ama oynarken ben nedense zorlanıyorum oyun akışkan değilde bana yavaş geliyor ama Advanced yada Infinite Warfare gibi oyunlar akıcı geliyor.

Söylemeyi unuttum, şanslısınız neden mi ? Çünkü PS4 kendi mağazasında oyun artık kendine özgü satılıyor ama ben Digital Deluxe sürümlü CoD Infinite Warfare aldığım için 2’sine de sahibim.

Multiplayer için notum 10 üzerinde 9 harika ama akıcı olsa daha iyi olabilir. Buna örnek vermek istiyorum. Mesela oynarken müzikler araya girmeli, sadece oyunun bitmesine 1 dakika kala girmemeli, bu yüzden çok sade oluyor.

Battlefield oyununu anlarım, o uzun sürüyor ve her yerde patlamalar oluyor ama bunda olmuyor. O kadar sade olmaması için müzikler eklenebilir. Sade diye sevmeyenler PS4 üzerinde oynuyor ise Spotify programını PS4 mağazasından indirip, arka planınıza müzik açın ve öyle oynayın o zaman eğlenceli oluyor.

Call of Duty Modern Warfare Remastered multiplayer oynarken çektiğim videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Aksesuarlar:

Biraz da Call of Duty Modern Warfare Remastered karakter ve silahlarına ait aksesuarlardan bahsedelim.

Aynı görünüşlerden sıkılıyoruz değil mi? İşte bu oyunda değiştirmişler, istediğiniz karakteri alabiliyorsunuz ve her türlü kullanabiliyorsunuz. Infinite olayı gibi ama daha değişik bir olay bu. Mesela normal karakter değil de sıradan askerin görünüşünü değiştirebilirsiniz, Captain Price bile yapabiliyorsunuz görünüşünüzü, ama o farklı bir şekilde açılıyor.

PARTS denilen bir para birimi ile çoğu karakteri açabilirsiniz. Bazıları ise DEPOT kısmından açacağınız Supply Drop’lardan parçaları çıkıyor ve tamamlanınca açılıyor. Ben pek MWR oynamadığım için bazı şeyleri bilmiyorum ama böyle olduğunu biliyorum.

Call of Duty Modern Warfare Remastered’da, eskisine göre her şey değişmiş, çok fazla yeni eşya, yeni silah kaplamaları, yeni karakter aksesuarları ve kıyafet renkleri gibi çok fazla değişiklik gelmiş.

Call of Duty Modern Warfare Remastered silah kaplaması ya da silah aksesuarları az buçuk değişmiş. Silah kaplamaları çok fazla ve Supply Drop’tan çıkıyor. Silah eklentileri ise kısıtlı, bu yüzden biraz üzülebilirsiniz. Silah eklentilerinde bazı silahlarda 3 ya da 4 tane eklenti oluyor ve siz sadece 1 tanesini seçebiliyorsunuz. Infinite Warfare ya da Advanced Warfare gibi olsaydı daha güzel olabilirdi.

Oyun Modları:

Call of Duty Modern Warfare Remastered multiplayer’da 4 adet oynanış modu var ve şöyle sıralanıyor.

 • Standart
 • Hardcore
 • Klasik
 • Weekend Warfare
Standart Oyun Tipleri:

Seriye ait daha önceki oyunlardan da bildiğiniz gibi Modern Warfare Remastered’da da aşağıdaki benzer oyun tipleri bulunuyor. Gun Game, Ground War ise yenilik olarak ilave edilmiş.

 • Team DeathMatch
 • Prop Hunt
 • Domination
 • Free-For-All
 • Kill Confirmed
 • Hard Point
 • Gun Game
 • Search and Destroy
 • Ground War
HardCore Oyun Tipleri:

Şimdi ise HardCore olarak oynanabilen tiplerine gelelim.

 • Team Deathmatch
 • Kill Confirmed
 • Search and Destroy
 • HeadQuarters
Classic Oyun Tipleri:

Classic (Klasik) oyun tipleri ise 5 adet ve şu şekilde.

 • Old School Free-For-All
 • Sabotage
 • HeadQuarters
 • Team Tactical
 • Cage Match
Weekend Warfare Oyun Tipleri:

Son olarak Weekend Warfare’da Slasher isimli bir oyun tipi bulunuyor. Denemedim ama denersem ve bir rehber videosu çekersem bunu da videoya eklerim.

Call of Duty Modern Warfare Remastered Multiplayer Oynanış Modları

Silahlar:

Call of Duty Modern Warfare Remastered’da silahlar sizin oyundaki temel eşyanız. Zaten onlar olmasa CoD ne oyunu olur bilmem 🙂 Silahlar aşağıda da görebileceğiniz şekilde 5 ana gruba ayrılıyor. Unutmadan söyleyeyim, eski CoD MW silahları ile aynı ama yeni silahlar da eklenmiş. Görsellerini aşağıya bırakırım.

 • Assault Rifles (Saldırı Tüfekleri)
 • SubMachine Guns (Hafif Makineli Tüfek)
 • Sniper Rifles (Keskin Nişancı Tüfekleri)
 • Shotguns (Pompalı Tüfekler)
 • Light Machine Guns (Ağır Makineli Tüfek)

Call of Duty Modern Warfare Remastered Silahlar

Barracks:

Call of Duty Modern Warfare Remastered Barracks menüsünde oyundayken tam olarak kaç skor yaptığınızı ve kaç tane madalya aldığınızı görebilirsiniz. Sadece madalya falan değil Challenge, LeaderBoards ve Prestige (Prestij) gibi bölümlere de Barracks menüsünden bakabilirsiniz.

Kişiselleştirme:

Bu bölümde karakter görünüşünüzü üniforma rengini ayarlama, profilinizde gözükecek kartlar, amblemleri ve isminizin yanında gözükecek 5 harfli bir isim. Bunları bu bölümde ayarlayabilirsiniz. Örnek görseli aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Call of Duty Modern Warfare Remastered Kişiselleştirme

Depot:

Call of Duty Modern Warfare Remastered Depot kısmında arkadaşlar 3 tane Supply Drop türü var ve Armory isimli bir bölüm daha var. Armory, Supply Drop’lardan çıkan eşyalara bakmanıza yardımcı olur. Hepsinde farklı farklı eşya çıkabilen Supply Drop sayısı 3 adet ve şöyle sıralanmakta;

 • CopperHead
 • Lion Strike
 • Arctic Wolf

Call of Duty Modern Warfare Remastered Depot Supply Drop

Son Sözler:

Call of Duty Modern Warfare Remastered oyunu alınır mı? Diye soruyor iseniz gerçekten ama gerçekten nostalji seven oyuncuların hoşuna gidecek. İlk defa oynayanların hiç pişman olmayacağını ve parasını hak eden bir oyun olduğunu göreceksiniz.

Call of Duty Modern Warfare Remastered Sistem Gereksinimleri‘ni incelemek ve diğer detayları da görmek isterseniz bağlantıyı ziyaret ediniz. Call of Duty Modern Warfare Remastered inceleme yazımıza yorumlarınız ve incelemelerinizle katkılarınızı bekleriz, iyi oyunlar.

9.1 Toplam Puan
Call of Duty Modern Warfare Remastered İnceleme

Çıktığında tüm oyun dünyasını sallayan Call of Duty Modern Warfare'ın yeniden ele alınarak yayınlanması gerçekten iyi oldu. Arşivinizde bulunması gereken tam nostaljilik bir oyun.

Hikaye
9
Oynanış
9
Grafikler
10
Ses ve Müzikler
8.5
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

7 Yorum
Tümü Faydalı Bulunanlar Yüksek Puanlılar Düşük Puanlılar İnceleme Yap
 1. Rehberinize tam olarak katılmadığımı belirtmek isterim. Bir kere sadece PS4 için değerlendirme yaptığınızı belirtmeniz gerekir. Ek olarak oyunda aşırı emek var. Bilgisayar üzerinde 60 FPS sadece Anti-Aliasing ve Shadows ayarları kapalı olarak test ettim. Sadece bir karakterin modellemesi üzerinde bile ne kadar emek harcadıklarını görebilirsiniz.

  Fakat PS4 ve PC arasında büyük fark var. PC her zaman PS platformuna karşı üstündür. Sizin yaptığınız değerlendirme PS4 için sayılır genel olarak MWR’ye ithafen olmaz. Her sene çıkan CoD oyunu satış rekoru kırıyor dikkat ederseniz. Neden çünkü hepsinde kocaman bir emek ve uğraş var. Sadece bir sene içerisinde kim CoD Mw1,2 ,3 Cod Bo 1,2,3,4 ya da MWR, COD WWII gibi bir oyunu yapabilir ? Infinity Ward, Treyarch gibi firmalar bunu başarıyor.

  Özellikle MWR’nin grafikleri efsaneydi. Multiplayer kısmında karakterlerin yüz modellemeleri öyle gerçekçi duruyordu ki bir an şok oldum ve uzun süre atlamadım. Onlarca karakter eklemişler oyuna ve gerçek insandan farkı yok. Yağmurlu havada kıyafetinize yağan yağmur kıyafetiniz üzerinde süzülüyor. Silahınıza değen yağmur damlacıklarını görüyorsunuz.

  Özellikle haritalar efsane olmuş. Yepyeni bir grafik motoruyla baştan tüm oyunu modellemişler. MW1’in müzikleri zaten en iyi video oyun müzikleriydi. Müzikleri aynen koymuşlar bu oyuna da. Müzikler dışında herşey TAMAMEN baştan sıfırdan yapılmış durumda. Kesinlikle bir şaheser.

  Multiplayer oynayan varsa bekleriz. Bu arada çoğu kişi PS4 üzerinden oynuyor oyun PC’de oynanır. PC’de gerçek deneyim yaşarsınız unutmayın.

 2. Call of Duty Modern Warfare Remastered rehberiniz için teşekkürler, yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo