Editörün Seçimi
8

Call of Duty Infinite Warfare İnceleme ve Rehberi

Beğen+1

Herkese selam arkadaşlar. Call of Duty İnfinite Warfare inceleme ve rehber yazıma hoş geldiniz. Bu yazımda Call of Duty Infinite Warfare oyununu; senaryo ve çoklu oyuncu ile oynanışları, silahlar, quartermaster, karakterler, grafik ve sesler vb. ana başlıklarını ele alarak anlatmaya çalışacağım, umarım herkes için faydalı bir yazı olur.

Hikayesi:

Klasik Call of Duty ne olsun ki daha, zaten çoğumuz bu hikaye modunu seviyor ve her Call of Duty oyununun bir hikayesi olsun istiyorlar. Evet, Call of Duty Infinite Warfare oyununda da hikayenin işlendiği campaign modu mevcut. Hikayesi ise şöyle;

Bu oyunun zamanında dünya çok gelişmiş bulunmakta ve bu gelişme nedeniyle dünya kaynakları azaldığı için ve nüfus aşırı derecede arttığı için diğer gezegenlere araştırma için çıkmışlar ve belirli gezegenlere üs kurmuşlar.

Çoğu ülke hava sahaları için birleşmiş ve kendi ülkesi için değil de tüm ülkeler birleşip insan soyunun tükenmemesi için diğer gezegenlere çıkmış bulunmaktalar.

Buraya kadar biliyorum ya da yanlışım varsa düzeltirim ve SDF adını verdiğimiz dış birlik açılımı ise Settlement Defense Front adlı bir ordu. Diğerinde her nedense SDF Komutanı Amiral Salen Kotch adlı bir Amiral.

Diğer bazı gezegenlere örnek (Europe) gezegenindeki UNSA üslerinden birini ele geçirmiş ve UNSA’nın hazırladığı bir ekibi bu gezegene yollayıp neler olduğunu öğrenip ardından bir prototip silahını oradan çıkarıp gitmekti.

Bundan sonrasını oynayarak öğrenebilirsiniz. Size senaryonun başlangıcını anlattım, devamında Nick Reyes adlı bir askerin rolünde oynayacağız. İleride bir uzay gemisi kaptanı biz oluyoruz. Oyundayken ana görevler ve yan görevler var, yani istediğinizi seçip oynayabilirsiniz.

En güzeli yan görevlerden Jackal Assault görevleri, bunda ise Jackal adını verdikleri bir savaş uçağını kontrol ediyoruz. Şahsen kontroller muazzam ve en güzeli Jackal’ınızı modifiye edebiliyorsunuz.

Oyunun hikayesi ana görevler ve yan görevler olarak ikiye ayrılıyor. Şahsen bu sefer güzel bir CoD oyunu olmuş ama keşke ilk çıkarılan trailer dünyanın en dislike alan videolar listesine girmemiş olsaydı.

Call of Duty Infinite Warfare Singleplayer Görev Listesi

Oynanış:

Şimdi geçelim campaign modunun oynanışına. Call of Duty Infinite Warfare hikaye modunda yerden aldığınız silahları tarayıp envanterinize ekleyebiliyorsunuz ki bunu otomatik yapıyor.

Siz isteseniz de istemeseniz de her göreve istediğiniz silahı alıp gidebilirsiniz, bombalar dahil. Bomba demişken 2. seçeneğinizde flashbang yerine daha güzel şeyler alabiliyorsunuz.

Drone gibi ya da kalkan gibi, bu size oyunda daha fazla avantaj sağlıyor, her ortama uygun bomba eşya her şey var. Hikayede ilerlerken zorluğu hardened veya veteranda oynuyorsanız siper çok önemli. Normal ya da easy modunda oynuyorsanız pek sipere gerek yok.

Kontroller:

Jackal adlı savaş uçağına tekrar gelecek olursam kontrollere hemen alışırsınız çünkü aşırı kolay ve rahatça oynatıyor. Diyorsunuz şimdi içinizden; Acaba nişan alırken zorlanır mıyız? Hayır zorlanmazsınız.

Çünkü PS4 kontrolöründeki L2 yani nişan alma tuşunda otomatik kitlenme bulunuyor. Bir düşman uçağına kitlendiğinizde sadece L2 tuşuna basılı tutmanız yeterli, otomatik pilota bağlıyor ama siz ateş ediyorsunuz.

Atışlarınız kaçabiliyor o yüzden size ateş etmenize yardımcı olacak imleç var o tarafa nişan alıp ateş ederseniz düşman uçağını düşürebilirsiniz. Bu kitlenme olayı sadece taarruz düşman uçaklarında var. Büyük uzay gemilerinde sadece silahlara ateş ettiğiniz için kendiniz ateş ediyorsunuz.

Silah seçimleri ile ilgili tavsiyem var. İlk görevinizde sonlara yaklaştığınızda size bir ağır silah verilecek düşmanı eritiyor resmen. Tavsiyem 2. silahınıza onu alın öyle gidin 1 silah ile oynarsınız o olunca düşmanları rahatça öldürebilirsiniz.

Call of Duty Infinite Warfare Multiplayer:

Şimdi de Call of Duty Infinite Warfare çoklu oyuncu (multiplayer) moduna geçelim. CoD serilerinin olmazsa olmazı, en çok bu oyunda sevdim çoklu oyuncu modunu.

Özellikle en güzel avantajı ne biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz çünkü oynamadınız, olayı atıyorum 10 dakika sonra evden çıkacaksınız beklerken multiplayerda Team DeathMatch oynayabilirsiniz. Hem 10 dakika sürüyor hem de zaman geçirmek için mükemmel.

Neyse şu an en çok oynanan oyun tipi Team DeathMatch benim görüşüme göre. Call of Duty Infinite Warfare, Search and Destroy gibi modlarda zor oyuncu buluyor PS4 üzerinde.

Ama Gun Game, Team DeathMatch gibi oyun tiplerini oynayın. Hem oldukça eğlenceli hem de vakit geçirmek için ideal. Ama şu anda adamlar terminatör olmuş mübarek, oyuna girince fark edeceksiniz.

Karakterler:

Ha bir de karakter sistemi gelmiş toplam 6 tane Call of Duty Infinite Warfare multiplayer oyuncu sınıfı yani karakteri var, isimleri ve özellikleri şöyle;

 • Warfighter
 • Merc
 • Synaptic
 • FTL
 • Stryker
 • Phantom

olmak üzere 6’ya ayrılıyor. Hepsinin birbirinden farklı özellikleri var onları da aşağıda açıklayacağım.

Call of Duty Infinite Warfare Multiplayer Oyuncu Sınıfları, Karakterler

Warfighter:

Piyade diyebiliriz buna, sıradan bir asker gibi görünüşü var. Ama öyle değil Payload özellikleri de var. Payload dediğim tüm karakterlerde geçerli silah ya da güçlendirici, eşya gibi bir şeydir.

Warfighter’da kullanmanızı önerdiğim Payload ismi Claw, özelliği ise duvardan mermi sektirebilir. saniyede düşman öldürebilir. Kullanmanızı öneririm.

Triatlar var bir de bu da perk gibi bir özellik. Kullanmanızı önerdiğim Triat Resupply, özelliği ise; öldürülmüş düşmanların mermilerini alınabilir. Onun dışında yerden mermi alamaz, sadece bu triat kullanımdayken alınabilir.

Merc:

Şimdi Call of Duty Infinite Warfare Merc karakterine geçelim. Görünüşünde iri, zırhlı cüsseli bir asker olarak görünse de kırılgan bir karakterdir, diğerleri de öyle.

Kullanmanızı önerdiğim payload Steel Dragon ve Reactive Armor. Steel Dragon birden fazla kişiye vurabilir ama sadece nişan aldığınız düşmanın yakınındakilere hasar verebilirsiniz. Onun dışında tek bir kişiyi öldürürsünüz. Reactive Armor geçici bir süre mermilerden sizi korur. Kaçmak ya da birini öldürmek için ideal çözümlerden biri.

Triat önerim ise MAN-AT-ARMS isimli triat. Özelliği ise; mermi kapasiteniz 90 diyelim, MAN-AT-ARMS triat’ını seçtiğinizde 300 olur, yani maksimum mermi kapasitenizi arttırır. Ne kadar mermi o kadar çok ölüm.

Synaptic:

Sıra Synaptic’te. Görünüşünden de anlayacağınız üzere bir robottur kendisi. Önerdiğim payload Equlaizer ve Reaper. Equlaizer 60 mermili çift silahtır merminiz sekmez. Ama hedefi buldurması epey zordur ama iyi bir nişancıysanız tavsiyemdir.

Reaper Payload’ını kullanınca dört ayak üstünde hızlı koşmaya başlar. Bunun dışında uçabilir ve duvarda yürüyebilirsiniz. Normal ve termal görüşü olduğu için çok rahat düşman askerlerini görebilir ve yakın dövüşçü olduğu için tek atışta düşmanı parçalayabilir. Kırılgan olduğunuzu unutmayın ve öyle saldırmaya karar verin.

FTL:

FTL adlı karaktere geçelim. Çok değişik bir karakter her tarafında kablo var. Görünüşü ayrı bir güzel ve ayrıca en sevdiğim oyuncu sınıfı. FTL Payload; Eraser isimli bir yok edici silaha sahip. Evet yanlış okumuyorsunuz, Eraser tek atışta düşmanı toza çeviriyor. 7 mermisi var ve iyi nişancıysanız tavsiyem odur.

Triatını siz seçin. Ben rastgele kullanıyorum, siz göz atıp kendinize göre bir şey tercih edebilirsiniz.

Stryker:

Stryker’a karakterine geçelim. Sanki gaz bombası atıyor milleti zehirliyor gibi bir tipi var maskeli ya gaz maskeli ondan. Ama bunda roket atar var, çok değişik hatta aşırı değişik bir kara delik gibi bir şey atıyor ufak, yakınındaki düşmanları çekiyor ve patlatıyor herkesi.

Kullanışlı bir Payload’a sahip bir de micro tarret’i var. Taret seviyorsanız kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın perkler ile taretiniz düşmanı görmeyebilir. Triatı siz seçin ben salladım öyle oynuyorum. İşe yarar bir şey göremedim ben.

Phantom:

Son olarak gelelim Call of Duty Infinite Warfare multiplayer karakterlerinden Phantom’a. Görselde de görüldüğü gibi tam bir keskin nişancı. Elinde öyle bir tüfek var ki ateş ettiğini duvara mıhlıyor. Bir de görünmezliği var, payload olarak görünmez oluyorsunuz ama sizi görebilirler yakınlaştığınızda, o yüzden uzaktan ateş etmek daha iyi olur.

Triatları siz seçin ben sondakini kullanıyorum, o daha iyi geliyor. Unutmadan bir şey daha söylemek istiyorum. Kendi karakterinizin görünüşünü değiştirebilirsiniz. Hatta bunlardan birini Captain Price ya da Ghost yapabilirsiniz.

Onlarda aşırı ender karakterler, mesela FTL’de ise aynı özellikler ama sadece görünüş değişiyor. Şahsen ben de isterim bana Price yada Ghost çıksın ama olmuyor.

QuarterMaster:

Call of Duty Infinite Warfare’da bulunan QuarterMaster’ı bir mağaza olarak düşünebilirsiniz. Buradan Supply Drop, Hack Drop ya da Salvage isimli para birimi ile MK silah açabilirsiniz. MK silahlar droptan da çıkabiliyor, hatta çoğunlukla oradan çıkar.

Call of Duty Infinite Warfare QuarterMaster Supply Drop

Supply Drop:

Bildiğimiz supply drop açıyoruz bunda, ama dahası da var. Hack isimli supply droplar var, isimleri değişik oluyor. Mesela şimdi QR-M5TR FTL HACK isimli drop var. Bu dropta FTL ile ilgili herhangi bir şey çıkabilir kıyafet ya da kask çıkabilir. Kask yerine daha anlamlı kelime bulamadığım için kask diyorum ya da başlık.

Supply droplarda 2 çeşit drop var Hack nadiren QuarterMaster’dan alınabiliyor. Biri normal drop olmak üzere diğeri ise Rare Supply Drop. İkisinden de güzel şeyler çıkabiliyor ama nadiren.

Mk.1 ve Mk.2:

Mk, mark isminin kısaltması olarak geçiyor. Bu mark isimli silahlar çoğu silah türünde var mark silahlarının bazıları özelliğini değiştiriyor ya da size perk özelliği olarak geri döner, ama farklı.

Mesela Legendary bir mark silahı çıktı atıyorum, NV4 silahına. Özelliklerinden biri Atomizer Strike isimli bir perk ya da ScoreStreak bunu nasıl açıyorsunuz? Şöyle; hiç ölmeden 25 kişi öldürürseniz bunu kullanabilirsiniz. Zaten kullandığında oyun bitiyor direk.

Call of Duty Infinite Warfare Epic Common NV4

Ya da NV4 adlı silaha mark isimli Honey-B silahı geldi ismi şöyle oluyor. NV4 Honey-B adlı bir silaha dönüyor. Özelliği ise hani silahınıza susturucu takarsınız ya, eklenti kapasitenizde susturucu takmanıza gerek kalmıyor ve bir ya da iki slot boş oluyor, rahatlıkla diğer eklentileri de takabilirsiniz.

Eklenti demişken burada bahsetmek istiyorum. Silah eklentilerini takarken belirli bir kapasite var. Bomba perk gibi şeyler de dahil ama siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Mark silahlarına ait detaylar bunlar, Mark 2 silahları ise pek değişiklik sağlamıyor, Mark 1 ile hemen hemen aynı ama Epik çıkıyorsa değişebiliyor.

Call of Duty Infinite Warfare Mark 1 Silahlar

Armory:

Bunu yazmadım çünkü burada açıklamak istedim. Bu bölüm Call of Duty Infinite Warfare QuarterMaster’in 3. bölümüne ait. Yani mağazanın 3. bölümü olacak şekilde tasarlanmış.

Armory; Prototype LAB, Mission Team Depot (bundan yazımın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim) Scorestreak, Mk. yani Mark 2 Collection ve QR-M5TR Collection olarak 5 bölüme ayrılmış şekilde sıralanıyor. Bunların özellikleri:

Prototype LAB:

Prototype LAB’da Mark 1 silahları salvage isimli para birimi ile satılmakta, ama hepsi değil. Bazı silahlarınki satılmıyor. Örneğin Karma-45 isimli hafif makineli bir silah. Common (normal) türünden Epik silahlara kadar salvage yükselmekte.

Mesela common bir silah 200 salvage ise epik bir silah 4000 salvage değerindedir. Yeri gelmişken Call of Duty Infinite Warfare’da geçen salvage ve key/anahtar terimlerinden de kısca bahsedelim.

Salvage:

Salvage size belirli yerlerde kullanabileceğiniz bir para birimi. Supply Droplar’dan da çıkıyor unutmayın.

Key/Anahtar:

Key/Anahtar ise size Supply Drop ya da ara sıra gelen özel drop paketlerini almanıza yardımcı oluyor. Bu anahtarları kazanmak için oynamanız yeterli. Oyun sonunda 2 veya 3 tane verebiliyor. Daha fazla da verebilir ama XP her şey.

Mission Teams:

Öncelikle Call of Duty Infinite Warfare Mission Team’lerden bahsedeceğim, çünkü öncelik onlarda. Mission Team sizin belirli bir birliğiniz gibidir. Toplam 5 tane takım var isimleri ise :

 • JTF Wolverines,
 • Orion Initiative,
 • Sabre Team Seven,
 • Wraith,
 • Blood Anvil.

Siz başta JTF Wolverines ile başlayacaksınız (benim favori takımım) yani siz de burada kendi istediğiniz takımı seçebilirsiniz. Size karışmıyorum ama şunu unutmayın.

Call of Duty Infinite Warfare Mission Teams

Mission Teams Depot :

Mission Team Depot adını verdiğimiz depoda sizin en çok oynadığınız ya da oynamak istediğiniz takımın size belirli seviyelerde verdiği ödüldür. Seviye dediğim takımınızın da seviyesi var ne kadar oynarsanız o kadar çabuk yükseliyor.

Belirli levellerde size MK silahlarından veriyor ona göre oradan hangi MK silahlarını veriyor diye bakabilir ve ona göre takımınızı seçebilirsiniz.

Call of Duty Infinite Warfare Mission Team Depot

Scorestreak:

Scorestreak ise Call of Duty Infinite Warfare oyununda oynarken öldürdüğünüzde ve arttığında size belirli silah kullanımında yardımcı oluyor. Silah değilde UAV falan filan onlar.

Bunların da Mark isimli eşyaları var Commondan Epic’e kadar çıkıyor. Oradan size hangisi faydalı oluyorsa onu seçebilirsiniz ve salvage birimi ile satın alabilirsiniz.

Call of Duty Infinite Warfare Scorestreak

Mark 2 Collection:

Mark 2 silahlarının koleksiyonunu görsel üzerinde görebilirsiniz.

Call of Duty Infinite Warfare Mark 2 Koleksiyonlar

QR-M5TR Collection:

Burada ise sizin sahip olduğunuz ya da sahip olmadığınız MK silahlarını görselde görebilirsiniz.

Call of Duty Infinite Warfare QR-M5TR Collection

Oyun Tipleri:

Şimdi ise oyun tiplerine geçelim. Call of Duty Infinite Warfare’da oyun tipleri de şöyle sıralanmakta.

Standart Oyun Tipleri:

Team Death Match (Ön planda olan oyun tipi)

 • Free For All
 • Domination
 • Search and Destroy
 • Control Moshpit
 • Kill Confirmed/Grind
 • Gun Game
 • Infected ve
 • Ground War.

Hardcore Oyun Tipleri:

 • Team Death Match
 • Hardcore Moshpit

Ayrıca Competition Moshpit adında kendine özgü bir mod var, ama hiç denemedim.

Call of Duty Infinite Warfare Silahlar:

Call of Duty Infinite Warfare’da seviye atladıkça silahlarınız açılmaya başlar. Oyunda bulunan silah sınıfları ise;

 • Assault Rifles
 • SMGS (Sub Machine Guns)
 • LMGS (Light Machine Guns)
 • Sniper Rifles
 • Shotguns
 • Classic/Klasik

olmak üzere 6’ya ayrılıyor. Klasik silahlar son seviye 55 level olduğunuzda Multiplayer Prestige 1 olursunuz ve seviye/leveller sıfırlanır. İlerleyip levelleriniz yükseldiğinde ve Prestige 2 olmak istediğinizde tekrar seviyeniz sıfırlanır, böylece devam eder.

Normal ve klasik silahlardan 1 tanesini açmanız için size TOKEN verir, 2 silah sınıfından 1 tane açabilirsiniz. Klasik silahlar sadece prestige seviyenizi arttırınca verir ve 1 tane silah açabilirsiniz.

Call of Duty Infinite Warfare Prestige Sistemi

Call of Duty Infinite Warfare Zombi Modu:

Call of Duty Infinite Warfare zombi modu da oynanması gereken oyunlardan biri, bu sefer en güzeli ne biliyor musunuz? Hayır bilmiyorsunuz çünkü oynamadınız. Oyunda silah seviyeleri var.

Silah seviyeniz yükseldikçe silahınıza eklenti takabiliyorsunuz. Bu çok güzel olmuş dürbün, foregrip, stock gibi eşyaları kullanabiliyorsunuz. Bir kaç oynanış videom var onları da buraya eklerim.

Call of Duty Infinite Warfare Zombie SpaceLand haritasında Pack a Punch yani silah geliştirmenin nasıl yapıldığını gösterdiğim videomu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Call of Duty Infinite Warfare Zombie Silah Eklentileri

Call of Duty Infinite Warfare Haritalar:

CoDIW zombi modu DLC’ler ile beraber 5 ayrı harita sunuyor ve çok uzun haritalar. İsimleri ise şöyle:

 • Zombie SpaceLand,
 • Rave in The RedWoods,
 • Shaolin In Shuffle,
 • Attack of the RadioActive Thing,
 • The Beast From Beyond.

Spoiler vereceğim The Beast From Beyond’ta bildiğim kadarıyla zombi değil hep köpek tarzı bir şey geliyor bunu söylemek istedim.

Zombi moduna not verecek olur isem 10 üzerinden 8 verir geçerim çünkü muazzam ve eklentiler falan harika. 2 not kırma sebebim ise bosslar, aşırı zorlar ve bölüm geçirtmeyecek şekilde tasarlanmış mübarek.

Call of Duty Infinite Warfare Zombie Haritaları

Grafik ve Sesler:

Grafikler yılına göre o kadar güzel değil, aşırı derece arcade oyunlara kaçmış. Tamam CoD oyunları zaten arcade oyun da hocam bu Fortnite gibi olmuş diyebilirim ve sadece ara sahneler gerçekçi olmuş onun dışında aşırı arcade.

Grafik için notum 10 üzerinden 7 çünkü grafikler beni biraz rahatsız ediyor. Sesler için söyleyecek bir şeyim yok yerli yersiz müzikler devreye giriyor. Şahsen silah sesleri ve müzikleri ben beğendim. Seslere notum 10 üzerinden 8, oldukça iyi.

Son Sözler:

Her ne kadar Activision Call of Duty Infinite Warfare ile bildiğimiz CoD konseptinden ayrılmış olsa da oynamaya değer bir oyun olduğunu düşünüyorum. Infinity Ward elinden geldiğince oyun üzerinde çalışmış.

Oyun ilk çıktığında almadıysanız ya da fiyatı nedeniyle alamadıysanız en azından oyun indirime girdiğinde almanızı tavsiye ederim. Call of Duty Infinite Warfare Sistem Gereksinimleri‘ne ise bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

8 Toplam Puan
Call of Duty Infinite Warfare İnceleme

Ah o eski CoD'ların tadı olmasa da Call of Duty Infinite Warfare arşivde bulunması gereken oyunlardan birisi...

Hikaye
8.5
Oynanış
8.5
Grafikler
7
Ses ve Müzikler
8
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

1 Yorum
 1. Genel anlamıyla oldukça güzel bir inceleme yazısı olmuş, teşekkürler…

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo