9

Wolfenstein: The New Order İnceleme ve Sistem Gereksinimleri

Beğen+1

Sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz Wolfenstein: The New Order inceleme yazımızla yine beraberiz. Wolfenstein serisi gerçekten de köklü bir seri.

Serinin ilk oyunu 1992’de piyasaya sürülen Wolfenstein 3D, oyun tarihinin ilk FPS oyunu olarak oyuncuların karşısına çıktı. Sağlam oynanışı ve birinci şahıs kamera açısının getirdiği eğlenceyle herkesin takdirini kazandı.

Benim seriyle tanışmamı sağlayan ve bayıldığım oyun ise Return to Castle Wolfenstein olmuştur. Çocukluğumu düşündüğümde kesinlikle aklıma gelen birkaç şeyden biridir bu oyun. Zombili bölümlerden çok korktuğumdan, o bölümleri geçmesi için bilgisayarı babama verirdim. O da genellikle hızını alamayıp bitirirdi.

İncelemeye başlamadan önce nostalji dozumu aldığıma göre, hikayesi, hızlı ve eğlenceli savaş mekanikleriyle öne çıkan Wolfenstein: The New Order incelememize başlayabilirim.

Wolfenstein: The New Order Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7 ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6850 ya da NVidia GeForce 460 veya üzeri en az 1-2 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 11 veya üzeri.
Ek Açıklamalar Wolfenstein: The New Order oyununu oynayabilmek için 64-Bit destekli işlemci ve işletim sistemi zorunludur.

AMD Radeon kullanıcıları en az AMD Catalyst v.14.4 kurulmalıdır.

Wolfenstein: The New Order Hikayesi:

Wolfenstein: The New Order oyununun senaryosu 1960 yılında, 2.Dünya Savaşı’nı Nazilerin kazanmış olduğu bir distopya‘da geçiyor. Dünya, acımasız ve baskıcı bir rejimle karşı karşıya kalmış durumda ve Naziler tüm dünyayı elinde tutuyor.

Ana karakterimiz William Joseph Blazkowicz, katıldığı son savaşta kafasına çarpan şarapnel parçasından dolayı komaya giriyor. Tabii sonrasında 14 yıl boyunca bir akıl hastanesinde hayatta tutuluyor.

Ardından yaşanan bir olay ona geçmişini tekrar hatırlatıyor ve Blazkowicz hasta yatağından “kurtuluyor”. Sonrasında bizi gerçekten muhteşem bir hikaye bekliyor. Spoiler vermemek için daha fazla bahsetmeyeceğim fakat Wolfenstein: The New Order senaryosu sahiden harika.

Bazı oyuncular “Hollywood vari” şekilde Amerika ve Amerikanlar övüldüğü için senaryoyu eleştiriyor. Çoğu film ve oyunda aynı eleştiriyi ben de bolca yaparım; fakat oyunun içinde geçtiği distopya ve olay örgüsü bana bunları düşündürmedi.

Ben Blazkowicz’i, Anya’yı, Max’i ve daha nice karakteri Amerikan olduklarından veya başta Amerika olmak üzere tüm dünya adına vermeye çalıştıkları mücadeleden dolayı sevmedim ama karakterlerin kişiliklerini, hayat hikayelerini, yaşadıkları aksiyonları, mizahi yönlerini ve daha nice özelliklerini sevdim.

Senaryo öyle ince eleyip sık dokunmuş ki, bir anda kendinizi karakteri önemsiyorken buluyorsunuz. Sonrasında onlara neler olacağını ve neler yaşanacağını merak ediyorsunuz. Hatta zaman zaman karakterlerin hissettiği duyguları paylaşıyorsunuz.

Oynanış:

Wolfenstein: The New Order tam bir Arcade-FPS. Benim gibi oyunları iyi oynayamayan bir oyuncu bile “en zor” seviyede bitirebildiyse gerçekten zor değil.

Çatışmalarda zaman zaman hızlı olmanız, zaman zaman iyi pozisyon almanız ve bazen de bunların ikisini birden yapabilmeniz gerekiyor. Fakat dediğim gibi bu oyunun zor olduğu anlamına gelmiyor (bir iki tane zorlayıcı bölüm hariç).

Çatışmalar oldukça keyifli. Nazi Askerlerini, Süper Askerleri ve Savaş Robotlarını yok etmek gerçekten çok zevk veriyor insana. Özellikle insan askerleri… Vuruş hissiyatı ve parçalanma efektleri sayesinde insan düşmanların içine giren mermileri gerçekten hissediyorsunuz.

Gizlilik:

Aynısı gizliliği ön planda tutan bir oynanış için de geçerli. Düşmanlara gözükmeden yanlarına sokulup bitirici infaz hamleleri ile onları öldürebiliyorsunuz ve o animasyonlar da bayağı tatmin edici.

Düşmanlar gizlilik kısmında saçma sapan yerlerden kendi hatanız dışında sizi görmediği için de isterseniz bam güm dalacağınız bazı bölümleri tamamen gizlilikle de oynayabiliyorsunuz.

Yani gizlice ilerlediğiniz bir yerde görülürseniz hata sizde. Ben iki oynanışı da keyifli buldum ama pata küte girmek benim için daha eğlenceli.

Silahlar:

Silah çeşitliliği yeterli denebilecek seviyede. Daha fazla da olabilirmiş ama bence yine de yeterli. Ama yeterli diyemeyeceğim bir şey varsa o da kesinlikle karşımıza çıkan büyük düşman savaşları.

Oyun, uzunluğuna göre çok az boss savaşı barındırıyor. Bazen çok uzun süre sadece askerler ve savaş makineleriyle çatışıyorsunuz ve o da bir yerden sonra sıktığından aldığınız hazzı düşürebiliyor.

Oyun Mekanikleri:

FPS türüne yönelik şahsen en büyük eleştirim, gerçeklik takıntıları olmuştur. Oyunlar bence türüne göre gerçekçi olmak zorunda değil. Aynı anda sadece 1 veya 2 silah taşıyabilmek, hasar yer yemez siperde saniyelerce beklemenin gerekmesi…

Bunlar ve bunlar gibi ögeler bence FPS tarzındaki oyunları oldukça kısıtlıyor ve tekdüze hale getiriyor (Bu oynanış şeklinin zorunlu olduğu gizlilik, korku gibi türler hariç). Fakat Wolfenstein: The New Order öyle bir oyun değil.

Arcade FPS dediğimiz hızlı savaş mekaniklerini barındıran oyunlarda bu saydığım kısıtlamalar olmaz. Çünkü hızlı aksiyon barındıran oyunlarda, bir de bu kısıtlamaları düşünme gerekliliği bütün eğlenceyi alıp götürür. Tabii ki ölümsüz bir süper asker değilsiniz ve düşmanınıza düşüncesizce bam güm girerseniz ölürsünüz.

Arcade Shooter tarzındaki oyunlarda yapmanız gereken en önemli şey hızlı karar almak ve bu kararları hızlıca uygulamak. Wolfenstein’da da asıl amacımız tahmin edebileceğiniz üzere görevleri tamamlayarak bulunduğunuz bölümü geçmek. Gizlice veya yardıra yardıra…

Unutmadan oyunun içinde soundtrack, altın külçe ve spesifik silah, zırh geliştirmeleri gibi saklı ödüller de var. Ayrıca bölümleri geçerken cephane, can ve zırh gibi değerlerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Neredeyse her baktığınız yerde bunları bulabiliyorsunuz, kıtlığını çekmiyorsunuz ama çabucak bitebiliyorlar da.

Wolfenstein: The New Order Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7 ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 280 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 3 Gb. bellekli ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 12 veya üzeri.

Grafik ve Müzikler:

Oyunun görsel kalitesi yeterince güzel. Çok özel bir iki yerde dokular bozuluyordu ama sonrasında hiç denk gelmedim. Optimizasyon konusunda sıkıntılı bir oyun değil zaten, çok fazla bir sistem istemiyor.

İstediği sistemde de gayet stabil bir şekilde çalışıyor. Oyunun müzikleri sizi moda sokma konusunda başarılı. Özellikle Ending müziğini dinlediğiniz yerde olayların da etkisiyle bayağı taş üstünde taş bırakmayacaksınız ortamda. Arada dinlediğim zamanlarda bile o hissi yaşatır bana tekrar tekrar.

Wolfenstein: The New Order inceleme yazımıza yorumlarınızı bekliyoruz.

9 Toplam Puan
2 inceleme
Wolfenstein: The New Order İnceleme

Wolfenstein: The New Order gerçekten çok iyi bir oyun. Türü seviyorsanız, keyifli oynanışıyla ve size sunduğu hikayeyle dolu dolu bir deneyim yaşatacaktır size. Oyunu denemenizi tavsiye ederim. auf Wiedersehen!

8.4Editörün Puanı
Hikayesi
8
Oynanış
9
Grafikler ve Atmosfer
8.5
Ses ve Müzikler
8
9.5Oyuncu Puanları
Hikayesi
10
Oynanış
9.5
Grafikler ve Atmosfer
9.5
Ses ve Müzikler
9
Artı Yönleri
 • Etkileyici hikaye,
 • Hızlı ve eğlenceli oynanış,
 • Güzel müzikler,
 • Gizlilik ve aksiyon konusunda verilen özgürlük,
 • Ayarında bir oyun süresi.
Eksi Yönleri
 • Boss savaşlarının yetersizliği,
 • Çok az da olsa bazı bölümlerin ezberle geç mantığında olması,
 • Online modunun olmaması.
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Veteran Soldier
Veteran Soldier

Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...

2 Yorum
Tümü Faydalı Bulunanlar Yüksek Puanlılar Düşük Puanlılar İnceleme Yap
 1. 5
  Hikayesi
  100
  Oynanış
  100
  Grafikler ve Atmosfer
  100
  Ses ve Müzikler
  100

  Wolfenstein The New Order MachineGames tarafindan yapılmış birinci şahıs aksiyon oyunudur.

  Zaten Veteran Soldier yazıda anlattığı gibi herşey. Eklemek gereken birşey varsa bir FPS oyunu ne kadar eğlenceli olabilir.

  Doom serisini çok severim ama Wolfenstein varken ne biliyim bu onun yanında büyükbaş gibi kalıyor. Herkese tavsiye edilir.

  + Artı Yönleri: FPS'nin babası olarak gördüğüm yapım. Çok güzel bir oyun herkese tavsiye ederim.
  - Eksi Yönleri: Valla eksi yönünü hiç yok gibi mükemmel bir yapimdi.
  Katılıyorum(1) Katılmıyorum(0)Daha önce oylamıştınız
 2. 4.5
  Hikayesi
  100
  Oynanış
  90
  Grafikler ve Atmosfer
  90
  Ses ve Müzikler
  80

  Alternatif tarih içerikleriyle aranız nasıldır? Peki WW2 oyunları ile? “Acaba böyle olsaydı nasıl olurdu?” diye düşünmeyi sever misiniz?

  Eğer cevabınız evetse harika ve eğlenceli savaş mekanikleriyle karşınızda Wolfenstein: The New Order!

  Katılıyorum(3) Katılmıyorum(0)Daha önce oylamıştınız

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo