Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Ultimate Marvel vs Capcom 3 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Ultimate Marvel vs Capcom 3 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 5 Ocak 2017
Künyesi
Yayımcı

Capcom

Yapımcı

Capcom

Çıkış Tarihi

PlayStation 3 ve XBox 360 için: 18 Kasım 2011

PlayStation Vita için: 22 Şubat 2012

PlayStation 4 için: 03 Aralık 2016

PC ve XBox ONE için: Mart 2017

Platformlar

PlayStation 3, XBox 360, PlayStation Vita, PlayStation 4, PC ve XBox ONE

Oyun Türü

Dövüş Oyunu

Oyun Motoru

MT Framework

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.3
Aldığı Puanlar

Ultimate Marvel vs Capcom 3’ün neredeyse kusursuz bir oyun olduğunu söylemezsek gerçekten bu yapıma haksızlık etmiş oluruz.

9.0
Editörün Puanı
9.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Ultimate Marvel vs Capcom 3’ün PC için minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de verdiğimiz detaylı incelememize başlıyoruz. 2016’nın sonlarında PS4, 2017’de ise PC ve XBox ONE oyun versiyonlarını verdiğine göre bu sene anlaşılan Capcom’un senesi olmalı. Umarız bu PS3 incelememiz Ultimate Marvel vs Capcom 3 oyununun 2016 ve 2017 çıkış tarihlerine sahip PS4, XBox ONE ve PC versiyonlarına da ışık tutar.

Geçtiğimiz yıllarda yani 2011’de ise önce Marvel vs Capcom 3: Fate of Two Worlds ve ardından Ultimate Marvel vs Capcom 3’ü peşpeşe sıralamıştı. Bu iki oyun arasındaki benzerliği daha ismini telaffuz ederken bile farkedebiliyoruz. Zaten yapımcı şirket Capcom’un da bunu gizlemek gibi bir niyeti yok. Eğer öyle bir amacı olsaydı, birbirinden farklı olarak lanse ettiği iki oyunun isimlerinin bu kadar benzer olmasına izin vermezdi.

Bakalım oyun dünyasının pek alışık olmadığı kadar kısa süreyle çıkan bu iki oyun arasında ne gibi farklar var. Ayrıca “Ultimate Marvel vs Capcom 3, Marvel vs Capcom 3: Fate of Two Worlds’ya çıkarılmış bir eklenti gibi” eleştirileri ne derece doğru. Bunları ve daha fazlasını incelememizde bulabilirsiniz.

Bununla birlikte oyunu ilk açtığımız zaman Capcom’un hayranlarına “bu farklı bir oyun” mesajı vermeye çalıştığını görüyoruz. Bunu da nereden çıkarttınız sorusunu soracak ziyaretçilerimize cevabımız basit, menüden. Evet oyunu açtığınız daha ilk saniye farkedeceğiniz ve oyunun geneline yayılmış bir değişiklik sizleri bekliyor olacak. Aslına bakarsak bizlerde bu değişimi beklemiyor değildik.

Ultimate Marvel vs Capcom 3 Sistem Gereksinimleri
Minimum
[PC]

İşletim Sistemi Windows 7 SP1, Windows 8.1 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo 2.4 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı NVidia GeForce GTX 260 ya da emsali AMD veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 16 Gb. boş harddisk alanı.
DirectX DX 9.0c
Notlar Ultimate Marvel vs Capcom 3 oynayabilmek için Genuine XBox 360 PC uyumlu kontroller gereklidir.

Sistem gereksinim bilgileri 29.01.2017’de güncellenmiştir.

Ultimate Marvel vs Capcom 3 PS4 Trailer:

Oyun Menüsü:

İlk oyunu oynayan ziyaretçilerimiz hatırlayacaktır. Fate of Two Worlds’un menüsü, böylesine renkli ve hareketli bir oyunu kaldıramayacak kadar hafif ve sade bir görünüme sahipti. Ancak yeni oyunda Capcom, bunu mükemmel derecede kapatmış. Yani artık menü resmen oyunun aynası olmuş diyebiliriz.

Çizgi film karelerini anımsatan, bununla birlikte son derece parlak ve renkli bir görselliğe sahip olan bu menünün oyunda yapılan ilk büyük değişiklik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak maalesef bu konudaki sevincimiz uzun sürmüyor. Çünkü, menüde bulunan seçenekler, bir önceki oyunda olanlar ile birebir aynı. Capcom, anlaşılan burada herhangi bir değişikliğe gitmeye gerek görmemiş.

En azından şimdilik. Bunu neden söylediğimizi hemen belirteceğiz ancak öncesinde dilerseniz sizleri hangi modların beklediğini bir kez daha hatırlatalım. Oyun severlerin seçebileceği yine 4 mod bulunmakta. Bunlar arcade, mission, training ve online. Bunlar zaten bir önceki oyunla aynı olduğu için detaylıca anlatma gereği duymuyoruz.

Burada Capcom’a ilk eleştirimizi yapmak istiyoruz. Marvel vs Capcom hayranları, bu oyun ilk duyurulduğu tarihten bu yana her platformda detaylı bir hikaye modu istediklerini belirtiyor ancak şirket ısrarla bu istekleri görmezden gelmeye devam ediyor.

Yılbaşında çıkan Fate of Two Worlds’dan bu konuda umduğunu bulamayan oyunun hayranları, aynı yıl çıkacak ikinci Marvel vs Capcom oyunu olan Ultimate’de bu hasretlerine son verileceğini umut ediyorlardı. Ancak yine beklenen olmadı ve Capcom bu umutları bir başka bahara bıraktı.

Heroes & Heralds:

Bu küçük eleştirimizden sonra asıl vurgulamak istediğimiz yere gelelim hemen. Yukarıda oyunun menüsünde bulunan seçeneklerin bir önceki oyunla birebir aynı olduğunu söyledikten sonra şimdilik diyerek bir açık kapı bırakmıştık. İşte bunun sebebi, Capcom’dan yapılan bir açıklama.

Şirket, henüz çıkış tarihi net olarak bilinmese de yakın zamanda Heroes & Heralds isimli bir DLC çıkaracak. Bu eklenti sayesinde de ana menüye yeni bir seçenek daha eklenecek. İşte bu seçenek oyunseverlere yeni bir kapı daha açacak. Oyunseverler, yaptıkları karşılaşmalar ve aldıkları galibiyetler sonucunda bir tür kart koleksiyonuna sahip olacaklar ve bu kartlar dövüşçülerin gizli güçlerini arttırmasını sağlayacak.

İşte şimdi bütün oyunseverlerin gözü kulağı bu eklentide ve eklentiyi çıkartacak olan Capcom’da. Çünkü bu DLC sayesinde, oyuna yepyeni bir hava katılmış olacak. Hepsinden önemlisi Ultimate Marvel vs Capcom 3’ü satın alan oyunseverler, bir eklenti değil bambaşka bir oyun aldıklarına inanmaya başlayacaklar.

Dövüşçü Listesi:

Marvel vs Capcom oyunları zaten dövüşçü listesi ile her zaman göz dolduran bir yapım olmuştur. Fate of Two Worlds ile bunu bir adım daha ileri götüren Capcom, yeni oyunuyla adeta tavan yapıyor. Oyuna tam 12 yeni dövüşçünün dahil olduğunu söylersek, sanıyorum tam olarak ne demek istediğimizi anlatmış oluruz.

Bu dövüşçülerin 6’ı Marvel’e dahil olurken, 6’sı Capcom’un takımına katılıyor.

Marvel Dövüşçü Listesi:
 • Nova,
 • Doctor Strange,
 • Iran Fist,
 • Rocket Raccoon,
 • Hawkeye,
 • Ghost Ride.
Capcom Dövüşçü Listesi:
 • Vergil,
 • Strider,
 • Frakn West,
 • Phoenix Right,
 • Nemesis,
 • Firebrand.

İşte zaten muhteşem olan dövüşçü listemiz, Ultimate ile adeta zirve yapıyor ve artık geriye mükemmel dövüşler kalıyor. Mükemmel dövüşler diyoruz çünkü Ultimate Marvel vs Capcom 3 sadece oyuna yenilikler eklemekle kalmıyor bunun yanında bir önceki oyunun en önemli hatalarını da bir bir tarihe gömüyor. Bunların en başında da hiç şüphe yok ki online oyunlarda adeta dövüşleri bir ızdıraba çeviren Gecikmeli Kombo sıkıntısı geliyor.

Ultimate Marvel vs Capcom 3 Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Gecikmeli Kombo:

Gecikmeli Komba’nun ne olduğunu bilmeyen ziyaretçilerimize bu terimi şöyle açıklayabiliriz. Online arenada bir oyuncuyla dövüşüyorsunuz. O anda karşı taraf hamle yapıp bunu bir komboya çeviriyor. İşte hatalı olan güç barı ve dayanıklılık göstergesiyle birlikte daha siz ne oluyor demeden karşı taraf ard arda ve aralıksız gerçekleştirdiği kombolarla sizi yere sermiş oluyor.

İşin kötüsü ise bundan kurtulmak için hiçbir şey yapamıyorsunuz. Daha gerçeği yapamıyordunuz çünkü Capcom, yeni oyunla bu soruna kesin bir çare getirmiş gibi görünüyor. Artık bu can sıkıcı kombolarla online oyunlardan soğumayacaksınız.

Ultimate Marvel vs Capcom 3 Sistem Gereksinimleri
Önerilen
[PC]

İşletim Sistemi Windows 7 SP1, Windows 8.1 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad 2.7 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı NVidia GeForce GTX 560 ya da emsali AMD veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 16 Gb. boş harddisk alanı.
DirectX DX 9.0c
Notlar Ultimate Marvel vs Capcom 3 oynayabilmek için Genuine XBox 360 PC uyumlu kontroller gereklidir.

Multiplayer:

Üstelik Ultimate’nin tek çözüm getirdiği sorun bu değil. Aynı zamanda hatırlayacaksınız, online oyunlarda sürekli laglar ve oyundan atmalarla da karşılaşıyorduk. Anlayacağınız bir önceki oyun online oyunseverler için tam bir işkenceydi.

Ancak Capcom, bu soruna da çözüm getirerek belki de Marvel vs Capcom 3’ün en büyük handikapı’nı ortadan kaldırmış oldu. Artık gerçekten, online arenada arkadaşlarınızla ya da tanımadığınız kişiler ile yapacağınız müsabalar çok daha zevkli olacak.

Karakterler:

Yazımızın başından beri dikkatinizi bir şey çekmiştir, bu oyun daha çok bir önceki oyunun hatalarını ve eksiklerini tamamlıyor. Evet gerçekten bu özelliği ile yeni bir oyundan ziyade, bir DLC’ye benziyor Ultimate Marvel vs Capcom 3. Ancak emin olun, bir önceki oyunda adeta insanı deli eden hataların giderildiğini görmek, insana diğer bütün detayları unutturuyor.

Alın bir yeni düzeltme daha. Bir önceki oyunu yani Fate of Two World’u oynayanlarınız bileceklerdir, oyunda müthiş bir güç sorunsalı mevcuttu. Ne demek istediğimizi biraz daha açmamız gerekirse, oyunda öyle karakterler vardı ki neredeyse yenilmezlerdi. Gerek komboları, gerek özel hareketleri ile bu karakterleri seçenler zaten maça 1-0 hatta bazen 2-0 önde başlıyorlardı. 2-0’da nesi diyenlere bir başka detayı hatırlatmak isterim.

Bu güçlü karakterlerin yanında, bazı karakterlerde neredeyse sokaktaki adam kıvamındaydı. Yani normal oyunlarda ve çizgi filmlerde süper olarak bildiğimiz bu dövüşçüler, Marvel vs Capcom 3: Fate of Two Worlds’da tabiri caizse acınacak haldeydiler. İşte yeni oyun bu dengesizliğe bir son veriyor.

Oyundan yaptığımız gözlemlere göre, artık o süper güçlü dövüşçüler eskisi kadar güçlü değiller. Onların yeteneklerinde, özel hareketleri sonucunda verdikleri hasarda ve güçlerinde gözle görülür bir azalma var. Ancak bu azalma tam kıvamında olmuş ve dengeye kavuşturulmuş. Aynı şekilde güçsüz karakterlerin güçlerindeki artışta gözlemlerimizden kaçmıyor.

Bu durum ise, Capcom’un ne kadar iyi çalıştığını ve nasıl doğru tespitler yaptığını gözler önüne seriyor. He bunu yeni oyun yerine DLC ile yapabilir miydi orasını bilemeyiz.

Ekstralar:

Hatırlarmısınız önceki oyunda tabiri caizse ağzımızı burnumuzu dağıtan bir rakibimiz vardı: Galactus. İşte belki de birçoğumuz onun bu oyunda olmaması için dua ediyorduk. Ancak körün istediği bir göz Allah verdi iki göz derler ya hani atalarımız, işte yeni oyunda bize adeta böle bir mucize sunuyor. Sıkı durun Galactus’u artık biz yönetiyoruz. Evet yanlış duymadınız, Galactus artık bizim emrimizde.

Ancak şimdi sıra geldi kötü habere, tabii ki her iyi haberin bir de kötü haberi olduğunu sizde tahmin etmişsinizdir. Oyunda bu koca bebeği yönetebilmemiz için tam 30.000 tecrübe puanı toplamamız gerekiyor. Tecrübeli oyun severler için bu imkansız olmasa da, oyunla ilk defa tanışacaklar için oldukça yüksek bir puan bu.

Ultimate Marvel vs Capcom 3 PC Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Grafikler:

Oyunun grafikleri içinse söylenecek pek bir şey yok. Bir önceki grafik motorunun aynen kullanıldığı yeni oyunda grafikler aynen bir önceki macerada olduğu gibi yine inanılmaz. Karakter analizlerinin de mükemmele yakın yapıldığını söyleyebiliriz.

Birçoğumuzun yakından tanıdığı bu kahramanların bu kadar güzel ve doğru yansıtılması, bunun yanında yüksek kalitede sunulan animasyon ve görüntüler bizlere olağan üstü dakikalar yaşatıyor. Online oyunlarda da bu başarı devam ediyor. Ses grafikleri de yine bir dövüş oyunundan beklenebilecek en iyi kıvamda olmuş.

Son Sözler:

Ultimate Marvel vs Capcom 3 oyunu, dövüş oyunu seviyorum diyen herkesin kesinlikle koleksiyonunda bulunması gereken bir oyun. Eğer şu ana kadar Marvel serisiyle tanışmadıysanız bu oyundan daha iyi bir başlangıç yapamazsınız. İyi eğlenceler.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments