Hoşgeldiniz...
Marvel Vs Capcom 3: Fate of Two Worlds İncelemesi

Jetonla dövüş oyunu oynadığımız o günlerden geriye ne kaldı diye sormayın. O günlerde annelerimizden 500.000 alınca ilk gideceğimiz adres oyun arcadelerinin bulunduğu salonlar olurdu. Hemen bir arcadenin başına geçer jetonumuzu atar ve Street Fighter oyununun akışına bırakırdık kendimizi.

O günler nerede kaldı demeyin çünkü o günlerden beri Marvel olsun Capcom olsun sürekli değişik tarzda dövüş oyunları çıkardılar. Ve dövüş oyunları hayranlarını mutlu ettiler.

Marvel vs Capcom 3 Fate of Two Worlds Başlıyor…

En son olarak Marvel vs Capcom serisini oyun severlerle buluşturdular. Yıllarca çizgi romanlarda okuduğumuz karakterleri dövüştürecek olmamız benim gibi dövüş oyun severlerini hayli heyecanlandırmıştı..

Marvel Vs Capcom 3 Fate of Two Worlds Hikaye:

Oyunun son serisi olan Marvel vs Capcom 3 Fate of Two Worlds’un hikayesini anlatmakla başlayalım incelememize. Dr. Doom ve Albert Wesker iki evreni birleştirmek istemektedir. Fakat bu istekleri sırasında işler pek yolunda gitmiyor ve ortaya bir kötülük çıkıyor. Bu kötülük karşısında Marvel ve Capcom üyeleri güçlerini birleştiriyor ve oyun tam bu noktada başlamış oluyor.

Marvel vs Capcom 3′ün ilk iki oyundan ne farkı var diye sorabilirsiniz en başta. Çok fazla bir fark olmadığını biz de kabul ediyoruz. Fakat 3. oyunun da kendine has yeniliklerini farkediyorsunuz oynadıkça. Başta söylemek gerekir ki oyunun oynanış mekanizmasında değişiklikler olmuş. Son oyunda üç tuşlu bir sistem kullanıyor.

Marvel Vs Capcom 3: Fate of Two Worlds Tuş Kullanımı:

Yani şöyle ki eski oyunlarda tekme ve yumruk ikilemesini üstten ve alttan olarak ayrı şekilde 4 tuşu kullanarak yapıyorduk. Şimdi ise bir tuş pozisyonuna göre hem tekme hem yumruk atabiliyor. Gerçi dördüncü tuşu da özel kuvvetlerimizi kullanıp rakiplerimizi devirmek için kullanıyoruz. Artık oyunda göreceğiniz özel vuruşlar, yön tuşları ve L. (Attack), M. (Attack) ve H. (Attack) olarak belirtiliyor.

Marvel Vs Capcom 3: Fate of Two Worlds tuş sisteminin bu şekilde değişmesi özel hareket çıkartma işleminin daha kolaylaşması sebep olmuş. Marvel vs. Capcom 3′te tam 36 adet karakter bulunuyor. Her bir karakterin kendine has bir dövüş stili var ve belirtmiş olduğumuz yeni tuş sistemine göre de hepsinin saldırı çeşitleri değişiklik gösteriyor.

Marvel Vs Capcom 3: Fate of Two Worlds Modlar:

Ana menüye adım attığımızda karşımıza ilk olarak online or offline gibi iki seçenek çıkıyor. Offline modunu seçtiğimizde ise karşımıza 4 seçenek çıkıyor.

  • Tek kişilik oynayabileceğiniz Arcade,
  • İki kişi ile oynanabilecek Versus,
  • Rahatça hareketleri öğrenmek için Training,
  • Ve son olarak Mission.

Mission modunu oynadığınızda siz de farkedeceksiniz bu bölüm Training kısmının bir gelişmiş versiyonu. Herhangi bir karakteri seçebileceğiniz bu bölümde asıl amaç tüm karakterlerin kontrollerine oyuncuyu alıştırmak. Bölüm içerisinde seçtiğiniz karaktere özel saldırılar yapmasını söylüyor ve bu şekilde oyuncuyu hazırlıyor.

Marvel Vs Capcom 3: Fate of Two Worlds İncelemesi

Oyunun fanlara yönelik olduğunu göz önünde tutarak konuşmalıyız ki ne hikaye üzerinde ne de Mission üzerinde pek durulmuş. Marvel oyun henüz yapım aşamasındayken oyunun fanlara özel olarak çıkarılacağını belirtmesi hikayeye ve benzeri şeylere pek takılmamamız gerektiğini belli ediyor zaten.

Bu sebeple olacak ki Marvel vs Capcom’un galeri moduna yoğun bir ilgi gösterilmiş. Oyun hakkında aradığınız her şeyi galeride bulabilmeniz mümkün. Oyunun dört faklı açılış videosu, karakterlerin biyografileri ve sonları, her bir karakterin üç boyutlu modellemesi, karakter, mekan ve özel hazırlanmış sanat çalışmaları ve oyundaki tüm sesler galeri içerisinde. Bu da fanları gayet mutlu etmiş durumda zaten. Single moda gelince ise üç karakter seçip yedi ayrı dövüş ile toplam 21 karakterle dövüşüyorsunuz. Sekizinci bölüm ise Galactus.

Oyunun içerisinde dövüşleri nasıl mekanlarda yapacağız diye merak etmiş olmanız büyük ihtimal. Dövüş alanları çok renkli mekanlar. Arka plan 3D olarak tasarlanmış fakat karakterlerimiz sadece ileri geri ve yukarı aşağı hareket edebiliyor. Yani hareket planlaması 2d olarak tasarlanmış.

Ve Son Yorumlar:

Marvel vs Capcom 3 Fate of Worlds oyunu dövüş oyunu olarak oynanabilecek en güzel oyunlardan bir tanesi. Oyundaki karakterlerin sonlarını görmek istiyorsanız çok kolay moduna alarak bütün karakterlerin sonlarını 5 bilemediniz 6 saat içerisinde görürsünüz.

Oyundaki sesler aşırı derecede rahatsız edici olmadığı gibi oyun içerisindeki müziğin biraz yetersiz kaldığını düşünüyoruz. Bir süre sonra oyuna konsantre olduğunuzda bütün sesler kafanızın içinde karışıyor zaten. Ama iyi tarafı karakterlerin seslerinin ana dillerinde konuşabilmeleri (Japon Japonca, İngiliz İngilizce).

Künyesi
Yayımcı

Capcom

Yapımcı

Capcom, Eighting

Çıkış Tarihi

15 Şubat 2011

Platformlar

PS3, XBox 360

Oyun Türü

Dövüş Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.7
Aldığı Puanlar

Marvel Vs Capcom 3: Fate of Two Worlds; geliştirilmiş görselleri, dinamik arka planı, yenilenmiş tuş sistemi ve geniş içerikli galerisi ile sizleri uzunca bir süre ekran başına kilitleme potansiyeline sahip.

8.5
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
blank
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments