Hoşgeldiniz...
Thor: God of Thunder Oyun İncelemesi
İnceleme

Thor: God of Thunder Oyun İncelemesi

Yazar: 18 Aralık 2016
Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Liquid Entertainment, Red Fly Studios, WayForward Technologies

Çıkış Tarihi

30 Nisan 2011

Platformlar

PS3, XBox 360, Wii, Nintendo DS ve Nintendo 3DS

Oyun Türü

Aksiyon

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
7.8
Aldığı Puanlar

Thor: God of Thunder'dan büyük beklentileri olan, macera heyecan ve gerilimin üst düzeyde olduğu oyunları sevenlerin bu yapımdan bekledikleri hazzı alamayacaklarını söylemeliyim.

7.0
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Thor: God of Thunder incelememizin başında isterseniz oyunla ilgili kısa bilgileri sizlerle paylaşalım. Thor, hemen hemen hepimizin bildiği gibi bir çizgi roman kahramanıdır. Yakın zamanda sinemaya da uyarlanan bu kahramanımızın, bakalım video oyunu istenen başarıyı verebilecek düzeyde mi? Başlıyoruz…

Oyunu büyük bir hevesle açıp oynamaya başlarken hep içimde bir yerlerde çok güzel anların beni beklediği düşüncesine kapılmıştım. O kadar da söyledim kendi kendime, bir oyuna başlamadan önce hiçbir şey umut etme sonra hayal kırıklığın büyük olur diye ama yine aynı hatayı yaptığımı gördüm.

Thor God of Thunder, sıradan bir açılış videosu eşliğinde başlıyor ve birden kendimizi maceranın ortasında buluyoruz. Agard’ı işgal eden buz yaratıklarına karşı girişeceğimiz bu amansız (yani ben öyle sanıyordum) mücadelenin ilk dakikalarında kendimi sık sık telkin ettim.

“Henüz oyuna alışma evresindesin ön yargılarından kurtul, yapıma odaklan!”

Ancak dakikalar geçtikçe fark ettim ki, Thor bana yeni hiçbir şey vermiyor. Hatta eski bildiklerimin kötü birer kopyasından öte değil. Neyse dedim ve devam ettim.

Thor: God of Thunder Oynanış:

Bir iki bölüm sonunda ilk karşılaştığım devasa boss beni bir an olsun heyecanlandırdı. Ona karşı, çekiç atma, üstün dövüş hareketleri, özel yeteneklerimi ki bunlar gök gürültüsü saldırısı, rüzgar ve yıldırım saldırılarıydı, kullanacak ve onu yerle bir edecektim.

Ancak o da ne! Bunların hemen hiç birisine neredeyse hiç gerek kalmadı. Birkaç dakikalık basit bir dövüşten sonra o devasa düşmanımın ayaklarımın dibine serildiğini fark ettim. Üstelik dakika da bir ekran da beliren ve dövüş keyfimi mahveden o yönlendirme-bilgilendirme ekranından henüz nasıl kurtulacağımı bile anlamamışken!

Bu durum beni gerçekten çok şaşırttı. Böylesine heybetli bir düşmanın tıpkı buraya gelene kadar kestiğim, biçtiğim, neredeyse hiç gerek olmasa bile sırf zevkten üstlerine yıldırımlar yağdırdığım nacizane sokak dövüşçülerinden bir farkı yok gibiydi. Hayırdır inşallah dedim ve devam ettim.

Thor: God of Thunder Oyun İncelemesi

İlerledikçe bir şeyin daha farkına vardım. Bölümler bitiyor mekanlar geçiyor ama dekorlar sanki hep aynı kalıyordu. Mağaralar, ormanlar, kapalı ve açık mekanlar birbirlerine olabildiğince benziyorlardı. Anladığım kadarıyla Sega, bu duruma pek takılmamış ve önemli bir husus olarak düşünmemiş.

Ancak ben şunu belirtmeliyim ki, insan mitolojik bir oyun oynadığını düşündüğü zaman etrafında bu duruma daha uygun olmasını istiyor. Kaldı ki oynadığım yapımın adını bilmesem, pekte öyle mitolojik bir yapım olduğunu kestiremeyebilirim. Varın ne demek istediğimi siz düşünün.

Neyse, anlayacağınız oyunun grafikleri pek iç açıcı değil, ses grafikleri de yine vasatı aşamamış. Öyle ki 2011 yılında çıkartılan bir oyunun ekran ve ses grafiklerinin bu seviyelerde kalması gerçekten bizleri düşündürüyor. Hani yeni çıktığını bilmesem, 2000’lere ait bir video oyun olduğunu tereddütsüz söyleyeceğimden eminim.

Thor: God of Thunder Geliştirme Sistemi:

Evet, Thor: God of Thunder’ı oynarken olumlu bir şey olarak tek gördüğüm upgrade (geliştirme) sisteminin varlığı. Dövüştüğümüz düşmanlarımızdan çıkan bonuslar ile silahımızı yıldırımımızı veya diğer istediğimiz birkaç özel eşyamızı daha geliştirebiliyoruz.

Geliştirme sistemi göze çarpan tek şey…

Her ne kadar bu durumda da çok fazla çeşitlilik bizlere sunulmuş olmasa da, yine de vasatın altında kalan bir oyun için olumlu denebilecek bir özellik olarak göze çarpıyor.

Son Söz:

Thor God of Thunder, Thor efsanesini çok seven, ne olursa olsun bu mitolojiden hoşlanan oyun severlerin oynayabileceği bir oyun. Beklentinizi yüksek tutmayın, benden söylemesi.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments