Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
The Outer Worlds Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

The Outer Worlds Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 28 Ekim 2021
Künyesi
Yayımcı

Private Division

Yapımcı

Obsidian Entertainment, Virtuos

Çıkış Tarihi

PC, PS4, XBox için: 25 Ekim 2019

Nintendo Switch için: 05 Haziran 2020

Steam Platformu için: 23 Ekim 2020

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch

Oyun Türü

Aksiyon, Açık Dünya, RYO

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

The Outer Worlds oyununun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.2
Aldığı Puanlar

The Outer Worlds, kesinlikle Fallout serisinin son haline göre daha iyi bir Fallout oyunu olmuş diyebilirim.

The Outer Worlds oyununun muhteşem ve rengarenk evreni ile diğer mekaniklerinin de bu konuda katkısı çok büyük.

8.5
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerinin yanısıra The Outer Worlds oyun inceleme yazım boyunca sizlere tecrübelerimi anlatmaya çalışacağım arkadaşlar.

Uzunca bir bekleyişin ardından çıkış yapan The Outer Worlds oyununun daha çok mekaniklerinden bahsedeceğim ama yine de fikirlerimi de serpiştireceğim aralara. Dilerseniz hemen The Outer Worlds inceleme detaylarına geçelim.

The Outer Worlds Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-3225 3.30 GHz. ya da AMD Phenom II X6 1100T 3.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7850 ya da NVidia GeForce GTX 650 Ti veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 40 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Hikayesi:

The Outer Worlds oyunu bize uzay boşluğunda sürüklenmekte olan bir gemiyi gösteriyor. Verilen bilgilere göre 70 yıldır buralardaymışız. Donmuşuz ve kalmışız öyle. Farkında değiliz tabii bu durumun.

Sonrasında bir eleman geliyor bol aksiyonlu bir şekilde ve bizi kurtarıyor. Fakat, kurtulan sadece biziz. Ardından da iletişime geçiyoruz bir şekilde ve arkadaşına gönderiyor bizi. Bizim kaçış kozamız da iniş yaparken bu arkadaşı eziyor. Onun hatası, evet.

Burada ilerlerken bir asker ile karşılaşıyoruz. Yaralanmış bir asker bu. Ona yardımcı oluyor ve yolumuza bakıyoruz. İki kişi, bir uzay gemisinin orada baskın planı yapıyor. Biz de katılıyoruz bu baskına ve sonrasında gemi bizim oluyor.

Gemi, aslında ezdiğimiz arkadaşınmış. Sonrasında da kendi hikayemizi yazmaya başlıyoruz. The Outer Worlds oynarken aldığımız kararlar oyunda etkili oluyor. Davranışlarımız bile birinin intiharına sebep olabiliyor. Gerçekten çok hoş bu konuda.

The Outer Worlds oyununun gerçekten müthiş bir evreni var. Elimizin altındaki gemi ile The Outer Worlds evreninde geziniyor ve ekip topluyoruz. Tabii, bunu yaparken bir yandan da hikayeye şahitlik ediyoruz.

Gidebileceğiniz 10’dan fazla gezegen ve uzay gemisi tarzı yerler var. Buraların da oynadıkça farklı iniş pistleri açılıyor ve daha fazla yer görebiliyoruz.

Oynanış:

The Outer Worlds, oynanış konusunda Fallout Serisi ile büyük benzerliğe sahip. Fakat, garip bir şekilde, en azından benim fikrime göre, Fallout’tan daha iyi bir Fallout olmayı başarmış.

Temel olarak, Fallout ile alışmış olduğumuz çoğu şeyi yapabiliyoruz. Hatta, Fallout’ta artık yapamadığımız şeyler de mevcut. Bunlardan biri de sahip olduğumuz yeteneklere göre bir konuda başarılı olma mevzusu.

The Outer Worlds görev işleyişi bir tık standart aslında. Alıştığımız mevzular mevcut. Yani, vay efendim işte şuraya şuraya git, şuradaki şu adamı öldür, şu eşyayı al da getir bir falan diye. Aslında bu konuda şikayetçi değilim ama yine de yeni bir şeyler görmek istiyor sonuçta. Yaratıcı, yeni bir şeyler gözlerim aradı.

The Outer Worlds oyununda gizli davranırsanız dışarıdaki eşyaları da çalabiliyorsunuz. Yakalanırsanız ikna yeteneklerinizi kullanabilirsiniz ama o da bir yere kadar.

Bir yerden sonra, “Kardeş sen de abarttın iyice, ha!” diyerek dalıyorlar. The Outer Worlds’de Silah ve zırhlarınızı modifiye etme şansınız bile var oyunda. Sadece modifiye değil, geliştirme de mevcut.

Tanıştığınız yeni insanları ekibe katmak gibi güzel bir özellik de oyunda mevcut fakat bunun bir limiti var. Oyunda toplamda 5 kişi alıyoruz ekibe ve kapışmalara da bu 5 taneden 2 tanesini götürebiliyoruz.

Silahlar:

The Outer Worlds oyununda 4 adet silah yeriniz mevcut. 2 tane de zırh yeri vermişler. Zırh yerlerinden birine kaskınızı, diğerine de zırhınızı koyuyorsunuz işte. Ayak, kol falan yok yani.

Bunun dışında, 3 farklı mermi çeşidi var. Ağır, hafif ve enerji. Enerji silahları genelde özellikli oluyor. Zehir, ateş, elektrik vesaire. Bu yüzden, güzel bir avantaj sağlayabiliyor. Ağır mermi kullanan silahlar ağır hasarlar veriyor fakat serilik konusunda daha kötüler. Hafif mermiler ise çatır çatır basabileceğiniz mermiler.

Mermiler:

Mermi konusunda ben bir sıkıntı çekmedim. Hafiften akıllı davranırsanız oyun başında, hiç sıkıntınız olmuyor. Zaten bol bol mermi buluyorsunuz her telden.

Ben mesela sadece tabanca ve keskin nişancı tüfeği kullanan biriyim. Fazlasıyla da yetiyor açıkçası. Bol bol sıkmama, hatta düşmanların resmini çizmeme rağmen binlerce mermi doldu cepte.

Yetenekler:

Yanımızdaki elemanlar bizimle birlikte hasar verebiliyor, hasar alabiliyor da. Hatta yetenekleri de bulunuyor. Aktif olarak kullanacağınız The Outer Worlds yeteneklerinden bahsediyorum, cidden çok hoş hareketler var oyunda.

The Outer Worlds’de seviye atladıkça yetenek puanları da elde ediyorsunuz. 10 yetenek puanınızla istatistiklerinizi yükseltebiliyorsunuz. Birkaç seviyede bir verilen ekstra yetenek puanıyla da canınızı, zırhınızı, ağırlık limitinizi yükseltebileceğiniz yetenekler açabiliyorsunuz.

Aslında, her ne kadar yeteneklerinizi 500 Bit karşılığında sıfırlama şansınız olsa da dikkatlice hesaplamakta fayda var. Bir de 3 farklı seviyede karşımıza çıkıyor bu birkaç seviyede bir puanı gelen yetenekler.

The Outer Worlds belli bir sayıda yetenek puanını ilk seviyeye verince, diğer seviye açılıyor. Son seviye de yine aynı yöntemle açılıyor. Ayrıca, takipçilerinizin de yetenek puanları oluyor ve bunları tamamen keyfinize göre dağıtabiliyorsunuz.

The Outer Worlds Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-7700K 4.20 GHz ya da AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 470 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 40 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Modlar:

The Outer Worlds inceleme yazımda altını çizmek istediğim özellikler bu kadardan ibaret değil elbette. Zırh ve silah modlama mevzusundan bahsedelim.

Silahlarımızı ve zırhlarımızı, elimizde olan belli mod eşyaları ile modlayarak ekstra özelliklere kavuşturabiliyoruz. Tinker başlığına geldiğinizde ise silahlarınızı Bit karşılığında yükseltebiliyorsunuz. Zırhlarınızı da öyle. Saldırı gücü veya zırhta yükselme oluyor.

The Outer Worlds’de bir de tamir mevzusu var. Tamir etmek için zırh ve silah parçaları gerekiyor. Bu parçaları da elinizdeki fazla ve gereksiz zırh ile silahları parçalayarak elde edebiliyorsunuz.

Hızlı Seyahat:

The Outer Worlds oyununda daha önce ziyaret ettiğiniz belli noktalara hızlı seyahat edebiliyorsunuz. Burayı keşfetmiş olmanız gerekiyor sadece. Daha önceden gittiğiniz bir lokasyonsa, oraya hızlıca gidebiliyorsunuz.

Çok fazla düştünüz ve bacağınızı kırdınız diyelim. Oyun boyu hızlı koşamama bedeli karşısında size yetenek puanı vermeyi teklif ediyor The Outer Worlds. Yetenek puanı mı, yoksa o teklif edilen negatif özellik mi siz karar vereceksiniz buna da.

Performans:

The Outer Worlds’de performans konusunda başarılı bir iş çıkarmış olduklarını belirtebilirim. Sadece oyuna ilk başladığımızda hafiften sıkıntı çıkarıyor, kasma vesaire oluyor, o kadar. Sonrasında tekrardan düzeliyor. Birkaç saniye sürüyor zaten.

Ondan sonrasında oyun gayet akıcı bir şekilde ilerliyor. Sadece, eğer haritada bir yere hızlı seyahatle vesaire giderseniz, dokuların hafiften geç yüklendiğini görebilirsiniz. The Outer Worlds minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Fiyatı:

The Outer Worlds inceleme sonucundan bahsetme sırası geldi artık. Fakat direkt olarak The Outer Worlds inceleme sonucundan bahsetmek istemiyorum. Öncelikle, The Outer Worlds oyununun fiyat etiketinden bahsedeyim.

The Outer Worlds PC için, Epic Games ve Steam mağazalarında 309 TL. fiyat etiketine sahip. The Outer Worlds fiyatı uygun mu, değil mi, karar vermek size kalmış, ancak zaman zaman yapılan indirimlerle 102 TL.’yi gördüğü oluyor.

Son Sözler:

Dürüst olmam gerekirse, Fallout 4 ile birlikte eksilen sistemleri bu oyunda görmek beni bir hayli mutlu etti. Çok güzel hissettirdi diyebilirim. Eğer o konuda bir bilgim yoksa, konuşamamalıyım, öyle değil mi? Tam olarak bunu yapıyor The Outer Worlds de.

Bu sebeple de The Outer Worlds inceleme sonucu olarak kesinlikle Fallout serisinin son haline göre daha iyi bir Fallout oyunu olmuş diyebilirim. Elbette, oyunun muhteşem ve rengarenk evreni ile diğer mekaniklerinin de bu konuda katkısı çok büyük.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments