Editörün Seçimi
8.8

Blade and Soul İnceleme, Detaylı Rehber ve UE4 Sistem Gereksinimleri

Beğen+1

Tüm detaylarına değindiğimiz rehber niteliğindeki Blade and Soul oyun inceleme yazımızda Unreal Engine 4 desteği gelmesi nedeniyle değişen minimum ve önerilen sistem gereksinimi bilgilerini de bulabilirsiniz.

Blade and Soul oyunu bir Kore firması olan NCSOFT (Team Bloodlust) tarafından 2012 yılında yapıldı. Team Bloodlust ise Ncsoft firmasının bünyesinde bulunan bir oyun geliştirme grubu.

Blade and Soul Uzak Doğu ülkeleri için aslında oldukça erken çıkmıştı, fakat Avrupa’ya gelişi oldukça uzun zaman aldı. 19 Ocak 2016 tarihinde Avrupa serverlarını açarak Türk oyuncularını da bünyesine katmıştır.

Blade and Soul uzun süredir beklenen bir oyun oldu malumunuz. Zamanında girdiğimiz beta testleri ve okuduğumuz haberler bizi gerçekten çok heyecanlandırıyordu. Çıkışını eminim bir çok oyuncu benim gibi merakla beklemişti.

Blade and Soul oyun içi grafikler mükemmel olduğu gibi Aion oyunuyla oldukça benzerlikler taşıyor. Görev veren NPC’lerin üzerinde yine Aion oyunundan alıştığımız mavi işarette benzerlik taşıyor. Çağrışım yapsın diye mi yapıldı bilmiyorum fakat seviye atladığınızda karakterinizde beyaz kanatlar çıkıyor.

Blade and Soul hakkında verdiğimiz bu kısa bilgilerden sonra oynanışa geçerek incelememize başlayalım artık.

Blade and Soul Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5 5th Generation ya da AMD Ryzen 5 veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R7 240 ya da NVidia GeForce GT 730 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 150 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Blade and Soul oyunu uzak doğu dövüş sanatları üzerine kurulu. Karakterlerin her vuruş hareketi ardından başka bir vuruş hareketini getirir ve arka arkaya hasar vererek kombo yapmamızı sağlar.

NonTarget sistemine sahip Blade and Soul oyununda herhangi bir düşmanı seçemiyoruz. Vuruşlarımızı ekranımızda bulunan hedefin olduğu yöne doğru yapıyoruz.

Oyunculuğun ve refleksin devreye girdiği bu durumda, vuruşlardan kaçmak mümkün olduğu gibi rakibinize vurmakta oldukça zorlaşıyor. Ayrıca yere düşürme, yakalama gibi özelliklerde olduğu için pvpler soluksuz bol aksiyonlu dövüş filmleri gibi oynanıyor.

Blade and Soul oynama şeklini eminim az çok anlamışsınızdır. Rehberimize oyunun genel özelliklerinden bahsederek devam etmek istiyorum. Öncelikle köylerden yani görev aldığımız yerlerden başlamak istiyorum.

Blade and Soul Görevler:

Blade and Soul’da; yan görevler mavi, hikaye görevleri sarı, öğretici alıştırma görevleri mor, günlük görevler mavi (fakat üzerinde beyaz bir sonsuzluk simgesi var), faction görevleri kırmızı olarak renklendiriliyor.

Ayrıca “J” harfine basarak açtığınız görev penceresinde görevler hakkında bilgi mevcut. Bazı görev çeşitlerini göstermek için o görevin yanında küçük bir simge olur.

Bu simgeler ile Blade and Soul görevlerinin özelliklerini daha iyi anlarız. Mesela görevi yapmak için kaç oyuncu gerekli, görevin zorluk seviyesi, günlük görev olması (Daily), pvp, raid, okuma vs. anlarız.

Jadestone / Hızlı Seyahat:

Blade and Soul’da köylerde bulunan ve haritanızda da yeşil Jadestone ismindeki yerlere belli bir ücret karşılığı hızlı seyahat edebiliyorsunuz.

Seyahat edebilmeniz için öncelikle gitmek istediğiniz yere ait Jadestone’u açmanız yani yanına daha önceden bir kere gitmeniz gerekiyor. Daha önce hiç gitmediğiniz yerlere hızlı seyahat edemiyorsunuz.

Blade and Soul Soul Shield:

Soul shield Blade and Soul’daki karakterinizi güçlendirmek için tasarlanmış size özellik veren bir sistemdir. Sistem 9 parçadan oluşan bir yapboza benziyor. Klavyenizden “B” harfine basarak bu pencereye ulaşabiliyorsunuz.

Her bir parça karakterinize özellik verdiği gibi parça sayısı arttıkça fazladan özellik kazanıyorsunuz. Toplamda 2 farklı set toplayabiliyorsunuz ve bu setler arasında istediğiniz zaman ücretsiz geçiş yapabiliyorsunuz.

Blade and Soul İnventory:

Dragon Trade Pouch inventory / çantanızı genişletmek için kullanacağınız bir eşya. Blade and Soul oyununa başladığınız da görev sonucu ödül olarak veriliyor ve çantanıza bir kademe ekliyebiliyorsunuz fakat ekleyeceğiniz her kademede daha çok Dragon Trade Pouch istiyor.

Günlük hediye çarkınızdan, seviye atladıkça yaptığınız anketlerden ve görevlerden gelebiliyor fakat yanlış hatırlamıyorsam 10 adet civarı toplayabiliyorsunuz. Daha fazlasına ihtiyacınız olursa oyunun marketinden para karşılığı temin edebiliyorsunuz.

Blade and Soul Skill / Yetenekler:

Birazda Blade and Soul’daki yeteneklerden bahsedelim. Yeteneklerimiz seviye atladıkça otomatik öğreniyoruz ve bir çoğunu aktifleştirmek için ön koşul gerekiyor.

Mesela önce düşmanını yere düşürürsen yerdeki düşmanın üzerine atlayıp kafa atma veya yumruklama gibi. Kafa atarsanız size %5 can veriyor, yumruklarsanız daha yüksek hasar veriyorsunuz.

Blade and Soul yetenek barınızda çok fazla yetenek mevcut değil fakat karakterinizin kulladığı çok fazla yetenek var ve bunlar hep ön koşullu. Mesela bir saldırıyı block’lama, yere düşürme ( söylemiştik), Crit. vurma vs. Bu yetenekleri daha detaylı şekilde “K” ya basarak inceleyebilirsiniz.

Blade and Soul’da herhangi bir yeteneğe tıkladığınızda vurduğu alanı veya tek bir hedefe yönelik olduğunu, mesafesini ve koşulunu görebilirsiniz. Seviye 15 olduğunuzda ve ana hikayede 17. bölümü bitirdiğinizde Training System açılıyor. Bu sistem ile Blade and Soul’daki yeteneklerinizi geliştirip daha iyi özellikler katabiliyorsunuz.

Blade and Soul Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7 9th Generation ya da AMD Ryzen 7 3700 veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 570 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 150 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Blade and Soul Upgrade:

Blade and Soul oyununda zırh giymek, ekipman donanmak yok. Sadece silah ve takılardan stat, yani özellik kazanıyoruz. Oyunda ayrıca upgrade / geliştirme özelliği mevcut. Bu özellik ile silahları veya takıları geliştirerek seviye / level atlatıyoruz.

Fakat yine her item geliştirilemiyor. İtem’ın geliştirilebilir olması gerekiyor. Geliştirilebilen bu iteme tıkladığınızda açılan menüden “Manage Equipment” seçtiğinizde upgrade / geliştirme penceresi açılıyor. Bu pencerede silahınızı veya takılarınızın seviyesini arttırmak için kristal kullanmanız veya item kullanmanız gerekiyor.

Blade and Soul’da Upgrade ekranını açtığınızda kristali koyacağınız yere kullanmadığınız item’da koyabilirsiniz. Mesela kullanmadığınız herhangi bir silah varsa upgrade edilebilen silah için kullanabilirsiniz.

Sistem upgrade yaparken kullandığınız kristal ya da item’ı sokete yerleştirdiğinizde en az ve en fazla ne kadar seviye alabileceğini yeşil renk ile gösteriyor.

Blade and Soul’da en üst seviyeye geldiğinizde silahınızı bir üst bölüme “breakthrough” yaparak yükseltebiliyorsunuz. Oyunun başında verilen Hangmoon silahımızı upgrade ederek End Game silahı yapabiliyoruz.

Blade and Soul’da silahınızı breakthrough yaparken gerekli silahları sandıklardan veya mob keserek düşürebilirsiniz fakat bu size çok masraflı olacağından size Auction House kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer türlü sandık açmak için anahtar ve unseal yapmanız içinde scroll harcamanız gerekecek.

Wardrobe / Kıyafetler:

Blade and Soul’un bir diğer özelliği ise oyunda wardrobe sisteminin olması. Sadece Blade and Soul Premium kullanıcıları kullanabilse de yanında getirdiği bir çok özellikten diğer kullanıcılar da faydalanabiliyor.

Wardrobe sizin gardrobunuz olur. Blade and Soul oyunu içerisindeki bütün kıyafetler buraya ekleniyor ve inventory’niz gereksiz yere dolmuyor. Bu sistemle gelen bir diğer özellik ise oyuna girerken oluşturduğunuz karakteri kayıt edebilmeniz.

Blade and Soul’da karakter açarken eminim sizde çok zaman harcamışsınızdır. Gerçekten detaylı bir karakter oluşturma sistemi gerçekleştiren Blade and Soul yarattığınız karakteri kayıt etmenize olanak tanıyarak sizi bir daha aynı karakteri veya benzerini oluşturma zahmetinden kurtarıyor.

Screenshoot:

Son olarak Blade and Soul screenshoot özelliğini anlatmak istiyorum. Oyunda çektiğiniz resimleri Blade and Soul kendi resim klasöründe topladığı gibi ayrıca karakterinizin resmini çekerek hesabınızın profil resmi yapabiliyorsunuz.

Sunucu Değiştirme:

Son son olarak oyunun oynanışını kolaylaştırmak ve hatırlatmak için bahsetmek istediğim bir iki şey var. Blade and Soul’da görev yaparken eğer bulunduğunuz mekan kalabalıksa daha boş server’lara geçerek görevinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için üst sağdaki küçük haritanızda, bulunduğunuz haritanın isminden sonra bir rakam göreceksiniz. O rakama tıklayarak boş server’lara geçebilir ve görevlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu işlemi yaptığınızda hiç bir değişiklik olmayacağı gibi arkadaşlarınızdan veya server’dan ayrılmıyorsunuz. Hatırlamanız için klavyenizden “Alt” tuşuna basılı tuttuğunuzda oyunda fare imlecini serbest bırakır istediğiniz yere tıklayarak menüleri açabilirsiniz, görevleri okuyabilirsiniz.

Güzel bir ipucu ile sizi bilgilendirerek konuyu bitiriyorum. Blade and Soul arkadaş listenizde bir oyuncunun nickini ararken kelimeleri yazdığınızda otomatik tamamlıyor böylelikle yazım yanlışını ortadan kaldırdığı gibi ilk bir kaç harfini hatırladığınız arkadaşlarınızın nicklerini kolaylıkla bulabileceksiniz.

Blade and Soul Karakterler:

Şimdi de Blade and Soul karakterlerini tanıyalım. Oyuna başlamadan önce eminim herkes tarafından class’lar oldukça merak ediliyordur. Sonuçta hangi class/karakterle oyuna başlayacağımız çok önemli.

Sevmediğimiz bir karakterle oynamak keyfimizi, eğlencemizi kaçırabilir. Hatta ben sevmediğim bir karakterle başladığımda genelde yeni bir tane açıyorum doğal olarak ilk karakter için harcadığım emek boşa gidiyor.

Oyunu bugün oynamaya başladım. İleriki zamanlarda herzamanki gibi çok detaylı bir rehber hazırlayacağım. Bu rehberin yeni başlayacak olan oyuncu arkadaşlarımıza çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Blade and Soul karakterleri,

Blade Master:

Blade and Soul’da bulunan Blade Master’ın saldırı ve savunma yetenekleri oldukça fazla. Karakterin özelliği yüksek saldırı hızı ve düşmanının etrafında dodging/sıyırılma ve parrying/savuşturma yaparak dolaşabilmesi ve kolaylıkla karşılık verebilmesi tıpkı bir samuray gibi.

Saldırıda Blade Master stance’lar ile dövüşüyor. Basic stance ve blindigly-fast draw stance’larının kendilerine özel yetenekleri bulunuyor. Biriyle daha defansif oynarken diğeriyle daha saldırı türünde oynuyorsunuz.

Flock of Blade yeteneği ile kafasının üzerinde kılıçlar çıkarıyor ve işte o an inanılmaz ölümcül oluyor.

Blade Master oldukça kolay ve çok güçlü bir class fakat ustalaşmak oldukça zor. Çok hızlı düşünmek ve hızlı karar vermek gerekiyor.

Destroyer:

Düşmanını durdurma konusunda en güçlü Blade and Soul karakteri Destroyer. Düşmanın dikkatini kendi üzerine çekerek (taunt) kendisini güçlendiriyor. Bir nevi dayak yedikçe daha çok güçleniyor.

İkonik yeteneği düşmanını yakalayarak savunmasız duruma getirip yumruklarıyla pataklaması. Mesela tek eliyle düşmanını kavrayıp havaya kaldırırken diğer eliyle ağzına sıkıca çarpıyor. Tek yumrukta düşmanını havaya fırlatarak, havada yakalayım yere vuruyor (Street fighter’dan Zangief gibi).

Yüksek savunma ve saldırı gücü ile çok rahat solo yani yalnız oynanabiliyor. Party içerisinde partyi güçlendirdiği gibi Assassin, Force Master veya Kung-fu Master ile çok iyi anlaşyor.

Summoner:

Blade and Soul’daki karakterlerimizden Summoner ve Familiar bir takımın parçası. Familiar, bir kedi oluyor. Ebatları biraz büyük olsa da. Familiar yani kedimiz düşmana hızla giderek bütün dikkati kendi üzerine çeker ve yüksek fiziksel hasar verir. Bu sırada summoner geride durarak Familiar’a destek olur.

Zannetmeyin ki Summoner sadece arkada durarak destek oluyor. Kendisininde çok yüsek hasar veren yetenekleri mevcut. Savaş sırasında summoner ya da familiar takımından birisi ölürse diğeri onu canlandırarak dövüşe dönmesini sağlayabiliyor.

Bu takım aynı zamanda düşmanlarından kendilerine hp/can transferi yapabiliyorlar. İyi bir taktik ve yetenek kullanımıyla gerçekten çok iyi olan bir class.

Force Master:

Force Master diğer classlardan oldukça farklı uzak mesafe dövüş karakteri. Yetenekleri sayesinde hareket ederek hasar verebiliyor ve bu da onu hem yüksek hasar verebilen hemde hareketli bir class yapıyor.

Diğer classlara göre oldukça dayanıksız olduğu için savaş pozisyonunuzu çok iyi almanız gerekiyor. Elementleri özgürce kullanan bu class, elementler arası çok rahat geçiş yapabiliyor. Fire ile düşmanına aralıksız hasar verirken Frost ile defansını güçlendiriyor ve rakibinin rahat hareket etmesini engelliyor.

Force Master Grup içerisinde çok güçlü bir karakter. Blade and Soul’daki hiç bir karakter onun kadar alan hasarı veremiyor fakat PvP içinde çok zor bir class çünkü olduça zayıf. Fakat çok usta bir oyuncu tarafından oynanırsa en iyi rakibi bile alt edecek gücede sahip.

Kung-Fu Master:

Tekmeler, yumruklar düşmanınızı uzaklara fırlatmalar herşey bu classda mevcut. Eminim isminden dolayı yapabileceklerini tahmin edebiliyorsunuzdur. Kung-Fu Master’ın asıl gücü rakibinin saldırısını keserek karşılık vermesi yani counter atack yapması.

İyi bir Kung-Fu Master defansif ve ofansif yetenekleri arasında çok hızlı gezmesi ve ellerini çok iyi kullanması gerekiyor. Birden çok düşmanla yüzleşirken hedeften hedefe zıplayarak yumruklarıyla yüksek hasar verebiliyor fakat en çok hasarı tek hedefe veriyor. Biraz 1 vs 1 karakteri.

Assassin:

Blade and Soul’daki Assassin karakterinin özelliği kurduğu tuzaklar. Düşmanı lure/çağırmadan önce tuzakları yerleştiriyor. Düşman geldiğinde daha ne olduğunu anlamadan yere yıkılıyor.

Düşmanını hızlı saldırıları, kanatması ve zehirleriyle yokediyor aynı zamanda belli bir zaman aralığında can çekebiliyor. Yakın mesafe Dot (damage over time) karakteri.

Düşmanla yerini değiştirmesi, görünmez olması, teleport olabilmesi savaş sırasında oldukça fazla artı kazandırdığı gibi düşmanının kafasını karıştırabiliyor.

Blade Dancer:

Kılıç kullanımında usta bir class daha. Yüksek saldırı hızı, yüksek hareket hızı ve yetenek kullanımı ile değişik bir class. Savaş meydanındaki yüksek hızı ile saldırılardan kaçabilmesi hem fiziksel hem mistik hasar verebilmesiye ön plana çıkıyor.

Blade Master ve Force Master karşımı olan bu class elementleri yakın dövüş yeteneğiyle birleştiriyor. Dayanıksız düşük defans özelliğini yüksek hasar, hızlı hareket edebilmesi ve CC yani rakibi sersemletmesiyle kapatıyor.

Warlock:

Warlock uzak orta mesafeli hasar veren bir sınıf. Uzak orta kafanızı karıştırdıysa mid-range olarak da düşünebilirsiniz. Karakterin özellikleri bir yaratık summon ediyor, skill’ler ile hasar veriyor.

Warlock sınıfı lightning ve colc hasarlarıyla ve kombolarıyla oldukça yüksek hasar verebiliyor. Çıkardığı summon büyük oranda fiziksel hasar veriyor. Takım içinde boss ve mob’ların dikkatini dağıtmakla kendisini görevlendirebilir.

Blade and Soul Meslekler:

Blade and Soul oyununda çok fazla meslekler (professions) mevcut. Bu professions / mesleklere Jadestone Village’a ulaştığınızda öğrenebiliyorsunuz. Oyunun crafting sistemi oyuncuyu etrafta gathering farm yapmaya mecbur bırakmıyor.

Onun yerine bir kaynağı ilk kez bulduğunuzda onu öğreniyorsunuz ve bu kaynaktan ihtiyacınız olduğunda üretimini yapıyorsunuz. Her MMO da olduğu gibi meslekler iki şekilde oluyor.

Toplama ve üretme yani gathering ve crafting. Her bir oyuncu iki gathering ve iki crafting seçebiliyor ve bunu istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz. Gathering’de toplamay yapmadığınız için hangileriyle daha uyumlu onu anlatacağım.

Crafting:

 • Silver Cauldron: Healing pot ve antidotes üretebiliyorsunuz. İki çeşit healing pot mevcut. Direk heal veren ( canınızı dolduran ) fakat bunun tekrar kullanma süresi oldukça uzun. Diğeri ise healing over time yani belli bir süre içerisinde yavaş yavaş canınızı dolduran.
 • Earthseers: Town scrolls ve unsealing scrolls yapabiliyor. Unsealing scrolls, düşen item’ların veya sandıkların mühürünü kaldırmak için kullanılıyor. Ayrıca QingQong materyalleri yapabiliyor.
 • Merry Potters: Çeşitli ve yardımcı materyaller tedarik ediyor, pickaxe, jars, refining gibi
 • Acquired Taste: Yemek ve QingQong yapar. Yemekler combat’dan çıktığınızda canınızı doldurmak içindir.
 • Soul Wardens: Soul Shield parçaları yapar. Ayrıca Soul Shield stat’larını arttırabilirsiniz.
 • Forgekeepers: Silah ve Repair kit yapıyor.
 • Radiant Ring: Özel takılar yapabiliyor. Gem çantaları yapabiliyor.

Gathering:

 • Herbside Service: Silver Cauldron ve Earthseers ile uyumlu
 • Green Thumbs: Merry Potters and Acquired Taste ile uyumlu
 • Tree Fellers: Soul Wardens and Merry Potter ile uyumlu
 • Trapper’s Alliance: Acquired Taste and Soul Wardens ile uyumlu
 • Fish Network: Earthseers and Silver Cauldron ile uyumlu
 • Stonecutters: Radiant Ring and Forgekeepers ile uyumlu
 • Prospector’s Union: Radiant Ring and Forgekeepers ile uyumlu

Blade and Soul Dungeons:

Blade and Soul oyununda Dungeons üç farklı zorluk seviyesinde oluyor. Bunlar;

 • Normal,
 • Challenging,
 • Heroic

modlarıdır. En kolayı normal mod olduğu gibi en zor mod Heroic moddur. Blade and Soul oyununda ayrıca solo dungeon’lar mevcut bunlar ana hikaye görevi olarak veriliyor ve cross server ile giremiyorsunuz.

Blade and Soul’da Dungeon’lar 6 kişilik gruplarla oynanıyor fakat bazı end game dungeon’ları 4 kişilik olabiliyor. Bu 4 kişilik dungeon’lar daha zor oluyor fakat reward / ödülleri daha iyi oluyor.

Blade and Soul oyununda dungeons mekaniği biraz farklı çalışıyor. Dungeon’a cross-server yaparak girebildiğiniz gibi sadece sizin serverda bulunan oyuncularla da girebiliyorsunuz. Cross-server yaparsanız daha hızlı oyuncu bulabilirsiniz (diğer serverlarla birleşme).

Öncelikle klavyenizden “F8” tuşuna basarak dungeon lobby adı verilen yere gitmeniz gerekiyor. Bu ekrana geldiğinizde sizin için bütün dungeon’lar sağ tarafta listelenmiş bulunuyor.

Dungeon’ların zorluk seviyesi, hangi item’larin düştüğü, seviye gerekliliği gibi detayları da yine burada görebilirsiniz. Girmek istediğiniz dungeon’ı buradan seçerek “LFP” ye tıklıyorsunuz ve sistem sizin için oyuncular bulmaya başlıyor.

Takımınızda benzer class’lardan olmasını istemiyorsanız bunun içinde bir seçenek sunulmuş. Party’niz hazır olduğunda oyun sizi diğer oyuncularla birlikte dungeon’nın kapısına atıyor. Burası tarafsız bölge gibi bir yer. Merchant işlerinizi burada yapabilirsiniz. Herkes hazırsa dungeon’a girebilirsiniz.

Dungeon’larda bölüm sonundaki boss’a yüksek hasar vermeniz çok önemli. Verdiğiniz hasar ne kadar çok ise o kadar iyi ödül alıyorsunuz. Dungeon’larda değişik loot sistemleri bulunuyor.

Mesela değerli bir item düştüğünde oyun bunu açık arttırmaya sunuyor eğer diğer oyunculardan fazla para verirseniz siz o item’i alıyorsunuz. Eğer bu oylama sırasında oyundan ya da dungeon’dan çıkarsanız oylama sizin için bitiyor.

Dungeon içerisinde diğer takım üyeleriyle taktiksel olarak anlaşabilmek için küçük haritanıza bir şeyler çizmeniz mümkün. Mous’unuzun sağ tuşuna basılı tutarak haritada çizim yapabiliyorsunuz. Bu çizimlerle saldırıcağınız grubu veya geçmemeniz gereken çizgiyi veya farklı grupların duracağı yerleri anlatmaya çalışabilirsiniz.

PvP:

MMO oyunlarının en büyük özelliği içeriğinde dungeon, raid, quest, hikaye ve pvp’nin bulunması sanırım. Sadece pvp için bile mmo oyunlarını oynayan bir çok oyuncu mevcut. MMO yapımcıları oyunun genelinin yanı sıra pvp için özel içerikler hazırlıyorlar.

Mesela Guild Wars oyununda sadece pvp için en yüksek seviye karakter açtığınız gibi bütün item’larını, rune’lerini en son seviyede kullanabiliyorsunuz. Blade and Soul oyununda iki çeşit olmak üzere Arena ve World PvP mevcut.

Arena:

Blade and Soul oyunu bu türe yeni bir soluk getirdi. PvP maçlarınız özellikle takım maçları street fighter tarzı oyunları aratmıyor hatta belki de tekken. Tekken oynadıysanız bilirsiniz ki ardı ardına yapılan kombolar, 3 boyutlu görsellik, 3 raunddan oluşan maçlar tam blade and soul oyununu yansıtıyor. 1v1 solo ve 3v3 takım oyunu olmak üzere iki çeşit oyun türü mevcut.

Eğer Blade and Soul’da solo girerseniz 1v1 oluyor. Karşınıza tamamen rastgele gelen bir oyuncuya karşı 3 raunddan oluşan bir dövüşe giriyorsunuz. En çok raund alan oyuncu kazanıyor.

Kazanırsanız Zen beans ve puan alıyorsunuz. Zen beans ile silah, kıyafet, skill book gibi ekipmanlar alabiliyorsunuz. Puan ile lig atlıyorsunuz ve daha iyi rakiplerle yüzleştiğiniz gibi karakterinize prestij katıyorsunuz.

Blade and Soul’daki diğer bir arena modu 3v3 yani takım halinde dövüş. Tamamen rastgele oluşturulan takım ile oyuna giriyorsunuz ve sırayla dövüşüyorsunuz fakat dövüş esnasında size 2 tane kullanılabilir skill veriliyor.

Bunlardan birisi sizden sonraki takım arkadaşınızı dövüşe çağırma yani yerinizi ona vermek ve kenarda onun dövüşünü izlemek diğeri ise takım arkadaşınız dövüşürken dövüşe katılma ve kısa süreliğini ona yardım etme.

Bu skill’leri dikkatli ve taktiksel kullanırsanız size güçlü gelen rakibi takım arkadaşınızla kolaylıkla geçerken daha kolay olan rakibide hızla eritebilirsiniz. Sonuçta her class’ın bir counter’ı var ve oyun bu problemi bu şekilde çözmüş.

World PvP:

Blade and Soul oyununda iki ana faction ve bir çok yan faction bulunuyor. Bunların outfit yani kıyafetini giydiğinizde karşı faction oyuncuları ile pvp yapabiliyorsunuz.

Bu faction’lar Crimson Legion ve Cerulean Order’dır. Öldürdüğünüz karşı faction oyuncuları için herhangi bir kötü durum almıyorsunuz. Sadece faction’nınız için puan kazanıyorsunuz.

Herkese iyi oyunlar.

8.8 Toplam Puan
Blade and Soul İnceleme

Blade and Soul gibi bir çok iyi oyuna imzasını atan Kore firması NCSoft'un yapımları arasında; Guild Wars, Aion, Wildstar, Lineage gibi efsane oyunlar bulunmakta.

Hikaye
8.5
Oynanış
9
Grafikler
9
Ses ve Müzikler
8.5
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Veteran Soldier
Veteran Soldier

Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...

Yorumlarınızı bekleriz...

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo