Yılın Oyunu
9.3

Red Dead Redemption 2 İnceleme ve Sistem Gereksinimleri

Beğen+1

Herkese tekrar merhaba arkadaşlar. Bu yazımda merak edenler için sistem gereksinimlerini de verdiğim Red Dead Redemption 2 inceleme yazımla karşınızdayım. İncelememi olabildiğince spoilersiz yapmaya çalışacağım.

Hikayesidir, karakteridir şusu busu gibi konuları ele alarak büyük bir Red Dead Redemption 2 PS4 inceleme yazısı yazacağım.

Red Dead Redemption 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2500K 3.30 GHz. ya da AMD FX-6300 Six-Core 3.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 280 ya da NVidia GeForce GTX 770 veya üzeri en az 2-3 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 150 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Red Dead Redempiton’un ilk oyunundan tanıdığımız John Marston’dan sonra, Red Dead Redemption 2’de Arthur Morgan isimli Dutch ile birlikte çalışan bir Kovboyuz. Bu oyun RDR1’in öncesinde geçtiği için bazı karakterleri gördüğünüzde şaşırabilirsiniz o yüzden bunu bilmenizi istedim.

İlk oyunun 12 yıl öncesinde geçen bu oyun Blackwater kasabasında yapmaya çalıştığımız soygun başarısız olduktan sonra Van Der Linde çetesi, Kelle Avcıları ve Kanun Adamları tarafından her yerde aranıyor ve devamlı kaçmak zorunda kalıyorsunuz.

Ayrıca RDR2’de Arthur ile oynarken Black Water’da başınıza ya dirisini ya da ölüsünü getirin şeklinde bir ölüm fermanı konulmuştur.

RDR2 oyunumuzda ise Arthur ile vereceğiniz kararlar sizi iki sondan birine ulaştıracaktır. Kısacası oynamayan her arkadaşıma bu oyunu kesinlikle öneriyorum.

Arthur Morgan:

Red Dead Redemption 2 inceleme yazımızın bu bölümünde Arthur Morgan karakterinden bahsedeceğiz. John Marston abimizden sonra Arthur Morgan yeni karakterimiz oluyor ki kendisini John’dan da çok sevdirdi diyebilirim.

Arthur Morgan hala çözemediğim bir yandan ÇETE üyesi olsa da benim için kararlarımla beraber çok iyi bir adam. Öyle bir yazmış ki bu karakteri Rockstar Games, şu anda benim listemde 1. kademeye ulaşmış karakterdir Mr. Morgan.

Yeri geldiğinde iyi, yeri geldiğinde kötü, yeri geldiğinde duygusal, yeri geldiğinde aşk acısı çeken, yeri geldiğinde ise (en sevdiğim tarafı) öfkeli olması. Ve Morgan’ın bu durumları oyuna ve bize çok güzel yansıtılmış ve bir süre sonra kendinizi Arthur Morgan yerine koyuyorsunuz.

Hatta bizzat sanki her şeyi ben yapıyormuşçasına oynadım, o bağırdığında ben de bağırdım o üzüldüğünde ben de üzüldüm sanki. Arthur yerine ben yaşıyorum bu durumları o derece hissettiriyor karakter kendini. İşte bu yüzden şu anda en sevdiğim karakter listesinde ilk sırayı alan karakter Arthur Morgan benim için.

Red Dead Redemption 2 Arthur Morgan

Yan Görevler:

Red Dead Redemption 2 oyununda yan görevler çoğunlukla haritanızda belli oluyor ya da siz buluyorsunuz ki yan görevleri yaparken dahi zevk aldığım bir oyun, gram sıkılma yok içimde.

Kiminde balık tutma, kiminde avlanma, kiminde yardım etme gibi bir sürü yan görevimiz var ki bu oyunda yapılan en iyi şeylerden biriydi.

Red Dead Redemption 2 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 (Nisan 2018 Update) veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4770K 3.50 GHz. ya da AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 12 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 480 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri en az 4-6 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 150 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oyun İçi Detaylar:

Red Dead Redemption 2 oyununda en çok dikkat ettiğim şeylerden birisi ise oyunun detaylarıydı. Mesela uzun sürüş sonrası atın kirlenmesi onu tımarlamamız, Atımız acıktığında ona yem verebilmemiz, silahlarımızı atın eyerine takıp orada bırakabilmemiz ya da alabilmemiz.

Biz kirlendiğimizde Bar ya da Hotel gibi yerlerde 25 sent verip banyo yapmak, silahımızı kullanırken silahın kirlenmesi ve onu para karşılığı temizletmemiz gibi Detaylar çok güzel yapılmış bu oyunda.

Daha detay verirdim ama oynarken ’’ OHA, VAY BEEEE BUDA MI VARMIŞ’’ gibi diyaloglar kurmanız için bu bölümü de böyle kapatıyorum.

Avlanmak ve Kamp Yapmak:

Red Dead Redemption 2 oyununda en çok yaptığım şeylerden birisi ise AVLANMAK, kısacası görev yapmak yerine bunu yaparken çok zevk alıyordum. Ördek avı misal, dereye yaklaştığımda ördeklerin suda yüzdüğü kısımlarda silahımı çekip çoğunu vurup hepsinin tüylerini ve etlerini alıp sonra ise kamp kurup aldığımız etleri pişirip yiyebiliyoruz.

Ayrıca belirli bölümlerden sonra kamp kurduğunuz yerde gitmek istediğiniz bölgeye Fast Travel yani beklemeden gidebileceğiniz bir özellik açılıyor.

Red Dead Redemption 2 Avlanmak

Red Dead Redemption 2 oyununda kamp kurup isterseniz uyuyabilirsiniz sabah ya da gece olsun isterseniz diye ya da avladığınız hayvanların etlerini pişirip yiyebilir ya da çantanıza atıp acıktığınız zaman yiyebilirsiniz.

Ayrıca Red Dead Redemption 2’de hayvan derilerini alıp kıyafet yaptırma gibi bir olay varmış galiba emin değilim. Çünkü hiç yapmadım ama bazı hayvan derileri ve boynuzu varsa boynuzunu alıp, Van Der Linde çetesinin kaldığı kampta süsleme ve özelleştirme gibi şeyler yapabiliyorsunuz. Ya da hiç uğraşamam bana para lazım deyip satabiliyorsunuz.

Red Dead Redemption 2 Kamp Yapmak

Atlar:

Red Dead Redemption 2 oyunu boyunca silahtan çok en çok kullanacağınız şey ise bizim asıl dostumuz olan AT’tır. Hele hele sağlam hızlı bir at bulduğunuzda onunla çoook fazla maceraya atılacaksınız ve gideceksiniz.

Hep yanınızda olacak sizi yarı yolda bırakmayacak tek dostunuz kullandığınız AT’tır. Bu arada bunu söylemek istiyorum eğer sağlam hızlı koşan bir AT istiyorsanız Arap cinsi bir at bulmanız gerekiyor. Arap atları oyunda ki en hızlı ve en çevik olan at türüdür.

UNUTMAYIN, ATINIZ ÖLÜRSE GERİ GELMEZ ONA GÖRE AKSİYONA GİRİN…

Ben bir tane yakalamıştım ama hain bir pusuda maalesef öldürülmüştü, ben de gidip satın almıştım. Ayrıca kullandığınız eyeri geliştirebilirsiniz geliştirmeden ziyade süsleyebilirsiniz. Atınıza yem alabilir, atınızın ihtiyaçlarını giderebilir, kuyruk ve saçlarına renk ve şekil verebilirsiniz.

Red Dead Redemption 2 Atlar

Kement Atma:

İşte aradığım bir diğer şey ise Red Dead Redemption 2’de halat ile kement kullanarak insan yakalamaktı, sadece insanda değil hayvan da yakalayabiliyoruz.

Eğer bir at yakalamak istiyorsanız at üstünde iken kement atın ve üstüne binin, eğer at üstünde yakalarsanız at sizin enerjinizi bitirene kadar çeker tabii güçlü bir at ise…

Adam Kaçırma:

Haritada gezerken bunu göreceksiniz, kadın kaçırma gibi olaylar var eğer durdurmak isterseniz silah yerine halat kullanın.

Sürücüyü yakalayın ve öldürmeyin onu bağlayın sonra ise kaçırılan kadın veya erkek kimse onu kurtarın. Neden söyledim çünkü silah kullanınca sizden korkup teşekkür bile etmiyorlar.

Onur Seviyesi:

Ayrıca insanlara selam verme onlara laf atma gibisinden bir özellik gelmiş. Rastgele bir insana odaklanıp ona selam verebilir ya da ona laf atabilirsiniz. Selam verdiğinizde böyle hep selam verdiğinizde hal hatır sorduğunuzda onur seviyeniz yükselir.

Eğer gereksiz yere insan, at veya gereksiz bir adamı soyarsanız Red Dead Redemption 2 oyunundaki onur seviyeniz düşer. Onur seviyesi oyunun sonunda sizin kaderinizi belirleyecek olan bir bardır. O yüzden, hayvan olmak yerine iyi bir insan yapın Arthur Morgan’ı.

Red Dead Redemption 2 Oynanış Görüntüleri

Harita ve Açık Dünyası:

Koskocaman bu harita tıpkı canlıymış gibi dolu olan bir harita. Sağda solda yardıma muhtaç insanlar, yardım lazım deyip size silah çeken elemanların olduğu bir harita bu. Hem büyük hem canlı hem de güzel manzaralı.

Haritanızın belirli yerlerinde avlanmak isterseniz size hangi hayvanlar olduğunu gösteren resimler var bunu kullanabilirsiniz.

Silahlar:

Red Dead Redemption 2 oyununda Revolver’dan tut Handguns, Rifle, Sniper Rifle ve Shotgun gibi sınıflara kadar çeşitli silahlar var. Çeşitliden kastım her sınıfta o kadar çeşitli silah yok ama ne bekliyorduk ki?

19. yüzyılda geçen bir oyundan bahsediyoruz değil mi ? Özellikle Kovboy zamanında geçen bir Western oyunundan.

Silahlardan çıkan ses, tetiği çektiğimizde bize verdiği o his var ya, ben onu hala hissediyorum. Silah sesleri ve verdiği hissiyat sizi oyuna çekecek ve sürekli adam öldürmek isteyeceksiniz.

Red Dead Redemption 2 Silahlar

Grafik ve Sesler:

Sonunda asıl övmek istediğim noktaya geldik. Grafik ve fizik motoruyla oyunu canlandırmış. Görevlere, başıboş gezerken çalan o müzikler hep yerli yerinde kullanılmış.

Özellikle grafikler, PS4’e optimizesi gayet iyi, 30 FPS çalışıyor makinemizde ama optimizesi gayet başarılı. Sadece büyük şehirlerde hafif FPS düşmesi yaşıyoruz ama önemli değil oynamaya engel olmuyor.

Ben 4K oynayamasam da Red Dead Redemption 2’nin grafikleri harbi harika bir yapım. O fizik motoru yok mu? Atımız engele takıldığında düşmesi, yürüyemeyeceğimiz yerden kayıp düşmelerimize kadar her şeyi çok güzel yapmışlar.

Red Dead Redemption 2 müzikleri ise apayrı bir konu, başı boş sağda solda gezerken çalan müziğin verdiği o huzur, çatışmalarda verilen müziğin aksiyonuyla attığımız kurşunların sesleri ile birleşmesi, duygusal ve güzel sahnelerde çalan o müzikler tam yerinde kullanılmış ve yapılmış.

Son Sözler:

Son 10 yılda grafik olsun, müzik olsun, senaryo olsun, karakter yapımı olsun gördüğüm en ama en iyi oyun Red Dead Redemption 2 oldu.

Buradan Rockstar Games’e teşekkür ediyorum, indirimden satın aldım ve harbi para verdiğime bin değdi.

9.3 Toplam Puan
1 inceleme
Red Dead Redemption 2 İnceleme

Siz de alın ve oynayın, gerçekten sarıyor Red Dead Redemption 2

9.3Editörün Puanı
Hikaye
9
Oynanış
9
Grafikler
9.5
Ses ve Müzikler
9.5
9.2Oyuncu Puanları
Hikaye
9
Oynanış
9
Grafikler
10
Ses ve Müzikler
9
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

9 Yorum
Tümü Faydalı Bulunanlar Yüksek Puanlılar Düşük Puanlılar İnceleme Yap
 1. 4.6
  Hikaye
  90
  Oynanış
  90
  Grafikler
  100
  Ses ve Müzikler
  90

  Red Dead Redemption 2’nin hikayesi ilk başlarda sıkıcı gelebilir ama oynadıkça çok zevkli gelmeye başlıyor.

  Fiyatı biraz yüksek fakat paranın alabileceği en güzel oyunlardan biri.

  + Artı Yönleri: Hikayesi iyi kurgulanmış, Grafikler muazzam, Oyun süresi uzun.
  - Eksi Yönleri: Fiyatı daha ucuz olabilirdi, Türkçe dil desteği yok, Birazcık optimizasyon sorunu var.
  Katılıyorum(1) Katılmıyorum(0)Daha önce oylamıştınız
 2. Merhabalar. Red Dead Redemption 2 oyununu rahat bir şekilde oynamam gerekmiyor mu? Ama benim bilgisayarda çok kasıyor, arada bir düzgünleşiyor oyun ama hemen yine kasmaya takılmaya başlıyor. Sebebi ne olabilir sizce? Düşündüm düşündüm bulamadım neden takıldığını kastığını.

  İşlemci : AMD Athlon(tm) x4 950 Quad Core Processor 3.50GHz

  System Information:
  ——————
  Time of this report: 12/2/2020, 04:51:10
  Machine name: DESKTOP-M9C4DHC
  Machine Id: {9CE951E9-1ADC-4162-A8BB-FFB06875515F}
  Operating System: Windows 10 Pro 64-bit (10.0, Build 18363) (18362.19h1_release.190318-1202)
  Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
  System Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.
  System Model: Default string
  BIOS: F1 (type: UEFI)
  Processor: YOK
  Memory: 8192MB RAM
  Available OS Memory: 7632MB RAM
  Page File: 6948MB used, 5956MB available
  Windows Dir: C:\WINDOWS
  DirectX Version: DirectX 12
  DX Setup Parameters: Not found
  User DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
  System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
  DWM DPI Scaling: Disabled
  Miracast: Available, with HDCP
  Microsoft Graphics Hybrid: Not Supported
  DirectX Database Version: Unknown
  DxDiag Version: 10.00.18362.0387 64bit Unicode

  Card name: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
  Manufacturer: NVIDIA
  Chip type: GeForce GTX 1050 Ti
  DAC type: Integrated RAMDAC
  Device Type: Full Device (POST)
  Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_1C82&SUBSYS_86261043&REV_A1
  Device Status: 0180200A [DN_DRIVER_LOADED|DN_STARTED|DN_DISABLEABLE|DN_NT_ENUMERATOR|DN_NT_DRIVER] 
  Device Problem Code: No Problem
  Driver Problem Code: Unknown
  Display Memory: 7834 MB
  Dedicated Memory: 4018 MB
  Shared Memory: 3816 MB
  Current Mode: 1600 x 900 (32 bit) (60Hz)
  HDR Support: Not Supported
  Display Topology: Internal
  Display Color Space: DXGI_COLOR_SPACE_RGB_FULL_G22_NONE_P709
  Color Primaries: Red(0.639648,0.329102), Green(0.299805,0.599609), Blue(0.150391,0.059570), White Point(0.313477,0.329102)
  Display Luminance: Min Luminance = 0.500000, Max Luminance = 270.000000, MaxFullFrameLuminance = 270.000000
  Monitor Name: Generic PnP Monitor
  Monitor Model: Philips 190CW
  Monitor Id: PHLC023
  Native Mode: 1440 x 900(p) (59.887Hz)
  Output Type: HDMI

  • AMD Athlon X4 950 3.50 GHz. işlemciniz Red Dead Redemption 2 minimum gereksinimlerinden AMD FX-6300 Six-Core 3.5 GHz. ya da Intel Core i5-2500K 3.30 GHz. işlemcilere nazaran %10-15 daha az teknik özelliklerde sahip olsa da minimum grafik ayarlarında sorun çıkarmaması lazım.

   GeForce GTX 1050 Ti ekran kartınız da RDR2 minimum gereksinimlerinden NVidia GeForce GTX 770 ekran kartı teknik özelliklerine yakın seviyelerde.

   8 Gb. ram miktarınız da Red Dead Redemption 2 minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor.

   Yaşadığınız Red Dead Redemption 2 kasma ve takılma sorununa işlemci soğutmasının yeterli olmaması kaynaklık ediyor olabilir.

   Öncelikle işlemci fanının normal bir şekilde çalışıp çalışmadığının, fan ve soğutma alüminyum kısımlarında toz vs. bulunup bulunmadığının kontrolü ve temizliği önemli.

   Red Dead Redemption 2 grafik ayarları ile ekran çözünürlüğünü biraz düşürmek kasma ve takılmalara çözüm sağlayabilir.

   Ayrıca sisteminizde çalışan gereksiz proğramları, Windows Telemetry vb. harddiske yük bindiren servisleri kapatmanın fayda sağlayacağını düşünüyorum.

   Oyuncular İçin FPS Arttırma, Ping Düşürme ve Optimizasyon Rehberi‘mizi de gözden geçirmeniz kasma sorunlarını çözmenizde fayda sağlayacaktır.

   Kolay gelsin, iyi oyunlar.

   • ama şöyle bir şey de var benim ram 8 gb ama 7.45 kullanıyor bu bilgisayar sağ tıklayıp baktığımda kullanılabilir ram 7.45 yazıyor takılma ve kasma bundan olabilir mi acaba ?

    • Ama bu sonucuda hesaba katın. Bu oyunun ciddi optimizasyon sorunu var en iyi bilgisayarlarda bile fps düşmesi yaşanıyor ne yazıkki.

    • benim bilgisar 8 gb ram’in 7.45 gbsini kullanıyor 8gb ram’in üzerine 4 veya 8 gb ram daha alsam sorunun çözülme ihtimali var mıdır acaba?

    • Sadece ram artırmanın Red Dead Redemption 2’de kasma sorunu çözümüne katkı sağlayacağını düşünmüyorum.

     Biraz fayda sağlayabilir ama yukarıdaki önerilerimi de uyguladıktan sonra değerlendirmenizi tavsiye edebilirim.

 3. Sorunuz Olur ise yorumlara yazabilirsiniz.

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo