Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Hidden Dragon Legend İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
1

PlayStation 4 ile yaptığımız Hidden Dragon Legend inceleme yazımızın devamında oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini de bulabilirsiniz. Platform oyunları ne yazık ki günümüzde eskiden olduğu kadar yaygın değil. Özellikle büyük oyun firmalarının tercih etmediği bu tür, artık sadece bağımsız geliştiricilerin elinden çıkıyor.

Birkaç Çinli bağımsız oyun yapımcıları tarafından Oasis Games için geliştirilen Hidden Dragon Legend da bunun bir örneği. Yapımcılar, özlemini çektiğimiz platform deneyimini, hızlı tempolu dövüş mekanikleri ile Hidden Dragon Legend üzerinde birleştirmiş ve ortaya oynarken haz aldığımız akıcı bir oyun çıkarmış.

Hidden Dragon Legend Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-4460 3.20 GHz. ya da AMD FX-8300 Eight-Core 3.3 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5870 ya da NVidia GeForce GTX 750TI veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Hidden Dragon Legend bizi İmparatorluk dönemi Çin zamanlarına gönderiyor. Kim olduğunu hatırlayamayan, hafızasını kaybetmiş bir karakter olan Lu, gözlerini bir tür zindan içerisinde açıyor. Bulunduğu gizemi aydınlatmak için ayaklanan Lu, karşısında kendilerini Organization olarak tanıtan maskeli örgütü buluyor.

Açılışı çok fena yapmayan Hidden Dragon Legend, ne yazık ki hikaye örgüsünü kötü seslendirme ve oyunculuk ile vasat hale sokuyor. Üzerine çok klişeleşmiş kısımlarda eklenince cidden bir süre sonra hikayeyi takip etmeyi bırakıp, Hidden Dragon Legend’ın dövüş sisteminin akıcılığına kendinizi veriyorsunuz.

Grafikler:

Hikayenin aksine bir bağımsız oyun olan Hidden Dragon Legend oyununda bu kadar güzel atmosfer ve grafik görmeyi beklemiyordum. Ekran görüntülerine baktığımızda gözümüze batacak hiçbir şey bulamıyoruz. Hidden Dragon Legend, Çin’in bize sunduğu bambu ormanları gibi atmosferik alanları, harita ve arkaplanın uyumluluğunu çok etkileyici bir şekilde yansıtıyor.

Ancak bu etkileyicilik ne yazık ki ara sahnelere kadar dayanıyor. Hidden Dragon Legend oynanışı içerisinde bu animasyonlar göze batmıyor ancak ara sahnelerde cidden rahatsız edici ve yetersiz olduklarının farkına varıyoruz.

Keşke manhua (Çince çizgi roman) kültürüne sahip olan Çin’de oyun içerisinde de ara sahneleri çizim tarzında yapsalardı. Hem atmosfere katkısı olurdu, hem de zaten kötü olan animasyonları gözümüze sokmazlardı.

Hidden Dragon Legend Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4790 3.60 GHz. ya da AMD Ryzen 5 1500X 3.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 390 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Hidden Dragon Legend tam olarak 2 boyutlu değil. Bazı bölüm geçişlerinde karakterin sadece soldan sağa değil, farklı katmanlara geçebildiğini görebiliyoruz. Bu özelliğin sayesinde haritalar çoğu platform oyununda olduğu gibi basit değil, alabileceğiniz çok farklı rotalar var. Eğer karakterinizi güçlendirmek istiyorsanız, bu karmaşık haritaların her tarafında dolaşmanız gerekiyor.

Çünkü haritalar ilerleyen zamanlarda sizi zorlayacak, bosslarda yardımı olacak can iksirleri, hasarınızı arttıracak yeni silahlar ve geliştirme materyalleri içeren sandıklar ile doldurulmuş. Bu sandıklarda önünüze çıkan tek engel platformda değil, karmaşık harita dizaynına bir süre sonra hatırı sayılır miktarda bulmacalar da ekleniyor.

Platform dışında Hidden Dragon Legend’ta kendimizi sürekli dövüşürken buluyoruz. Çin’in yarısı herhalde Organization’a çalışmakta, çünkü aldığınız her bir koridor düşmanla dolu. Adım atıyorsunuz düşman geliyor, bir yerden çıkıyorsunuz düşman geliyor, sandık açıyorsunuz düşman geliyor. Düşmanlar çok zorlayıcı değiller, çünkü mekanikler çok rahat ve kendinizi bir süre sonra 200-300 gibi absürt kombo sayılarında buluyorsunuz.

Düşmanları alt etmeniz için elinizde; yakın mesafede düşmanlara ana hasarı verecek ve onları havaya fırlatacak, hem hafif hem de ağır saldırıları bulunan ve bunları birbirlerine katarak farklı kombolar çıkartacağınız kılıcınız, uzaktaki düşmanların haraket etmesine izin vermemeniz için bulunan hançerleriniz, rakiplerinizi yakına çekebileceğiniz ve platformda çoğu yerde ihtiyacınız olacak olan pençeniz bulunmakta.

Düşmanlar:

Ancak Hidden Dragon Legend oyununda ilerledikçe birkaç yeni düşman türü daha ekleniyor ve haritalar artık eskisi kadar savaşa müsait olmamaya başlıyor. Savaşta kendinizi sürekli harita sınırları dışına çıkıp ölürken bulabiliyorsunuz. Hem kalabalık düşman dalgasını kontrol etmeniz, hem de aynı anda haritaya dikkatinizi vermeniz gerekiyor.

Düşmanlar size bazen farklı kanatlardan saldırıyor. Hidden Dragon Legend’ın size sunduğu başka bir mekanik olan evade yani kaçınma mekaniği ise burada kendini belli ediyor. Düşmanların tüm saldırılarını savurabileceğiniz bu özellik, üst üste belirli bir sayıda kullanılabiliyor.

Hidden Dragon Legend’daki Action Point sistemini kullanan evade belirli bir miktarını yiyor ve kullanmadığınız zaman yeniden doluyor. Sürekli zıpladığınız zaman veya üst üste savurma yaptığınız zaman bunu dolduramıyorsunuz ve saldırılara açık kalıyorsunuz.

Özellikle hyper armor sistemi kullanan ve hasar yediğinde saldırısını durdurmayan düşmanlarda, ki çoğu boss bunu Hidden Dragon Legend oyununda kullanıyor, bu mekaniğe başvurmak zorundasınız.

Bosslar:

Evet, konu bosslardan açılmışken, oyunda yeteri kadar boss var. Çoğu yeni oyunda göremediğimiz bosslar, Hidden Dragon Legend’ta yeteri kadar var ve tamamen farklı hissettiriyorlar. Hepsinin farklı saldırı kalıpları var ve bu kalıpları yeteri kadar öğrenmediğinizde, açık anlarını yakalayamıyorsunuz ve ölüyorsunuz.

Çünkü hepsi çok güçlü ve çok fazla canları var. O kadar fazla kolay düşmanı tek elle kestikten sonra boss’a gelince cidden bir şeyleri başardığınızı hissediyorsunuz. Bu hissi cidden çoğu oyun başaramıyor. Bu zorluğu bir nevi düşürmek sizin elinizde. Bosslarda çok fazla sıkıntı yaşamamak için karakterinizi geliştirmek zorunda kalıyorsunuz.

Karakter Geliştirme:

Hidden Dragon Legend oyun karakterinizi bir kaç farklı yönden geliştirebiliyorsunuz. Bunlar yetenek, sutra ve silah olarak üçe ayrılıyor.

Yetenek: Yetenek, eğer yeteri kadar materyal topladıysanız açılabilecek ve farklı oynayış stilleri sunacak. Üzerinize belirli sayıda alabildiğiniz bu yetenekler görüş açısındaki tüm düşmanlara hasar vermek, belirli bir süre yediğiniz hasarın saldırınızı durdurmasını engellemek gibi çeşitli şeyler olabiliyor.

Silahlar: Silahlar bahsettiğim gibi sandıklardan ve bazı özel düşmanlardan toplanıyor. Topladığınız silahların sadece verdikleri hasarlar farklı değil, belirli düşman tiplerine daha fazla hasar vermek gibi özel pasifleri de bulunuyor.

Sutralar: Son olarak, Hidden Dragon Legend’daki oynayışınıza göre değiştirebileceğiniz sutralar. Hepsi farklı sayıda istatistiklerinizi değiştirirken kendilerine özel pasiflerini sunacaklar. Yeteri kadar materyal toplayıp bunları belirli sayılara kadar yükseltebileceksiniz. Ancak sadece bir tane sutrayı aktif olarak kullanabildiğimizi düşünürsek, önceden hepsini deneyip hangisinin en iyi sonuç vereceğini bulmakta fayda var.

Kombo Yükseltme:

Karakter geliştirmenin dışında topladığınız materyalleri harcayabileceğiniz diğer kısım komboları yükseltmek. Yeni kombolar açıp kombo zincirinizi daha da yükseltebileceksiniz. Bu tür özellikle zaten üzerinde durduğum Hidden Dragon Legend dövüş sistemini daha da ilgi çekici kılıyor. Oyunda deneyebileceğiniz çok farklı şey var. Ancak bunu saldırıya geçmeden önce yapın, zira direk saldırı esnasında eşya ve yetenek değiştirmenize izin vermeyecek.

Son Sözler:

Belki de ilk görüşte vasat bir oyun gibi gözüken Hidden Dragon Legend oynadıkça daha çok ilginizi çekebilir. Kendinizi atmosferin güzelliğine ve oynanışın akıcılığına verirseniz oyunun hikaye örgüsünü, kötü yazılmış karakterlerini, aşırı klişe olduğunu ve seslendirme konusunda belki de bir lise belgesel projesinden de beter olduğunu unutabilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

Oasis Games

Yapımcı

MegaFun Games Ltd.

Çıkış Tarihi

19 Eylül 2017 (PS4)

22 Ocak 2018 (PC)

Platformlar

PC, PlayStation 4

Oyun Türü

2.5D, Aksiyon, Platformer, Hack and Slash, Indie/Bağımsız Yapım, Dövüş Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Çin'in atmosferi başarılı yansıtılmış,

Rahat ve akıcı oynanış,

Benzersiz boss savaşları,

Bölüm dizaynlarının çeşitli ve detaylı olması,

Karakter geliştirme yönleri olması.

Eksi Yönleri

Sürekli tekrarlayan düşman tipleri,

Özellikle ara sahnelerde farkedilebilen başarısız animasyonlar,

Ruhsuz seslendirme,

Sıkıcı ve klişe hikaye örgüsü,

Çoğu karakterin vasat yazılmış olması.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Hidden Dragon Legend eskisi kadar platformer göremediğimiz bu dönemlerde özleminizi giderebileceğiniz, platformun hack and slash ile beraber bulunduğu yapımları seviyorsanız zaman geçirebileceğiniz bir oyun.

Ancak ne yazık ki ne hikayesini, ne de karakterlerini ciddiye alamıyorsunuz, çünkü senaryosu çok vasat ilerliyor.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments