Sistem
Hoşgeldiniz...
Heroes of The Storm İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Heroes of The Storm İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 31 Ocak 2021
Künyesi
Yayımcı

Blizzard Entertainment

Yapımcı

Blizzard Entertainment

Çıkış Tarihi

02 Haziran 2015

Platformlar

PC, Mac O/S

Oyun Türü

MOBA (Multiplayer Online Battle Arena)

Oyun Motoru

Starcraft 2 Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.1
Aldığı Puanlar

Hey! Başta Lol ve Dota oyuncuları olmak üzere MOBA türü oyunları seven arkadaşları bu köşeye alabilir miyim?

8.0
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Heroes of The Storm oyun incelemesi ve minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Merhaba arkadaşlar, hepinize hoş geldiniz derken ne kadar heyecanlı olduğumu anlatmak istiyorum.

Bugün sizlere hayranı olduğum Blizzard’ın son oyunu Heroes of the Storm’a ait detayları geniş bir anlatımla aktarmaya çalışacağım. Öncelikle Heroes of The Storm‘daki kahramanlardan bahsedelim.

Heroes of The Storm Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 ya da Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core2 Duo E6600 2.40 Ghz. ya da AMD Phenom X4 Quad-Core GP-9500 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 3 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4650 ya da Intel HD Graphics 3000 ya da NVidia GeForce 8600 GT veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 10
Notlar Heroes of The Storm en düşük 1024 x 768 ekran çözünürlüğünü desteklemektedir. Sadece klavye ve fare desteği olup diğer kontrolörler desteklenmemektedir.
Desteklenen Ekran Kartları Heroes of The Storm oyununun desteklediği tüm ekran kartlarının listesini bağlantıda bulabilirsiniz.

Kahramanlar:

Evet, şimdi en heyecanlı yere geçelim. Diablo oynamış hangi insan Diablo olmak istememiştir ki ya da Starcraft oynayan biri Kerrigan ya da Novaya imrenen gözlerle bakmamıştır. İşte Blizzard bu noktada herkese bu imkânı veriyor.

Evet, Heroes of The Storm’da Blizzard’ın çok bilinen Starcraft, Diablo ve Warcraft oyunlarındaki ana kahramanlar ile savaşıyoruz. Örneğin Starcraft böceklerinin anası Kerrigan ile şeytanların şeytanı Diablo karşı karşıya geliyor Şimdi sizlere hangi kahramanlar var onları anlatayım ki bilgi sahibi olabilesiniz.

Starcraft Kahramanları:

 • Abathur
 • Kerrigan
 • Nova
 • Raynor
 • Sgt. Hammer
 • Tassadar
 • Zeratul

Heroes of The Storm Starcraft Herolar

Diablo Kahramanları:

 • Barbarian
 • Demon Hunter
 • Diablo
 • Tyrael
 • Witch Doctor

Heroes of The Storm Diablo Herolar

Warcraft Kahramanları:

 • Arthas
 • E.T.C.
 • Falstad
 • Gazlowe
 • Illidan
 • Malfurion
 • Muradin
 • Stitches
 • Tyrande
 • Uther

Heroes of The Storm Warcraft Herolar
Görsellerde bulunmayan kahramanlar: Throll, Azmadan, Anubarak, Jaina, Tychus, Chen, lı lı, Mucky, Zagora, Rehgar, Malfurion.

Binekler:

Yaşasın! Evet, yanlış okumadınız arkadaşlar Heroes of The Storm oyununda sahip olduğumuz ve istediğimiz hayvanı seçtiğimiz binekler mevcut. Artık haritada vakit kaybetmeye son.

Heroes of The Storm Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-750 2.67 Ghz. ya da AMD FX-6100 Six-Core 3.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7790 ya da NVidia GeForce GTX 650 veya üzeri en az 1-2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Takım Oyunu:

Heroes of The Storm’da yaptığınız her iyi hareket ya da kötü hareket takımınızı etkiliyor. Oyun piyasasındaki en iyi takım oyunu gerektiren oyun. Aldığınız XP’ler ya da adam öldürmeler takımınıza yazılıyor ve bu şekilde herkes yeni yeteneklerini açabiliyor.

Şimdi herkesin ee hocam AFK kalan olunca ne olacak diyenleri duyar gibiyim. Oyunun en tatlı noktası burada aslında bir oyuncu AFK kaldığında yerine bir bot devam ediyor. Üstelik öyle bir yapay zekâya sahip bir bot ki orta klasman bir oyuncu kadar iyi oynuyor ve başarılı kararlar veriyor.

Bir parantez daha attığınız pingler ile bot siz ne derseniz onu yapıyor. Yine de şöyle bir durum var tabii ki kendine trol adını veren kardeşlerimiz oyunu katletmeye başlarsa büyük ihtimal yenileceksinizdir.

Mevcut Rol Dağılımı:

Heroes of The Storm oyununa yeni başlamaya karar veren arkadaşlar varsa aldığı kahramanın ne görevi olduğunu bilmeyebilir. Oyunda suikastçı, savaşçı, destek, uzman şeklinde 4 ana rol var.

Heroes of The Storm Roller

Kahraman Açma:

Heroes of The Storm oyununda kahraman açma ve kahraman rotasyonundan bahsedelim biraz da. Oyun içinde kazandığımız altınlar ile yeni kahramanları açabiliyoruz. Altını nasıl kazanacağımıza gelirsek Heroes of the Storm’da bulunan oyun içi görevleri yerine getirerek hatırı sayılır miktarda altın kazanmak mümkün.

Heroes of The Storm altın kazanma özelliğimizi aktifleştirebilmek için oyunda beşinci seviyeye ulaşmamız gerektiğini de hatırlatalım. Altın kazanmanın diğer yolu ise Blizzard’ın uyguladığı Günlük Görev sistemi. Her gün size verilen bir takım görevleri tamamladıkça altın kazanacaksınız.

Ayrıca Heroes of The Storm oyununda seviye atladıkça da bir miktar altın ile ödüllendiriliyoruz. Heroes of The Storm şampiyon rotasyonu bildiğiniz gibi Moba türü oyunlarda her hafta bazı şampiyonların oynanabilir olmasıdır.

Heroes of The Storm’da her hafta 5 kahraman rotasyona girecek, eğer seviye 7 olabilirseniz bunun sayısı 6 kahramana çıkacak. Rotasyon her hafta Salı günleri gerçekleşiyor.

Modlar:

Heroes of The Storm oyunundaki modlar şunlar;

 • Practice,
 • Cooperative,
 • Quick Match,
 • Hero League,
 • Team League,
 • Custom.

Heroes of The Storm Modlar

Haritalar:

Heroes of The Storm oyununun alpha aşamasında 4 ana haritası vardı. Şuanda bunun sayısı 6 olmuş durumda ve sayısı giderek artıyor. Blizzard bu konuda çok fazla çalışıp yeni haritalar eklemeye çalışıyor. Çünkü bu oyun diğer rakiplerine göre tek bir ana haritada oynanacak bir oyun değil. Her haritada oynayıp uzmanlık kazanmanız ve deneyim puanı almanız lazım.

Şu anda ranked kapalı olsa da Blizzard ileride ranked modunda ve turnuvalarda tüm haritaların kullanılacağını açıklamış bulunmakta. Şuandaki haritalar sky temple, garden of terror, dragon shire, cursed hallow, haunted mines, blackherats bay.

Haunted Mines:

Heroes of The Storm Haunted Mines’da iki adet maden girişi var. Bu maden girişleri belirli dakikalarda açılıyor ve kahramanlar tarafından içine girilebiliyor. İçine girildiği zaman haritanın yer altına madenlere giriş yapılıyor.

Madenlerdeki amacımız mümkün olduğunca çok zombi ve iskelet öldürüp onlardan kurukafa toplamak. İki takım da genellikle aynı anda giriş yaptığı için madenlerdeki dövüşler bir hayli eğlenceli ve heyecanlı oluyor.

Verilen zaman bittiğinde ise her takımın kurukafası sayılıyor. Her takımın elinde olduğu kurukafa sayısı gücünde her iki takım için de bir Golem doğuyor. Bu Golem karşı takımın merkezine doğru felaket yağdırmak için koşmaya başlıyor. Kuru kafası çok olanın Golemi daha güçlü oluyor.

Garden of Terror:

Heroes of The Storm Garden of Terror, belli bir zaman aralığından sonra gece vakti olunca haritanın orta üst ve orta alt kısımlarında canavar bitkiler ve bir adet Boss belirir. Bunları öldürünce belli bir miktarda tohumlar düşmeye başlar.

Her iki takımdan biri 100 tohuma ulaşınca ve her iki takımında kendi base’sinde bulunan bir adet saksı sayesinde Summon Garden Terror’e dönüşülebilir. Evet, Her iki takımda aynı anda Summon Garden Terror olma şansına sahiptir.

Blackheart’s Bay:

Haritanın ortasında bulunan Blackheart’s Bay Karanlık ve Hayaletli bir iskeledir. Heroes of The Storm’da kahramanlar haritadaki Blackheart’a getirebilecekleri hazineler toplar.

Belli sayıda ona yeterli hazine getirdiğinde, Blackheart hayalet gemisini düşman takımın kulelerine ateş etmesi için kumanda eder. Bu şekilde oyunu kazanmanız kolay olur.

Dragon Shire:

Haritanın en kuzeyinde ve en güneyinde iki adet mihrap var. Bu iki mihrap yine belirli zaman dilimlerinde aktif oluyorlar. Aktif olduktan sonra ise iki takımdan birisi iki mihrabı aynı anda kontrol etmek üzere çarpışmaya başlıyorlar.

İki mihraba da sahip olduktan sonra bir oyuncu haritanın tam ortasındaki Dragon Knight heykeline gidip Dragon Knight’ın bedeninin içine giriş yapabiliyor. Dragon Knight’ın devasa bir can havuzu ve saldırı gücü var.

Bunun yanında kuleleri, Fortress’i ve oyuncuları yerle bir edebilecek yeteneklere de sahip ve bunlar tamamıyla Dragon Knight’ın içine giren oyuncunun kontrolünde. Bu şekilde düşman merkezine baskı uygulayıp Heroes of The Storm oyununu kolayca kazanabiliyorsunuz.

Cursed Hollow:

Heroes of The Storm Cursed Hollow’da yine bilinmeyen bir zamanda Raven Lord haritanın rastgele bir noktasına Tribute yerleştiriyor ve oyuncuların bunu almasını istiyor. Tribute’un olduğu noktada kıyamet kopuyor ve bir takım bir şekilde onu kontrolüne alıyor.

Üç kere Tribute’ü kontrolü alan takım Raven Lord’un beğenisini kazanıyor ve Raven Lord karşı takımı lanetliyor. Lanetlenen takımın savunmalarının hiçbirisi ateş etmiyor ve minion’ları 1 can puanına düşüyor. Bu durumda karşı takımı yenmek kolay oluyor her zaman olmasa da.

Sky Temple:

Sky Temple’da 3 tane tapınak mevcut ve bu tapınaklara sahip olmaya çalışıyor takımlar. Her zaman olduğu gibi hangi tapınağın ne zaman açılacağı belli değil. Tapınağa sahip olan takım rakip takımının merkezine ateş edip kulelerini yıkmaya çalışıyor bu harita diğerlerine göre biraz daha uzun süreli.

Son Sözler:

Evet, arkadaşlar her ne kadar Blizzard Heroes of The Storm oyununu Moba türü oyunlara rakip olarak çıkarmayıp farklı olduğunu söylese de aslında onlara çoktan rakip oldu. Etkileyici kahramanları, üst düzey grafikleri ve yapay zekâsı ile bir adım önde yarışa girmiş durumda.

Sizlerde henüz herkes bu oyunda uzmanlaşmamış iken şansınızı denemelisiniz. Beta sürümünü almakta zorlanacak arkadaşlar için zaman zaman beta keyleri dağıtılmakta sizde Blizzard’ı takip edebilir ya da bir email atarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Oyunun sürekli güncellenme almasında dolayı yukarıda verilen bilgiler değişik gösterebilir. Oyuna yeni eklenen kahramanlar ya da haritalar oldukça veyahut gözden kaçırdığımız nokta var ise yorumlarınızla katkı vermenizi rica ederiz. Hoş çakalın esen kalın arkadaşlar.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments