Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Farming Simulator 17 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Farming Simulator 17 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 4 Kasım 2021
Künyesi
Yayımcı

Focus Entertainment

Yapımcı

Giants Software

Çıkış Tarihi

24 Ekim 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Mac OS

Oyun Türü

Simülasyon Oyunu

Oyun Motoru

MoreRealistic Game Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Türkçe Dil Desteği

Farming Simulator 17 oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği mevcuttur (Arayüz).

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.4
Aldığı Puanlar

Farming Simulator 17 gerçekten çok detaylı hazırlanmış ve birçok keşfedilmesi gereken öğeler bulunduran bir oyun olmuş.

8.0
Editörün Puanı
8.4
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz Farming Simulator 17 inceleme yazımızla karşınızdayız. Steam üzerinden 24 Ekim 2016 tarihinde çıkış yapan Farming Simulator 17 gerçekten çok detaylı hazırlanmış ve birçok keşfedilmesi gereken öğeler bulunduran bir oyun.

Bunların arasında seracılık, ormancılık, tren kullanma vs. var. Ayrıca Farming Simulator 17’nin 16 oyuncuya kadar co-op online desteği de bulunuyor.

İnceleme yazımda hevesinizi kaçırıp spoiler vermek istemiyorum, oyundaki asıl çözümleri ise sizlere bırakıyorum. Farming Simulator 17 oyununa yeni başlayacak oyuncular için anlatım yapacağım.

Farming Simulator 17 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci En az 2.0 GHz. hıza sahip Intel ya da emsali AMD veya üzeri çift çekirdekli işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6770 ya da NVidia GeForce GTS 450 veya üzeri en az 1 Gb. bellekl ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Farming Simulator 17 oyununa kariyer seçeneğinden başladık ve karşımıza karakter yaratma ekranı ardından harita ekranı çıktıktan sonra oyuna giriyoruz. Oyuna 2 tarlayla başlıyoruz. Bize ait olan tarlaları haritada rakamlarını yeşil olarak görebilirsiniz.

Tarlaların birisinde hasatınız hazır. Hemen makinenize atlayarak bunu hasat edebilirsiniz. Diğer tarlanız ise ekime hazır haldedir. Oyun mekaniği şu şekilde işliyor. Önce tarlanızı ekime hazır hale getiriyorsunuz daha sonra ekeceğiniz tohumu seçerek ekime başlıyorsunuz.

Farming Simulator 17 oyununda şu an 10 farklı tohum bulunuyor. Tarlanız hasata hazır hale gelmeden önce 3 kez gübreleme yapabiliyorsunuz ve her bir gübreleme turu tarlanızı %30 daha verimli yapıyor.

Ekimini yaptığınız ürünler hazır hale geldiğinde hemen toplamalısınız. Aksi taktirde yarım gün içerisinde ekinler çürüyor ve hasat edilemez hale geliyor.

Farming Simulator 17 Tahıllar:

Farming Simulator 17 oyunundaki tahıllardan buğday, arpa, mısır vb. tohumlar ile ilgili bilgiler ise şöyle;

Wheat/Buğday:

Oyuna yeni başlayan ve ilk aşamaları için oldukça hızlı büyüyen ve iyi kazanç getiren bir ekin. Çalışması kolay, büyümesi hızlı.

Barley/Arpa:

Arpa, buğdaydan biraz daha az kazanç sağlıyor fakat daha hızlı büyüyor. Başlangıç için tavsiye edilen bir diğer ekin de arpa.

Corn/Mısır:

Mısır Farming Simulator 17 oyunundaki en ucuz yani satış fiyatı en düşük ekin. Mısır ile daha değişik şeyler yaparak çok fazla para kazanabiliyorsunuz. Mısırı toplamak için oyuna başladığınız ekipmanlar malesef işe yaramıyor.

Mısır toplama ekipmanı yani aleti farklı olduğu için mağazadan almanız gerekiyor. Mısırı daha pahalıya satmanız için fermente etmeniz gerekiyor, bunun için Fermentation Bunkers kullanmanız gerekiyor.

Canola/Kanola:

Kanola birçok ekipmanla toplanabiliyor fakat çok değişken bir satış ücreti var. Ayrıca daha verimli ekin alabilmeniz için Fertilized/gübreleme yapmanız gerekiyor.

Grass/Çimen:

Çimeni toplayabilmeniz için mower ve yükleme vagonuna ihtiyacınız var. Çimeni her yerden toplayabilirsiniz. Çimeni toplayabildiğiniz yerden bir kaç kere toplayabiliyorsunuz.

Farming Simulator 17 Hasat:

Farming Simulator 17’de ekinleriniz hazır hale geldiğinde hasatınızı yapıp kamyonunuza ya da taşıyıcı herhangi bir alete bunu aktarıyorsunuz. Tüm hasatı yaptığınızda tekrar başa dönerek tarlanızı ekime hazır hale getirmek için tekrar düzeltiyorsunuz.

Bu işlemlerin herbiri yaklaşık 30 dk. kadar sürüyor. Diğer tarlalar ise daha büyük olduğundan bu süre daha fazla oluyor. Bütün tarlaları kendi başınıza yapamayacağınızdan bu işlemleri yapması için bir işçi kiralayabiliyorsunuz.

Mesela Farming Simulator 17’de hasat yaparken işleme başladınız yani aracınıza bindiniz makineyi çalıştırdınız ve tarlaya girdiniz. Biraz hasat ettikten sonra “H” tuşuna bastığınızda artık bir işçi kiralamış oluyorsunuz ve makine kendi kendine tarlanızda çalışıyor.

Ücretlendirme ise zaman bazlı yani tarlanızın tümüne verdiğiniz para ile yarısına verdiğiniz para farklı. O yüzden istediğiniz zaman bir işçi tutabilirsiniz.

Mahsül Satışı:

Farming Simulator 17’de ilk hasatımızı yaptık ve paramızı kazandık, bu arada topladığınız mahsülü satarken çok dikkat etmelisiniz. Oyunda sürekli değişen bi ekonomi var. “ESC” tuşuna basarak yukarıdaki sekmelerden PRICES/1000L sekmesine geldiğinizde ekonomiyi görebilirsiniz.

Bu tablodan en güzel fiyatı belirleyip ürünlerinizi toplayıp oraya satışa götürmeniz gerekiyor. Haritada kolaylıkla satış yapacağınız alanı bulabilirsiniz. Oyunun büyük bir kısmı bu satışlarla geçiyor.

O yüzden filonuzu yani topladığınız hasatı koyduğunuz yeri büyütüp birde tır aldığınızda bu işlemleri tek seferde çok daha büyük gelirlerle yapabilirsiniz ama bu tabi oyunun daha ileriki evreleri.

Farming Simulator 17 tutorial bölümünü oynadıysanız zaten bu işlemlerin yapılışını kolaylıkla öğrenmişsinizdir. Fakat tutorial bölümünde olmayan iki şeyi size anlatmak istiyorum. Birisi para kazanmak ikincisi makine/traktör gibi ihtiyaçlarınızı almak.

Farming Simulator 17 Market:

Önce Farming Simulator 17’de marketten bir şeyler almayı anlatayım. Klavyenizden “P” harfine bastığınızda önünüze oyunun marketi gecelecek. Bu market içerisinden çeşitli makineler ve aletler alarak tarlalarınızda daha hızlı ve verimli şekilde çalışabilirsiniz.

Peki bir traktör ya da aracınıza takmak için bir alet satın aldınız bunu nereden alacaksınız? Benim ilk düşüncem aldığım şeyin yanıma gelmesiydi fakat işler öyle kolay olmuyor. Aldığınız şeyi elde edebilmek için marketin olduğu yere gitmeniz gerekiyor.

Kolaylıkla markete gidip aldığınız şeyi alabilir ve getirebilirsiniz. Ayrıca bu mekanda makinelerinizi isteğinize göre özelleştirebilirsiniz yani modifiye edebilirsiniz.

Son Sözler:

Farming Simulator 17 adından da anlaşılacağı üzere bir simülasyon oyunu. Bu oyunun daha önceki oyunları Farming Simulator 14-15-16 şeklinde. Eğer onlardan herhangi birini oynadıysanız bu oyunu da kolaylıkla oynayabileceğinizi düşünüyorum.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments