Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Dying Light The Following DLC PS4 İnceleme
2

Kyle, bu adam harran dışında bir yerden geldi ve bize diğer taraftaki insanların ısırılsa bile zombi olmadıklarını söylüyor. Bak Kyle, her türlü ihtimali denemeli ve araştırmalıyız. Antizinimiz bitiyor Kyle, hemen gitmen gerek ve o ilacı bulabilirsen bize getirmen gerekli.

Dying Light The Following DLC inceleme yazıma hoş geldiniz. Bu yazımda The Following hikayesi, oynanış, oyundaki aracımız, itemler, silahlar vb. gibi ana başlıklar ile bir inceleme yazısı yazıyorum. Başlamadan önce bir şey daha söylemek istiyorum.

Eğer daha The Following DLC ye başlamadıysanız ve Dying Light oyunundaki yan görevleri falan bitirmediyseniz The Following’e geçmeyin çünkü zorlanabilirsiniz, ben zorlandım mesela. Bu arada Veteran Soldier’in yazdığı Dying Light İnceleme yazısını okumayı unutmayın.

Hikayesi:

Dying Light The Following DLC’sine başladığımızda bir ara sahne ile başlıyor. Ara sahnede delirmiş ve yaralanmış birini ve Lena adlı doktoru görüyoruz. Bu adam sınır dışından gelmiş ve zombilerin ağır saldırısından kuledeki koşucularımız onu kurtarıp kuleye getirmiş.

Ve en mantıksız olanı ise onların tarafında iken zombiler ısırsa bile dönüşmüyormuş, bir ilaç sayesinde. Bunları öğrenince Lena bize antizin ilaçlarının azaldığını ve insanları kurtaramayacağını söyleyip her türlü riski göze alıp oraya gitmemiz gerektiğini söyledi ve Kyle Crane artık yola çıkmaya hazırlandı.

Ara sahne bittikten sonra kendimizi bir lağımda buluyoruz. Oradan geçiliyor diğer tarafa, diğer taraf dediğim büyük bir köy gibi. Çünkü her yerde tarlalar falan var ve çok büyük bir haritaya sahip. Hikaye akışı gayet mükemmel ve yan görev yapmayı sevmeyen arkadaşlar biraz üzülebilir.

Çünkü yan görevlerin yarısı hikaye odaklı yani yeni göreve geçmek için insanlara yardım et gibi şeyler verecek, insanların dertlerini dinleyecek, panolara asılan mektup görev şu bu her şeyi alacaksınız ve yapmak zorundasınız. Ha bazıları hikaye dışı ama yapın bitirin çok zevk alırsınız ben aldım.

Volatile yuvalarında sıkıntı yaşayabilirsiniz, aşırı zor ve her yerden geliyorlar. Size bir ipucu bu Volatile yuvaları hakkında. Yuvaya girdiğinizde direk yeni oluşan Volatile zombilerini öldürün eğer öldürürseniz hepsini dahada gelmezler ama kalanlar gelir, yok etmez iseniz sen orada 1000 tane öldür gene gelecektir.

Hikayeye devam etmek istersem şöyle devam ederim. Lağımdan çıktıktan sonra köyü göreceksiniz kocaman kocaman tarlaları, yeşilliği yani köyü anımsatan her şey orada ama bazıları işte çok abartı olmuş köy dışı oluyor.

Haritanızda işaretli olan Safe Zone (Güvenli Ev)’e gireceksiniz ve orada bir adamla konuşacaksınız. Size diyecek Jasir’i bul o sana yardımcı olur, ama buradan herhangi bir şey çalarsan bacaklarını kopartırız gibisinden şeyler diyor. Jasir adlı abimizi bulduktan sonra onunla da konuşacaksınız.

Olumsuz cevaplar aldıktan sonra Kaan adlı bir abiyle konuşacaksınız. Buradan sonrasını yazımın devamında anlatacağım. Oyun hikaye akışı dediğim gibi mükemmel kopukluk yok, her şey mükemmel olmuş. Hikayeye not vermek istersem 10 üzerinden 10 veriyorum. Normal oyununa göre çok daha aksiyonlu olmuş.

Oynanış:

İşleyen demir ışıldar, hele ki zombi keserken kılıcınızı zorlamazsanız, asıl demek istediğim kılıcınızla, bıçağınızla en önemlisi silahınızla kafaya çalışın. Kafa tarafı hep zayıf bölge, her türlü kafaya çalışın veya kılıcınızla bacağa da çalışabilirsiniz. Ama silahla kafaya çalışın tek atışta ölsün.

Dying Light The Following’in haritasında çoğunluk araba ile geçiyor yani bölgeler uzak kalıyor ve araba ile gidiyorsunuz, misal araba ile oyun %70 ise, parkur ya da yürüyerek gitme %30 olarak hikayeniz hep böyle oluyor. Ben daha çok araba kullandım bir yere giderken yani harita hem büyük hem de araba var bak o güzel.

Konu dışına çıkmamak gerekirse biraz zombi kalabalığında neler yapılabilir ondan bahsedelim. Kalabalık denilince yani Zombi Kalabalığı denilince aklına el bombası ya da bomba gelen var mı? Benim aklıma hep bomba ya da kamuflaj+takedown yaparak kalabalığı azaltabiliyoruz. Gerçi bu benim görüşüm ama denemeyi ihmal etmeyin en kolay o şekil temizleniyor tabii elinizde 2500 üstü Damage’ye sahip bir kılıç varsa.

Eğer bir Night Hunter ya da Volatile ile karşılaşırsanız teke tek ya da 3 ya da 4 Night Hunter ile kapışıyor iseniz Dodge kullanın. 3 veya 4 kere vurmaya çalışın ve ondan sonra hemen geri kaçmak için Dodge yeteneğinizi kullanın.

Sadede gelirsem oynanış hakkında söylenecek bir şey yok Dying Light oynadıysanız zaten anlarsınız gerçi The Following oynamak için de Dying Light oynamak gerekli.

Dying Light The Following oynanışı basit, oyun kontrolleri basit, parkur sistemi basit, biz daha ne isteyelim ki?

Dying Light The Following Araçtan Parça Alma

Araba ve Partları:

Demiştim ki yazımın devamında Kaan ile konuşmamızda neler olacak diye söylemiştim. Bu konuşmamızda öncelik tanışma biliyorsunuz tanışmadan edemiyoruz. Biraz havadan sudan muhabbet sonrasında bize yardımcı olacak bir aracın olduğunu söylüyor abimiz.

Biz de işimize yarayacağı için yola çıkıyoruz. İlerlerken yaklaştığımızda ise bize söylüyor aracın olduğu bölge düşman bölgesi içinde. Bu adam bizi ölüme atıyor ama cesur yürekli Crane abimiz ile adamların burnunu kırıyoruz ve burun kırma sonucu aracımızı alıp gidiyoruz.

Dying Light The Following Araba

Hadi aldık aracımızı, ama bu araç niye yavaş ? Çünkü motoru falan eski ama sağ olsun Silas adlı bir firmanın etrafta bıraktığı kutularda veya düşmanların ya da daha önce bıraktıkları parçalar ile, lastik motor bilmem ne hepsini geliştirebiliyoruz. Aracı modifiye etmeden duramayız, bize araç lazım doğrudur ama renkte lazım değil mi ?

Aracınıza bazı özellikleri entegre edebiliyorsunuz fakat hocam anlatırdım ama spoiler olur ya mesela dersiniz aaa bu yokmuş gibisinden görün seçin kullanın.

İtemler ve Silahlar:

The Following DLC’sinde biraz daha silah eklemişler. Hepsi de birbirinden güzel, nasıl desem silahlar ışıklı mışıklı, şekilli şukaralı gibi. Yani bayağı silah gelmiş ve hepsi de harika duruyor. Harran’da bulduklarımız gözümüzü kamaştırdı artık hep aynı silah hep aynı.

Uzun menzilli tüfek, tabanca vb. silahlara gelirsem neredeyse aynı ama Advanced Military Rifle ya da Advanced Police Rifle gibi silahlar yer almış. Silahların gücü yükselirken görünüşü de yükseliyor.

Dying Light The Following Silahlar

Silahlar ve itemler demişken aklıma geldi. Normal Dying Light oyunun da Ruppert’in görevini yapmadıysanız geçin, normal oyuna yapın geri gelin. Çünkü onunla işiniz bittiğinde size bir Blueprint verecek. Elinizdeki kılıcın hem damage hem de özelliklerinin bir kısmını yükseltiyor.

Ayriyeten kılıcınızda zombileri yakabilecek bir ateş ve zombileri çarpabilecek bir elektrik akımı bulunuyor. Tavsiyem gidin yapın görevi, eşyayı alıp kılıca takın ve sonra gelsin zombiler ve düşmanlar.

Bu bölüm hakkında genel değerlendirmemi söyleyecek olursam; silahlar falan değişti ama gene aynı sistem, kırılma var, trade (satıcı) var her şey var aslında değişen bir şey yok.

 Grafik ve Sesler:

Grafikler tekrar aynı ama yılına göre hala çok güzel grafiklere sahip. Crysis kadar olmasa da gene mükemmel. Not vermek istersem 10 üzerinden 9 çünkü grafik yapacağız diye bizi yerin dibine atacak buglar biliyorum. Kayanın içine bile girdim ben 😀

Sesler hakkında düşüncelerim. Görevlere daha fazla müzik eklemişler ve çok güzel. Ortamına göre müzik var zombi sesleri aynı ama güzel. Öte yandan düşmanlarımızın da sesleri değişse güzel olurmuş hep aynı. Sesler hakkında not vermek istersem 10 üzerinden 9.5 çünkü düşmanların sesi hep aynı.

Son Sözler :

Bu oyunu aslında ben bitirdiğimde bir YouTuber’i izleyerek bitirmiştim. Ama sonra zamanında çok istediğim için 2018’in Ocak ayında aldım ve şu an Haziran ayındayız ama hala canım sıkılmadı, tekrar tekrar oynuyorum.

Platin Kupayı almama 3 kupa kaldı o hesap. Parasını gerçekten hak eden bir oyun olduğunu tekrar söylemek istiyorum. Eğer bu oyunu PS4 yada PC üzerinden satın alacak iseniz Enchanted Edition (Gelişmiş Sürüm) alın, diğer tüm DLC (Genişletme) ve The Following DLC’sine sahip olabilirsiniz. Umarım size yararlı bir yazı olmuştur.

Dying Light The Following Kupalar

Görüşlerinizi yorumlar kısmından yapmayı unutmayın. YouTube kanalımda da Dying Light ile ilgili video içerikler var onları da izleyebilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

Warner Bros.

Yapımcı

Techland

Çıkış Tarihi

09 Şubat 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Linux

Oyun Türü

Aksiyon, Rol Yapma, Hayatta Kalma, Korku, Zombie Oyunu

Oyun Motoru

Chrome Engine 6

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.8
Senaryo
10
9.8
Grafikler
9.0
9.7
Ses ve Müzikler
9.5
9.7
Aldığı Puanlar

Verdiğiniz parayı gerçekten hak eden bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

9.4
Editörün Puanı
9.8
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Avatar Sertan Engin
Sertan Engin

Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun ya da herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.

Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Veteran Soldier
Admin

Dying Light The Following PS4 İncelemesi için teşekkürler.