Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Dying Light Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Dying Light Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 16 Mayıs 2018
Künyesi
Yayımcı

Techland, Warner Bros.

Yapımcı

Techland

Çıkış Tarihi

27 Ocak 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Linux, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Hayatta Kalma, Korku, Zombi Oyunu

Oyun Motoru

Chrome Engine 6

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.1
Aldığı Puanlar

2015’e damga vuran oyunlardan birinin kesinlikle Dying Light olduğunu söyleyebilirim...

9.0
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız

Minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini de vererek incelemesini yapacağımız Dying Light uzunca bir bekleyişin ardından nihayet çıktı. Uzun süredir tüm zombi severler için beklenen oyunlardan bir tanesinin de Dying Light olduğunu da düşünürsek, aslında kişisel olarak beklentilerimi çok büyütmüştüm. Oyuna başlayıp biraz oynadıktan sonra Dead Island’a çok benziyor diyeceklerdir eminim.

Evet, biraz da olsa benziyor. Fakat Dying Light bambaşka. Öncelikle söylememiz gereken şey şu; Dying Light oyun yapımcıları tarafından gayet eğlenceli bir hale getirilmiş. Parkur olayı ve açık dünyası oldukça güzel ve kendini oynatıyor.

Gelelim akla gelen en büyük sorulardan ve meraklardan biri olan şehrimize. Bildiğiniz üzere Dying Light birazcık gün yüzüne çıkmaya başladıktan sonra tüm reklamlarında “Harran’a hoşgeldiniz” tarzında yada “Harran’da görüşmek üzere” gibi yazıları gördük merakımız iyice artmıştı. Fakat biliyorduk ki Harran bildiğimiz Harran kesinlikle olmayacak.

Bu yüzden şehir için beklentilerimizi hep düşük tuttuk ve buna değdi. Edindiğimiz bilgilere göre Harran ismine sahip benzer isimli bir şehir yok ve bu yapımcıların ilgisini çekip böyle bir kurguyu düşünmüş ve tasarlamışlar. Oyuna girdikten sonra anlıyoruz ki oyun Harran isminde bir şehir ama İstanbul’a çok benziyor.

İyi Geceler, İyi Şanslar…

Dying Light’a girer girmez hemen etrafa baktık, evlerin şekilleri içerisinin dizaynı, özellikle oyundaki ana merkez “The Tower” yani kulenin içerisinde yaşayan Türk isimli karakterler. Örneğin Rahim, Zafer, Gazi gibi oyun içerisindeki Türk unsurlu şeyleri aradık ve göze çarpan bir kaç eşya ve halı gibi bazı küçük şeyler hariç pek fazla bir şey de bulamadık açıkçası.

Kişisel olarak fikrimi sorarsanız bulmakta zorunda değiliz. Böyle bir dünya yaratılmış ve böyle olması istenmiş gönül isterdi ki evet aynen yapsalar. Ama kişisel olarak hiç bir şekilde bunun bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ve böyle olması daha iyi olmuş. En azından şöyle düşünebiliriz; yapımcılar Türk oyunculara küçük şakalar yapmış ve Türk oyuncularında ilgisini çekmeyi başardılar, bu kadar basit.

Dying Light Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2500 3.3 GHz. ya da AMD FX-8320 3.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6870 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 40 Gb. boş alan.
DirectX DX 11
Notlar Windows 10 işletim sistemini resmi olarak desteklememektedir.

Dying Light oynayabilmek için 64-Bit işletim sistemi zorunludur.

Dying Light Sistem Gereksinimleri

Hikayesi:

Şimdi Dying Light’ı biraz detaylandıralım. Öncelikle karakterimizin ismi Kyle Crane ve kendisi bu dünyanın en büyük örgütlerinden birisinin (The Global Relief Effort) oyunda geçen kısa ismi ile “GRE” üyesi. Oyun çok heyecanlı başlıyor sizi zombilerin kol gezdiği bu şehre işte sana görev diyorlar.

Git Süleyman’ı bul oğlunu bul dosyaları ele geçir tarzında çok basit bir görev gibi görülen bir görev verilmiş ve başlar başlamaz çok yükseklerden atlayarak zombi’lerin ortasına iniyoruz. İner inmez hemen farklı bir çete üyelerinden bir kaçı başımıza toplanıp uçaktan atılanın bir erzak yardımı olmadığını bu adam da kim tarzında tepkiler verip bizi tutmaya çalışıyorlar.

Fakat bir anda işler değişiyor ve karakterimiz kendini pataklayıp kendi bölgelerine götürmek isteyen bu çete üyelerinden bir tanesini silahla vurup çok yüksek bir ses çıkarınca zombiler sese doğru yönelip saldırıya geçiyor. İşte o bizi kurtaran abla ve ağabey ile The Tower’ın yolunu tutuyoruz. Ancak ağabey kendini feda etmiş ve bizim hayatımızı kurtarmış oluyor.

Sizlere Dying Light’ın hikayesini başlangıç kısmını bu şekilde anlattım ve “spoiler” tarzında bir şey söylemek istemiyorum. Oyuna başlamadan bu incelemeyi okuyarak öğrenmeniz gereken bazı şeylerden bahsedeceğim sadece. Harran dediğimiz şehir karantinaya alınmış bir şehir. Sıçrayan virüs salgını ile birlikte şehri karantinaya almışlar ve yaşayan çok fazla insan var.

Tüm hayatta kalma senaryolarında olduğu gibi bazı çeteler ortaya çıkmış, yağmacılar kol geziyor. Ve tabiki iyilik peşinde olan bir çok insanın bir araya geldiği bir örgüt hemen kuruluvermiş. Bizi de zaten bu iyilik sever ağabeyler kurtarıyor, ancak yinede virüsü kapmış bulunuyoruz. Neden derseniz çünkü biraz önce bahsettiğim oyunun başlangıç yerinde bir zombi tarafından ısırılıyoruz.

Fakat senaryoda tipik zombi senaryolarının aksine bulunmuş bir panzehir var. İsmi ise “Antizen”. Bu şekilde bir çok insanı hayatta tutabilmeyi başarmışlar. Fakat antizen’in azlığı kısıtlı sayıda olması ve bilinmeyen bir uçak tarafından şehre hava yolu ile indirme şeklinde bir kutu bırakılıp içinden de sayılı şekilde antizen çıkması Harran’ı resmen kurtlar sofrasına çevirmiş durumda. Oyun hikayesindeki büyük amaçlarımızdan en önemlilerinden biri ise bu şehrin hayatta kalan insanlarının lideri olabilmekten geçiyor.

Rehber Video:

Dying Light oyun rehberi videosu için Sertan Engin’e teşekkür ederiz.

Dying Light Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-4670K 3.4 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290 ya da NVidia GeForce GTX 780 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 40 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Grafikler:

Oyunun hikayesi anlamında özet şeklinde kısacık en önemli noktalardan bahsettikten sonra oyunun teknik kısımlarından bahsedeceğim. Dying Light tam bir görsel şölen. Oyunda oyuncuları en çok etkileyen etken ise grafikleri ve animasyonları.

Mükemmel yedirilmiş kaplamalar, çizimler, gündüzün ve gecenin farkını o kadar içten hissedeceksiniz. İnanın oyunda gece dışarı çıkmak istemeyeceksiniz. Yüksek yerlere tırmanıp o şehrin tüm atmosferini içinize çekip biz zombi severler gibi “İşte bu, biz yıllardır bunu bekliyorduk, bu şehri şimdi zombi’lerden ben ve ekibim temizleyeceğiz, sizi aşağılık zombiler yaptığım silahların tadını çıkarmaya hazır olun” diye kişisel olarak bilgisayar başında avazım çıktığı kadar bağırıp haykırarak oyunu oynadım.

Bütün karakterler bana bir şeyler kattı ve her karakterin animasyonları muhteşem olmuş. İnanın oyunda ana görev ve yan görev haricinde bu görsel şöleni tatmak ve bu parkur zevkini yaşamak, silahlar üretmek ve şehri keşfetmek için saatlerce boş gezip geceleri o korkuyu içimde hissedip evin yerini bulana kadar nefessiz şekilde koştuğumu söylemeden geçemeyeceğim.

Ses ve Müzikler:

Gelelim oyunun ses efektleri ve müzik kısmına. Öncelikle söylemem gereken şey şudur; oynadığımız karakter gayetten başka bir yerden geldiği oyunda size resmen yüzünüze vuruluyor. Çok iyi şekilde İngiliz İngilizcesi konuşuyoruz. Fakat oyundaki diğer karakterin bir çoğu akıcı şekilde İngilizce konuşsalar da aksanları var.

Bu aksan sizi resmen Harran’ın içine sokmayı başarıyor. Konuştuğunuz karakterlerle sohbetiniz bitip ayrıldıktan sonra Harran’lı amcanın da ne güzel İngilizcesi var aksanını seveyim senin diyorsunuz. Bunu seslendirme olarak çok iyi yedirmişler.

Oyunun müziklerine gelirsek bunu biraz eleştireceğim çünkü bazen oyunun içerisinde sessizlik anındaki o yüksek sesli müziklerin girmesi sizin konsantrenizi bozabiliyor ve planlarınızı değiştiriyor. Fakat yapımcıların bu şikayetleri göz önüne alarak ilerde gelecek olan paketler ile bu müzik sorununu ortadan kaldıracaklarından eminim.

Harran Prison Heist İnceleme:

Dying Light Harran Prison Heist Mod inceleme videosunda merak ettiğiniz detayları bulabilirsiniz.

Oynanış:

Teknik olarak diğer önemli kısım ise Dying Light’ın oynanışı. Yapımcıların özellikle oyunculara yaşattığı bu parkur öğeleri sizi direk Mirror’s Edge adlı oyuna götürüyor ve benzerliklerin ne kadar çok olduğunu görebiliyorsunuz. Diğer taraftan oyunun zombi dövüşleri ise incelemenin başında dediğim gibi direkt olarak Dead Island oyun serisini andırıyor.

Dying Light ise işte bu iki oyunu öyle güzel harmanlamış ve karşımıza sunmuş ki oynarken hem “Jumper” dedikleri o atletik ağabeylere dönüşebiliyor. Ve aynı zamanda bu kahrolası zombi dünyasını paramparça edecek silahları elleriyle tasarlayıp yapan o acımasız amcanın vahşetini de yaşayabiliyorsunuz. Oynanışta bazı eksikler ise küçük duvardan geçmeler dışında göze çarpmıyor ki bunlarında küçük yamalar ile düzelmesi mümkün.

Craft Sistemi:

Craft sistemine gelecek olursak, gayet yeterli bir silah skalası ve geliştirmeler mevcut. Evet hayalimizdeki o inanılmaz silahların istediğimiz şekli ile craft edemesek de oyunun size sunduğu çok sayıda silahlar var ki bunları ateşli silahlar olarak düşünmeyin. Biz zombi severlerin en sevdiği silahlar arasında çivili beysbol sopaları, elektrik ile güçlendirilmiş demir coplar, zombileri bütün moleküllerine ayırabileceğimiz şarjlı testereler gibi süper silahları yapabileceksiniz.

Multiplayer:

Multiplayer özelliklerine değinecek olursak Dying Light diğer zombi oyunlarının dışında farklı bir multiplayer moduna sahip ve yapımcılar oyuncuların yeni mod yapmalarına izin veriyor. Bunun anlamı, oyunda çok farklı modları göreceğiz ve tecrübe edeceğiz. Oyunu en eğlenceli hale getirecek olan unsurun bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü oyuncuların mod yapabildiği oyunları göz önüne alırsak, tadından yenmeyen bir çok oyun piyasada mevcut.

Bozak Horde DLC Gameplay Video:

Dying Light Bozak Horde DLC oynanış videosu için Sertan Engin’e teşekkürler.

Sonuç Olarak:

Techland, Dying Light oyununda yaptığı diğer zombi oyunlarında ki hatalara düşmemiş ve tüm monotonluklarından arınmış, şehirle bütünleşmiş ve oyunculara hem eğlenceyi hem de o korkuyu yaşatabilecek bir oyun ortaya koymuş gözüküyor.

Aklınızı başınızdan alacak efsane bir hikayeye sahip olmasa da Dying Light, gece gündüz döngüsü, craft sistemi, parkur oynanışı, muhteşem grafikler, mod yapımına olan bakış açısı, güzel bir dövüş sistemi ve eğlencenin de sınırsızlığını sizlere yaşatıyor ve bizden çok yüksek şekilde puanları kapmayı başarıyor.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MrSertan39

Selamlar. Her videomda sizden bahsediyorum bazılarında unutuyorum ama bir bakıyım dedim neler var diye ve Dying Light gördüm.

İşin üzücü tarafı çok geciken bir inceleme olduğunu söylemek istiyorum yani daha önce de olabilirdi oyun 2014 te çıkmış 2015 2016 arasında The Following çıktı yanlış hatırlamıyorsam. Dying Light The Following Enchanted Edition sahibiyim Playstation 4 üzerinden.

Hikayesini yavaş yavaş oynuyorum ama seri aşırı uzun olduğu için çekmeye üşeniyorum ve şu an zaten platinlemeye çalışıyorum. Bunu demişken Playstation 4 üzerinde ilk defa bir oyunu platinleyeceğim o da Dying Light olacak. Oynadığım tüm zombi oyunları arasında en güzeli buydu benim için ve 2. oyunun geleceğine dair söylentiler var umarım ki çıkar ve alacağım oyunlar listesinde olacaktır.

Gelelim Dying Light’in faydalarına; En üzücü kısmı harranda hep koşuyoruz The Following’deki gibi aracımız olsa daha iyi olurdu ama yollar dağınık o yolların üzerinde araba sürmeside var. Parkur tamamıyla eşsiz gerçek bir parkur oyunu gibi bazen buga girebiliyoruz ama genede iyi.

Söylemek istediğim bu oyunu oynamayan oynamalı oynayanda oynatmalı çünkü zamanına göre ve günümüzde hala oynanan bir oyun.

Bu arada kanalımın linkini bırakacağım FPS tarzı oyun videoları çekiyorum.
Not: Bildiğiniz kanalım telif yediği için başka kanal açtım.
Link : https://www.youtube.com/channel/UCRGA_rlLXHZPXQSrb9_Ecdw

MrSertan39
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Ben teşekkür ederim. Dying Light hakkında bir Rehber videosu yükledim beğenirseniz sayfanıza ekleyebilirsiniz.

MrSertan39
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Ben teşekkür ederim.
Şimdi part 2 olacağını söyledim videoda duymuşsunuzdur sizce neler olsun neleri atladım ben the followingdeki kolaylıklardan bahsetmek istiyorum ama sizce başka neler olabilir birde video çekerken daha rahat sapmadan anlatım yapmak için bir proje hazırlıyorum kendime test edeceğim yani ama ondan önce sizce neler olmalı tanıdığınız dying light falan varsa videomu izletebilirsiniz ve neler eksik tamamlayabilirsiniz bende ona göre projeme onları eklerim.

MrSertan39
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Teşekkürler.
Şöyle yapmak istiyorum : Önce silah Loot falan onlardan sonra işte Loot’un neden bu kadar önemi olduğu daha sonra nasıl daha çabuk silah bulunabilir sonra multiplayer Co-op modu nasıl çalışıyor falan o hesap ama şuan not ediyorum ve bu benim yeni yapacağım videoda daha iyi bir anlatıma sahip olacağına eminim.
Başka tavsiyeleriniz varsa bana söyleyebilirsiniz not edeyim 😀
Tekrar teşekkürler sayfanın bir kısmında yer almak biraz bana heyecan yaptırdı 😀

MrSertan39
Yanıtlandı  Veteran Soldier

Bu ekip başvuruları diyor ama 😀
Yani şimdi okuyunca bazılarında iyiyim ama beni zorlar biraz ondan ekibe falan girmek hata olur benim için ama kendimi geliştirebilirsem yada siz beni kabul edebilirseniz o başka 😀
Cevabınızı bekliyorum