Sistem
Hoşgeldiniz...
Call of Duty World War 2 Sistem Gereksinimleri ve Teknik İncelemesi

Call of Duty World War II minimum ve önerilen sistem gereksinimleri oyunun çıkmasına günler kala açıklandı. Yazımızda hem oyuna ait sistem gereksinim bilgilerini hem de kontrolör desteği, Field of View, 4K ve multi-monitor desteği gibi teknik detaylar ile diğer özellikleri bulabilirsiniz. PC’nin yanı sıra PlayStation 4 ve XBox One için de çıkarılan oyunun campaign (singleplayer), multiplayer ve Nazi Zombi modları bulunuyor.

Call of Duty World War II minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini WW2 Beta için açıklanan gereksinimler ile karşılaştırdığımda büyük farklılıklar göremedim. Call of Duty WWII’yi orta/normal grafik ayarlarında oynayabilmeniz için HD 7850 teknik özelliklerinde DirectX 11 destekli ve en az 2 Gb. bellekli bir ekran kartı, i3-3225 seviyesinde bir işlemci, 8 Gb. ram miktarı yeterli.

Seride bu güne kadar çıkan oyunlar da dahil olmak üzere minimum gereksinim olarak i3 işlemcinin üzerine henüz çıkılmamış olması düşük konfigürasyona sahip oyuncular için iyi bir durum diyebilsek de WWII kurulumu için gerekli 90 Gb. boş harddisk alanı için ise oldukça yüksek diyebiliriz.

Call of Duty World War II minimum sistem gereksinimlerinin beta gereksinimleri ile aynı seviyelerde kalması ve multiplayer beta testleri ile yapılan geliştirme ve iyileştirmelerin oyunu teknik anlamda daha iyi hale getirdiğini ve sonuç olarak betada sorunsuz oynayanların asıl oyunda da sorunsuz hatta daha iyi performansla oynayabileceğini tahmin ediyorum.

Call of Duty World War II Minimum Sistem Gereksinimleri

Katıldığım Call of Duty WWII open betasındaki deneyimlerime göre; grafiklerdeki kısmi yetersizlikler, sniper ve bazı silahlardaki nişangah sorunları gibi tespit edebildiğim bazı sorunlara rağmen özellikle oyun motoruna bağlı olarak sağlanan akıcı oynanış, başlangıçta alınan DirectX encountered an uncoverable, Call of Duty: WWII çalışmayı durdurdu vb. bir kaç hatanın kısa süre içerisinde update’ler ile düzeltilmesi, özellikle WAR ile Hardpoint modlarının zevkli olması, hoplayan zıplayan uçan kaçan seriden tekrar WW2 Oyunları konseptine geçiş yapılarak gerçekçiliği iliklerine kadar hissettirmesi nedeniyle oyun için ”Olmuş” derim. Call of Duty, CoDUO ve özellikle CoD2’nin muhteşem müziklerini de yakalamış olsaydı ”Çok İyi” diyebilirdim.

 

Call of Duty World War II Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim SistemiWindows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemciIntel Core i3-3225 3.30 Ghz. ya da AMD Ryzen 5 1400 3.2 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran KartıAMD Radeon HD 7850 / AMD RX 550 ya da NVidia GeForce GTX 660 / GTX 1050 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk90 Gb. boş alan.
DirectXDX 11

Teknik Detaylar:

Call of Duty World War II’de 250 değerlerine kadar ulaşılabilecek FPS (Frame Per Second) desteği, 4K ekran çözünürlüğünün yanı sıra ultra geniş monitör desteği ile aşağıda belirtilen özellikler de bulunuyor. Ayrıca yan yana sıralanmış 3 ayrı ekrana kadar çoklu (multi) monitör desteği ile HDR özelliği de diğer teknik detaylar arasında.

Diğer önemli bir teknik detay da serinin daha önceki oyunlarında bulunan beta sürecinde de etkin olan Aim Assist (Nişan Alma Yardımı)’in Call of Duty World War II’de kaldırılmış olması. Aim Assist’i kısaca tarif edecek olursak; oyuncuların hedefi daha kolay yakalayabilmeleri için sağ tıkla yatay düzlemde nişan alıp gezinirken hedef üzerine geldiğiniz esnada oyun tarafından sunulan otomatik duraksama halidir diyebiliriz.

Aim Assist’i daha iyi anlamak isterseniz bağlantıdaki videoyu incelemenizi öneririm. Aim Assist’in kalkması atış isabet oranlarını düşüreceğinden çok daha dikkatli atışlar yapmamız gerekecek. Bu konuda resmi sitesince yapılan açıklama ise ”PC oyuncuları için en uygun oyun deneyimini doğal olarak sağlayacağına inanıyoruz.” şeklinde.

 • 4K Ekran Çözünürlüğü Desteği,
 • FPS Limiti Ayarı (En Fazla 250 FPS Limit),
 • Klavye/Fare Tuş Takımı Düzeltme,
 • Kontrolör Desteği,
 • NVidia G-Sync Monitör Desteği,
 • FreeSyncä Monitor Desteği
 • Ultra-Geniş Monitör Desteği,
 • Yüksek Çözünürlüklü Fare Desteği,
 • Detaylı Grafik Ayarları.

Haritalar:

Beta sırasında oynadığım Call of Duty: WWII multiplayer haritaları için bir yorum yapmam gerekirse oldukça kaliteli görünüyorlar ve oyun içi aksiyonu artırmak için oldukça iyi tasarlanmışlar.

 • Aachen
 • Ardennes Forest
 • Carentan
 • Flak Tower
 • Gibraltar
 • Gustav Cannon
 • London Docks
 • Operation Breakout
 • Operation Neptune
 • Pointe du Hoc
 • USS Texas

Call of Duty World War II Haritalar

Oyun Tipleri:

Call of Duty World War II’de Team Deathmatch (TDM) gibi yakından bildiğimiz oyun tiplerinin yanısıra oldukça zevkli bulduğum Hardpoint ile yeni nesil oyunlardaki ittirme diyebileceğimiz ve rakip mevziini ele geçirmenin son aşaması olan tankı ilerletmeye dayalı War modu da mevcut.

Tankı ilerletmek ne kadar zevkli ise karşı koymak için verilen mücadele de bir o kadar heyecan verici, hele savunan takım siz ve tankı bir kaç metre kala durdurup oyunu tamamlayabilirseniz gerçekten galibiyet duygusu veriyor. Tabii olarak takım arkadaşlarınızın desteği burada çok önemli.

 • Team Deathmatch (TDM)
 • Domination (DOM)
 • Free-for-All (FFA)
 • Gridiron
 • Search and Destroy (SD)
 • Hardpoint
 • Capture the Flag (CFG)
 • Kill Confirmed
 • Mosh Pit
 • War Mode
 • Headquarters (HQ)
 • Firing Range

Call of Duty World War II Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim SistemiWindows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemciIntel Core i5-2400 3.10 Ghz. ya da AMD Ryzen 5 1600X 3.6 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram12 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran KartıAMD Radeon R9 390 / AMD RX 580 ya da NVidia GeForce GTX 970 / GTX 1060 veya üzeri en az 6 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk90 Gb. boş alan.
DirectXDX 11

Call of Duty World War II Önerilen Sistem Gereksinimleri

Field of View: Serinin önceki oyunlarındaki yetersizlikleri ve oyuncu şikayetlerini gidermek için Call of Duty World War II’deki Field of View (FoV) yani oyuncunun kendi ekranında gördüğü oyun alanı oldukça geniş tutulmuş.

Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi 4:3 en/boy oranına sahip ekranlarda 100 FoV değerine ulaşılabilirken 21:9 ve üzeri en/boy oranına sahip ekranlarda ise FoV değerlerinde 70-80’lere kadar ulaşılabiliyor.

Call of Duty WWII Field of View (FOV)

4:3 En/Boy Oranlı Ekranlar İçin100 FoV
16:10 En/Boy Oranlı Ekranlar İçin100 FoV
16:9 En/Boy Oranlı Ekranlar İçin95 FoV
21:9 En/Boy Oranlı Ekranlar İçin80 FoV
21:9 Üzeri En/Boy Oranlı Ekranlar İçin70 FoV

Hile Önleme Sistemi:

Anti-cheat ve anti-hack önlemleri tam olarak devreye sokulmadığından Call of Duty World War II multiplayer beta sürecinde bol bol hilecilere maruz kalsak da yapılan açıklamaya göre oyunun çıktığı ilk günden itibaren hile önleme sistemlerinin tam anlamıyla devreye alınacağı ve hile yapanların acımadan banlanacağı özellikle bildirilmiş durumda.

Bu yüzden betada hilecilere bir şey yapılamadı, şimdi de öyledir gibi bir düşünceye kapılıp hileye yönelmenizi tavsiye etmiyorum, yoksa multiplayer oynayamayacağınız için oyununuz geriye dönüşsüz olarak çöp olacaktır.

Son Sözler:

Yazımız burada son buluyor. Sizlerden bu yazımızı sosyal hesaplarınızda paylaşmanızı ve site üzerinde bulunan like, rating sistemi vb. değerlendirmelere katılmanızı rica ediyorum. Ayrıca yorum yapmanızdan ve bilgimiz dahilinde ise yanıt vermekten memnuniyet duyacağımızı belirtmek isterim. Teşekkürler, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Sledgehammer Games, Raven Software

Çıkış Tarihi

03 Kasım 2017

Platformlar

PC, PlayStation 4 ve XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, FPS (First Person Shoter-Birincil Şahıs Nişancı), 2. Dünya Savaşı Oyunu

Oyun Motoru

Açıklanmadı

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Grafikler için gayet iyi diyebilirim,

Herbirinin kendine has özelliği olan Divison sistemi başarılı,

Perk sayısının azaltılması rekabeti önleyerek gerçekçiliği öne çıkarmış,

2. Dünya savaşının o dayanılmaz atmosferi çok iyi bir biçimde oyuna yansıtılmış.

Eksi Yönleri

Domination modunu beğendim diyemeyeceğim,

Yüksek ayarlarda FPS düşüşleri,

Scorestreak çeşitliliğini az buldum,

Pompalı tüfekler fazla güçlü olmuş,

Hile önleme sistemindeki yetersizlikler.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.5
9.7
Senaryo
9.5
9.3
Grafikler
9.0
9.6
Ses ve Müzikler
8.0
7.4
Aldığı Puanlar

Call of Duty World War II ile bir oyun küllerinden doğuyor...

9.0
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
4 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...