Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Battlefield 3 Multiplayer Oynama Rehberi
İnceleme

Battlefield 3 Multiplayer Oynama Rehberi

Yazar: 13 Nisan 2016
Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

DICE

Çıkış Tarihi

25 Ekim 2011

Platformlar

Windows, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo 3DS, iOS

Oyun Türü

First-Person Shooter

Oyun Motoru

Frostbite 2

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.3
Senaryo
8.5
8.5
Grafikler
9.0
9.6
Ses ve Müzikler
8.5
9.5
8.8
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
5 Oy
Oyladınız

Bu inceleme yazımda sizlere Battlefield 3 multiplayer hakkında detaylı bir bilgilendirme yapmayı düşünüyorum. Bildiğiniz gibi Battelfield serisi multiplayer özellikleriyle ön plana çıkmış bir seridir. Geçmiş oyunlara baktığımız zaman multiplayer kısmı oldukça geliştirildi. Bunun yanısıra tek kişilik kısmında da iyi işlere imza atıldığını görüyoruz. Frostbite 2 motoru ile geliştirilen oyun, oldukça gerçekçi bir oynanış sunuyor.

Bunun yanında PC’de 64 kişiye dev haritalarda oynamaya izin veren oyun, konsollarda ise maksimum 24 kişiye kadar mücadele sunuyor. Bunun nedeni Battlefield 3 grafik motorunun bir hayli zorlayıcı olduğundan PC’de ise sürekli gelişen donanımlardan dolayı. Konsolların zorlanmasındaki diğer bir etmen ise, 2006 yılında piyasaya çıkmaları. Çünkü 6 senelik bir grafik yongası son anlarını yaşıyor. Ama PC’de en iyi ekran kartına sahip olsanız bile, ekran kartının hafızası sürekli dolduğu için randımanlı oynamaya imkan vermiyor.

Battlefield 3 Haritalar:

Oyunun ek paketsiz olarak Caspian Border, Damavand Peak, Grand Bazaar, Kharg Island, Noshahr Canals, Seine Crossing, Tehren Highway, Operation Metro ve Operation Firestorm olarak irili ufaklı 9 haritayla birlikte geliyor. Oyunun çıkışından bir süre sonra ise Back to Karkand ek paketiyle birlikte Gulf of Oman, Sharqi Peninsula, Strike At Karkand ve Wake Island gibi, 3’ü Battlefield 2’den alınmış 4 harita daha eklendi. Bu haritalarda; Conquest, Rush, Team Deathmatch, Squad Rush ve Squad deathmatch modları oynamaya sunulmuş durumda. Hatırlarsanız Battlefield: Bad Company 2‘de her haritada her modu oynayamıyorduk. Şimdi bu haritalardan bazılarını kısaca tanıyalım;

Caspian Border: İran ve Türkmenistan sınırı arasındaki bölgede olan bu haritamız, oldukça büyük. PC’de 64 kişi ile oynanabilen bu haritada oldukça kıran kırana maçlar olmakta. United States Marine Corps ve Russian Ground Forces takımlarından birisini seçebiliyoruz. Ayrıca harita bize jet, tank gibi çeşitli araçları kullanma imkanı sunmakta.

Damavand Peak: İranın kuzeyinde yer alan 5671 metre yüksekliğindeki Damavand dağında geçen bu haritada, Rush, conquest ve diğer modları oynayabiliyoruz. Dağlık ve engebeli arazisi ile keskin nişancılar için gayet elverişli bir harita.

Grand Bazaar: Adından anlaşılacağı gibi İran’ın kapalı çarşılarından birinde geçmekte. Sokakta geçmekte olan haritada 2 mod dışında araç kullanımı bulunmamakta.

Seine Crossing: Paris’in 7. bölgesinde geçmekte olan bu harita, sokaklar ve binalar içinde savaşıyoruz. Araç olarak pek fazla seçim bulunmamakta.

Operation Mêtro: Yer altındaki harabe olmuş metro istasyonunda savaşmaktayız. Bu harita oyunun en çok sevilen haritalarından birisi.

Battlefield 3 Multiplayer Oynama Rehberi

Battlefield 3 Sınıflar:

Oyunda çeşitli silahları kullanabileceğimiz 4 adet sınıf bulunmakta. Bunlar; Assault, Engineer, Support ve Recon. Şimdi bu sınıfları, arada tavsiye vererek açıklamaya çalışacağım;

Assault: Hücum veya sağlıkçı sınıfı olarak bilinir. M16A3, AK74M, M416, AEK-971, M16A4, F2000, AN94,FAMAS, L85A2, KH-2002 ve G3A3 tam otomatik ve yarı otomatik silahlarını içermekte.(G3A3 ve KH-2002 co-op ile açılabilir. L85A2 ve FAMAS ise B2K ek paketiyle gelmekte) Bunun yanında ölen adamlarınızı kaldırmanız için Defibrillator aracını, canları azalan adamlarımız için health pack, bomba atar olarak geçen M320(Pompalı, sis bombası ve bomba atar olarak 3 şekilde mermi değiştirilebilir), hem saçma hem de patlayıcı mermi atabilen M26 MASS silahlarını içermekte.

Benim size tavsiye ise, tam otomatik silahlarınıza HOLO dürbünü, Grip ve susturucu (isterseniz heavy barrel kullanabilirsiniz. Sol ve sağa doğru sekmeyi azaltacaktır ancak yukarı doğru sekme artacaktır.) takmanız. Grip, silahın sekmesini en aza indirirken, susturucu ile tam olarak ölüm kusabileceksiniz. Bunun yanında 2. silah olarak tam otomatik tabancalardan G18 veya 93R alabilirsiniz. Bunlar tam ve yarı otomatik olduğundan, isabet ettirirseniz yakın mesafede oldukça başarılı oluyor. Alternatif olarak ise gücü düşürülmüş FAMAS’a Kobra (RDS) dürbün, grip ve susturucu takabilirsiniz.

Engineer: Tamirci sınıfı. M4A1, AKS-74u, SCAR-H, M4, A-91, G36C, SG553, HK53, QBZ-95B(SG553 co-op ile açılabilir. HK53 ve QBZ-95B ise B2K ek paketiyle gelmekte.) silahlarını içermekte. SA-18 ve FIM-92 Stinger hava araçlarına karşı kitlenebilir özellikli roket atar, RPG-7 ve SMAW anti-tank roketidir. Javelin ise kara araçlarına karşı kitlenebilir özellik içeren roket atardır. Bunların yanında M15 AT Mine kullanarak ise kara araçlarına yerlere mayın bırakabilir, EOD Bot’u kullanarak M-COM istasyonunu kurabilir veya deaktif edebilir, kendi aracınızı tamir edebilir veya düşman aracına zarar verebilirsiniz.

Tavsiye silahım ise; AKS74-U silahına Red dot sight dürbünü, Grip ve susturucu takmanız. Çünkü grip ve susturucu, silahların sekmesini minimuma indiren 2 etken olmayı başarıyor. Alternatif olarak ise G36C silahına, AKS74-u’daki eklentileri takarak kullanabilirsiniz.

Support: Ağır makineli tüfeği taşıyan, destek sınıfı. M27 IAR, RPK-74M, M240, PKP Pecheneg, M240B, M60E4, Type 88 LMG, QBB-95, MG36 silahlarını kullanabiliyoruz. (QBB-95 ve MG36 B2K ek paketiyle gelmekte.) Bu silahların yanında M224 Mortar, C4 ve M18 Claymore’da herhangi bir seçenek belirleyebiliriz. Bunun yanında mermi paketi ile mermisi biten arkadaşlarınıza ve kendinize mermi sağlayabilirsiniz.

Bu sefer size şiddetle tavsiyem, RPK-74M silahına HOLO dürbünü, Grip ve extended mag takmanız. Grip taktığınız için sarsılma oranı düşerken, extended mag ile normal bir şarjör’ün kapasitesini 46’dan 200’e çıkartabilirsiniz. Bu sayede kalabalık ortamlara ateş açtığınızda şarjörünüz hemen bitmiyor. Bunun yanında M60E4 silahıda gayet etkili. M27 IAR silahınada, RPK-74M’deki eklentileri takarak kullanabilirsiniz.

Recon: Keskin nişancı sınıfı. MK11 Mod 0, SVD, SV-98, M40A5, M98B, M39 EMR, SKS, QBU-88,L96 (SKS Physical Warfare paketi, M39 EMR co-op, QBU-88 ve L96 B2K ek paketi ile gelmekte) keskin nişancı silahlarını kullanabiliyoruz. Bunun yanında yere sabitlediğimiz T-UGS ile düşmanlarımızın yerini haritada görebiliyor, SOFLAM ile Javelin roket atarının kara ve hava araçlarına daha kolay kitlenmesini sağlayabiliyoruz. Kontrol ettiğimiz MAV ile ise, daha geniş bir çevredeki düşmanı görebiliyor ve yerlerini işaretliyoruz. Radio beacon istediğimiz yere koyarak, takım arkadaşlarımızın savaş alanına daha yakın doğmasını sağlayabiliyoruz. Tavsiye silahım; 12X dürbün ile M40A5 ve bipod. Yere sabitlemek için kullandığımız bipod ile sekme payını 0’a indirmiş bulunuyoruz.

Bunlardan ayrı olarak ise her sınıfta kullanabileceğimiz silahlar bulunmakta. Onlar ise şu şekilde;

Battlefield 3 Silah Listesi:

BF3’te kullanılan silahlar şöyle.

Personel Savunma Silahları (Personel Defence Weapons):

PP-2000
UMP-45
PDW-R
P90
MP7
AS Val
PP-19 (B2K Ek paketi)

Pompalı tüfekler (Shotguns):

870MCS
M1014
Saiga 12k
DAO-12
USAS-12
MK3A1(B2K Ek paketi)

Tabancalar (Handguns):

M9 (Tactical ve susturuculu)
MP443 (Tactical ve susturuculu)
G17C (Tactical ve sustuculu)
M1911 (Tactical ve susturuculu)
.44 Magnum (Dürbünlü)
MP412 REX
G18 (Susturuculu)
M93R (Coop ile açılabiliyor).

Battlefield 3 Araç Listesi:

Battlefield 3’te tanklarda zırhlı araçlara, jetlerden botlara kadar çeşitli hava, kara ve deniz araçları bulunmakta.

Tanklar:

M1A2 Abrams
T-90

Zırhlı Personel Taşıyıcıları:

LAV-25
BMP-2
9K22 Tunguska
LAV-AD

Helikopterler:

AH-1 Super Cobra
Mİ-28
UH-1Y Super Huey
KA-60 Kasatka
AH-6J Little Bird
Z-11

Jetler:

F/A 18 Super Hornet
A10 Thunderbolt
Sukhoi Su-35
Sukhoi Su-39
F35

Battlefield 3 Oyun Modları:

Yukarıda da saymıştık, Battlefield 3’te 5 adet oyun modu bulunmakta. Şimdi bunları kısaca tanıyalım.

Rush:

Oyuncu Sayısı: PC 64 / Konsollar 24

Odak noktası: Görev tabanlı savaş

Görev: M-COM İstasyonlarını koru/yok et

Kazanmak için şartlar:

-Saldıran takım- Tüm M-COM istasyonlarını yok etmeli

-Koruyan takım- Saldıran tarafı geri püskürtmeye çalışıp, M-COM istasyonlarını korumalı

Squad Rush:

Oyuncu sayısı: 8 (4e4)

Odak noktası: Takım tabanlı Piyade savaşı

Görev: M-COM istasyonlarını koru/yok et

Kazanmak için şartlar:

-Saldıran takım- Tüm M-COM istasyonlarını yok etmeli

-Koruyan takım- Saldıran tarafı geri püskürtmeye çalışıp, M-COM istasyonlarını korumalı

Conquest:

Oyuncu sayısı: PC 24/32/64 / Konsollar 24

Odak noktası: Görev tabanlı savaş.

Görev: Belirli yerleri ele geçir ve koru.

Kazanmak için şartlar:

-Rakip takımın puanlarını azaltmak.

Squad Deathmatch:

Oyuncu sayısı: 16 (4’er kişilik takımlar)

Odak noktası. Takım tabanlı piyade savaşı.

Görev: Belirli adam öldürme sayısına ilk ulaşan takım kazanır.

Avantaj noktası: haritadaki bir aracı alan takım avantajlı duruma geçer.

Team Deathmatch:

Oyuncu sayısı: 24

Odak noktası. Takım tabanlı piyade savaşı.

Görev: Belirli adam öldürme sayısına ilk ulaşan takım kazanır.

Battlefield 3 Rütbeler:

Battlefield 3’te toplam 145 rütbe bulunmakta. 45 olduğunuz gibi Colonel 1 oluyorsunuz ve simgenizde kartal görünüyor. 1 colonel rütbesi atlamak için ise 230.000 XP gerekiyor.

Battlefield 3 Puanlama Sistemi:

Battlefield 3’te puanlama aşağıdaki gibidir;

Öldürmeler;

Bir kişiyi öldürmek: 100 puan

Çifte öldürme: +40

Üçlü öldürme:+60

Headshot (kafadan öldürme) bonus: +10

Avenger (intikam) bonus:+10

Savior (kurtarma) bonus:+10

Comeback (belirli bir rakama kadar adam öldürmeyip sürekli öldükten sonra verilen puan):+40

Nemesis kill (bir kişiyi 5’ten fazla öldürürseniz, o kişi sizi öldürmediği sürece öldürdüğünüz sayının 10 katını alırsınız.): +50

Killstreak stoped (5’ten fazla kişiyi öldürmüş bir kişiyi öldürürseniz alacağınız puan): +50

Marksman bonus (keskin nişancı tüfeği ile kafasından vurduğunuz kişiyi, vurduğunuz uzaklık kadar aldığınız puan): +100

Asistler;

Kill asist:+10–100

Squad Kill asist :+10–100

Spot bonus: +10

Squad Spot bonus: +10

Motion Target Asist: +20

Target Designated: +10

Suppression asist: +50

M-COM:

M-COM Attacked/Defended: +25

M-COM Armed: +100

M-COM Disarmed: +100

M-COM Destroyed: +500

Bayraklar;

Flag attacked/Defended: +25

Flag Neutralized: +200

Flag Neutralize asist: +150

Flag Captured: +250

Flag Capture Asist: +200

Destek:

Heal: +20

Squad heal: +30

Repair: +20

Squad repair: +30

Resupply:+10

Squad resupply: +20

Revive: +100

Squad revive: +110

Squad spawn on player: +10

Enemy equipment destroyed: +20

Destroyed Explosive: +20

Araçlar:

Vehicle disabled: +100

Vehicle destroyed: +50

Vehicle destroy asist: +10–49

Driver/passenger asist :+10

Squad driver/passenger asist: +20

Ödüller:

Ribbonlar: +200 veya +500

Madalyalar: +10000

Eklenti açma ödülü: +200

Silah service star: +2000

Araç service star: +2000

Sınıf servis star: +10000

Sonuç olarak aşağı yukarı Battlefield 3 multiplayer kısmı bu şekilde, umarım faydalı olmuştur. Battlefield 3 Sistem Gereksinimleri‘ne ait detaylı bilgileri bağlantıda bulabilirsiniz. Kendinizi iyi bakın, görüşmek üzere.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments