Oyun İnceleme
Hoşgeldiniz...
Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 9 Nisan 2016
Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft, Red Storm Entertainment

Çıkış Tarihi

22 Mayıs 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360, Wii, PlayStation Portable, Nintendo DS

Oyun Türü

Aksiyon, TPS (Üçüncü Şahıs Nişancı)

Oyun Motoru

YETI Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
9.1
Aldığı Puanlar

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier saf aksiyon oyunu. Farklı yoldan gitmeye imkan vermeyen, çizgisel bir oyun olmuş diyebilirim.

7.5
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız

Detaylı minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini de bulabileceğiniz Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier inceleme yazımıza beğenmeniz dileğiyle başlıyoruz arkadaşlar. Tom Clancy’s söylendiği zaman, aklınıza günümüzde geçen gizlilik temalı oyunlar gelir. Ama Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier’da bunu tamamen unutun.

Artık siz, yüksek donanımlı silahları kullanan ve gelecekte savaşmak üzere eğitim almış bir askersiniz. Gelecekte savaşıyor olmamızın, oynanışa birkaç ekleme dışında pek etki ettiğini düşünmeyin. Ama gizliliği kullanmak çoğunlukla sizin elinizde olacak.

Ghost Recon: Future Soldier ana menüsünde ne oynamak istediğimize karar vermek için 3 seçenek mevcut.

  • Multiplayer: Multi kısmında; belirli modlarla düşmanları alt etmeye çalışıp, görevleri yapmaya çalışıyoruz.
  • Campaign: Yani senaryo modu. Bu modu ister tek, istersek en fazla 3 arkadaşımızı çağırarak oynayabiliyoruz.
  • Guerrilla Modu: Bu modda ise, hem aynı ekran da hem de diğer arkadaşlarımızla oynayabiliyoruz. Dalga dalga gelen ve her dalgada çoğalan düşmanlara karşı bir bölgeyi koruma görevini başarmaya çalışıyoruz.

Bu seçeneklerin dışında, kendi takımımızı oluşturabileceğimiz Squad seçeneği, ayar kısmını içeren Extra bölümü, Ubisoft’un oyun sistemi Uplay’e ulaşabileceğimiz kısım ve indirilebilir içeriklere ulaşabileceğimiz bir bölüm mevcut.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium D 830 3.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+ 2.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4650 ya da NVidia GeForce GT 520 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 10.1

Hikayesi:

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier oyundaki hikaye gayet basit. Bize verilen görevler neticesinde belirtilen yerlere baskın düzenleme, patlayıcı ile imha etme, rehine kurtarma, bazı kişileri koruma ve belirtilen önemli kişileri öldürmek. Yani öyle aman aman detaylı bir hikayesi yok. Zaten bazı yerlerinde Amerikan propagandasına çalışan bir oyun olduğu, kısmen belli bir oyun zaten. Başka bir şey beklememek lazım.

Senaryo modunda, her göreve girerken, görevle ilgili bilgiler içeren videoları izliyoruz. Hangi coğrafya da, nasıl bir yere gideceğimiz ve yapılan plan bu videoda bize anlatılıyor. Bunun yanında Gunsmith adı verilen yerde, silahlarımızı özelleştirebiliyoruz. Silahınızın kamuflajından dürbününe, şarjöründen namlusuna kadar çoğu kısmını özelleştirebiliyoruz.

Bu sayede, kendinize has silahınızı ortaya çıkartabiliyorsunuz. Bu parçaların atış sırasındaki değişikliklerini görmek için, atış kısımda var. Belirli mesafelere konulan hedeflere etkisini görebiliyorsunuz. Gunsmith kısmı epey kullanışlı diyebilirim. Silahımızın görünüşüne bile etraflıca bakabiliyoruz bu sayede.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Sistem Gereksimileri

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2400S 2.50 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290X ya da NVidia GeForce GTX 680 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier oyununa başladığınız sırada yürümeyi, etrafa bakmayı, bomba atmayı ve ateş etmeyi öğreniyoruz. Geçme gibi bir şansımız yok. İstenilen o butona illaki basacaksınız. Ama ben sevmem derseniz, ayarlar kısmından öğrenim kısmını kapatabiliyorsunuz. Oynanabilirliği zor bir oyun değil Future Soldier.

Normal TPS oyunlardaki gibi nişan alma, ateş etme gayet kolay. TPS demişken, Future Soldier’ı diğer TPS’lerden ayıran bir nokta ise, birincil şahıs açısından nişangâha bakmanız. Bu şekilde, düşmanlarınıza etkili vuruşlara yapabiliyorsunuz.

Ghost Recon: Future Soldier’da bulunan birkaç özellikten bahsetmek istiyorum ki bunlar bizim ölmemizi en aza indiren etmenlerden. Saklandığınız sırada, düşmanların ortasına attığınız sensör ile etrafta kaç düşman var görebiliyorsunuz. Bunun haricinde Drone isimli araç ile gerek havadan, gerekse kara yolu ile düşmanlarımızın yerlerini saptayabiliyoruz.

Karadan kullandığımız zaman, elektronik sistemleri bozarak kapıları açma şansıda elimizde bulunuyor. Drone ve sensör haricinde, alt D-Pad tuşuna basarak duvarların ardını görebiliyorsunuz. Bu şekilde, düşmanlarınızı yerini daha kolay ve net gözlemleyebiliyorsunuz. Ama bu duvarın ardını görmeyi, her bölümde kullanamıyorsunuz. Gece olan bölümlerde duvarını ardını görme durumu yerini gece görüşüne bırakıyor.

Görünmezlik Modu:

Oyunun ana hatlarından birisi olan görünmezlik modunu ise, eğildiğiniz veya yerde sürünürken kullanabiliyorsunuz. Ayakta iken görünmezlik durumu ortadan kalkıyor. Şimdi size görünmezsiniz dediysem, adamların dibine kadar girseniz bile görmediğini anlamayın.

Çünkü düşmanlara yaklaştıkça, onların sizi nereden ve ne derece de gördüğünü gösteren bir ok çıkıyor ekranda. Eğer ok kırmızı olursa düşman sizi büyük ihtimal görmüş demektir. Etrafında başka düşman yoksa sessizce hallettiğiniz takdir de diğer düşmanlar sizden gene bihaber devam ediyor etrafta gezinmeye.

Yapay Zeka:

Bu tip gizlilik gerektiren oyunlarda, yapay zekaya değinmesek olmaz. Future Soldier’da düşmanlarınızın yapay zekası oldukça iyi diyebilirim. Bir çatışma esnasında, gayet akıllıca siper alıyorlar ve size isabetli vuruşlar yapabiliyorlar. Orta zorluk seviyesinde oynasanız bile, oldukça zorluyorlar. Sizi sersemletmek için makineli tüfek kullanıyorlar ve attıkları el bombaları tam isabet yanınıza düşebiliyor.

Düşman yapay zekâsının yanında, takım arkadaşlarımızın da yapay zekaları iyi diyebilirim. Vurulup yere düştüğünüz zaman, sizi gelip kurtarıyorlar. Tabii en fazla 2 kere sizi kurtarabilirler, 3. kez maalesef kurtaramıyorlar ve oyuna kaydettiğiniz yerden başlamak zorunda kalıyorsunuz. Ama onlar vurulup yere düştüğü sırada, kurtarırken kendi canınızdan bile olma ihtimaliniz var. Tam savaş alanının ortasında ölmeyi nasıl başarıyorlar aklım almış değil henüz.

Takım arkadaşlarımızdan söz etmişken, onlara komut verme yetkisine de sahipsiniz. Örneğin, etrafta bulunan 4 düşmanın 3 tanesini adamlarınızın öldürmesini istiyorsunuz. Pekala yerine getiriyorlar ama kitlendikleri bir düşmanı, arada 50 santimlik bir duvar bile olsa kafadan vurma üstün gücüne sahipler. Gerçekten çok garipler.

Zaten takım arkadaşlarınıza verdiğiniz tek komut bu. Diğer işleri zaten kendileri hallediyorlar. Oyundaki çevre etkileşiminin çok fazla olduğunu da söyleyemem. Sabit makineli tüfekleri kullanmak dışında hiçbir şey yapmıyorsunuz diyebilirim kısaca. Oynanıştan bu kadar bahsettiğimize göre, şimdi grafiklerden bahsedelim biraz.

Grafikler:

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier oyununun grafikleri kısaca, vasatın üzerinde diyebilirim. Vasatın üzerinde çünkü etraftaki kaplama detayları özensiz hazırlanmış. Bazı yerlerde, sanki Playstation 2’de kullanılan düşük detaylı kaplamalar kullanılmış gibi. Yüz animasyonları da maalesef çok iyi değil. Takım arkadaşlarımızın yüzleri iyi hazırlanmış olsada, çevredeki düşmanları ve halkın yüz detayları iyi değil.

Etrafta hasar verebileceğiniz yerler de bile sınırlı durumda. Siper alınan yerlerin sadece üst kısmı parçalanıyor. Tam olarak dağılan çitler sadece. Onun haricinde, etraftaki araçları patlatabiliyorsunuz. Ağaçların ve otların 2 boyutlu olmasına karşın hiçbir harekete sahip olmamaları, oyuna maalesef negatif bir hava katıyor. Havada uçuşan bir kaç kuş ile etrafa canlılık katmaya çalışmışlar ama maalesef olmamış.

Bunların yanında az rastlanan donmalar, hafif kasılmalar ve kaplamaların bazen geç yüklenmesi de oyunda mevcut. Ancak oyunun zevkini baltalayacak cinsten değiller. Sürekli aynı animasyonlar ve  çizgisel oynanış ile maalesef oyun monotonlaşıyor.

Sesler:

Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier’ın sesleri gayet güzel olmuş. Bazen adamlarımızın tedirginliğini bile bu profesyonel yapılmış sesler ile anlayabiliyorsunuz. Düşmanlarımızın sesi de, oynadığımız ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Hepsi İngilizce değil yani. Bu saye de oyunda daha güzel bir hava var. Silah sesleri de gerçeğine sadık kalınarak yapılmış gibi. Gayet doyurucu ve kaliteli olmuş.

Son Sözler:

Ghost Recon: Future Soldier, bana kalırsa alınabilecek bir oyun değil. Çünkü diğer TPS’lerden sadece gizlilik bakımından ayrılıyor. Animasyonlar da bu çizgiselliğe tuz biber olmuş. Ama bunların haricinde, ben gizliliği severim, gizlilik içerisinde ilerlerim derseniz alıp deneyin derim. Tek başınıza pek eğlenceli olmayabilir ama oyuna sahip diğer arkadaşlarınızla gayet eğlenceli olabilir.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
0 0 Oy
Derecelendirmeler
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments