Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
TheHunter: Call of the Wild Rehberi
0

TheHunter: Call of the Wild rehberi ile sizlerle birlikteyiz arkadaşlar. Avcılık simülasyon oyunları kategorisinde en başarılı ve gerçeğe en yakın olan TheHunter: Call of the Wild, ama ne yazık ki yeni başlayan oyunculara zor saatler yaşatmakta.

Bundan dolayı çoğu oyuncu ilk 100 saati devirdikten sonra oyun içindeki gelişimini yanlış yaptığının farkına varıp yeni profil ve karakter oluşturarak baştan başlamak zorunda kalmakta.

Bunun en büyük nedenlerinden biri, oyun içi arayüzünün alışagelmişin dışında bir tasarıma ve kullanıma sahip olmasının yanı sıra TheHunter: Call of the Wild’ın Türkçe dil desteğinin olmayışı.

Zira, TheHunter: Call of the Wild oynayan oyuncu kitlesi genelde genç nesilden ziyade 30 yaş üstü oyunculardan oluşmakta ve İngilizce ile aralarının pek iyi olduğunu söyleyemeyiz.

İşte bu sebeplerden yola çıkarak temel bilgileri barındıran bir oyun rehberi hazırlasam hiç de fena olmaz diye TheHunter: Call of the Wild rehberini hazırladım.

TheHunter: Call of the Wild Özellikler:

Sıkıcı ve sabır istiyorsa demek ki tam anlamıyla avcılık oyunu olmayı başarmış, zira avcılık savaşmaya benzemez. Sabretmeli, plan yapmalı ve avını tanımalısın.

Sıkıcı, sabır istiyor ve bende yok.

Eskiden ilk insanlar nasıl avlanıyorsa; günümüzde de kullanılan yardımcı aletler ve gereçler dışında pek değişen bir şey olmamıştır. İnsanlar avcılığı bu nedenle sevmekteler, yani bir nevi doğaya karşı rekabet ediyorsunuz. Avcılığın doğasını ve felsefesini anlamayan oyuncular için TheHunter: Call of the Wild oyunu maalesef ki pek uygun değil.

TheHunter: Call of the Wild’da her hayvanın kendine has eşsiz fizyolojik yapısı var. Mesela kiminin kafatası aşırı dayanıklıdır ve kolay kolay uzak mesafeden mermi işlemez, kimisinin bacak kemikleri güçlüdür, bir diğerinin kalça kemiği zor kırılıyor veya hasar alıyordur.

Ayıyı kafasından vurursun ölür, bizonu kafasından vurursun ölmez. Bizonun kalbi, tam karşısından atış yaptığınızda tek vuruşta indirebileceğiniz noktası boynunun başladığı yerin hemen altındadır, ama bir başka hayvanınki aynı noktada değildir ve boğayı öldürdüğünüz gibi diğer hayvanı aynı noktadan tek atışta öldüremeyebilirsiniz.

Şu geyikleri öldürmek için ne yapmamız gerekiyor, balistik füzeyle mi vuralım?

Bu gibi bilgiler avcılıkta önemlidir, her hayvanın fizyolojik yapısını bilmek işte bu noktada size fayda sağlar. Eğer ki rastgele bir bölgeden her vurduğunuzda ölecek olsaydı oyunun gerçekliği nerede kalmış olacaktı?

İnsanlar bile bacaklarından vurulduğunda veya hayati önem arz eden organlarından vurulmadıkları taktirde kolay kolay ölmüyorlar. Peki bunu arama motorundan tek tek bakıp veya belgesellerden mi öğreneceksiniz? Hayır. Oyun geliştiricisi bunu düşünerek size “CODEX” isminde bir oyun ansiklopedisi tasarlamış.

Oyun arayüzündeki bu bölümden oyun içindeki istediğiniz canlının fizyolojik yapısını, doğasını, yaşam şeklini, artılarını ve eksilerini öğrenebilirsiniz. Rehberin ilerleyen aşamalarında, aşağılara doğru bu detaya da yer vereceğim.

Oyunu 1-2 saat denedim, oyun başında önümüze koydukları bir geyikten başka hayvana rastlayamadım. Yürüme simülatörü olmuş bu oyun.

Koşarsanız hayvan bulamazsınız. Haşırtı veya hışırtı sesi çıkarırsanız, çalılara sürterseniz hayvan bulamazsınız. Yanlış zamanda yanlış yerde olursanız hayvan bulamazsınız. Motorlu taşıt kullanırsanız, uzun bir süre hayvan bulamazsınız. Peki nasıl hayvan bulursunuz?

Nasıl Av Hayvanı Bulursunuz?

TheHunter: Call of the Wild’da nasıl av hayvanı bulursunuz?

 • Haritayı açarak, hayvanların sulanma ve otlanma noktalarını keşfederek. Bu noktaları tespit ettikten sonra üzerlerinde yazan bilgilerine dikkat etmelisiniz. Hayvanların hangi saat aralığında bu alanlara geldikleri belirtilmiştir.
 • Bir komando gibi sürüneceksiniz ve ayak izi süreceksiniz. Elinizden geldiğince koşmaktan kaçının. Koşarsanız aç kalırsınız!
 • Motorlu taşıt (ATV) ile seyehat ediyorsanız, emin olun 200-250m çapınızda paniğe kapılmamış hayvan kalmamıştır. Hepsi çılgınca sizin bulunduğunuz çemberden dışarı doğru kaçarak uzaklaşmaktalardır.
 • Her hayvan için özel hormon kokuları ve çağrı düdükleri vardır. Avlamak istediğiniz hayvan türüne karar verdikten sonra, o hayvanın tepki vereceği türden üzerinizde koku sıkmalısınız ve zaman zaman da aynı hayvanı taklit ederek çağrı düdükleriyle ses çıkarmalısınız. Böylelikle hayvan sizi karşı cinsten sanacaktır ve sabrettiğiniz takdirde size doğru merakla yavaş yavaş yaklaşacaktır.

Şimdi gelelim oyunun en kafa karıştırıcı ve bilinmez noktalarına.

Arayüz:

Aşağıdaki arayüze oyun içinde “ESC” tuşuna basarak erişebilirsiniz. Aynı zaman da F2-F3-F4-F5 gibi tuşları da kısayol olarak kullanabiliyorsunuz. “TAB” tuşuna basarsanız cep telefonunuz ve GPS’iniz devreye girer.

TheHunter Call of the Wild Arayüz Rehberi

 1. Harita,
 2. Görev Listesi,
 3. Çantanız,
 4. Yetenekler,
 5. Silah Yetenekleri,
 6. Ansiklopedi ve diğer tüm bilgiler,
 7. DLC ile aktif oluyor. Avladığınız hayvanların içlerini doldurup müze’de sergileyebiliyorsunuz,
 8. Online günlük görevler ve ödüller,
 9. Oyun ayarları (Grafik / Ses / Oynanış / İçerik).
 • A) Davranış Şekilleri, Yaşam Ortamları: Yukarıdaki görselde “AXIS DEER” yani “Benekli Geyik” profili açık durumda. Peki bize ne diyor? “Sıcak havalarda büyük gruplar halindeyken pek hareketli olmazlar ama bunun haricinde ürkek ve cin gibidirler” diye belirtilmiş. Yani bu ne anlama geliyor? Eğer ki bu tür geyiğin peşine düşmek isterseniz, en basit avlama yöntemi bunları toplu halde denk getirmektir. Böylelikle onları pür dikkat olmadıkları anlarında yakalayabilirsiniz.
 • B) Bulundukları Ortam: Bu tür hayvanı nerede bulabileceğinizi belirtiyor. Orman içlerinde, çalılıklarda ve çimlerde.
 • C) Duyuları: Çok güçlü koku alır ve kulakları muazzam işitir. Gözleri ise iyi görür.
 • D) Sosyallik: Gruplarının büyüklüğü o yılın mevsimine ve yem oranına bağlıdır. Büyük gruplar genelde dişilerden oluşur.
 • E) Aktivite: Sabahları ve karanlık çökene kadar.
 • F) Önerilen Ekipman: Üçüncü sınıf mermi ve yardımcı malzeme olarak “Chital Screamer” diyor, yani bu hayvana uyumlu düdük. Eğer bu önerilen mermi dışında başka bir mühimmat ile avlarsanız; av sonunda alacağınız puan kırılacaktır.
 • G) Türü: Axis Deer, yani Benekli Geyik olduğunu belirtiyor.
 • H) Zorluk Seviyesi: Ortalama.

TheHunter: Call of the Wild Yetenekler:

THeHunter Call of the Wild skills/yetenekler bölümü kendi içinde 2 ayrı kategoriye ayrılıyor. X ve Z diye görsel üzerinde belirtildiği üzere bunlar Stalker ve Ambusher’dir.

 • Stalker: Daha çok iz sürme, peşinden koşturma üzerine yetenek alt dallarını içerir.
 • Ambusher: Pusu ve gizlilik üzerine yetenek alt dallarını içerir.

TheHunter: Call of the Wild Stalker Yetenekleri:

Stalker Yetenekleri Rehberi

 • Hayvanın ayak izlerini daha belirgin ve daha tutarlı görmenizi sağlıyor. Her geliştirdiğiniz aşamada bu tutarlılık ve belirginlik biraz daha artıyor.
 • Hayvanın türünü ve cinsiyetini tespit etmenizi sağlıyor. Her bir üst kademe geliştirmede biraz daha fazla detay ve harita üzerinde sulanma yemlenme alanlarını da göstermekte.
 • Puslu ve yağmurlu havalarda görünürlüğünüzü düşürüyor. Böylelikle bu tip havalarda hayvanlar tarafından fark edilmeniz zorlaşıyor.
 • Vahşi doğada gezinti yapmak sizi sertleştiriyor. Toplam can miktarınız %15 oranında artmakta.
 • Arkadaşınız ile birlikte oynarken, herhangi bir ayak izine rastlayıp incelerseniz; izlerin arkadaşınızda da görünmesini sağlıyor. Birden fazla ayak izi üst üste binmiş şekilde sizi yanıltacak durumlarda ise hangisinin doğru ayak izi olduğunu anlamanızı kolaylaştırıyor.
 • Çalılıklarda, toprakta ve çimlerde yürürken çıkardığınız ayak sesi miktarını azaltmakta.
 • Gün içerisindeki hava durumunu öğrenmenizi sağlıyor. Aktif bir yetenektir, üzerine gelip tıkladıktan sonra “Activate” demeniz gerekmekte. Ardından “F” tuşuna bastığınızda önünüzdeki birkaç saatlik hava durumuna dair size bilgi aktarmaktadır.
 • Hayvanların çıkardıkları seslerin yönünü ve bu seslerden yola çıkarak türünü keşfetmenizi sağlıyor.
 • Çalılıkların içindeyken, ağaç dallarının altındayken hayvanlar tarafından görünürlüğünüzü düşürüyor.
 • Kalp ritminizin hızlanmasını engelliyor, özellikle koşarken şans eseri bir hayvana rastlarsanız ardından nişan almanız kolaylaşır. Aksi taktirde nişangahınız kalbinizden ötürü çok fazla aşağı yukarı sallanır.
 • Yeni bir iz sürme yöntemi geliştiriyor. Ayak izlerinden farklı olarak kırılmış dallar, ezilmiş çalılar ve hayvan dışkılarından yola çıkarak iz sürmenizi sağlamakta.
 • Rüzgarın yönünü ve şiddetini tespit etmenizi sağlıyor. Aktif bir yetenektir, üzerine gelip tıkladıktan sonra “Activate” demeniz gerekmekte. Ardından “F” tuşuna bastığınızda rüzgara dair çeşitli bilgiler vermekte. Uzun mesafe atışlarınızda merminin izleyeceği yolu tayin etmek için faydalıdır.
 • Islık çalarak veya ağızınızdan farklı sesler çıkartarak hareket eden hayvanın dikkatini çekmenizi sağlıyor. O an hareket halindeki hayvan şaşırarak 1-2 saniyeliğine duraksıyor. Haraketli hedefleri vurmakta güçlük çekiyorsanız, bu yetenek tam sizin için.

TheHunter: Call of the Wild Ambusher Yetenekleri:

TheHunter: Call of the Wild Ambusher Yetenekleri Rehberi

 1. Hormon kokularının etkisini arttırır.
 2. Bulduğunuz izin ayrıntılarını genişletir (Hayvanın kalan canı, yaralanma durumu, kan kayıp miktarı, kilosu, ödül seviyesi, korku seviyesi).
 3. Kullanıyor olduğunuz düdüğün farklı hayvanlara da etki etme şansını arttırır. Mesela domuz için düdük kullandığınızda, bu düdükten ren geyiği de etkilenip size tepki verebilir.
 4. Görevleri tamamladığınızda; ödül olarak alacağınız para miktarını arttırır.
 5. Silahın nişangahından veya dürbünüyle bakıyorken hayvanları işaretlemenize olanak tanır.
 6. Düdüğün etki etme şansını arttırır. Bir sonraki geliştirmede düdüğün etki edeceği mesafeyi arttırır.
 7. Bayırlardan, dağlardan, tepelerden düştüğünüzde uğrayacağınız can kaybı miktarındaki oranı azaltır.
 8. İşaretlediğiniz bir hayvanın işaretli kalma süresini uzatır. Bir sonraki geliştirmede ise 3 hayvanı eş zamanlı olarak işaretlemenize olanak verir.
 9. Düdük öttürdüğünüzde hayvanlarında ses çıkararak size karşılık vermesini sağlar. Bu da hayvanın yönünü tespit etmenizde yardımcı olur.
 10. Üzerinizde taşıyabileceğiniz mühimmat ve teçhizat kapasitesini arttırır.
 11. Herhangi bir gözlem noktasının 10 metre yakınındayken bu yeteneği kullandığınızda, çevredeki hayvan ihtiyacı giderme noktalarını tespit eder.
 12. Örneğin: sulanma alanları, dinlenme alanları, yem alanları. Aktif bir yetenektir ve “F” tuşu ile kullanılır.
 13. Düdük etki alanını 10 metre daha genişletir.
 14. Barınaktaki marketinizden satın alacağınız teçhizat ve mühimmat ücretlerinde %5 indirim uygular.

TheHunter: Call of the Wild Perkler:

Görselde “PERKS” yetenek kategorisini görmektesiniz. Kısacası; silahlar üzerine yetenek dalları diyebiliriz.

 • A) Tüfekler
 • B) Tabancalar
 • C) Pompalı Silahlar
 • D) Okçuluk

Tüfek Yetenekleri Rehberi

Tüfek Yetenekleri:

 • Bir kez atış yaptıktan sonra tekrar mermiyi sürmek için ara vermeden ikinci atışı yapmanızı sağlıyor. Bir sonraki geliştirmede ise bütün silah çeşitleri için geçerli olacak halde avantaj sağlıyor.
 • Nefesinizi tuttuğunuzda (Shift tuşu ile) nişangahın sallanmasını büyük oranda azaltıyor. Her bir ekstra geliştirme; kalbinizin dayanıklılık süresini arttırıyor. Böylelikle daha uzun süre nefes tutabiliyor duruma geliyorsunuz.
 • Nişan aldığınızdaki sallanma oranını büyük miktarda azaltıyor.
 • Hedefin mesafesine göre atışın ivme kazanmasını ayarlamanızı sağlıyor. Örneğin hedefiniz 300 metre uzaklıktaysa, “F” tuşu ile 300m ayarını yaptığınızda kafanızdan ivme hesaplaması ve ona göre açı ayarlayarak ateş etmenize gerek kalmıyor. Nişanı hayvanın üzerine getirmeniz yeterli oluyor.
 • Nefes tutmanız; hedefin görüntüsünü size daha da yakınlaştırıyor.
 • Nefesinizi tutmuşken ve nişan almışken rüzgarın yönünü ve hızını tespit etmenizi sağlıyor. Aktif bir yetenektir, “F” tuşu ile çalışmaktadır.

Tabanca Yetenekleri:

TheHunter: Call of the Wild Tabanca Yetenekleri Rehberi

 • Hareket halindeyken silahları doldurmanıza izin veriyor.
 • Farklı bir silahtan sonra tabancaya hızlı geçiş yaptığınızda daha stabil nişan almanızı sağlıyor.
 • Saldırgan hayvanlardan ciddi seviyede hasar almanızı engelliyor.
 • Nişan aldığınız hayvanın ortalama uzaklık mesafesini ölçmenize izin veriyor.
 • Tüm silahların mermi doldurma süresini kısaltıyor, her bir ekstra geliştirme bu süreyi biraz daha azaltmakta.
 • Bir silahtan ateşlenen merminin veya bir yaydan atılan okun gidiş hızını ve tutarlılığını arttırıyor.

Pompalı Tüfek Yetenekleri:

TheHunter: Call of the Wild Pompalı Tüfek Yetenekleri Rehberi

 • Dürbün kullanılmadığı durumlarda nişan aldığınızda bulanıklık olmasını engelliyor.
 • Nişan alma ve nişandan çıkma sürelerini kısaltıyor.
 • Silahlara ekstradan takılan dürbünler daha hızlı tepki veriyor.
 • Tüm silahlarda geri tepme oranını azaltıyor.
 • İzli mermi atmanızı sağlıyor. Aktif bir yetenektir. Seçtikten sonra “F” tuşu ile kullanılmaktadır.
 • Çifte kullandığınızda iki tarafın mermisini aynı anda ateş etmenize izin veriyor.

Okçuluk Yetenekleri:

TheHunter: Call of the Wild Okçuluk Yetenekleri Rehberi

 • Karakteriniz uzun süre yayı gerdiği vakit yorulmaya başlıyor. Bu yetenek sayesinde daha uzun süre yorulmadan yayı gergin şekilde tutabiliyorsunuz.
 • Yayınız gerilmiş ve nişan almış şekilde hareket ettiğinizde sallanma oranınızı en aza düşürüyor.
 • Atılmış veya vurulan avların üzerindeki okları toplamanıza olanak sağlıyor. Bir sonraki geliştirmede ise attığınız okların yamulma veya kırılma şanslarını azaltıyor.
 • Kolunuza kuvvet yeteneği. Daha güçlü ve daha uzun mesafeye ok atmanıza olanak sağlıyor.
 • Okçulukta isabetlilik oranını arttırıyor.
 • Çömelmiş veya yere uzanmış durumdayken yay ve ok kullanmanıza izin veriyor.
Son Sözler:

Koşma alışkanlığınızı bırakın, gerekmedikçe araç kullanmayın ve arkadaşlarınızla oynayarak toplu halde dinlenen hayvanlara eş zamanlı baskınlar düzenleyin.

Kısa ve temel bilgileri barındıran TheHunter: Call of the Wild rehberimizin sonuna geldik. Umarım faydasını görürsünüz. Herkese keyifli ve bol ganimetli avlar dilerim.

Künyesi
Yayımcı

Expansive Worlds

Yapımcı

Expansive Worlds

Çıkış Tarihi

16 Şubat 2017

Platformlar

PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Cloud Gaming

Oyun Türü

Macera, Spor, Simülasyon Oyunu

Oyun Motoru

Apex – Avalanche Open World Game Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Türkçe Dil Desteği

TheHunter: Call of the Wild oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Yazar Hakkında
Avatar Veteran Soldier
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments