Editörün Seçimi
8.8

The Quarry İnceleme ve Sistem Gereksinimleri Bilgileri

Beğen+1

The Quarry inceleme yazımda yapımcı firma Supermassive Games’in en beğenilen oyunu olan ve Until Dawn‘ın halefi olarak gösterilen The Quarry hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. The Quarry; Until Dawn, Dark Pictures, The Devil in Me, House of Ashes, Little Hope vb. oyunlardan tanıdığımız Supermassive Games’in yeni oyunu.

2K Games tarafından yayınlanan The Quarry, bir tür interaktif film modunda korku/gerilim unsurları ile ilerleyen ve seçimlerimiz doğrultusunda karakterlere yön verdiğimiz bir oyun. Karakter ve oyunun hakimiyetinin sürekli elinde olmasından hoşlanan ve aksiyonun odağında olmak isteyenler için ise uygun bir oyun değil.

Daha önce Until Dawn’ı oynayanlar bilir, oyunun geliştirici şirketi Supermassive Games, bu tarzı oldukça seviyor ve aslında bir oyundan ziyade, aralarda müdahalede bulunduğumuz interaktif film tadında oyunlar yapmayı tercih ediyor.

Bunda da bir hayli başarılı olmuş diyebiliriz. Geliştirici ekip, The Quarry ile aynı fikri farklı bir hikaye tabanında yeniden işlemeyi tercih etmiş ve ortaya bu oyun çıkmış.

The Quarry Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-3570 3.40 Ghz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 470 ya da NVidia GeForce GTX 780 veya üzeri ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 12 veya üzeri.
Diğer Notlar The Quarry oyununu oynayabilmek için 64-Bit destekli işlemci ve işletim sistemi zorunludur.

The Quarry Hikayesi:

The Quarry, Hackett’s Quarry adındaki bir yaz kampında geçiyor ve tuhaf olayların döndüğü bu yerde bir grup gencin yaz kampı danışmanı olarak görev almasını konu ediniyor.

Kampa danışman olarak atanan gençlerden Laura Kearney (Siobhan Williams) ve Max Brinly (Skyler Gisondo ) ile başladığımız oyunda Laura ve Max, kamp alanını gözetlemek için diğerlerinden bir gece önce kampa gitmek için yola çıkıyorlar.

Fakat yolda başlarına bazı tuhaf olaylar geliyor. Bilinmeyenle yüzleştiğimiz açılış bölümünde hem oyunun temel mekaniklerini görüyor hem de ilerleyen süreçte bizleri nelerin karşılayacağı hakkında ilk izlenimleri elde ediyoruz.

Açılış bölümünün ardından oyun iki ay sonrasına yani yaz kampının biteceği son güne geliniyor. Yaz kampının son gününde gün batarken, Hackett’s Quarry rehberleri kutlama için bir parti verirler.

Gençlerin kamp ateşi başındaki parti planları bir anda kabusa dönüyor ve olaylar başlıyor. Yedi kamp danışmanı Abigail (Ariel Winter), Dylan (Miles Robbins), Emma (Halston Sage), Jacob (Zach Tinker), Kaitlyn (Brenda Song), Nick (Evan Evagora) ve Ryan (Adalet Smith) Hackett’s Quarry’den ayrılmaya hazırlanıyorlar.

The Quarry İncelemesi ve Karakterler

Ama bir nedenden dolayı kamptan ayrılamayan bu gençleri taş ocağında son bir gece bekliyor. Seçimleriniz bu karakterlerin ya sonraki sabahı görmesini ya da tuhaf hikayelere konu olarak hatırlanmasını sağlayacak.

Bu nedenle filmin hem yönetmeni hem de oyuncusu sizlersiniz ve bu gençlerin kaderi yazdığınız senaryoya bağlı, senaryonun nasıl biteceğini ise seçimlerinizle siz belirliyorsunuz.

Özetle; oyunun başında ilk karşılaştığımız karakterler olan Laura ve Max ile bizi hızlı bir şekilde oyunun atmosferine hazırlayan The Quarry, sonrasında tanıştığımız diğer 9 karakterle hikayeyi açıyor.

Hikayenin gidişine göre bu karakterlerin herbirinin kontrolünü devralıyor ve yaptığınız seçimlerle hayatta kalıp kalmayacaklarını belirliyorsunuz. Sadece bu da değil elbette.

Oyun boyunca girdiğiniz aksiyonlarda alacağınız kararlar sadece yönettiğiniz karakterin değil, diğer karakterlerin de hayatta kalıp kalmayacağını belirlerken, aynı zamanda çevrede keşfettiğiniz ve topladığınız ipuçları da hikayeye yön veriyor.

Hikaye Kurgusu:

The Quarry’nin hikaye örgüsü seçimlerinize bağlı olarak çok sayıda yol içeriyor. Geliştiricinin ifadesiyle 200 farklı sonu bulunan The Quarry oyunu tek kişilik modda bir kere bitirdiğinizde ya da Deluxe sürüm olarak satın aldığınızda film modu ismiyle yeni bir mod açılıyor.

Bu film modunda üç farklı seçenek yer alıyor. Tüm karakterlerin hayatta kalması ya da ölmesi dışında her bir karakterin duygu seçimini size bırakan bir de yönetmen modu bulunuyor.

Bu modlarla birlikte karakterlerin hayatta kalması ve ölmesinin ne gibi sonuçlar oluşturacağını film modu ile tekrar oynayabiliyorsunuz. The Quarry Deluxe sürüme özel olarak gelen GoreFest film modu ile ana oyunda sınırlanan gore ve kanlı sahneleri film modunda görebiliyorsunuz.

Ayrıca yine Deluxe sürüme özel olarak ölen karakterleri geri kurtarabilmek için geriye sarma özelliği de bulunuyor. Bu nedenle The Quarry multiplayer modu haricindeki içeriklerin önemli bir kısmının Deluxe sürümde yer aldığını belirtmek gerekiyor.

The Quarry Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i9-10900K 3.70 Ghz. ya da AMD Ryzen 7 3800XT 3.9 Ghz.veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 5700 ya da NVidia GeForce RTX 2060 veya üzeri ekran kartı.
Kaç Gb. 50 Gb. boş disk alanı.
DirectX DX 12 veya üzeri.

Oynanış:

The Quarry’nin oynanışı için anlatabileceklerim oldukça sınırlı, ara sahneler ile oyunun önemli bir kısmı film izliyormuş hissini veriyor. Kontrolü ve etkileşimi bize bıraktığı bölümler son derece kısıtlı. Oynanışa geçerken etrafı keşfediyoruz bir anda ara sahne jump scare veya gerginlik oluyor.

Bazı anlarda The Quarry oyununun kontrolünü yönettiğimiz karaktere bırakıyor ve üçüncü şahıs bakış açısıyla sınırlı bir alanda ortamı keşfederek deliller ve tarot kartları bulabiliyoruz.

Bunlar dışında anlık olarak gelişen QTE’ler, yeni eklenen diyaloglara müdahale edebilme ve yine önceki oyunlardan bildiğimiz nefes tutma mekaniği yer alıyor.

Bunlar oyunun temel mekanikleri ama toplanabilirler ise opsiyonel yani tercihe bağlı olarak yer alıyorlar ve bu sayede kampta yaşanan tuhaf olaylarla ilgili ek bilgiler edinerek ileride oluşabilecek durumları önceden kestirebilme imkanı oluşturuyor.

The Quarry kontrollerinden bahsedecek olursak, gamepad’de oynarken karakterimizin hayatını belirlerken sağ bas, sola bas, yukarı bas ve aşağı bas yaparken ellerim titriyordu.

Çünkü karakterlerimizin kaderini belirliyorduk ve hiçbirinin öldüğünü görmedim. Bu beni çok sevindirdi seçimleri dikkatli yapmak oldukça önemli.

The Quarry Demo:

Oyun hakkında fikir sahibi olmak, sisteminizin oyunun kaldırıp kaldırmadığını test etmek için The Quarry Demo versiyonunu (Resmi Deneme Sürümü) indirip deneyebilirsiniz.

Güncelleme: The Quarry demosu yayıncısı tarafından Steam üzerinden kaldırılmıştır.

Grafikler:

Olağanüstü grafikleri ile The Quarry’yi oynarken adeta film izliyormuş gibi oynanıyor, özellikle karakterlerin modellemeleri ve yüz hatlarındaki detaylar olmak üzere muazzam grafikleri var diyebilirim. Düşük ayarlarda bile muazzam gözüküyor The Quarry.

The Quarry, Unreal Engine 4 ile geliştirilen bir yapım ve önceki oyunlarda olduğu gibi yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunun yüzleri özel bir teknikle oyuna aktarılmış. Böylece Ted Raimi, Lance Henriksen ve David Arquette gibi yıldızları tüm gerçekliğiyle oyunda görebiliyoruz.

Karakterlerin bu kadar ön planda olduğu bir oyunda haliyle yüz ifadeleri, mimikler ve modellemeler öne çıkıyor ve detay seviyesi olarak son derece başarılı fakat sahne sayısı çok olunca bazı yerlerde ufak tefek animasyon hataları da gözlemlediğimi söyleyebilirim.

Bug ve glitch gibi şeylerle ise hiç karşılaşmadım, ama The Quarry’de biraz optimizasyon sıkıntısı var diyebilirim. Oyun açılışında arka planda 2K Launcher‘ın çalışması performans sorunlarına neden olabiliyor.

Bu arayüzü kapatıp The Quarry’yi oynarsanız tüm sorunlar çözülüyor. Sorun yaşayanlar bunu kapatarak çözebilirler ama yine de oyunun üst düzey bir sistem gereksinimi içerdiğini söyleyebilirim.

Son Sözler:

Geldik The Quarry inceleme yazımızın sonuna. The Quarry aynı zaman arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz bir oyun, yerel eşli ve çoklu oyuncu modu içeriyor. Böylece ister arkadaşlarınızla isterseniz diğer oyuncularla birlikte her bir karakter kontrol edilerek oynanabiliyor.

The Quarry, Supermassive oyunları arasında House of Ashes ile birlikte en çok beğendiğim oyun oldu. Hikaye her ne kadar hızlı başlayıp biraz düşse de oyunun tüm anında sizi kendisine bağlamayı başarıyor.

Ucuza kaçılmış jumpscare sahneleri yok ve korkutmaktan çok gerilime odaklı bir oyun olmuş. Seçimlerinizin doğrudan hikayeye etki etmesi, başarılı oyuncu kadrosu ve seslendirmelerle birlikte oyun tarzınıza göre 12 saatlik bir deneyim sizleri bekliyor.

The Quarry oyununun Türkçe altyazı ve arayüz desteğinin olması önemli bir artı olsa da hem fiyat hem de tür olarak herkese hitap edecek bir oyun değil.

Oyun gerçekten güzel, Supermassive Games güzel bir oyun yapmış. Eğer interaktif film türünde gerilim / korku oyunu oynuyorsanız The Quarry’yi kesinlikle öneririm diğer türlü ise iyi bir indirim görene kadar bekletebilirsiniz. İyi oyunlar.

Sonuç olarak oyunu tavsiye eder miyim? Evet. Ama indirime girmeden bu kadar yüksek olan fiyatıyla satın almanızı önerir miyim? Kesinlikle hayır. Oyun Kampanyaları‘nı beklerseniz çok şey kaçırmazsınız emin olun.

The Quarry inceleme yazımızı beğendiyseniz sayfa bağlantısını sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız, iyi oyunlar.

8.8 Toplam Puan
The Quarry İnceleme

Yazın son günü ve geri kalan kamp danışmanları eğlence dolu yazlarının son gününü kutlamak için bir parti düzenler, ölüm ve ızdırap düşündüklerinden çok yakın, onları bu kaçınılmaz sondan kurtarabilir misin? Şimdi yönetmen koltuğuna oturma sırası sende, kimin hayata kalacağını, kimin acılar içinde öleceğine karar verebildiğiniz bu film tadındaki oyunu, 80'lerin korku filmlerinin hayranları başta olmak üzere herkese tavsiye ederim.

Hikayesi
8.5
Oynanış
8.5
Grafikler
9
Ses ve Müzikler
9
Artı Yönleri
 • Görsel olarak muhteşem grafikler,
 • Oyun atmosferini yansıtan mükemmel ses efekleri,
 • Çok gerçekçi yüz animasyonları,
 • Ön sipariş filtreleri,
 • Aktör kadrosunun performansı mükemmel,
 • Türkçe dil desteği bulunuyor.
Eksi Yönleri
 • Oyun içindeki katkımız oldukça sınırlı,
 • Tempo, heyecan ve sürükleyicilik konusunda biraz zayıf kalmış,
 • Karakter ölümleri Until Dawn'a kıyasla başarısız,
 • Bölgesel fiyatlandırma politikası mevcut değil,
 • Seslendirmelerde senkronizasyon hataları,
 • FPS'de düşmeler, uzun yüklenme süreleri.
İnceleme Yap  |  İnceleme ve Yorumlar
Veteran Soldier
Veteran Soldier

Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website editörü ve amatör Call of Duty oyuncusu...

Yorumlarınızı bekleriz...

Yorum Yap, İnceleme Yaz

Oyun.News
Logo